Šta je novo?

Cene nekretnina

Pa što ne bi boravili, odličan je, evo upravo gledam na Instagramu story od više drugara koji su na Zlatiboru, sve im je super.
Ja kada sam bio bilo mi je malo tih 3-4dana da obidjem osnovno. Sirogojno, Gondola, pećine, vodopadi, pešačke staze, SPA kuliranje...
Sva sreća pa imamo u blizini i Zlatibor i Kopaonik, Frušku goru, Divčibare, Palić...Planine i banje po celoj Srbiji.
Trebalo bi obići i istražiti celu Srbiju pre nego se krenu obilaziti razna inostranstva.
Stara planina- tu sam na primer razmišljao o ulaganju i kupovini zemljišta pre koju godinu.

Inače saznajem danas da je u NS-u po nekim kompleksima u izgradnji skočila cena za nekih 10-15% (konkretno dvosobni stanovi) u odnosu na pre 5meseci!
 
Svako ko kaze kako ce sledece godine kvadrat na Zlatiboru biti 300e treba ga smatrati za sve samo ne za ozbiljnog sagovornika, a kamoli kopirati takve postove. Tako je i nasa Hristi prognozirala otrovne pecurke jer ljudi nece imati za kredit, a vec od ove godine kvadrat na popustu 50%.
 
Primetio sam jedan trend kod velikog broja naših ljudi: pljuju Zlatibor, ali se ipak iz nekog razloga vrate da opet borave tamo...
Inače, osim zlatiborske hristi imamo i neke brojke iz RGZ-a:

Prema podacima RGZ, Zlatibor je u prvih sedam meseci 2024. godine imao 543.977 noćenja domaćih gostiju, što predstavlja rast od 17 odsto u poređenju s istim periodom prethodne godine.
Мени је Златибор (не мислим на целу планину, него на насеље код језера, које се некад звало Партизанске воде) постао гадан још 2006. када није био ни близу ове садашње одвратности, коју познајем, додуше, само са слика, јер од тада не идем тамо. А ишао сам породично сваке године од 1997, јер је НИС имао одмаралиште. Шта ћете, укуси су не различити, него дијаметрално супротни.
 
Pa što ne bi boravili, odličan je, evo upravo gledam na Instagramu story od više drugara koji su na Zlatiboru, sve im je super.
Ja kada sam bio bilo mi je malo tih 3-4dana da obidjem osnovno. Sirogojno, Gondola, pećine, vodopadi, pešačke staze, SPA kuliranje...
Sva sreća pa imamo u blizini i Zlatibor i Kopaonik, Frušku goru, Divčibare, Palić...Planine i banje po celoj Srbiji.
Trebalo bi obići i istražiti celu Srbiju pre nego se krenu obilaziti razna inostranstva.
Stara planina- tu sam na primer razmišljao o ulaganju i kupovini zemljišta pre koju godinu.

Inače saznajem danas da je u NS-u po nekim kompleksima u izgradnji skočila cena za nekih 10-15% (konkretno dvosobni stanovi) u odnosu na pre 5meseci!
Kojim konkretno ako nije tajna?
 
Мени је Златибор (не мислим на целу планину, него на насеље код језера, које се некад звало Партизанске воде) постао гадан још 2006. када није био ни близу ове садашње одвратности, коју познајем, додуше, само са слика, јер од тада не идем тамо. А ишао сам породично сваке године од 1997, јер је НИС имао одмаралиште. Шта ћете, укуси су не различити, него дијаметрално супротни.
A NIS-ovo odmaraliste u Becicima? 😉🙂
 
Kojim konkretno ako nije tajna?
Galensov kompleks je u pitanju, pre 5 meseci sam lično dobio od njih mail da se cena kreće od 2400eur(mislim i da sam kačio ovde), a danas sam dobio od jednog člana sa foruma koji je bio sa njima na pregovorima oko kupovine informaciju kako je sada cena za dvosobne stanove 2900-2950eur/m2 za isti taj kompleks.
 
A NIS-ovo odmaraliste u Becicima? 😉🙂
И ту сам ишао до 2003. кда сам укапирао да је "нормална реакција климатског прилагођавања" у виду стомачних тегоба, повраћања и температуре код деце последица гована која буквално извиру из дотрајале канализације, коју сам опазио једноставним роњењем по површини (сноркелинг).
 
Galensov kompleks je u pitanju, pre 5 meseci sam lično dobio od njih mail da se cena kreće od 2400eur(mislim i da sam kačio ovde), a danas sam dobio od jednog člana sa foruma koji je bio sa njima na pregovorima oko kupovine informaciju kako je sada cena za dvosobne stanove 2900-2950eur/m2 za isti taj kompleks.

Pa zavisi od dosta faktora tu, pozicija stana, sprat, i koliko je odmakla gradnja.
Skok od 500 eur je bas previse za 5 meseci.
 
Ako je to stvarno (a ne tiče se samo o poslednjih par stanova) onda to je to. Dostigli smo top 🙂. Izgleda da je onda situacija lošija nego što mislimo i da će već u narednih 12 meseci sve da se okrene naglavačke.
 
Pa zavisi od dosta faktora tu, pozicija stana, sprat, i koliko je odmakla gradnja.
Skok od 500 eur je bas previse za 5 meseci.
Jeste od dosta faktora zavisi.
Ali pre 5 meseci dobijem mail da se cena kreće od 2400... Ok, verovatno veliki stanovi sa lošijom mikropozicijom i niskim spratom.
Ali razlika od 500-550eur je baš ogromna za različitu strukturu i mikrolokaciju u istom kompleksu.
Tako da sam na osnovu ovih činjenica i zaključio da je porasla cena i da jeste odmakla gradnja(zato kažem 5 meseci je razlike).
 
"Nekim kompleksima" se pretvorilo u jedan Galensov projekat, i hajperski komentar gore je zapravo ispao samo nekakva čudna reklama za Galens.

Agentura počela jako da davi.
 
Filip klasika hajpuje, ništa novo na temi, kupuj narode, još malo pa nestalo :)
Hahaha ti si mi kao dvostruki agent, evo i ovde ponovo da kažem da svi mogu da izbegnu agenta za nekretnine.
Pošalješ drugara da pogleda sa agentom sve stanove koji ti se svidjaju.
Kasnije znaš sve lokacije i lako preko komšija dodješ do vlasnika.
Eto izbegli ste procenat od agenata i ti i vlasnik stana.
Samo treba malo truda. Nekretnina je automatski jeftinija 5-6% jel tako?
Ladno me optužuješ da sam agent nekretnina ili investitoraki agent? 😂
E sada da li je to moralno i časno raditi(nije!) i zato ne treba to raditi i gubiti vreme agentima nepokretnosti.
Ko je stvarno pravi kupac i važan mu je svaki euro obići će i sam sva gradilišta i tamo pitati za vlasnike i ostvariti kontakt(ponovo izbegneš agenta)!
 
Jeste od dosta faktora zavisi.
Ali pre 5 meseci dobijem mail da se cena kreće od 2400... Ok, verovatno veliki stanovi sa lošijom mikropozicijom i niskim spratom.
Ali razlika od 500-550eur je baš ogromna za različitu strukturu i mikrolokaciju u istom kompleksu.
Tako da sam na osnovu ovih činjenica i zaključio da je porasla cena i da jeste odmakla gradnja(zato kažem 5 meseci je razlike).
Pa u dosta projekata gde sam ja gledao pre kupovine razlika po spratu je isla po 30-40ak eura.

Pa razlika od prizemlja i 8og sprata moze biti 2400 -> 2720 lagano.
 
Hahaha ti si mi kao dvostruki agent, evo i ovde ponovo da kažem da svi mogu da izbegnu agenta za nekretnine.
Pošalješ drugara da pogleda sa agentom sve stanove koji ti se svidjaju.
Kasnije znaš sve lokacije i lako preko komšija dodješ do vlasnika.
Eto izbegli ste procenat od agenata i ti i vlasnik stana.
Samo treba malo truda. Nekretnina je automatski jeftinija 5-6% jel tako?
Ladno me optužuješ da sam agent nekretnina ili investitoraki agent? 😂
E sada da li je to moralno i časno raditi(nije!) i zato ne treba to raditi i gubiti vreme agentima nepokretnosti.
Ko je stvarno pravi kupac i važan mu je svaki euro obići će i sam sva gradilišta i tamo pitati za vlasnike i ostvariti kontakt(ponovo izbegneš agenta)!

Optužujem te jer ti je svaki drugi komentar hajpovanje rasta cena i kupovine nekretnina asap, kao da čitam Milića Đokovića.
 
Ovde u jednom kompleksu je prizemlje 2300eur, I sprat 2400eur, od II - VII 2650 i VIII sprat je luksuzniji penthaus od 2800eur.
To su cene bez PDV-a.

Tako da sada sve više čujem i vidjam tu pojavu odredjivanja cena m2 po samoj mikrolokaciji stana to jest spratnosti.
U BNV su po meni baš uračunali sve tako da se i orjentacija stana u samoj zgradi razlikuje iako su na istoj spratnosti.

Optužujem te jer ti je svaki drugi komentar hajpovanje rasta cena i kupovine nekretnina asap, kao da čitam Milića Đokovića.

Hajpovanje, jer sam podelio informaciju?
Ne vredi da se tebi pravdam niti hoću i eto nadam se da nisi neki dvostruki agent(jer ipak uvek nekome odgovoriš kako neće pasti cene nekretnina, a kao nas optužuješ kada nešto normalno kažemo i argumentovano u tom kontekstu😉).
Svakako ti neću odgovarati na ovakve prozivke više.
 
Hajpovanje, jer sam podelio informaciju?
Ne vredi da se tebi pravdam niti hoću i eto nadam se da nisi neki dvostruki agent(jer ipak uvek nekome odgovoriš kako neće pasti cene nekretnina, a kao nas optužuješ kada nešto normalno kažemo i argumentovano u tom kontekstu😉).
Svakako ti neću odgovarati na ovakve prozivke više.

Govorim da je mala šansa da padne uzimajući u obzir trenutnu situaciju, ali apsolutno ne ložim ovde narod na rast od 15% po kvadratu na osnovu jednog jedinog projekta.

Agentura si ozbiljna i to svaki dan na ovoj temi udaraš propagandu kao po zadatku.
 
Sad kad krenu da lože i gume i brže jače 🙂
Podignemo minimalac 10% a svima uzmemo 20% 🙂
Kvadrati standardno 10-15% gore kod nas a u daljem komšiluku dalji pad i neizvesni poslovi:
Ko je lud? Ne znam 🙂
 
Ovde u jednom kompleksu je prizemlje 2300eur, I sprat 2400eur, od II - VII 2650 i VIII sprat je luksuzniji penthaus od 2800eur.
To su cene bez PDV-a.

Tako da sada sve više čujem i vidjam tu pojavu odredjivanja cena m2 po samoj mikrolokaciji stana to jest spratnosti.
U BNV su po meni baš uračunali sve tako da se i orjentacija stana u samoj zgradi razlikuje iako su na istoj spratnosti.



Hajpovanje, jer sam podelio informaciju?
Ne vredi da se tebi pravdam niti hoću i eto nadam se da nisi neki dvostruki agent(jer ipak uvek nekome odgovoriš kako neće pasti cene nekretnina, a kao nas optužuješ kada nešto normalno kažemo i argumentovano u tom kontekstu).
Svakako ti neću odgovarati na ovakve prozivke više.
Pa šta ti je onda čudno tj. kako si zaključio da je cena te Galensove nekretnine poskupela ako si ti pre 6 meseci dobio odgovor od 2400 € a tvoj prijatelj ovih dana 2800?

Da ne bi izgledao kao agent probaj da budeš precizniji u komunikaciji. Istu ovu prethodnu informaciju "neke lokacije su poskupele 15%" si mogao da napišeš "Galensova lokacija je pre 6 meseci bila 2400, sad je prijatelj dobio ponudu 2800, ne znam da li je zbog mikrolokacije ili je u pitanju poskupljenje".
 
Можда није агент, ал деф делује ко "интересна страна"...
 
Mislim da prvi twit nema veza sa životom. Javna preduzeća pogotovo na Zlatiboru uzimaju kredite za plate:)) To već spada u domen naučne fantastike. Pa koliko god da je i loša posećenost opet se sve sliva u tu opštinu i taj budžet i ima više nego dovoljno za plate. Kakvi krediti. To može da poveruje samo neko ko ne zna kako funkcionišu javna preduzeća još pogotovo lokalna!! Mala opština a puno turista. Pa kako da bude prazna kasa. Samo od turističke takse mogu svi da primaju plate da niko ništa drugo ne radi, ali bukvalno da svi sede kući u opštini Čajetina mogli bi primati prosečnu platu.

Zapravo je Opština Čajetina jedan od najvećih korisnika sredstava iz budžetske rezerve RS. Verovatno spram broja stanovnika, deleko najveći.
Podsetiću, sredstva iz budžetske rezerve se dodeljuju
"za izvršavanje obaveza koje nije bilo moguće predvideti u postupku pripreme i donošenja budžeta, a koji mogu dovesti do ugrožavanja tekuće likvidnosti lokalne vlasti"
 
Kvadrati standardno 10-15% gore kod nas a u daljem komšiluku dalji pad i neizvesni poslovi:
Ko je lud? Ne znam 🙂

Pa pise u samom clanku da je posledica razmatranja zatvaranja fabrike pritisak od strane Azijskih kompanija, ne vidim kakve veze ima vest:

"Ovakav potez dolazi kao posledica sve većeg pritiska koju evropskim proizvođačima stvara konkurencija iz Azije."

To je kao da kazes da Intel fijasko dolazi zbog recesije umesto loseg menadzmenta.
 
Pa pise u samom clanku da je posledica razmatranja zatvaranja fabrike pritisak od strane Azijskih kompanija, ne vidim kakve veze ima vest:

"Ovakav potez dolazi kao posledica sve većeg pritiska koju evropskim proizvođačima stvara konkurencija iz Azije."

To je kao da kazes da Intel fijasko dolazi zbog recesije umesto loseg menadzmenta.
Ovo nema NIKAKVE posledice s konkurencijom iz Azije već sa "mudrom" politikom prema Rusiji. Ali Švabo je Švabo, geni su geni, mora da proba na Rusiju makar sve propalo. Pa se sada vide plodovi "mudre politike njihovog kancelara". Kako je moguće da Golf novi u Pekingu košta 17k a na Zapadu gde se kao fol proizvodi košta 40k+??
Zašto evo u NL ne može ništa da se kupi od VW za 17k? Ni polo ni ništa. A u Kini Golf.
U Kini im se isplati prodavati za 17k (maloprodajna cena sa svim porezima) a u EU nista ispod 40k.... E pa da ne bi.
 
Pa šta ti je onda čudno tj. kako si zaključio da je cena te Galensove nekretnine poskupela ako si ti pre 6 meseci dobio odgovor od 2400 € a tvoj prijatelj ovih dana 2800?

Da ne bi izgledao kao agent probaj da budeš precizniji u komunikaciji. Istu ovu prethodnu informaciju "neke lokacije su poskupele 15%" si mogao da napišeš "Galensova lokacija je pre 6 meseci bila 2400, sad je prijatelj dobio ponudu 2800, ne znam da li je zbog mikrolokacije ili je u pitanju poskupljenje".
Ja sam tako zaključio jer sam ja pre 5-6meseci dobio informacije kako se tamo kreće cena od 2400eur, dok sam pre neki dan dobio informaciju da je dvosoban stan tamo sada 2900-2950eur.Eto mislim da bi većina ljudi rekla da je to poskupljenje(ali to je već subjektivno mišljenje).
Nisam rekao da je poskupelo više od 20%, nego sam mojim zaključkom (zbog mikrolokacije i strukture stanova) došao do tog zaključka da je u nekim, eto ok u tom kompleksu poskupelo.
Jer mi je prevelika razlika da se u nekom kompleksu pre 5-6meseci reklamira da se stanovi krecu od 2400eur.

Postavio sam u narednom postu i cene u drugom kompleksu gde je zbog mikrolokacije stana razlika 2300/2400(za prizemlje i I sprat), dok je od II-VII sprata cena od 2650(penthause neću tu da računam jer su i luksuzniji i imaju više dodatnih stvari za razliku od svih ostalih stanova).
I za ovaj kompleks mogu da kažem da su cene pre 6-8meseci bile jeftinije 100-150eur po m2, zato sam verovatno i napisao u nekim kompleksima u Novom Sadu su poskupele cene.
 
Vrh