Šta je novo?

Cene nekretnina

Kupujem ja zemlju na opštini Sopot već 5 godina, svake godine po nešto. Ako te interesuje, naravno..
Kakva je trenutna situacija? Je l' ima ponude? Kave su cene na obodu Sopota?
 
Gospodin ugljenisani kolekcionar stanova je počeo sebe da izjednačava sa proizvođačima mesa i jaja, apsolutna komedija.

Evo ti hint šta je razlika između tebe i njih, oni zapravo ulažu neki rad i ubacuju novu vrednost u ekonomiju, dok je jedina stvar koju ti proizvodiš svojim besmislenim komentarima teskoba :)
Reče Ja...možeš kolekcionarima da .......Sram te bilo...Sta tebe boli što ljudi imaju...Sramoto
 
Rentijerstvo je vid parazitiranja? Jel onda i biti poslodavac znači biti parazit, jer ne radiš ti, radi drugi za tebe? Parazit je i onaj koji uloži u akcije, stavi novac na štednju? Parazit je i lik koji mi prodaje meso i jaja, jer on profitira po osnovu vlasništva nad hranom?
Ps....čovek na forumo o nekretninama kaže da je bez veze imati nekretnine...Neverovatno...verovatno jer nema svoju...
 
Uhvatila nervoza "čiča Dobrivoja vrhunskog city expert-a iz 2016" (alias MrGood...) i njegove slabo plaćene agente "miću" i ostale. Svaku informaciju gledaju da iskrive, unize ili naopačke izokrenu i tako ponove po 100 puta valjda nas smatrajući retardima, kroz show room duva promaja pa vise na forumu ki slepi miševi...ali broj auta od 100k na planinama se povećava neviđenom brzinom, i to španske, češke, američke tablice...naravno za nemačke, austrijske da ne govorimo. Izjede ih muka što građevinski pismena dijaspora svojih 100-150k ušteđevine potroši na planini umesto u BG-u ;)

...prepoznaćete ih po izbledelim tipkama na računarima :cool: :ROFLMAO:

Mi svi ovdi na forumu se zalažemo za ravnopravnost i zdravo tržište bazirano na kvalitetu, nije cilj samo PRODATI, PRODATI i PRODATI, po onom japi modelu. Mnogo su se primili prodavajući sve i svašta narodu i sada treba malo da se spuste na zemlju
 
Novoodobreni stambeni krediti, podaci za jul, u milionima evra

1725277094770.png
 
Ja bih rekao da nismo u FOMO vec u new normal fazi sada, ljudi su se pomirili sa cinjenicnim stanjem i to je to.
Možeš da ga zoveš kako hoćeš. Kada se traži stan više bez obzira na cenu u strahu da će nešto još da raste to je FOMO.

Ovako izgleda na berzi. Nisam ja to izmislio. Za zlato i nekretnine je umereniji. Prostim jezikom, kada krene (ako krene loše), najniže cene biće tik iznad onih koje su bile 2020. Samo što će tad mali broj ljudi uopšte moći da kupi.
Mislim da smo sada u thrill fazi. Evo vidite samo miću 🙂
 
Hteo bih da podelim trenutno iskustvo sa trzista koje dozivljavam.


1) Deluje mi da ulazimo (mislim na trziste) u problem sa likvidnoscu.

Prijatelji koji saradjuju sa gradjevinskim firmama mi govore da im kasne sa isplatama, i da se zale na likvidnost, sto pre nije bio slucaj.
Poznanici koji rade za gradjevinske firme takodje mi kazu da postoje problemi sa likvidnoscu.

2) Broj ponuda za BNV od privatnih lica (ne od investitora BNV) se povecao.

Poceo sam da dobijam veliki broj ponuda iz BNV, ljudi sa kojima komuniciram imaju po vise stanova.

Covek koji mi je nudio stan ima vec 6 stanova u BNV, zena koja mi nudi vec ima 3, ljudi koje vec zive u BNV, zaleteli se da kupe vece stanove i ne mogu da isprate ratu koja dolazi, itd.

Neki zakljucak, koji moze da bude i pogresan, je da je veliki broj ljudi uleteo u kupovinu kao dobru investiciju. Prilazimo trenutku kada svi ti investitori zele da ostvare svoj povrat od minimum 10% a i vise obzirom da stanove koje su kupovali za 3200-3500 sata prodaju minimum 500 - 1000 eur vise po kvadratu.

U narednih 6 - 12 meseci dobijamo preko 1000 stanova na trzistu, za izdavanje ili prodaju. (imacemo izgradjenih preko 2000 jer samo quartet-i imaju 800+, pa one 4 uz savsku prema gazeli jos 800+ i + ostale zgrade, a imamo i veliki broj novih koji se pojavljuju). Mislim da ce to ipak uticati na trziste, jer pad kupovine je jasan svima, dok cene stagniraiju ili idu prema gore. Ako imamo sada coveka koji ima 6 stanova i treba mu novac za druge stvari, to znaci da on vise ne kupuje stanove u BNV, dosao je do zasicenja i sada mu treba gotovina za nesto drugo.

3) Sto se starogranje tice ljudi su potpuno prolupali i cene svoje stanove vise od novogradnje. Oglasi im stoje na oglasima mesecima, i kada im ponudite smanjenje od 10% oni bas i ne bi. Smanjenje od 5% bi prihvatili, ali je problem sto stvarno to i dalje ne vredi. Cak je i za tih 10% upitno.
 
Hteo bih da podelim trenutno iskustvo sa trzista koje dozivljavam.


1) Deluje mi da ulazimo (mislim na trziste) u problem sa likvidnoscu.

Prijatelji koji saradjuju sa gradjevinskim firmama mi govore da im kasne sa isplatama, i da se zale na likvidnost, sto pre nije bio slucaj.
Poznanici koji rade za gradjevinske firme takodje mi kazu da postoje problemi sa likvidnoscu.

2) Broj ponuda za BNV od privatnih lica (ne od investitora BNV) se povecao.

Poceo sam da dobijam veliki broj ponuda iz BNV, ljudi sa kojima komuniciram imaju po vise stanova.

Covek koji mi je nudio stan ima vec 6 stanova u BNV, zena koja mi nudi vec ima 3, ljudi koje vec zive u BNV, zaleteli se da kupe vece stanove i ne mogu da isprate ratu koja dolazi, itd.

Neki zakljucak, koji moze da bude i pogresan, je da je veliki broj ljudi uleteo u kupovinu kao dobru investiciju. Prilazimo trenutku kada svi ti investitori zele da ostvare svoj povrat od minimum 10% a i vise obzirom da stanove koje su kupovali za 3200-3500 sata prodaju minimum 500 - 1000 eur vise po kvadratu.

U narednih 6 - 12 meseci dobijamo preko 1000 stanova na trzistu, za izdavanje ili prodaju. (imacemo izgradjenih preko 2000 jer samo quartet-i imaju 800+, pa one 4 uz savsku prema gazeli jos 800+ i + ostale zgrade, a imamo i veliki broj novih koji se pojavljuju). Mislim da ce to ipak uticati na trziste, jer pad kupovine je jasan svima, dok cene stagniraiju ili idu prema gore. Ako imamo sada coveka koji ima 6 stanova i treba mu novac za druge stvari, to znaci da on vise ne kupuje stanove u BNV, dosao je do zasicenja i sada mu treba gotovina za nesto drugo.

3) Sto se starogranje tice ljudi su potpuno prolupali i cene svoje stanove vise od novogradnje. Oglasi im stoje na oglasima mesecima, i kada im ponudite smanjenje od 10% oni bas i ne bi. Smanjenje od 5% bi prihvatili, ali je problem sto stvarno to i dalje ne vredi. Cak je i za tih 10% upitno.
Iz ovog smo zaključili:
1. Ljudi investiraju u stanove. Kupuju jeftinije da bi prodali skuplje. Nekima od njih treba i lova za druge stvari, pored 6 stanova.
2. Prodaja je naime manja, ali cene ili miruju ili skaču.
3. Starogradnja je skupa gotovo kao novogradnja.
Još nešto?
 
Vrh