Šta je novo?

Cene nekretnina

Podseća me na 80te kad dolazili nemački i austrijski penzosi na Jadran da žive ceo septembar i oktobar, jeftinije im nego u Duisburgu da sede.
Razlika je samo u tome sto su Nemci iz zemlje gde su visoke plate i HOC ("high cost of living") isli u zemlje gde su niske plate i LOC ("low cost of living"), a mi sad moramo da idemo u zemlje gde su vece plate da bismo prosli jeftinije nego ovde.
 
Kazu da u Americi 10% najbogatijih ima u vlasnistvu 45% vrednosti nekretnina. MIslim da tu lezi odgovor na pitanje ko kupuje kod nas po ovim cenama?
Sve se svodi oko raspodele. Oni koji su blize i ciji biznis je bio na toj liniji stimulusa su zaradili ogroman novac i sada taj novac prebacuju u nekretnine jer ocekuju da celo ludilo sa stampom nece stati. Njima nije vezan ROI koliko im je vazno da sacuvaju vrednost novca.
To je jedan sloj verovatno oko 10% drustva u Srbiji koji jednostavno ima ogroman novac i oni se prakticno "igraju" na trzistu.
Onda tu imamo ove sto su povlasceni oko drzavnih projekata pa moraju da kupuju. Nazalost ne znam koliko ih je tu u odnosu na ove ostale.
Onda imamo dijasporu koja kaze, bolje u BW-u za 4000 EUR nego u Becu za 6000 ili u Minhennu za 8000 i to ne bas na nekoj lokaciji itd

Onda imamo ljude koji su kreditno sposobni ili imaju visak tj mogu da skupe neki novac za stan 40-50 kvm her ne znaju sta ce drugo pa kupe (pisalo se bezbroj puta o tome, da ne recikliram sad), Oni teze da postanu deo ove prve grupe od 10%.

Najmanje je onih koji kupuju za zivot! Kad ce se promeniti? Pa kad se uspori generisanje kapitala. To se mora desiti kad tad!
 
Poslednja izmena:
Dobar stari kad-tad, od danas pa do sledecih 30 godina :D
Tako je i zivot ne moze da ceka - tako da ovi sto kupuju stan za zivot skoro pa nemaju nikakav uticaj na cene jer ih je malo.

Sve markoekonomske politike na svetu su upregnute tj bore se za rast ekonomije pa samim tim i rast cena nekretnina! Naravno taj rast se ne rasporedjuje podjedako na sve slojeve drustva.
Ljudi moraju da shvate da se ne mozes boriti sa centralnom bankom ili sa vlascu. Jednostavno su "jaci" i izgurace to sto su naumili.

Dokaz ove moje tvrdje iz prethodog posta su opstine van grada Beograda. Tamo je sve usporilo i to se vec oseca. Tamo ce, kao i u ranijim ciklusima doci do pada. Jednostavno raspodela nije dosla do tih mesta i opstina u pogledu rasta plata, znacajnog rasta radnih mesta, izgradnja infrastrukture itd.
 
Za života za njih troje..nego kako i kada..makar i u Zemunu...
 
When moon? When lambo?
To the moon bro. Ali nije strašno. Pazi, imamo oko pet forumaša po tri stana, isto toliko po dva, i možda dva forumaša nularica; srednja vrednost je 25/12= 2.08. Znači ako imaš nula u minusu si samo dva. To ti je jedan koš. A ne moramo da uzimamo baš srednju vrednost, ajde recimo da se poslužimo nekom varijansom da vidimo koliko odstupamo od srednje vrednosti:

((3-2.08)² *5 + (2-2.08)²*5 + (0-2.08)²*2) /12 = 1.076, ako se nisam prevario. Đavola, mora korigujem uzorak, to je onda: 12. 91/11 = 1.17

Obrni-okreni, jedan stan i već si sila. Sa drugarima...
 
Poslednja izmena:
Da li se na osnovu činjenice da se i posle najavljenog zakona, fiksna kamata ne mrda sa 5% (4.99 - 5.03) ni kod jedne banke, i to već par meseci, može nešto zaključiti na temu kamatnih stopa u Srbiji u narednih par meseci? Tj. da je najrealnije da ostane ista, a da bi se mogla čak i povećati kad prestane da važi uredba NBS.
 
Da li se na osnovu činjenice da se i posle najavljenog zakona, fiksna kamata ne mrda sa 5% (4.99 - 5.03) ni kod jedne banke, i to već par meseci, može nešto zaključiti na temu kamatnih stopa u Srbiji u narednih par meseci? Tj. da je najrealnije da ostane ista, a da bi se mogla čak i povećati kad prestane da važi uredba NBS.
NBS ce da prati verovatno FED i ECB sa snizavanjem kamata u sledecih par meseci.
 
doduse u zemunu
Kako samo tri i samo u Zemunu, kada je sam rekao da ima i dva apartmana na Zlatiboru...ili. neko ovde debelo laže!?
 
Od ljudi koje ja poznajem i koji su u kupovini stana za život:
  1. Kolega radio u inostranstvu 7-8god i baš je u intezivnom traženju stana za porodicu - prodaje svoj dvosoban(koji je kupio pre 2-3 god i dodaje pare za trosoban ili četvorosoban ili će uzeti stambeni jer se sada zaposlio- NS
  2. Jedan od najboljih drugara iz BG-a je u potrazi za idealnom nekretninom već godinama uvek mu je žao da da toliko novaca za nešto što mu nije idealno(mislio je i on da je balon pred pucanjem godinama i dalje je za to nesiguran), hteo je Banovo brdo residents ipak odustao i verovatno bi hteo i bilo bi mu dobro King circle ili još bolje nešto poput Hotel Jugoslavija(ali neće/predomišlja se toliko para i kredit za to da da, jer hoće preko 90m2).Hteo je i BNV ali kao neće zbog okruženja svojih koji ne podržavaju taj projekat, koliko sam shvatio.
  3. Drugar zaposlio se u trećoj firmi uvek za malo veću platu prelazi u druge firme i čeka da uzme stambeni jer hoće da se ženi sledeće godine i gleda ili za sebe odmah veći porodični ili jedan solidan i nekako i garsonjeru(trenutno ima skupljeno za garsonjeru).
  4. Kolega živi sa dvoje dece ženom i mamom u dvosobnom stanu gleda da uzme stambeni da kupi za sebe ili mamu neki stan, skuplja za učešće nekim side jobovima.
  5. Drugar iz NS-a radi u BG-u i ima odličnu poziciju (direktor) koji je podstanar u Bloku 65, skuplja pored svog luksuznog života za učešće i hteo bi stambeni pa da kupi neki luksuzniji stan poput tog u kojem je, naslušao se priča o balonu i odustao je o čekanju pada cena ali ga malo zeza luksuzan život za učešće.Zadužiće će max kredit, jer ima već ekstra stan u NS-u koji će tada izdavati. Takodje zagleda buduću lokaciju hotel Jugoslavija(ali tada bi morao sve da proda da bi tamo uzeo lep porodični stan, pa se i dalje dvoumi).
  6. Kolega iz firme u potrazi za stanom u NS-u jer planira porodicu, krenuo pre nepunih 2 god da radi(prvi posao) - stambeni čim prodje svadba učešće od roditelja dobija i njenih i njegovih i valjda u kovertama.
  7. Ženine drugarice koje su neudate su u potrazi za nekretninom(NS i BG) i uzeće stambeni kredi, samo skupljaju za učešće(što im ne ide baš) i roditelji treba da pomognu ali su u neverici da su toliko skupi stanovi i neki misle da će pući balon pa ih nagovaraju već godinama da sačekaju(ok one hoće luksuznije/najskuplje stanove i kvartove i ne manje od dvosobnog).
  8. Mladja braća od drugara gledaju da uzimaju stambeni da kupuju novogradnju po NS-u, pomoć za učešće očekuju od braće ili roditelja i maks stambeni im nije problem(nemaju strah).
  9. Mladji rodjak mi je u intezivnoj potrazi za nekretninom za život zbog proširenja porodice, radio po inostranstvu nekoliko godina i sada gleda da se zaposli da bi mogao stambeni kredit na maks jer hoće novce u prosirenje svog biznis-a da uloži.
  10. Jedan od kumova otišao u Nemačku da radi i skuplja novce(nije mogao da dobije ovde stambeni).Trenutno može u starogradnji ali on bi ipak skuplju novogradnju- svakodnevno prati oglase ali je iznerviran jer taman skupi novce a ono skoče cene i on veruje da će pući balon, to jest priča o tome.
Eto jedan pregled trenutnih kupaca u mom okruženju kojih sam se prvih setio.
 
Od ljudi koje ja poznajem i koji su u kupovini stana za život:
  1. Kolega radio u inostranstvu 7-8god i baš je u intezivnom traženju stana za porodicu - prodaje svoj dvosoban(koji je kupio pre 2-3 god i dodaje pare za trosoban ili četvorosoban ili će uzeti stambeni jer se sada zaposlio- NS
  2. Jedan od najboljih drugara iz BG-a je u potrazi za idealnom nekretninom već godinama uvek mu je žao da da toliko novaca za nešto što mu nije idealno(mislio je i on da je balon pred pucanjem godinama i dalje je za to nesiguran), hteo je Banovo brdo residents ipak odustao i verovatno bi hteo i bilo bi mu dobro King circle ili još bolje nešto poput Hotel Jugoslavija(ali neće/predomišlja se toliko para i kredit za to da da, jer hoće preko 90m2).Hteo je i BNV ali kao neće zbog okruženja svojih koji ne podržavaju taj projekat, koliko sam shvatio.
  3. Drugar zaposlio se u trećoj firmi uvek za malo veću platu prelazi u druge firme i čeka da uzme stambeni jer hoće da se ženi sledeće godine i gleda ili za sebe odmah veći porodični ili jedan solidan i nekako i garsonjeru(trenutno ima skupljeno za garsonjeru).
  4. Kolega živi sa dvoje dece ženom i mamom u dvosobnom stanu gleda da uzme stambeni da kupi za sebe ili mamu neki stan, skuplja za učešće nekim side jobovima.
  5. Drugar iz NS-a radi u BG-u i ima odličnu poziciju (direktor) koji je podstanar u Bloku 65, skuplja pored svog luksuznog života za učešće i hteo bi stambeni pa da kupi neki luksuzniji stan poput tog u kojem je, naslušao se priča o balonu i odustao je o čekanju pada cena ali ga malo zeza luksuzan život za učešće.Zadužiće će max kredit, jer ima već ekstra stan u NS-u koji će tada izdavati. Takodje zagleda buduću lokaciju hotel Jugoslavija(ali tada bi morao sve da proda da bi tamo uzeo lep porodični stan, pa se i dalje dvoumi).
  6. Kolega iz firme u potrazi za stanom u NS-u jer planira porodicu, krenuo pre nepunih 2 god da radi(prvi posao) - stambeni čim prodje svadba učešće od roditelja dobija i njenih i njegovih i valjda u kovertama.
  7. Ženine drugarice koje su neudate su u potrazi za nekretninom(NS i BG) i uzeće stambeni kredi, samo skupljaju za učešće(što im ne ide baš) i roditelji treba da pomognu ali su u neverici da su toliko skupi stanovi i neki misle da će pući balon pa ih nagovaraju već godinama da sačekaju(ok one hoće luksuznije/najskuplje stanove i kvartove i ne manje od dvosobnog).
  8. Mladja braća od drugara gledaju da uzimaju stambeni da kupuju novogradnju po NS-u, pomoć za učešće očekuju od braće ili roditelja i maks stambeni im nije problem(nemaju strah).
  9. Mladji rodjak mi je u intezivnoj potrazi za nekretninom za život zbog proširenja porodice, radio po inostranstvu nekoliko godina i sada gleda da se zaposli da bi mogao stambeni kredit na maks jer hoće novce u prosirenje svog biznis-a da uloži.
  10. Jedan od kumova otišao u Nemačku da radi i skuplja novce(nije mogao da dobije ovde stambeni).Trenutno može u starogradnji ali on bi ipak skuplju novogradnju- svakodnevno prati oglase ali je iznerviran jer taman skupi novce a ono skoče cene i on veruje da će pući balon, to jest priča o tome.
Eto jedan pregled trenutnih kupaca u mom okruženju kojih sam se prvih setio.
Filipe respect stvarno, kako se samo ne mrzi i čemu sve to 👍💪
 
Vrh