Šta je novo?

Cene nekretnina

Ljudi prate temu cene nekretnina gde hoce da nauce na osnovu cega cene idu dole gore, da li ce mozda biti pada. Ljudi dolaze jer svi imamo istu muku a to je da kupimo stan ili kucu a ti dolazis sa pricom kako imas 3 nekretnine i kako malo zaradjujes gde ti ljudi daju savet sta bi mogao da uradis ali svi smo mi budale i ne znamo nista jer nemamo nekretninu, sta uopste ti trazis na ovoj temi?

izvini Anon sto se mesam, ali da ti ponovom kao za vradovica
bolje citaj nesto dobro nego da gubis vreme
 
Pitanje je koliko ima uopšte tih što izdaju "stan na dan", ali dobro, svakako bi uticalo.
Po zvaničnim podacima rast turizma u Beogradu je na nivou od 12,8% odnosno stranih gostiju 15,1% u prvih 6 meseci tekuće godine, i to se dešava u možda nešto manjim procentima duži niz godina, tako da to nije zanimarljiva brojka kod potencijalnih investicionih kupaca prilikom odlučivanja za glavni grad, odnosno sistem "stan na dan". U hotelima ima oko 7600 smeštajnih jedinica (soba, studio, apartman) a popunjenost prestoničkih hotela je na nivou 70+%
S obzirom na zvanične brojke RZS kao i neke okvirne popunjenosti realno je da postoji tu negde oko 3000+, možda i 4000+ stanova čiji se vlasnici bave ovakvim vidom rentiranja
 
Na bookingu izađe 1500 stanova kad tražim Beograd, a oni kažu u članku da je samo oko 30% listirano na Bookingu.
Ako na Bookingu ima 1.500 stanova i to iznosi samo 30% stanova koji se izdaju stan na dan, to znaci da imamo 5.000 stanova koji se izdaju stan na dan. Ja sam racunao da imamo reda velicine 20.000 pod pretpostavkom da niko od turista ne ide u hotel nego da uzimaju stan na dan. Ispada da ogromna vecina turista ide u hotel, a ne u stan na dan. Ili nesto drugo nije u redu sa statistikom vezano za broj turista.
 
Ako na Bookingu ima 1.500 stanova i to iznosi samo 30% stanova koji se izdaju stan na dan, to znaci da imamo 5.000 stanova koji se izdaju stan na dan. Ja sam racunao da imamo reda velicine 20.000 pod pretpostavkom da niko od turista ne ide u hotel nego da uzimaju stan na dan. Ispada da ogromna vecina turista ide u hotel, a ne u stan na dan. Ili nesto drugo nije u redu sa statistikom vezano za broj turista.

Pa valjda i ti hoteli u BG žive od nečega? Ja prvi kao turista bežim od privatnih apartmana i idem u hotele.
 
Na bookingu izađe 1500 stanova kad tražim Beograd, a oni kažu u članku da je samo oko 30% listirano na Bookingu.
Tu ti prikazuje samo te slobodne stanove, ne prikazuje ti one koji su popunjeni.
Evo ja sam sa nekim filterima uspeo da doguram do 2650 objekata na bookingu, sigurno ih ima i više.
Neki se izdaju samo na arbnb-u, a neki na i drugim raznim platformama.
Moja procena preko 4000.
 

Prilozi

  • IMG_8842.jpeg
    IMG_8842.jpeg
    133,5 KB · Pregleda: 64
Pa valjda i ti hoteli u BG žive od nečega? Ja prvi kao turista bežim od privatnih apartmana i idem u hotele.
I ja sam veci fan hotela. Samo kazem da sam proslog puta racunao kao da uopste nema hotela, tj. da skoro svi uzimaju privatni smestaj, sto izgleda nije tacno.
Tu ti prikazuje samo te slobodne stanove, ne prikazuje ti one koji su popunjeni.
Evo ja sam sa nekim filterima uspeo da doguram do 2650 objekata na bookingu, sigurno ih ima i više.
Neki se izdaju samo na arbnb-u, a neki na i drugim raznim platformama.
Moja procena preko 4000.
Pa lepo sam ja rekao, imamo oko 5.000 stanova koji se izdaju stan na dan. Ja sam proslog puta racunao preoptimisticno 20.000.

Evo jednog clanka https://rs.bloombergadria.com/ekono...-novi-sc-traze-jos-hotela-ima-li-potrebe/news
Danas u Beogradu ima 119 kategorisanih hotela sa nešto više od 7.600 smeštajnih jedinica, tj. sa oko 10.580 kreveta. Upravo nekoliko velikih najavljenih projekata na Novom Beogradu bi trebalo da pomogne rast.
Plus ne znam da li u ovo spadaju i hostel ii moteli. Znaci da Beograd ima vise smestaja u hotelima nego stan na dan, i da turisti izgleda vise koriste usluge hotela nego stan na dan, iako su skuplji.
Tema je bila da Beograd vec sa postojecim brojem stanova ima vise nego dovoljno kapaciteta i za stanovanje i za mesecno izdavanje i za stan na dan, i da povecanjem gradnje stanova samo dolazimo u situaciju da cemo imati puno praznih stanova (sto i nije lose jer to moze oboriti cene), ali je poenta price da vise imamo hajp za kupovinom nekretnina nego sto postoji realna potreba za njima.
 
Po zvaničnim podacima rast turizma u Beogradu je na nivou od 12,8% odnosno stranih gostiju 15,1% u prvih 6 meseci tekuće godine, i to se dešava u možda nešto manjim procentima duži niz godina, tako da to nije zanimarljiva brojka kod potencijalnih investicionih kupaca prilikom odlučivanja za glavni grad, odnosno sistem "stan na dan". U hotelima ima oko 7600 smeštajnih jedinica (soba, studio, apartman) a popunjenost prestoničkih hotela je na nivou 70+%
S obzirom na zvanične brojke RZS kao i neke okvirne popunjenosti realno je da postoji tu negde oko 3000+, možda i 4000+ stanova čiji se vlasnici bave ovakvim vidom rentiranja
Znači pozitivna kritika ipak može uroditi plodom tako da napišeš i nešto u vezi s temom. Lepo je to videti.
 
Kako si zaključio da imamo i više nego dovoljno stanova za mesečno izdavanje i za stan na dan?
Treba da grade nove hotele zbog manjka smeštaja zbog EXPO-a.
Ovaj članak samo govori da li je to isplativo(gradnja hotela na duže staze), zbog perioda posle EXPO-a.
Tako da o tom slučaju trebaju više da se brinu Investitori i vlasnici tih hotela nego investicioni kupci stanova.
Isto pitanje mogu i sebi da postave Investicioni kupci stanova, ali do EXPO-a ne moraju da brinu i tokom EXPO-a će im biti rekordna zarada.
Mislim da će zaraditi te godine za naredne 2-3god.
Takodje je investicionim kupcima stanova posle ekspanzije EXPO-a najlakše izaći iz sistema stan na dan i davati ih mesečno.
Problem će biti hotelima.
Neki sada možda idealni scenario je za Investicione kupce da izdaju mesečno do EXPO-a, pa onda tih godinu dana po principu stan na dan i pred kraj EXPO-a da ga prodaju po max ceni.
 
Kako si zaključio da imamo i više nego dovoljno stanova za mesečno izdavanje i za stan na dan?
Treba da grade nove hotele zbog manjka smeštaja zbog EXPO-a.
Ovaj članak samo govori da li je to isplativo(gradnja hotela na duže staze), zbog perioda posle EXPO-a.
Tako da o tom slučaju trebaju više da se brinu Investitori i vlasnici tih hotela nego investicioni kupci stanova.
Isto pitanje mogu i sebi da postave Investicioni kupci stanova, ali do EXPO-a ne moraju da brinu i tokom EXPO-a će im biti rekordna zarada.
Mislim da će zaraditi te godine za naredne 2-3god.
Takodje je investicionim kupcima stanova posle ekspanzije EXPO-a najlakše izaći iz sistema stan na dan i davati ih mesečno.
Problem će biti hotelima.
Neki sada možda idealni scenario je za Investicione kupce da izdaju mesečno do EXPO-a, pa onda tih godinu dana po principu stan na dan i pred kraj EXPO-a da ga prodaju po max ceni.
Mislim da nijedan grad nema dovoljno kapaciteta da podmiri organizovanje neke velike manifestacija u tom gradu, kad sam pricao o tome da su dovoljni kapaciteti pod tim sam mislio na redovne okolnosti. Evo, probaj sada da nadjes smestaj u Beogradu u nekom hotelu ili stan na dan, naci ces kao od sale. Evo recimo na Bookingu imas 1.500 objekata. Kad potrazis recimo smestaj za veceras preko 700 objekata ispunjuva taj uslov (skoro 50%), za sutra i naredne dane vec imas preko 1000 (skoro 70%). Znaci da smestaja ima vise nego dovoljno, tj. da se broj onih koji traze stan na dan poveca duplo, postojeci objekti bi to mogli da pokriju.
Ne kazem da se ne zaradi od kupovine i izdavanja stanova, samo kazem da sem kratkotrajnih pikova kao sto su neki koncerti ili kao sto ce biti Expo traznja u Beogradu ne raste, a sve veci broj zeli da zaradjuej od toga, tako da mislim da ce to u buducnosti smanjivati ROI.
 
Poslednja izmena:
Sigurno ima preko 2650 objekata za stan na dan u Beogradu na Bookingu, okačio sam i taj screenshot.
Dok je to u trendu tako će ljudi i raditi, trendovi se menjaju svakako, ali do EXPO-a će svi biti i više nego zadovoljni u Beogradu.
Za vreme EXPO-a će zaraditi toliko da budu mirni jedno 1-2godine(moja pretpostavla).
Za vreme EXIT-a u NS-u, za tih 4-5 dana ljudi otprilike zarade 1-2 mesečne rente.
 

Prilozi

  • IMG_8842.jpeg
    IMG_8842.jpeg
    133,5 KB · Pregleda: 56
Sigurno ima preko 2650 objekata za stan na dan u Beogradu na Bookingu, okačio sam i taj screenshot.
Dok je to u trendu tako će ljudi i raditi, trendovi se menjaju svakako, ali do EXPO-a će svi biti i više nego zadovoljni u Beogradu.
Za vreme EXPO-a će zaraditi toliko da budu mirni jedno 1-2godine(moja pretpostavla).
Za vreme EXIT-a u NS-u, za tih 4-5 dana ljudi otprilike zarade 1-2 mesečne rente.
Ne znam koji filter koristis i kako si dosao do te brojke. Ja kad umesto Belgrade izaberem City of Belgrade izbaci mi oko 2.200 objekata od kojih je 950 slobodno veceras. Koliko god da ih ima, u polovini njih veceras mozes da nadjes smestaj. A sto se tice manifestacija, ja mislim da i u Svrljigu tesko mozes naci smestaj kad je Belmuzijada ili u Blacu kad su Dani Sljive ili u Leskovcu kad je Rostiljada. I tamo ljudi tih par dana solidno zarade (za njihove lokalne uslove).
Da li sad treba kupovati precenjene stanove da bi ih izdavao par meseci tokom Expo-a, i da ti posle toga pola vremena stoje prazni i da im eventualno padne cena ako se ispostavi da smo trenutno na vrhu sto se tice cena.
Da se ne ponavljam, ko placa kiriju i treba mu stan, ako je u mogucnost, naravno da treba da kupi stan, jer je placanje kirije cisto bacanje para.
Ali za sve ostale koji se ne zure pitanje je da li je pametno kupovati onda kad svi kupuju (jedno od osnovnih pravila na berzi je kupovati kad svi prodaju i prodavati kad svi kupuju), ako se zna da se rast ostvaruje po osnovu zaduzivanja, a broj stanovnika stagnira u najboljem slucaju.
Kao sto je Anon pisao, svi znamo da cene u dugom roku rastu, ali on pokusava da zaradi na kratkotrajnim oscilacijama. Isto je i sa cenama stanova, svi znamo da ce 2040. godine stanovi kostati vise nego danas, ali da li je pametno zuriti sada sa kupovinom ako za 1-2-3-5 godina moci da kupis jeftinije. Naravno, neki ce reci kako se ovde pisalo da su cene precenjene jos 2010 (iako smo nakon toga imali pad cena) i slicno, i naravno da svako odlucuje u skladu sa svojim uverenjima, i naravno da cemo posle bitke svi biti generali, ali kao sto rekoh, ja nisam bas toliko optimistican kao neki. Mislim, prosli smo krizu 2008. pa smo se oporavili, nece biti smak sveta nakon Expo-a. mozda sam i ja malo vise pesmimistican sto se tice perspektive nase ekonomije, ali mislim da sigurno nema mesta optimizmu u smislu verovanja da smo ekonomski tigar.
Taj EXPO će biti veliki flop ove vlasti, živi bili pa videli što se kaže.
Ne znam ove nove izraze, sta znaci flop?
 
Poslednja izmena:
Neki sada možda idealni scenario je za Investicione kupce da izdaju mesečno do EXPO-a, pa onda tih godinu dana po principu stan na dan i pred kraj EXPO-a da ga prodaju po max ceni.
Hoces da kazes da ce stanovi biti jeftiniji posle Expa? Kome konktretno mislis da bi trebalo da prodaju i sa kojom premisom? Da ce zaradjivati dobro od Expa koji se zavrsava?

Ekspo na temu 'lepota i zdravlje' je deo kampanje za sledece izbore, AV drzi govoranciju na kraju, obecava povecanje penzija, slikaju ga i za nedelju dana idemo na izbore.
 
Zaboravili ste Airbnb. Evo jedan prosečan produženi vikend u septembru u Beogradu (po meni uz maj idealan za city break, nema gužve nema vrućine) samo na mapi ima više od 1000 smeštaja, a kad bi proširio mapu i sa NBg bilo bi tipa 2000, dakle bez hotela i većih smeštaja. Većina sitnih izdavača preferira Airbnb jer naplaćuju manji procenat od Bookinga. Ako u septembru ima jeftinih smeštaja koliko oćeš za tipa 30-40e spavanje, ne znam šta ljudi očekuju u nekim prosečnim polumrtvim mesecima tipa mart i novembar, kad je kraći dan i padaju kiše. Najskuplja 3 noćenja su 570e sa sve taksama i čišćenjem
Edit: i to za dvoje.
Pustite Novu godinu i Ramštajne, to su jako retki izuzeci od opšte priče. Mislim da je tržište prezasićeno.
 

Prilozi

  • Screenshot_20240825-203601.png
    Screenshot_20240825-203601.png
    372,8 KB · Pregleda: 49
  • Screenshot_20240825-204639.png
    Screenshot_20240825-204639.png
    100,8 KB · Pregleda: 54
Poslednja izmena:
Hoces da kazes da ce stanovi biti jeftiniji posle Expa? Kome konktretno mislis da bi trebalo da prodaju i sa kojom premisom? Da ce zaradjivati dobro od Expa koji se zavrsava?

Ekspo na temu 'lepota i zdravlje' je deo kampanje za sledece izbore, AV drzi govoranciju na kraju, obecava povecanje penzija, slikaju ga i za nedelju dana idemo na izbore.
Hype svega u tom trenutku pa i cene stanova.

Dosta stanodavaca će ili baš povećati mesečne kirije ili neće hteti da obnove ugovore sa podstanarima zbog EXPO-a, kako bi izdavali po principu stan na dan.

Propratni efekat će se stvoriti kod ostalih stanodavaca i povećaće mesečne kirije(kao kod dolaska Rusa i Ukrajinaca).

Posle i u toku EXPO-a su cene mesečne kirije na maximumu zbog toga.

Ostali stanodavci su zbog izdavanja stana na dan zaradili za narednih 1-2godine i nije im hitno da spuštaju cene i mogu da žive na ler.

Metro bi do tada trebao da bude vidljiv i golim okom, što se tiče radova.

I ja pretpostavljam da će biti tada najavljene ako ne i date veće plate i penzije.

Biće najavljene razne buduće saradnje zbog EXPO-a.

Na vestima će se slušati o budućim projektima i kako smo rasturili sa EXPO-om.

Svi iz Srbije će biti opčinjeni Beogradom ali i iz regiona i hteće da dodju tu u još većem broju ili da ulažu u njega, tu je i naša dijaspora.

I trenutno su opčinjeni, a tada će videti i EXPO i mnogo ljudi i stranaca i BNV koji će biti pri završetku(da mnogo njih su očarani BNV, kako iz Srbije tako i iz regiona).

Ne mislim da će biti jeftinije nekretnine, nego da neće tom brzinom i procentualno skočiti kao te godine, narednih godina.

Zato kažem da se tada mogu prodati na max ceni i možda uložiti u nešto drugo osim nekretnina, to jest tako ja razmišljam, pa čak ću i tada razmisliti o prodaji tog mog stana u Beogradu.
 
Hype svega u tom trenutku pa i cene stanova.

Dosta stanodavaca će ili baš povećati mesečne kirije ili neće hteti da obnove ugovore sa podstanarima zbog EXPO-a, kako bi izdavali po principu stan na dan.

Propratni efekat će se stvoriti kod ostalih stanodavaca i povećaće mesečne kirije(kao kod dolaska Rusa i Ukrajinaca).

Posle i u toku EXPO-a su cene mesečne kirije na maximumu zbog toga.

Ostali stanodavci su zbog izdavanja stana na dan zaradili za narednih 1-2godine i nije im hitno da spuštaju cene i mogu da žive na ler.

Metro bi do tada trebao da bude vidljiv i golim okom, što se tiče radova.

I ja pretpostavljam da će biti tada najavljene ako ne i date veće plate i penzije.

Biće najavljene razne buduće saradnje zbog EXPO-a.

Na vestima će se slušati o budućim projektima i kako smo rasturili sa EXPO-om.

Svi iz Srbije će biti opčinjeni Beogradom ali i iz regiona i hteće da dodju tu u još većem broju ili da ulažu u njega, tu je i naša dijaspora.

I trenutno su opčinjeni, a tada će videti i EXPO i mnogo ljudi i stranaca i BNV koji će biti pri završetku(da mnogo njih su očarani BNV, kako iz Srbije tako i iz regiona).

Ne mislim da će biti jeftinije nekretnine, nego da neće tom brzinom i procentualno skočiti kao te godine, narednih godina.

Zato kažem da se tada mogu prodati na max ceni i možda uložiti u nešto drugo osim nekretnina, to jest tako ja razmišljam, pa čak ću i tada razmisliti o prodaji tog mog stana u Beogradu.
Kad covek ovako nesto procita ne moze da ne pomisli kako cemo biti bogatiji i razvijeniji od Svajcarske :)
 
Ja jesam bullish ali ovo je delulu lend rekao bih 😂

Atlernativni scenario, EXPO se ispostavi da je katastrofa projekat, Vucko najavi povlacenje sa vlasti i pobegne sa parama, ostavi vakum moci i udjemo u nestabilan politicki period, cene stanova odu dole zbog toga, metro nezavrsen ispostavi se da nam fali jos para jer SNS je procerdao milijarde.
 
Ostali stanodavci su zbog izdavanja stana na dan zaradili za narednih 1-2godine i nije im hitno da spuštaju cene i mogu da žive na ler.
Kada bi ljudi bili u potpunosti zdravorazumska bića možda bi i živeli tako. Ovako u stvarnosti čim zarade više troše više, ili pak razmišljanju kako da zarade još i još praveći nova ulaganja. Zamisli čoveka snažno navučenog na koka kolu, koji na tropski letnji dan kupuje dve konzerve iste; jednu pije odmah, na licu mesta, drugu stavlja u frižider za sutra. Šta će 9/10 ljudi uraditi posle nekog vremena - nema potrebe da pišem.
Na ler živi samo sirotinja.
 
Vrh