Šta je novo?

Cene nekretnina

Jel to beše onaj neki 4,5 sprat što generalno nije loš, ali nije imao lift? Ako je taj, dobro su i prošli
 
Najgore je što, da su bili spremni da obaraju cenu pravovremeno, prodali bi ga za dosta više.
 
Nema tu negativno ili pozitivno. Problem je premala razlika u ceni, ako je i bude
Ljudi pristaju na takve uslove jer im je zapelo da žive na lokacijama gde je prevashodno starogradnja. A problem nije samo cena, već ogroman posao i vreme koje mora da se posveti čitavom projektu renoviranja, čiji rezultati na kraju često budu ono što nismo zamislili. Odabir izvođača je težak, većinom ide na preporuku, a svi imaju posla i svi su ekstremno zauzeti, pa ni to ne ide tako lako. Mora neko da nadzire te radove, neko mora sve da dizajnira, moraju da se pribave dozvole - jednostavno sve to treba uklopiti, a svako vuče na svoju stranu. I sve naravno ispadne znatno skuplje i znatno se oduži.
 
Jel to beše onaj neki 4,5 sprat što generalno nije loš, ali nije imao lift? Ako je taj, dobro su i prošli
Nije to taj. Ima lift.
Ovo je dobar stan. Imao je mogucnost da od dvoiposobnog bude trosobni.
I ovo im bila jedina ozbiljna ponuda.
Mogli su u decembru da dobiju npr.140k i sta onda? I sta ako im niko ne ponudi toliko.
Znaci.. kad vidis na halooglasima.. moze da pise cena koja hoce, realno je ono sto se na kraju potpise.
 
Poslednja izmena:
Ok, starogradnja ima smisla zbog specifične lokacije ljudima, a što se tiče renoviranja, pa ne mora odmah da se kompletno renovira i opremi stan.
Svakako je precenjena u odnosu na novogradnju, jer kao što je G.I.Joe i rekao za totalno renoviranje kada bi se uračunalo i svoje vreme i cimanje, stres i došli bi i do 800eur da bi se dovelo u stanje kvalitetnije novogradnje.
Pri tome si u starijoj zgradi itd...
I da taj povrat PDV-a za kupovinu novogradnje igra jednu od važnijih stvari.
Ima i prednosti kod renoviranja starogradnje jer onda renoviraš po svojoj želji i ugradjuješ materijale, parket, vrata, stolariju koju ti hoćeš, to je nametnuto kod novogradnje.
Problem vlasnika starogradnje po meni je što drže zanemarljivo nižu cenu u odnosu na cenu novogradnje u njihovom okruženju kada se sve uzme u obzir.
EDIT: Zaboravio sam možda i ključno u poredjenju novogradnje-starogradnje, a to je čekanje na izgradnju zgrade 2god
 
Poslednja izmena:
Ja lično mislim da je to velika prednost Beograda i naše klime da imaš pravo leto +35 i tako 3-4 meseca. Pa to je vrh. Imaš svuda bazene, Ada i uopšte nisu gužve. Bio sam ovo leto i u Beogradu i opšte preko leta juli i avgust nije gužva. Svuda parkinga. Čak i gradski bazeni nisu prepuni. Svaki gastarbajter iznad Beča što živi će ako zbog ničeg drugog onda zbog klime da kupi u Srbiji stan. Ja sam od 30 dama što sam bio na godišnjem 29 imao sunce i preko 30c temp samo 1 dan kiša i 25c!! Fantazija! Ko god hoće zimu eno mu Švedska i sve iznad Beča. Sivila i oblaka i kiše na izvoz!

Ne znam gde je to gde su prednost temperature 35C+

Some scientists use a complicated outside temperature measurement called wet bulb globe temperature, which takes into account humidity, solar radiation and wind. In the past, it was thought that a wet-bulb reading of 95 Fahrenheit (35 Celsius) was the point when the body started having trouble, said Kenney, who also runs a hot box lab and has done nearly 600 tests with volunteers.
His tests show the wet-bulb danger point is closer to 87 (30.5 Celsius). That’s a figure that has started to appear in the Middle East, he said.
And that’s just for young healthy people. For older people, the danger point is a wet bulb temperature of 82 (28 degrees Celsius), he said.
Izvor.

Iliti - za starije ljude, temperature preko 28C (uz povišenu vlažnost vazduha) postaju opasne po zdravlje (i život). A za zdrave mlađe ljude to je nekih 30.5C.
 
Inače, kada je reč o temperaturama, najgore mesto za život u Beogradu je naselje Beograd na vodi. I pre ove silne gradnje, bilo je mesto sa najvišom temperaturom, i najgorim efektom toplotnog ostrva u Beogradu.

Nakon gradnje situacija je još gora.

Toplotno ostrvo može se meriti na razne načine, a jedan od boljih je kroz tzv. tropske noći (tokom kojih se temperatura ne spušta ispod 20 °C). Indeks tropskih noći je vrlo jednostavna brojka: u pitanju je tropskih noći u toku jedne godine, a ovaj indeks je, pokazuju istraživanja, znatno viši u urbanim sredinama nego u njihovom okruženju, parkovima i drugim zelenim površinama, i to upravo zbog efekta toplotnog ostrva.
Možda iznenađuje da je područje Savskog amfiteatra ima veći broj tropskih noći (čak 50) i od dela najužeg centra grada oko Knez Mihajlove ulice (oko 40 tropskih noći). Kombinacija faktora reljefa i izgrađenosti daju objašnjenje- široko ravničarsko desno priobalje Save sa nadmorskom visinom od 70 do 72 metra je omeđeno Kalemegdanom, terazijskom grebenom i senjačkom padinom je sklono zadržavanju toplijih vazdušnih masa.

Pored toga, ovo područje je oduvek bilo lišeno velikih zelenih površina i prirodnog zemljišnog pokrivača, u prvo vreme zbog železničke mreže i industrijskih objekata. Iako mapa tropskih noći prikazuje situaciju do 2018. godine kada se Beograd na vodi još uvek nije izgradio, situacija danas nije ništa manje nepovoljna, naprotiv. „Beograd na vodi” zbog visokog intenziteta izgradnje u naletu investitorskog urbanizma preti da trajno okuje betonom Savski amfiteatar. U njegovom sastavu se nalazi i kompleks Beogradskog sajma koji zbog velikih betonskih neporoznih površina doprinosi efektu toplotnog ostrva. Međutim, ukoliko se ostvare namere da se sajam zameni proširenjem „Beograda na vodi”, situacija može postati samo još nepovoljnija.
 
Au, pa to nije dobro. Ako su kupci stanova za zivot, pogotovo vecih stanova, stavili kupovinu on hold, sta ce se desiti kad svi oni skapiraju da kamate na kredite vise nece divljati, da balon nece puci, da nije bas cene only go down? Zivot ne moze da ceka.
Ovo sve ima smisla sto si napisao kad bi sad znali koliko transakcija je zaista kupovina prvog stana ili prosirenje tipa sa 50kvm na 80 kvm? Da li poreska uprava izbacuje te informacije vezano za povrat PDV-a ili poreza na prenos aps prava?
Tada bi smo mogli reci, ok ovaj % je kupovina za zivot. Ovako mozemo samo da nagadjamo.
 
Sta kazete na novi porez u komsiluku?
Nesto na tu temu - EU trosi 49% BDPa na administraciju tj birokratiju... SAD 40% . Juzna Koreja 18%.

Evo jos jedne informacije iz komsiluka vezano za promet - pad transakcija od 45% u HR odnosno 28% u Zagrebu.

 
Ok, starogradnja ima smisla zbog specifične lokacije ljudima, a što se tiče renoviranja, pa ne mora odmah da se kompletno renovira i opremi stan.
Svakako je precenjena u odnosu na novogradnju, jer kao što je G.I.Joe i rekao za totalno renoviranje kada bi se uračunalo i svoje vreme i cimanje, stres i došli bi i do 800eur da bi se dovelo u stanje kvalitetnije novogradnje.
Pri tome si u starijoj zgradi itd...
I da taj povrat PDV-a za kupovinu novogradnje igra jednu od važnijih stvari.
Mislim da je ovde najpresudniji faktor vreme. I da je ispražnjen stan (tj imaš gde da živiš u međuvremenu sa sve kutijams) i da si odvojio pare da sve radiš full, opet ti treba 3-6 meseci (zavisi šta se radi) dok se ne useliš, jer ne možeš majstore ostaviti same, čak i sa preduzimačem. Većina naroda ne može da uzme bolovanje ili neplaćeno pola godine da bi se smarali sa majstorima i preduzimačem i gledali šta rade. Pa i preduzimač će da te zove svakih 15 minuta da te pita da li ćeš ovo ovako ili onako.
A opet i da se izlazi sa posla non stop i to je neozbiljno. Doduše ko ima vremena ili roditelje koji će da se angažuju oko toga možda i ima smisla
 
Da li je cena dobra ili ne zavisiće od cene novogradnje baš za Hotel Jugoslaviju. Ako tamo stanovi budu 5k+ onda su ovi super povoljno kupili. Ako tamo budu oko 3500-4k kao svuda na NBG onda baš i nije najbolja kupovina. Jer moraju još uložiti 500e min po kvm a realno mislim i 800. A pošto su mladi bračni par s pravom na povrat PDVa mogli su glanc novi Wellport u prizemlju za 2700. Ali dobro svako bira nešto. Još su iz Šumadije pa im je svejedno jel Hotel Jugoslavija ili Wellport ili Lastavice.
Nikad nisam razmišljao na ovaj naclčin, da cena novogradnje utiče na cenu starogradnje u neposrednoj blizini. Imam stan u "kineskom zidu", u 21. Bloku (stara četvorospratna zgrada bez lifta). 50 metara od mog ulaza se zida Delta District, komercijalno-stambeni kompleks u okviru koga će biti hotel Intercontinetal. Cene stanova 8k eur po m2. Da li misliš da mogu da dobijem 4k po m2 za moj stan?
 
Ne nužno novogradnja po sebi, ali utiču sadržaji koji tu novogradnju prate.
 
Mislim da je ovde najpresudniji faktor vreme. I da je ispražnjen stan (tj imaš gde da živiš u međuvremenu sa sve kutijams) i da si odvojio pare da sve radiš full, opet ti treba 3-6 meseci (zavisi šta se radi) dok se ne useliš, jer ne možeš majstore ostaviti same, čak i sa preduzimačem. Većina naroda ne može da uzme bolovanje ili neplaćeno pola godine da bi se smarali sa majstorima i preduzimačem i gledali šta rade. Pa i preduzimač će da te zove svakih 15 minuta da te pita da li ćeš ovo ovako ili onako.
A opet i da se izlazi sa posla non stop i to je neozbiljno. Doduše ko ima vremena ili roditelje koji će da se angažuju oko toga možda i ima smisla
Za većinu ljudi je to jako stresan dogadjaj, pogotovo ako hoće sve da drži pod kontolom i da gleda da li će majstori i kako raditi.
Ja ovde ne mogu biti objektivan jer sam odradio jedno 4-5 totalnih rekonstrukcija i jer sam iz tog posla. Detaljno sam opisivao postupke renoviranja u odeljku ovde na beobuildu pod nazivom iskustvo sa majstorima.
Sve to može i uz posao,ako imaš celu spremnu ekipu(arhitektu i glavnog izvodjača) ali stresa će biti, tek na završetku ćeš odahnuti i biti zadovoljan, a novce i potrošnju koliko god da izračunaš planiraj još 10-20% više.
Isto bih mogao reći i za novogradnju da je presudno vreme, jer čekaš gotov stan za useljenje 2 god, ok može i odmah kao i što vidimo po oglasima ali su to neki stanovi koji nisu na dobroj mikrolokaciji u zgradi, jer se bolji izaberu pre same izgradnje.
Neko je bojažljiv pre same izgradnje i neće da uzme, jer ne veruje da će se to izgraditi, a kasnije mu se ne svidja mikrolokacija ili kvadratura stanova.
Može i nakon same izgradnje da se kupe stanovi na boljim/odličnim lokacijama u zgradi ali onda po dosta većoj ceni od preprodavaca koji tako zaradjuju.
 
Za većinu ljudi je to jako stresan dogadjaj, pogotovo ako hoće sve da drži pod kontolom i da gleda da li će majstori i kako raditi.
Ja ovde ne mogu biti objektivan jer sam odradio jedno 4-5 totalnih rekonstrukcija i jer sam iz tog posla. Detaljno sam opisivao postupke renoviranja u odeljku ovde na beobuildu pod nazivom iskustvo sa majstorima.
Sve to može i uz posao,ako imaš celu spremnu ekipu(arhitektu i glavnog izvodjača) ali stresa će biti, tek na završetku ćeš odahnuti i biti zadovoljan, a novce i potrošnju koliko god da izračunaš planiraj još 10-20% više.
Isto bih mogao reći i za novogradnju da je presudno vreme, jer čekaš gotov stan za useljenje 2 god, ok može i odmah kao i što vidimo po oglasima ali su to neki stanovi koji nisu na dobroj mikrolokaciji u zgradi, jer se bolji izaberu pre same izgradnje.
Neko je bojažljiv pre same izgradnje i neće da uzme, jer ne veruje da će se to izgraditi, a kasnije mu se ne svidja mikrolokacija ili kvadratura stanova.
Može i nakon same izgradnje da se kupe stanovi na boljim/odličnim lokacijama u zgradi ali onda po dosta većoj ceni od preprodavaca koji tako zaradjuju.
Zar nije bolje u slucajevima renoviranja uzeti izvodjaca radova iliti grupu majstora. Placa se vise ali koliko kontam postoji neka garancija i nema tog cekanja ili ima neko drugacija iskustva?
 
Nikad nisam razmišljao na ovaj naclčin, da cena novogradnje utiče na cenu starogradnje u neposrednoj blizini. Imam stan u "kineskom zidu", u 21. Bloku (stara četvorospratna zgrada bez lifta). 50 metara od mog ulaza se zida Delta District, komercijalno-stambeni kompleks u okviru koga će biti hotel Intercontinetal. Cene stanova 8k eur po m2. Da li misliš da mogu da dobijem 4k po m2 za moj stan?

pa pazi, kod nas ti je sve lokacija. pa kada kazu ako neces ovde kupi tamo za 8k. i tako dizu cenu.
tako da sam ja mislio da je kod nas to praksa, mada mozda gresim
 
Zar nije bolje u slucajevima renoviranja uzeti izvodjaca radova iliti grupu majstora. Placa se vise ali koliko kontam postoji neka garancija i nema tog cekanja ili ima neko drugacija iskustva?
Prekopiraću tekst koji sam pisao vezano za ovo na drugoj temi.

Evo ti na primer ako sam sve možeš da iskordinišeš i nalaziš jeftinije majstore, moraš tačno da ih tempiraš koji kada dolazi, a to je nemoguće imaćeš zazor u renoviranju.
Pri tome neki će smisliti razne razloge zašto ne mogu sada da ti dodju itd...
Realno je i čudno da bolji majstrori ti budu na raspolaganju baš tada kada ti trebaju(imaju oni ugovoreno dosta posla unapred)...
Sračunaj koliko kirija ćeš platiti više zbog toga.
Ovako kada ti je jedan odgovoran i on rekao rok(i ako je pouzdan 😉) biće brže, tako da si tu nulirao da kažem tu kao možda veću cenu.
Oni uglavnom imaju više električara, fizikalaca, keramičara pa ne zavise od jednog majstora i njegove nemogućnosti da radi.
I da treba i ti da planiraš sve na vreme, daješ rok i okvir arhitekti da ti odradi sve.
Potom si već otprilike našao par Izvodjača i njih kontaktirao da li su slobodni za taj posao koji bi krenuo za mesec dana(jer čekaš gotove projekte od arhitekte).
Dobiješ projekte tražiš 2-3 ponude od Izvodjača i nakon odabira oni kreću da rade sa nekim rokom ajde neka je 2 meseca.
U tih 2 meseca dogovoriš sa stolarom i kažeš mu da krene izradu i da nakon 2 meseca treba sve da izradi i onda samo odradi montažu.
On dok montira stolariju ti si kupio i ostavio u stanu krevet kauč i kupio si i dostavljeni su ti uredjaji bele tehnike.
Pred kraj kompletnog ugradjivanja stolarije došao ti je i električar da zajedno sa stolarom odrade i rasvetu i spajanje tvojih uredjaja.
U toku toga ti treba na jedan dan vodoinstalater da ti poveze ves masinu, namesti slavinu.
Pred kraj radova otišao si na primer u Ikeu da pokupuješ stvari za opremanje stana i dok se nameštaju led svetla ili završni neki radovi sa stolarom i električarom namontiraš i te stvari poput slika i stolica itd...
Ostaje ti još da unajmiš 2 spremačice posle tih radova i da se ili useliš ili da izdaš taj stan već nakon 2 dana.
Naravno pred kraj radova mesec dana otprilike kreneš da oglašavaš taj stan za izdavanje prema renderima koje si dobio od arhitekte.
Ili ako se useljavaš trebaš tempirati kada da stanodavcu kažeš da izlaziš iz stana.
Srećno useljenje 😉
 
Svaka tebi čast što se javljaš isključivo kada treba izreklamirati Zlatibor, makar i izokola, potmulo, kao braća Bugari.😂
A volim ja i Kopaonik, i tu ima dobrog ROI-a,...inače znatno boljeg nego BG-u kad su u pitanju Premijum nekretnine

Ovaj je lud, ovo verovatno po sadašnjim nenormalnim cenama vredi makar upola manje.
Da nisi ti možda lud, jel ti znaš pošto je ar tu!? Ako je kućica na 5-6 ari i neko je sruši i sagradi na placu zgradu, eto njemu i više od toga kol'ko sad traži!
Meni je čak kul lik jer nije hteo da napiše u oglasu da je za investitore i izgradnju. Verovatno ima želju da se sačuva to drveće i atmosfera
 
Prekopiraću tekst koji sam pisao vezano za ovo na drugoj temi.

Evo ti na primer ako sam sve možeš da iskordinišeš i nalaziš jeftinije majstore, moraš tačno da ih tempiraš koji kada dolazi, a to je nemoguće imaćeš zazor u renoviranju.
Pri tome neki će smisliti razne razloge zašto ne mogu sada da ti dodju itd...
Realno je i čudno da bolji majstrori ti budu na raspolaganju baš tada kada ti trebaju(imaju oni ugovoreno dosta posla unapred)...
Sračunaj koliko kirija ćeš platiti više zbog toga.
Ovako kada ti je jedan odgovoran i on rekao rok(i ako je pouzdan 😉) biće brže, tako da si tu nulirao da kažem tu kao možda veću cenu.
Oni uglavnom imaju više električara, fizikalaca, keramičara pa ne zavise od jednog majstora i njegove nemogućnosti da radi.
I da treba i ti da planiraš sve na vreme, daješ rok i okvir arhitekti da ti odradi sve.
Potom si već otprilike našao par Izvodjača i njih kontaktirao da li su slobodni za taj posao koji bi krenuo za mesec dana(jer čekaš gotove projekte od arhitekte).
Dobiješ projekte tražiš 2-3 ponude od Izvodjača i nakon odabira oni kreću da rade sa nekim rokom ajde neka je 2 meseca.
U tih 2 meseca dogovoriš sa stolarom i kažeš mu da krene izradu i da nakon 2 meseca treba sve da izradi i onda samo odradi montažu.
On dok montira stolariju ti si kupio i ostavio u stanu krevet kauč i kupio si i dostavljeni su ti uredjaji bele tehnike.
Pred kraj kompletnog ugradjivanja stolarije došao ti je i električar da zajedno sa stolarom odrade i rasvetu i spajanje tvojih uredjaja.
U toku toga ti treba na jedan dan vodoinstalater da ti poveze ves masinu, namesti slavinu.
Pred kraj radova otišao si na primer u Ikeu da pokupuješ stvari za opremanje stana i dok se nameštaju led svetla ili završni neki radovi sa stolarom i električarom namontiraš i te stvari poput slika i stolica itd...
Ostaje ti još da unajmiš 2 spremačice posle tih radova i da se ili useliš ili da izdaš taj stan već nakon 2 dana.
Naravno pred kraj radova mesec dana otprilike kreneš da oglašavaš taj stan za izdavanje prema renderima koje si dobio od arhitekte.
Ili ako se useljavaš trebaš tempirati kada da stanodavcu kažeš da izlaziš iz stana.
Srećno useljenje 😉
Zabole me glava 😀
 
Po ovoj priči za 12 god ti kroz mesečne isplate to jest vrate tih 500k i onda možeš apartman da prodaš za 1milion.
Uložiš 500k i nakon 12 god dobiješ 1.5miliona.
Pitao sam, može i više ljudi da budu vlasnici jednog apartmana.
Istražiću još i eto bolja je ta investicia po ROI i zaradu nego investiciona kupovina u Beogradu, jer kažu da je zagarantovana Ugovorom i da teoretski ne moraš ni da dodješ u Dubai.
Ali kao što i sami kažemo svako tržište je tržište za sebe.
I meni ovo deluje na prvu neverovatno i zato sam i krenuo u istraživanje i po svemu sudeći stopirao sam investiranje u BG investicioni stan za naredni period. 😉
Pazi, sve je trenutno lepo nema šta, osmislili su grad na pesku gde pola ljudi sa istoka dolazi, i ne samo taj i Doha itd. Ali vidiš da su u ratnoj zoni, kad krene ludilo, a veoma je blizu, dovoljno je i jedan radioaktivni projektil da padne u Persijski zaliv, i more i plaže Dubaija biće prazne. U ovom trenutku pre bih ulagao čak i u BG nego tamo! A u svakom slučaju imaš naše srpske planine sa boljim ROI-em, naravno kad je u pitanju Premium klasa
 
Za to vreme u SAD nižu rekorde ali na suprotnu stranu ...
Screenshot_20240831_215309_X.jpg

Screenshot_20240831_215324_X.jpg


Izvor
 
Zar nije bolje u slucajevima renoviranja uzeti izvodjaca radova iliti grupu majstora. Placa se vise ali koliko kontam postoji neka garancija i nema tog cekanja ili ima neko drugacija iskustva?
Jeste bolje. I uz to uzmeš školovanog ali i iskusnog građevina da bude nadzorni organ... Da koriguje šta treba.
 
A u svakom slučaju imaš naše srpske planine sa boljim ROI-em, naravno kad je u pitanju Premium klasa
Ili Bnv:

"Ulaganja u ovaj projekat rezultirala su time da su naši mnogobrojni klijenti stanove koje su kupovali u zgradama na početku gradnje mogli kasnije, kada je izgradnja završena, da prodaju i po 30 do 50 odsto većoj ceni"

Eto, još malo pa ROI kao Dubai.
 
Da li je cena dobra ili ne zavisiće od cene novogradnje baš za Hotel Jugoslaviju. Ako tamo stanovi budu 5k+ onda su ovi super povoljno kupili. Ako tamo budu oko 3500-4k kao svuda na NBG onda baš i nije najbolja kupovina. Jer moraju još uložiti 500e min po kvm a realno mislim i 800. A pošto su mladi bračni par s pravom na povrat PDVa mogli su glanc novi Wellport u prizemlju za 2700. Ali dobro svako bira nešto. Još su iz Šumadije pa im je svejedno jel Hotel Jugoslavija ili Wellport ili Lastavice.
Nema sanse da Hotel Jugoslavija bude manje od 5k. Pa Blok 26 je 8k+. Ja ocekujem da ce Hotel Jugoslavija da bude taj rang.
Mada ja licno ne verujem da ima dovoljno kupaca po toj ceni i da ovi "luks" projekti koji nicu sa 8k+ cenama na NBG ce morati da spustaju cene.
 
Poslednja izmena:
Vrh