Šta je novo?

Cene nekretnina

Ne prolazi kad neko lupi da je Zlatibor primijum planina sa malo betona a puno turista.
 
Jedno 7 sa te liste je u ogromnom riziku da budu likvidirani ako nesto podje po zlu, vesela druzina Filipe
Pa ko kupuje za život retko kad to može da uradi komforno, a da nema neke druge nekretnine da proda.

Ja evo pokušavam bez ičega od ušteđenog da kupim stan, iskustvo ne dao bog nikome. Osećaj kao da nigde u gradu ne možeš da nađeš rešenje. Bez keša većeg jako teško kupiti normalan stan, može rupa neka pa se snađi za renoviranje...
 
Znaci sve na air max lux premium. Nisu culi za Zlatibor?
Roditelji su za starogradnju i tu odmah hoće da pomognu i da daju za učešće i možda postepeno za renoviranje tokom godina.
Ali neće da daju njima za učešće kada čuju da ovi hoće max kredit za novogradnju pod tim cenama.
EDIT: Imam i u glavi već par ljudi koji su tamo kupovali apartmane ali me mrzi sada i o tome da pišem 😂Drugi put 😉
Jedno 7 sa te liste je u ogromnom riziku da budu likvidirani ako nesto podje po zlu, vesela druzina Filipe
Postoji šansa naravno, kao što roditelji valjda i predosećaju pa se toga i boje, to jest hoće na sigurno da im idu deca, pa da grade postepeno.
Pričam o ovima kojima treba za učešće ili još malo para za tu po njima ,,odgovarajuću,, nekretninu.
 
Pa ko kupuje za život retko kad to može da uradi komforno, a da nema neke druge nekretnine da proda.
Izvini ali kada su price o direktoru koji ga zivi na maks a rentira u bloku 65, zenine drugarice koje hoce naj luks i najskuplje kvartove i drugar koji gleda Kings Circle ne pricamo o ljudima koji ne mogu da komforno kupe stan vec koje pucaju kompleksi da zive instagram zivote.
Dosta ljudi sa Filipove liste uzima nepotreban rizik ili planira da udje u nepotreban rizik da bi ziveli u "lux primijum" okruzenju.

Postoji šansa naravno, kao što roditelji valjda i predosećaju pa se toga i boje, to jest hoće na sigurno da im idu deca, pa da grade postepeno.
Ja ne pricam o tim sto imaju podrsku roditelja, pricam o ovima sto hoce da se dzekiraju a uzimaju kredit na max.


Po meni apsolutni promasaj razmisljanje tih ljudi, ali njihov novac i njihov rizik.
 
Izvini ali kada su price o direktoru koji ga zivi na maks a rentira u bloku 65, zenine drugarice koje hoce naj luks i najskuplje kvartove i drugar koji gleda Kings Circle ne pricamo o ljudima koji ne mogu da komforno kupe stan vec koje pucaju kompleksi da zive instagram zivote.
Dosta ljudi sa Filipove liste uzima nepotreban rizik ili planira da udje u nepotreban rizik da bi ziveli u "lux primijum" okruzenju.


Ja ne pricam o tim sto imaju podrsku roditelja, pricam o ovima sto hoce da se dzekiraju a uzimaju kredit na max.


Po meni apsolutni promasaj razmisljanje tih ljudi, ali njihov novac i njihov rizik.

Ma ja Filipu svakako ne verujem ništa, sve mi to liči na agentske i investitorske baronije što on piše na ovoj temi
 
Da, kapiram da je tako, ali koliko znam, kamate su već snižene od strane FED I ECB, makar jednom, i kod nas to nije ispraćeno od strane lokalnih banaka.
Euribor nije u direktnoj korelaciji sa ECB odlukama ali generalno jesu povezani:

The ECB does not set the Euribor, but its decisions determine it. We could say that today’s 12-month Euribor in some way reflects the average at which shorter-term rates, such as the overnight €STR rate, are expected to be over the next 12 months, plus a premium.2 The €STR, in turn, is closely linked to the interest rate on the deposit facility (known as the deposit facility rate, or depo rate), which is set by the ECB. Therefore, when the depo rate increases (or decreases), so does the €STR, by around the same magnitude. The 12-month Euribor depends on what the financial markets expect to happen with the ECB’s official interest rates.

In addition to affecting the Euribor through depo-rate expectations, the ECB also influences it in the evolution of the time premium. For instance, the ECB’s term-based financing operations, such as its TLTROs, have increased liquidity in the interbank markets, which in turn has tended to reduce the time premium and, consequently, the Euribor.
 
Izvini ali kada su price o direktoru koji ga zivi na maks a rentira u bloku 65, zenine drugarice koje hoce naj luks i najskuplje kvartove i drugar koji gleda Kings Circle ne pricamo o ljudima koji ne mogu da komforno kupe stan vec koje pucaju kompleksi da zive instagram zivote.
Dosta ljudi sa Filipove liste uzima nepotreban rizik ili planira da udje u nepotreban rizik da bi ziveli u "lux primijum" okruzenju.


Ja ne pricam o tim sto imaju podrsku roditelja, pricam o ovima sto hoce da se dzekiraju a uzimaju kredit na max.


Po meni apsolutni promasaj razmisljanje tih ljudi, ali njihov novac i njihov rizik.
Ima naravno tog instagram kompleksa, to i vidjam u okolini naravno pa i kod prijatelja i poznanika.
Dzekiranja naravno da ima, pa i previše.
Prelomni je trenutak da li će se za to i stvarno i odlučiti i potpisati kupovinu, jer traje to pikiranje stanova i traženje već dosta kod nekih.
Posao i napredovanje je išlo ovih godina i podizane su plate i zarada, neko je samouveren verovatno i previše.
Ne kažem većina ima neku da kažem u poledjini sigurnost od roditelja u ovim slučajevima pa ih valjda i to dodatno gura da se tako zaleću.
 

Moody’s potvrdio rejting za Beograd i Novi Sad, unapredio izglede u pozitivne​

Prema agenciji, postoji "dokazana evidencija o tome da oba grada često ispunjavaju ili premašuju svoje fiskalne ciljeve"

Agencija za kreditne rejtinge Moody’s je povećala izglede Grada Beograda i Grada Novog Sada, sa „stabilnih“ na „pozitivne“ i potvrdila Ba2 dugoročni rejting emitenta.

Agencija je u pratećem saopštenju navela da predviđa da će se realni rast BDP-a Srbije ubrzati na 3,8 odsto u 2024. i 4,2 odsto u 2025. godini, što će uticati na skok poreske osnovice, odnosno prihoda od poreza na dohodak.

Dodaje se i da je ova vrsta nameta glavni izvor prihoda za Beograd i Novi Sad, pošto oba grada više od 50 odsto svojih operativnih prihoda primaju od prikupljenih i podeljenih poreza na prihod centralne vlade, „a ostatak generišu od sopstvenih poreza i naknada kao i državnih transfera“.

Moody’s ipak naglašava da specifični ekonomski indikatori, kako to zahteva regulativa EU, nisu dostupni za ova dva grada.
Podsećamo, Moody’s je nedavno poboljšao svoje izgleda kreditnog rejtinga Srbije, takođe sa stabilnih na pozitivne, a rejting je po svojoj skali (za sada) održao na Ba2.


Promena izgleda Srbije u „pozitivne“ tada je obrazložen snažim srednjoročnim izgledima Srbije za ekonomski rast, kao i poboljšanjem fiskalne pozicije.

“Afirmacija rejtinga za Beograd i Novi Sad odražava konstantno dobre poslovne performanse gradova, nizak i opadajući nivo duga, adekvatnu likvidnost i značajnu ulogu oba grada u nacionalnoj ekonomiji. Kao glavna ekonomska čvorišta u Srbiji, oba grada značajno doprinose nacionalnom ekonomskom učinku, a u Beogradu je BDP po glavi stanovnika znatno veći od nacionalnog proseka i iznosi oko 170 odsto”, kažu iz Moody’s.

Pored toga, oba grada imaju nizak teret duga i iz agencije očekuju da će se on dodatno smanjiti u narednih nekoliko godina. Opterećenje duga Beograda je 26 odsto poslovnih prihoda u 2023. godini, a novosadskog 14 odsto.
 
Od ljudi koje ja poznajem i koji su u kupovini stana za život:
  1. Kolega radio u inostranstvu 7-8god i baš je u intezivnom traženju stana za porodicu - prodaje svoj dvosoban(koji je kupio pre 2-3 god i dodaje pare za trosoban ili četvorosoban ili će uzeti stambeni jer se sada zaposlio- NS
  2. Jedan od najboljih drugara iz BG-a je u potrazi za idealnom nekretninom već godinama uvek mu je žao da da toliko novaca za nešto što mu nije idealno(mislio je i on da je balon pred pucanjem godinama i dalje je za to nesiguran), hteo je Banovo brdo residents ipak odustao i verovatno bi hteo i bilo bi mu dobro King circle ili još bolje nešto poput Hotel Jugoslavija(ali neće/predomišlja se toliko para i kredit za to da da, jer hoće preko 90m2).Hteo je i BNV ali kao neće zbog okruženja svojih koji ne podržavaju taj projekat, koliko sam shvatio.
  3. Drugar zaposlio se u trećoj firmi uvek za malo veću platu prelazi u druge firme i čeka da uzme stambeni jer hoće da se ženi sledeće godine i gleda ili za sebe odmah veći porodični ili jedan solidan i nekako i garsonjeru(trenutno ima skupljeno za garsonjeru).
  4. Kolega živi sa dvoje dece ženom i mamom u dvosobnom stanu gleda da uzme stambeni da kupi za sebe ili mamu neki stan, skuplja za učešće nekim side jobovima.
  5. Drugar iz NS-a radi u BG-u i ima odličnu poziciju (direktor) koji je podstanar u Bloku 65, skuplja pored svog luksuznog života za učešće i hteo bi stambeni pa da kupi neki luksuzniji stan poput tog u kojem je, naslušao se priča o balonu i odustao je o čekanju pada cena ali ga malo zeza luksuzan život za učešće.Zadužiće će max kredit, jer ima već ekstra stan u NS-u koji će tada izdavati. Takodje zagleda buduću lokaciju hotel Jugoslavija(ali tada bi morao sve da proda da bi tamo uzeo lep porodični stan, pa se i dalje dvoumi).
  6. Kolega iz firme u potrazi za stanom u NS-u jer planira porodicu, krenuo pre nepunih 2 god da radi(prvi posao) - stambeni čim prodje svadba učešće od roditelja dobija i njenih i njegovih i valjda u kovertama.
  7. Ženine drugarice koje su neudate su u potrazi za nekretninom(NS i BG) i uzeće stambeni kredi, samo skupljaju za učešće(što im ne ide baš) i roditelji treba da pomognu ali su u neverici da su toliko skupi stanovi i neki misle da će pući balon pa ih nagovaraju već godinama da sačekaju(ok one hoće luksuznije/najskuplje stanove i kvartove i ne manje od dvosobnog).
  8. Mladja braća od drugara gledaju da uzimaju stambeni da kupuju novogradnju po NS-u, pomoć za učešće očekuju od braće ili roditelja i maks stambeni im nije problem(nemaju strah).
  9. Mladji rodjak mi je u intezivnoj potrazi za nekretninom za život zbog proširenja porodice, radio po inostranstvu nekoliko godina i sada gleda da se zaposli da bi mogao stambeni kredit na maks jer hoće novce u prosirenje svog biznis-a da uloži.
  10. Jedan od kumova otišao u Nemačku da radi i skuplja novce(nije mogao da dobije ovde stambeni).Trenutno može u starogradnji ali on bi ipak skuplju novogradnju- svakodnevno prati oglase ali je iznerviran jer taman skupi novce a ono skoče cene i on veruje da će pući balon, to jest priča o tome.
Eto jedan pregled trenutnih kupaca u mom okruženju kojih sam se prvih setio.
Hvala na ovom preseku. Ako ponovo pročitaš od 1 do 10 videćeš da je reč koja se uvek ponavlja "stambeni". A onda pročitaš zvaničan izveštaj po kome se 90% stanova prodaje za keš, znači pitanje je koliko je suštinski reprezentativan tvoj uzorak.
 
Ma ja Filipu svakako ne verujem ništa, sve mi to liči na agentske i investitorske baronije što on piše na ovoj temi
Ma Filipa su samo malo zakačili on je još dobar, problem su ovi što vide slike sa premijum autima a prave se da ne veruju svojim rođenim očima...jer im džep kaže drugačije...i još nastavljaju da te ubeđuju, slično kao kad ti u sred BG-a prodaju nefunkcionalan ili slabo osvetljen stan...e to su pravi agentsko-investitorski baroni
 
Hvala na ovom preseku. Ako ponovo pročitaš od 1 do 10 videćeš da je reč koja se uvek ponavlja "stambeni". A onda pročitaš zvaničan izveštaj po kome se 90% stanova prodaje za keš, znači pitanje je koliko je suštinski reprezentativan tvoj uzorak.
Ne bih ni ja rekao da je reprezentativan i da oslikava pravu kategoriju kupaca stanova po nekim procentima, mali broj iz ovog poredjenja moze da kupi i odmah za keš mislim pod 1, 2, 9 i 10 ali i oni da razmisljaju stambeni jedan zbog luksuznijeg stana a drugi zbog biznisa.
Ovo je samo bilo brzinski iz glave ko mi planira od mojih kupovinu i gleda stan za ŽIVOT(porodični) i koji svi mogu da opravdaju poreklo novaca.
Nisam pisao detaljno ali neki trenutno i imaju neki po njima neodgovarajući stan pa će njega prodati u slučaju kupovine za keš, ali ipak hoće i njega da ostave i zato gledaju kredit.
 
Poslednja izmena:
Ne bih ni ja rekao da je reprezentativan i da oslikava pravu kategoriju kupaca stanova po nekim procentima, mali broj iz ovog poredjenja moze da kupi i odmah za keš mislim pod 1, 2, 9 i 10 ali i oni da razmisljaju stambeni jedan zbog luksuznijeg stana a drugi zbog biznisa.
Ovo je samo bilo brzinski iz glave ko mi planira od mojih kupovinu i gleda stan za ŽIVOT(porodični) i koji svi mogu da opravdaju poreklo novaca.
Nisam pisao detaljno ali neki trenutno i imaju neki po njima neodgovarajući stan pa će njega prodati u slučaju kupovine za keš, ali ipak hoće i njega da ostave i zato gledaju kredit.
To nije za zivot vec za bahacenje, posebno jer vec imaju stan mada ne spada bas ni u investicionu kupovinu. Za zivot je kupovina kao sutraw, suzuman, popbege… nijedan stan u vlasnistvu i kupovina bilo gde da se skrasis.
 
U mom okruženju strina penzioner hoće da kupi stan jer kaže da je ma šta drugi pričali trenutno najBOLJA cena stana.
Pitah je kako je skupila kintu, kaže sistemom 3 koverte, a i digne kredit pa kupi veće zalihe paštete po najBOLJOJ ceni i da vidiš uštedi se, može da se završi neki pos'o.
 
Koliko citam u komentarima na istom videu, razlog niske cene je sto svakih par godina moras da radis prepravke na kuci jer se cesto dizu standardi zastite protiv zemljotresa, pa se tamo kuce posmatraju kao nesto sto gubi vrednost a ne dobija.
Jasno jasno i jeste zeznuto kada pomislis na vremenske katastrofe koje su imali. Setio sam se one terase sto je pala u nekom bloku i zamisljam oglas "Retko u ponudi, vintage !"
 
Koliko citam u komentarima na istom videu, razlog niske cene je sto svakih par godina moras da radis prepravke na kuci jer se cesto dizu standardi zastite protiv zemljotresa, pa se tamo kuce posmatraju kao nesto sto gubi vrednost a ne dobija.
Jeste, starije kuće značajno gube vrednost tamo. Cena koju je ovaj pokazao je verovatno za kuću iz 70-ih možda. Nove kuće na nekoj pristojnoj lokaciji, 20-30 minuta železnicom od velikih gradova su oko 250k, u proseku. Samo što nemaš zemlju ko kod nas, nego komad malo veći od same kuće. Zemlja je neizrecivo skupa.
 
Mali offtopic:
Mene zanima da li je ovo realno
 

Prilozi

  • Screenshot_20240908-134412.png
    Screenshot_20240908-134412.png
    464,6 KB · Pregleda: 203
Vrh