Šta je novo?

Cene nekretnina

Ko je ta gospoja i sto Kurjak sa jutarnjeg programa tako bahato razgovara sa njom?
 
Realno je ta novogradnja precenjena ali dobro za sve se nadje kupac izgleda.

Realno, formuska struka zna bolje nego tamo neki investitori koji angazuju tamo neke nebitne ljude da ih savetuju gde sta kako da investiraju i kako to posle da prodaji. Realno, s obzirom da je precenjeno realno nece se prodati nikad izuzev ako spuste cenu. Koja je realna neprecenjena cena m2 u toj zgradi?
 
To sto nesto postoji i skupo je ne znaci da je razumna kupovina.

Armani kosulja i neka druga kosulja su slicnog kvaliteta jedna kosta 10x vise.
Rolex je sat ali je luksuzan brend pa kosta koliko kosta.

Po meni je suludo pretplacivati luksuz a smatram da se blok 26 prodaje po luksuznim a ne realnim cenama.

Edit:
Da me neko ne razume pogresno, prodace se vrv sve to, jer ljudi koji kupuju ti sigurno nece na kredit kupovati i gledaju na to kao na kupovinu Rolexa.
 
Realno sve sto se prodaje na ovom svetu je precenjeno jer kosta vise nego sto je cena kostanja.

Blok26 je nova kategorija - precenjeno, ali ce se prodati. Znaci mozda je cak i pocenjeno ako ce se prodati po trenutnoj ceni.
 
Slažem se, vrednost je potpuno imaginarna i za 5k i za 30k kvadrat, tj. u glavi kupca.

Realna vrednost je upotrebna, sve ovo ostalo je neko fingiranje, marketing, socijalni status i ostalne apstrakcije.
 
Realno sve sto se prodaje na ovom svetu je precenjeno jer kosta vise nego sto je cena kostanja.

Blok26 je nova kategorija - precenjeno, ali ce se prodati. Znaci mozda je cak i pocenjeno ako ce se prodati po trenutnoj ceni.
Kao sto imas da nadjes picu od 1000 dinara imas i picu od 2000 dinara, a sastojci su slicni ili mozda i bolji u ovoj od 1000 dinara.

To sto ova od 2000 ima kupaca ne znaci da je vrednost koja se dobija dobra, samo su nasli nacin da privuku drugu nisu kupaca.

Zato sam i rekao, naci ce oni kupce, ali gledajuci sa strane vrednosti koja se dobija objektivno ne vredi te pare.
 
Po meni za pare koje traze za blok 26 bolje je uzeti ili vilu na dedinju ili 2 stana u BW ako ti je bas do blizine reke.

Realno je ta novogradnja precenjena ali dobro za sve se nadje kupac izgleda.
Slažem se da za 8k+ eur postoje bolje opcije, ali to nije realna situacija jer veoma, veoma mali procenat ljudi raspolaže takvim budžetom pa da uopšte ima nekakvu dilemu.

Zanimljivije pitanje je sta je moguće uraditi sa 3500 eur po m2, uzeti novogradnju na drugorazednoj lokaciji NBG, ili uzeti starogradnju i renovirani na premium lokaciji (Ušće, SIV, Hotel Jugoslavija).
 
Eto sutra je početak.septembra.i šk.godine
Baš me zanima gde će ta ekipa iz BW da šalje decu u školu, u Radojku Lakić ili u Isidoru Sekulić kod picinog parka.
Biće scena ko prošle godine kad iz Bloka 65/Savade slali autobuse sa klincima u blok 37/38, odnosno roditelji ih vozili do ulaza u 20.oktobar/Mladost
Mada najverovatnije da u BW uopšte ni nema dece, sve se renta. Neki možda šalju i u privatne škole.
Koliko sam ja video Blok 65 ima bukvalno na 50 m Savremenu Gimnaziju i Osnovnu Školu! Jeste privatna škola ali ako im je toliko da deca ne pešače eto imaju pod nosom škole.
 
Najbolji teniser sveta je po tebi kupio nekretninu u Beogradu na drugorazrednoj lokaciji 😂 Svašta se može ovde pročitati.


Novak ima svoj kutak i u Beogradu, gde je kupio stan u elitnom naselju West 65, gde takođe živi i drugi srpski teniser Filip Krajinović.
 
Najbolji teniser sveta je po tebi kupio nekretninu u Beogradu na drugorazrednoj lokaciji 😂 Svašta se može ovde pročitati.


Novak ima svoj kutak i u Beogradu, gde je kupio stan u elitnom naselju West 65, gde takođe živi i drugi srpski teniser Filip Krajinović.
Lol, koja argumemtacija. Znaci to što je najbolji teniser sveta, onda on mora da živi u najboljoj, najskupljoj zgradi 😅
A sta tek reći za nekog ko je u globalnim okvirima malo bogatiji I uticajniji. Verovatno je najbolja lokacija u USA za život u Nebrasci, inače ne bi Warren Buffet tu živeo. Savetujem ti da kupiš u Westu 65 neki malo veći stan (1m eur) i možeš svima da se pohvalis kako zivis u skupljoj nekretnini nego Buffet.
 
Kao sto imas da nadjes picu od 1000 dinara imas i picu od 2000 dinara, a sastojci su slicni ili mozda i bolji u ovoj od 1000 dinara.

To sto ova od 2000 ima kupaca ne znaci da je vrednost koja se dobija dobra, samo su nasli nacin da privuku drugu nisu kupaca.

Zato sam i rekao, naci ce oni kupce, ali gledajuci sa strane vrednosti koja se dobija objektivno ne vredi te pare.

Jasno. Ne govorimo precenjena cena u kontekstu trzista, ponuda/potraznja itd nego u kontekstu filosovskih pitanja "Koja je uopste svrha kupovine stana", samo to ne preciziramo. Drugim recima mogli smo napisati "To je precenjeno ali je cena dobro formirana i prodace se, no s obzirom da je upotrebna vrednost stana stanovanje onda je precenjeno jer na periferiji mozemo dobiti tu upotrebnu vresnost za mnogo manje novca". Takodje zelimo reci i da stan od 8k m2 spada u luksuzna dobra, a da se luksuzna dobra prodaju skuplje od njihove cene kostanja i upotrebne vrednosti.
 
Zaje*******ao se. Imao bi dobar ROI da je izdavao 15-20 godina. Nema veze, preživeće.
Trebalo mu kesa da ulozi u jednu planinu koja je danas soc i jako niskog procenta popunjenosti ali koja ce vec 2027. postati primijum planina sa 120% popunjenosti zauvek i to prvenstveno seicima koji ce dolaziti privatnim avionima na najbolji planinski aerodrom na svetu kojeg sada nema ali ce biti samo sutra kume, da igraju loptice rupice na najboljem golf terenu na svetu kojeg sada nema ali ce biti samo sutra kume. Njemu je ROI 3 godine pa ti vidi.
 
Poslednja izmena:
Lol, koja argumemtacija. Znaci to što je najbolji teniser sveta, onda on mora da živi u najboljoj, najskupljoj zgradi 😅
A sta tek reći za nekog ko je u globalnim okvirima malo bogatiji I uticajniji. Verovatno je najbolja lokacija u USA za život u Nebrasci, inače ne bi Warren Buffet tu živeo. Savetujem ti da kupiš u Westu 65 neki malo veći stan (1m eur) i možeš svima da se pohvalis kako zivis u skupljoj nekretnini nego Buffet.
Moj odgovor je shodan tvojim pitanjima i subjektivnoj klasifikaciji i poredjenju lokacija.
Isto kao što se pretpostavlja da bi ljudi živeli pre u centru nego na periferiji, isto subjektivno, sprat, orjentacija itd...
Procene vrednosti odredjuje prodajna vrednost ili da kažem vrednost koju možeš da dobiješ od banke na osnovu hipoteke nad tom nekretninom.
Buffeta ću ipak po ulaganju da pratim a ne gde živi 😉
 
Moj odgovor je shodan tvojim pitanjima i subjektivnoj klasifikaciji i poredjenju lokacija.
Isto kao što se pretpostavlja da bi ljudi živeli pre u centru nego na periferiji, isto subjektivno, sprat, orjentacija itd...
Procene vrednosti odredjuje prodajna vrednost ili da kažem vrednost koju možeš da dobiješ od banke na osnovu hipoteke nad tom nekretninom.
Buffeta ću ipak po ulaganju da pratim a ne gde živi 😉
Postoji element subjektivnosti u svakoj odluci, ali neke stvari su toliko očigledne da je suludo tvrditi drugačije. Ti si iz građevinske struke, ako mi kažeš da West ima odličan termoizolacioni blok ja nemam razloga da ti ne verujem. Ali ako govorimo o lokaciji, pogledaj genezu Novog Beograda kao prvog planski zidanog naselja u bivšoj Jugoslaviji i shvatices koje su tačke percipirane kao centralne i koje su objekti tamo građeni još od 60-ih godina 20. veka (zgrade CK, SIV, SC, Jugoslavija). Tih godina je na mestu Westa bio stari aerodrom. Naravno, gradovi se razvijaju i postoje mnogi primeri nekadašnjih perifernih lokaliteta koji su danas jako poželjne lokacije za posao i život (kao Hudson Yards u NYC), ali Beograd je relativno mali grad i većina dobrih lokacija je zauzeta. Niko ne moze da me ubedi da je West na boljoj lokaciji nego blok 70, valjda je to nešto što je ocigledno i univerzalno prihvaćeno ako posmatras razvojnu strukturu naselja i prateću infrastrukturu
 
Napisao sam da je vrednost nekretnine ona za koju možeš da je prodaš ili koliki ćeš dobiti kredit kod banke zbog hipoteke nad toj nekretnini, možda još i da dodam ROI kod izdavanja.
Ostalo je sve subjektivno.
Ne mogu i neću te sigurno uvedjivati koja je lokacija bolja jer ponovo kažem to je sve subjektivno.
Isto kao kada bih ja rekao, da me ne može niko ubediti da je BG po lokaciji bolji od NS-a.
 
Postoji element subjektivnosti u svakoj odluci, ali neke stvari su toliko očigledne da je suludo tvrditi drugačije. Ti si iz građevinske struke, ako mi kažeš da West ima odličan termoizolacioni blok ja nemam razloga da ti ne verujem. Ali ako govorimo o lokaciji, pogledaj genezu Novog Beograda kao prvog planski zidanog naselja u bivšoj Jugoslaviji i shvatices koje su tačke percipirane kao centralne i koje su objekti tamo građeni još od 60-ih godina 20. veka (zgrade CK, SIV, SC, Jugoslavija). Tih godina je na mestu Westa bio stari aerodrom. Naravno, gradovi se razvijaju i postoje mnogi primeri nekadašnjih perifernih lokaliteta koji su danas jako poželjne lokacije za posao i život (kao Hudson Yards u NYC), ali Beograd je relativno mali grad i većina dobrih lokacija je zauzeta. Niko ne moze da me ubedi da je West na boljoj lokaciji nego blok 70, valjda je to nešto što je ocigledno i univerzalno prihvaćeno ako posmatras razvojnu strukturu naselja i prateću infrastrukturu
A nikako nije ni na lošijoj ....
 
Covek dodatno analizirao temu, visoke cene nekretnine ce dodatno da sje*******u ionako sje*******anu demografiju - tako da ce uskoro (za 30-40 godina) pola Bg-a biti prazno.
U Srbiji je ova situacija jos gora nego na zapadu.

E, ovo je pravi stav. Do sad smo je bilo "sačekajte 2 godine, balon samo što nije pukao", a sada imamo predikciju da "uskoro" (za 30-40 godina) možemo očekivati pad populacije pa samim tim i tražnje. Ovo kao da je pisala grendlandska ajkula, a ne čovek u kasnim 30-im/ranim 40-im, koji je na polovini svog životnog veka.
 
E, ovo je pravi stav. Do sad smo je bilo "sačekajte 2 godine, balon samo što nije pukao", a sada imamo predikciju da "uskoro" (za 30-40 godina) možemo očekivati pad populacije pa samim tim i tražnje. Ovo kao da je pisala grendlandska ajkula, a ne čovek u kasnim 30-im/ranim 40-im, koji je na polovini svog životnog veka.
Poenta klipa nije da li ce i kada da padnu cene, nego da se ukaze na to da rast cena nekretnina nije nesto sto je dobro (mozda jeste za pojedince, ali za sve ostale je lose), iako to neki ovde predstavljaju i kazu da je super sto cene nekretnina rastu i da je to znak progresa i da smo sve bogatiji. Visoke cene nekretnina, pored loseg uticaja na standard stanovnistva uticu izmedju ostalog i na demografiju sto dugorocno ugrozava i ekonomski razvoj. Takodje, kada se prica o demografskom kolapsu i uticaju na cene nekretnina koji ce se desiti za par decenija, to ne znaci da u medjuvremenu nece biti padova cena, nego to znaci da ce se dugorocno trend kretanja cena skroz promeniti i nekretnine ce biti kao ove prazne i neobradjene njive koje imamo po selima.
 
Poslednja izmena:
Poenta klipa nije da li ce i kada da padnu cene, nego da se ukaze na to da rast cena nekretnina nije nesto sto je dobro (mozda jeste za pojedince, ali za sve ostale je lose), iako to neki ovde predstavljaju i kazu da je super sto cene nekretnina rastu i da je to znak progresa i da smo sve bogatiji. Visoke cene nekretnina, pored loseg uticaja na standard stanovnistva uticu izmedju ostalog i na demografiju sto dugorocno ugrozava i ekonomski razvoj. Takodje, kada se prica o demografskom kolapsu i uticaju na cene nekretnina koji ce se desiti za par decenija, to ne znaci da u medjuvremenu nece biti padova cena, nego to znaci da ce se dugorocno trend kretanja cena skroz promeniti i nekretnine ce biti kao ove prazne i neobradjene njive koje imamo po selima.
Ajde sad pročitaj šta si pisao ovde pre nekoliko dana, ocekujes stagnaciju u kratkom roku, a dugoročno (za 30-40 godina) ocekujes da će nekretnine rasti. A sad ispada da ce dugorocno stanovi u Beogradu biti i prazni kao neobradive njive koje imamo danas u napuštenim selima. Shvataš li da su stvari koje pišeš potpuno inkonzistetne, bukvalno kao da dve osobe sa dijametralno suprotnim mišljenjem pišu sa istog nick-a.

Ne citas sta pisem. Napisao sam da ocekujem da cene nece znacajnije rasti u buducnosti. Hoce u dugom roku, ali u kratkom roku ocekujem dugogodisnju stagnaciju i cak mozda manji pad.
 
Ajde sad pročitaj šta si pisao ovde pre nekoliko dana, ocekujes stagnaciju u kratkom roku, a dugoročno (za 30-40 godina) ocekujes da će nekretnine rasti. A sad ispada da ce dugorocno stanovi u Beogradu biti i prazni kao neobradive njive koje imamo danas u napuštenim selima. Shvataš li da su stvari koje pišeš potpuno inkonzistetne, bukvalno kao da dve osobe sa dijametralno suprotnim mišljenjem pišu sa istog nick-a.
Pa lepo sam napisao, narednih 30-40 godina ce cene nekretnina imati trend rasta, pri cemu ce u medjuvremenu da imamo i periode stagnacija i pada cena. Nakon toga sledi trend visedecenijske stagnacije cena.
 
Pa lepo sam napisao, narednih 30-40 godina ce cene nekretnina imati trend rasta, pri cemu ce u medjuvremenu da imamo i periode stagnacija i pada cena. Nakon toga sledi trend visedecenijske stagnacije cena.
Svaka tebi cast kada mozes da vidis narednih 30-40 godina. Ja se mucim da pogodim sta ce biti u naredna 3 meseca 😄
 
Vrh