Šta je novo?

Cene nekretnina

Ma pusti to. Nego, jesi išao do Stare Pazove? Kakva je priča? Javi ako ima kakva zanimljiva kuća, otvorio bih jednu plastikaru u prizemlju.
Išao, ali kod prijatelja, za gledanje me ispalili a hteo sam usput. U Pančevu sam skoro bajsom išao, tamo je baš interesantna situacija. Cene su i dalje veoma pristupačne, a ima svačega.
 
Zato što mašiš poentu, a i idemo u off topic. Ti si rekao afričke, azijske, ja sam rekao 70% planete.
Azijske i africke zemlje cine 70% svetske populacije, tj. planete. Izbaci iz Azije Juznu Koreju, Japan i Kinu i jos mozda par zemalja kao razvijenijih, dodaj Juznu i Srednju Ameriku, i eto ti 70% populacije, samo sam zaokruzio na ova 2 kontinenta, poenta je ista.
Ja ću da kažem da imamo daleko bolju klimu od većine zemalja, ti ćeš reći da to ne znači ništa za životni standard.
Imamo manje-vise istu klimu kao vecina evropskih zemalja. Neke su tolije od nas, neke hladnije. Ja sam licno fan mediteranske klime, i rado bih ziveo u Spaniji, Grckoj ili Italiji sa njihovim klimama, dok koliko vidim ni nasima, a ni Afrikancima nije problem da idu u Svedsku ili Norvesku da zive pod njihovom klimom. Jeste nam bolja klima nego Norveskoj i Svedskoj, ali ne u tolikoj meri da se recimo neki migrant pre odluci za Srbiju nego za Norvesku ili Svedsku.
Ja ću reći da smo bezbedniji, ti ćeš da navedeš neke sve incidente moguće za koje znaš.
Pa i rekao sam da smo bezbedniji od vecine zemalja na svetu, pa cak i u odnosu na zemlje zapadne Evrope, to nikad nisam sporio.
Ja ću da pohvalim što su vrtići besplatni i sasvim solidno pristupačni, ti ćeš da kažeš kako se to plaća novcem koji nam kradu.
Vrtici jesu pristupacni, a da li su i koliko pristupacniji, treba uporediti cene sa drugim zemljama, plate u drugim zemljama i decje dodatke. Da, sigurno ima stvari koje su kod nas pristupacnije nego u drugim zemljama, ali procenat takvih stvari je zanemarljiv.
Ja ću da kažem da u mnogim zemljama mogu da sanjaju o 30 dana odmora u godini, da ti za dete pišu bolovanje i ne pitaju te ništa, da žene imaju puno trudničko i porodiljsko plaćeno, ali ti sigurno imaš neki kontra argument. Obrazovanje u mnogim oblastima nam je pristupačnije i osudio bi se da kažem bolje od mnogih zemalja, ali sigurno postoji neka statistika da nije tako. Da ne govorim o socijalnoj klimi, odnosu prema deci i sličnom. Ja odgajam malu decu, i mogu da kažem da su naši ljudi toliko tolerantni na malu decu da je to neopisivo. Ali dobro, subjektivni osećaj.
Sto se tice godisnjeg odmora, tu smo otprilike negde sa evropskim zemljama, ima onih koji imaju vise dana godisnjeg odmora nego mi, ali nijedna nema manje. Manje imaju Kina, Kanada, SAD i jos neke zemlje, ali kao sto rekoh, mi se poredimo sa Evropom, tako da ovo ne bih uzimao kao nesto sto mi prihvatamo zdravo za gotovo, nego kao nesto sto se podrazumeva.
Sto se tice porodiljskog odsustva, i tu smo slicni evropskim zemljama. Nismo najgori, ali opet ni ovo ne bih uzimao kao nesto sto mi prihvatamo zdravo za gotovo, nego kao nesto sto se podrazumeva.
1721569357422.png

Obrazovanje u mnogim oblastima nam je pristupačnije i osudio bi se da kažem bolje od mnogih zemalja, ali sigurno postoji neka statistika da nije tako. Da ne govorim o socijalnoj klimi, odnosu prema deci i sličnom. Ja odgajam malu decu, i mogu da kažem da su naši ljudi toliko tolerantni na malu decu da je to neopisivo. Ali dobro, subjektivni osećaj.
Sto se tice obrazovanja, troskovi obrazovanja su nam takodje tu negde sa vecinom evropskih zemalja, a o kvalitetu mozemo diskutovati, mada je sve slabiji poslednjih godina.
1721569509270.png

Da ne govorim o socijalnoj klimi, odnosu prema deci i sličnom. Ja odgajam malu decu, i mogu da kažem da su naši ljudi toliko tolerantni na malu decu da je to neopisivo. Ali dobro, subjektivni osećaj.
Jel to ona prica kako na zapadu nema druzenja, a kod nas se stalno ispijaju kafe? Kako tamo ljudi nemaju nikakav drustveni zivot van posla? Kako decu u svim skolama uce da LGBT vrednostima? Srecom, mi Srbi imamo dobru i toplu dusu, nikad se rodjena braca nisu posvadjala oko nasledstva, nikad komsije nisu zaratile zbog medje, nikad niko nije trazio mito da bi ti nesto zavrsio, nikad niko nije jurio vezu da bi se zaposlio,... Neki elementi socijalne klime mozda jesu bolji kod nas, ali mislim da ima mnogo losijih elemanata socijalne klime kod nas nego kod njih.

Suma sumarum, da jeste bolje ziveti u Srbiji nego u Indiji, Kini, Pakistanu, Bangladesu, Brazilu, Meksiku, africkim zemljama i jos X zemalja koje cine 70% svetske populacije. Cak smo bolji i od recimo SAD ili Kanade ako gledas socijalnu politiku, ali je zato tamo X stvari daleko bolje. Ali ako se uporedimo sa evropskim zemljama, mi smo po vecini kriterijuma slicni njima ili losiji od njih, a mozda samo po par kriterijuma za nijansu bolji. Vec sam delio neke grafikone koji pokazuju po kojim kriterijumima smo medju najgorima u Evropi.

Tako da i dalje ne vidim razlog zasto ne bismo kritikovali ono sto je lose? Jel kritika zabranjena? Jel treba ukazivati na probleme, ili treba da se svi pravimo da kod nas nema problema i da "car nije go"?

Mislim, necu vise ici offtopic u ovom smeru. Sve sto si ti napisao jeste tacno, bolje zivimo od 70% covecanstva, ali mislim da je pogresno uporedjivati ekonomski standard zemlje u Evropi i zemlje koja nema plodnu zemlju i izvore ciste vode i zakljuciti da si bolji od njih. Treba se uporedjivati sa sebi slicnima i na osnovu toga zakljuciti da li si stvarno dobar ili nisi. Ako ti i tvoje komsije imate iste resurse, a tvoje komsije imaju bolje rezultate od tebe, onda ti nisi dobar, ne treba da trazis izgovor u tome da je neko tamo ko nema nikakve uslove losiji od tebe.
 

Prilozi

  • 1721569568374.png
    1721569568374.png
    356,3 KB · Pregleda: 30
Tako da i dalje ne vidim razlog zasto ne bismo kritikovali ono sto je lose? Jel kritika zabranjena? Jel treba ukazivati na probleme, ili treba da se svi pravimo da kod nas nema problema i da "car nije go"?

Kritika je na mestu, ali niko ovde ne govori da je Srbija po bilo kom mervljivom parametru razvijena evropska zemlja niti bilo sta slično. Ljudi iznose svoje opservacije i razloge zbog kojih žele da kupe stan u Beogradu ili okolini. To ne znači da je Beograd objektivno najbolji grad za život, ali velikom broju nas koji smo neka "viša srednja klasa" i koji smo bili u inostranstvu, možemo lakše da uvidimo sve te prednosti Beograda koje nisu sažete u tvojim statistikama. Glavni problem većine ljudi je nedostatak novca da obezbede krov nad glavom, oni koji ovde zarađuju dobro često nemaju motiv da se sele u zapadnu Evropu jer im je kvalitet zivota u Beogradu sa svim njegovim objektivnim nedostacima bolji nego što bi mogli da priušte u Amsterdamu ili Minhenu. Na ovom forumu su najozlojađeniji ljudi koji iz nekog razloga nisu pronašli mesto pod suncem ovde, otišli su u inostranstvo pa ima je sada sve u BG loše za taj novac u poređenju sa onim što se dobija tamo. Klasican sindrom kiselog grožđa.
 
Izgleda da nema stranca koji se ne krsti na nase cene. Moracu i ja da napravim jednu reportazu, samo sto se ne bih zaustavio na skupljoj hrani, gorivu, odelu i tehnici :LOL:
 
Od kvaliteta u Srbiji se može reći još: klima, geografski položaj, blizina planina, srdačnost ljudi, gostoljubivost.

Digitalne usluge, jeftinije i odlično privatno zdravstvo i kvalitetni doktori, luksuzni restorani - lepe žene, Kalemegdan, Ada, Dunav, Sava, Avala, Fruška gora..

Domaća hrana(organska)...

Dostupnost kvalitetne gradnje po ok ceni...

Porezi su kod nas dosta manji od većine razvijenih država.

Veoma dobro školstvo po nižim cenama- fakulteti.

Autoputevi i povezanost sa ostalim gradovima je ok.

IT sektor je jak. Dosta Naučno-tehnoloških parkova i raznih Instituta imamo i unapredjuju se.

Kvalitetno poljoprivredno zemljište imamo, kao i prirodna bogatstva.

Turizam taman kako treba..

Preduzetništvo je odlično i lako se otvaraju firme.

Saradnja sa EU i Kinom.

Socijalni život...

Verujem da dosta naših gastarbajtera sve ovo zna i da će se polako i vraćati u svoju zemlju, jer imaju mogućnost raznih ulaganja u Srbiji i isto tako otvaranja biznisa ili online rada iz Srbije.

Uostalom jedan ozbiljan procenat kupaca nekretnina su upravo oni!
 
Ono mad naši ljudi traze opravdanje zasto se neko vratio “ma mora da nije uspeo tamo, nesposoban” :) :)
Ali ako im u lice kazes “vratio sam se jer je ovde bolje” samo vidis kako pocinje lice da im se crveni i da im raste pritisak.
 
Kritika je na mestu, ali niko ovde ne govori da je Srbija po bilo kom mervljivom parametru razvijena evropska zemlja niti bilo sta slično. Ljudi iznose svoje opservacije i razloge zbog kojih žele da kupe stan u Beogradu ili okolini. To ne znači da je Beograd objektivno najbolji grad za život, ali velikom broju nas koji smo neka "viša srednja klasa" i koji smo bili u inostranstvu, možemo lakše da uvidimo sve te prednosti Beograda koje nisu sažete u tvojim statistikama. Glavni problem većine ljudi je nedostatak novca da obezbede krov nad glavom, oni koji ovde zarađuju dobro često nemaju motiv da se sele u zapadnu Evropu jer im je kvalitet zivota u Beogradu sa svim njegovim objektivnim nedostacima bolji nego što bi mogli da priušte u Amsterdamu ili Minhenu. Na ovom forumu su najozlojađeniji ljudi koji iz nekog razloga nisu pronašli mesto pod suncem ovde, otišli su u inostranstvo pa ima je sada sve u BG loše za taj novac u poređenju sa onim što se dobija tamo. Klasican sindrom kiselog grožđa.
Koliko ima sindroma kiselog grozdja, mislim da mnogo vise ima sindroma slatkog limuna. Ljudi ovde ubedjuju (ne znam da li sami sebe ili i druge) da smo mi ekonomski tigar i da rast cena znaci da smo bogatiji, i da ce expo i turizam da eksplodiraju i ne znam ni ja sta.
Takodje, pitanje je ko sve ovde zaradjuje dobro, na koji nacin je pronasao "mesto pod suncem ovde" i da li bi isto toliko mogao da zaradjuje na zapadu.
Od kvaliteta u Srbiji se može reći još: klima, geografski položaj, blizina planina, srdačnost ljudi, gostoljubivost.
U cemu je Geografski polozaj Srbije bolji od geografskog polozaja drugih evropskih zemalja? Austrija, Francuska, Svajcarska,... nemaju planine?
Porezi su kod nas dosta manji od većine razvijenih država.
Koji porezi? Srbija vazi za jednu od zemalja sa visokim porezima.
Verujem da dosta naših gastarbajtera sve ovo zna i da će se polako i vraćati u svoju zemlju, jer imaju mogućnost raznih ulaganja u Srbiji i isto tako otvaranja biznisa ili online rada iz Srbije.
Ne vracaju se oni da otvaraju biznise, oni ostaju u inostranstvu, oni bi ovde samo da kupe stan i da izdaju nama sirotinji :)
Nisam hteo sve da citiram i da komentarisem, ali moje pitanje nije bilo sta je u Srbiji dobro (iako mnogo toga sto si naveo nije bas onako kako si predstavio), nego sta je to sto mi uzimamo zdravo za gotovo, ono sto mi imamo a drugi nemaju, a za sad jos nisam video neki ubedljiv odgovor.
Sve me ovo i dalje zadrzava na zakljucku da je Srbija razvijenija od 70% sveta, ali i dalje crna rupa u Evropi, malo bolja od BiH, Makedonije, Albanije i mozda jos par zemalja.
 
Ono mad naši ljudi traze opravdanje zasto se neko vratio “ma mora da nije uspeo tamo, nesposoban” :) :)
Ali ako im u lice kazes “vratio sam se jer je ovde bolje” samo vidis kako pocinje lice da im se crveni i da im raste pritisak.

Smešno je da ti to pričaš Vradoviću, koju Srbiju vidiš na BNV renderima koje ti šalju par puta mesečno :)
 
Šta mislite o stanovima u soliterima na visokim spratovima? Da li se to isplati kupovati?
Ja živim u soiliteru na niskom spratu.
Imamo dva lifta, ako jedan crkne drugi radi. Par puta se dešavalo da oba ne rade.
Odsustvo parkinga na količinu stanova.
Ako živiš skoro na vrhu, iznad sebe ćeš sigurno imati milion antena. Nekoga to plaši nekoga ne...
 
Ovo zvuči kao neka SNS propaganda.
Kada sam davao kritike u nekim postovima onda nije bila propaganda opozicije :) Necemo u offtopic svakako ici sa ovim tvojim zapazanjima.
U cemu je Geografski polozaj Srbije bolji od geografskog polozaja drugih evropskih zemalja? Austrija, Francuska, Svajcarska,... nemaju planine?

Koji porezi? Srbija vazi za jednu od zemalja sa visokim porezima.

Ne vracaju se oni da otvaraju biznise, oni ostaju u inostranstvu, oni bi ovde samo da kupe stan i da izdaju nama sirotinji :)
Nisam hteo sve da citiram i da komentarisem, ali moje pitanje nije bilo sta je u Srbiji dobro (iako mnogo toga sto si naveo nije bas onako kako si predstavio), nego sta je to sto mi uzimamo zdravo za gotovo, ono sto mi imamo a drugi nemaju, a za sad jos nisam video neki ubedljiv odgovor.
Sve me ovo i dalje zadrzava na zakljucku da je Srbija razvijenija od 70% sveta, ali i dalje crna rupa u Evropi, malo bolja od BiH, Makedonije, Albanije i mozda jos par zemalja.
Ivane nemoj selektivno, imamo bolji geografski polozaj od severnijih drzava po meni, blizina primorja eto meni igra glavnu ulogu, kao i sto smo veoma tranzitna drzava.

Poreze je na primer G.I.Joe ovde par puta objasnjavao kako je u Holandiji, gde naslednici moraju 30% da plate drzavi od nasledjenih nekretnina, ima jos primera, da ne pricam u USA gde su ovde takodje clanovi pisali koliko se bolje ovde prodje kao preduzetnik nego tamo, zbog poreza.

Crna rupa smo bila tokom bombardovanja i jeste ne mozemo da se merimo sa nekim razvijenim Evropskim drzavama u nekim stvarima.
Neki nasi se vracaju, imam svoje primere kolega, drugara i prijatelja koji su se i vratili i planiraju da se vracaju...

Neki svakako kupuju da bi izdavali, ali neki i kupuju da bi se vratili.


Evo ga jedan primer u cemu smo treci na listi najsrecnijih ljudi na svetu.

Iako mislim da sve ove stvari uticu na cene nekretnina, necu ici dalje sa ovom temom jer nije usko vezana sa cenom nekretnina i da ne odemo u offtopic.
 
Dok vi raspravljate o zivotu u Srbiji Cukaricka Padina ode na 3000+ pdv.

Iz teme Victory Gardens:
Ostao je jos jedan stan u rosewood-u i u IVY jos 3-5 stanova. Strana ka ulici je 2600€ po m2 a unutrasnja strana u IVY je 3200€ sa pdv-om.
Ima u OLIVE takodje jos 3-6 stanova po 2600€ po m2 sa pdv-om.
Za sledece 3 zgrade do 2027 godine ide kvadrat na 3200€ - 3500€.
Receno mi je da ce romsko naselje da pokusaju da isele milom ili silom.
Takodje mi je receno da ce ulica Milorada Jovanovica biti radjena nova do temelja.
Izmestanje dalekovoda nije u planu.

Sto se tice diskusije, svako ima svoju racunicu i razloge za ostajanje / vracanje ili odlazak iz Srbije, mislim da je suludo sad polemisati zasto i kako do sitnih detalja sa grafikonima itd.
Realno ko ima dobre odnose sa familijom a u zbiru (muz+zena) zaradjuje preko 3000 eura mesecno sto u Beogradu nije nemoguce nema velike potrebe da se seli osim ako im ne smeta politicka scena i druge neke stvari.
Posebno kada uzmemo npr par koji radi u IT-u gde cesto im zbirna primanja dolaze do 4-5 hiljada eura mesecno i fakticki za godinu/dve dana vec skoro imaju da kupe stan po zelji u Beogradu gde su im blizu i prijatelji i rodbina, ne moraju da brinu o radnoj vizi i kako da steknu drzavljanstvo itd itd.

Ja bih vise istakao da je najveci problem kod nas upravo politicka scena i institucije, pa jedno 10 mesta prazno pa sve ostalo.
 

Evo ga jedan primer u cemu smo treci na listi najsrecnijih ljudi na svetu.

Iako mislim da sve ove stvari uticu na cene nekretnina, necu ici dalje sa ovom temom jer nije usko vezana sa cenom nekretnina i da ne odemo u offtopic.
Filipe, delovao si mi kao ozbiljan gospodin :) zasto ove politicke parole... I da, nije usko vezano sa cenom nekretnina. Nasi mladi do 30 god jos ne stignu da razmisljaju o cenama nekretnina, za razliku od njihovih vrsnjaka. Sede kuci, studiraju do kasnih 20, cirkaju u parku i nadaju se boljoj buducnosti. A sreca je lepa samo dok se ceka.
 
Filipe, delovao si mi kao ozbiljan gospodin :) zasto ove politicke parole... I da, nije usko vezano sa cenom nekretnina. Nasi mladi do 30 god jos ne stignu da razmisljaju o cenama nekretnina, za razliku od njihovih vrsnjaka. Sede kuci, studiraju do kasnih 20, cirkaju u parku i nadaju se boljoj buducnosti. A sreca je lepa samo dok se ceka.
Tih "večnih" studenata do kasnih 20ih imao si uvek i imaćeš uvek. Nisu svi takvi i samo malo pogledaj oko sebe. Pogledaj samo studente koji dobijaju stipendije Ministarstva Prosvete za talentovane studente!! Da li ćeš tu naci te koji cirkaju pivo ispred Maxija i čekaju bolje dane ili se bore za svaku ocenu i da primaju po 2-3 stipendije!
Samo takve nećeš da vidiš jel uče od jutra do mraka. Pogotovo kad sam ja studirao bilo ih je mnogo što zbog rata što zbog krize, pa opet je bilo onih koji su išli napred velikim koracima i borili se za svaki dinar za svaku ocenu i za svaku stipendiju!
Nema to veze s nekretninama ali ko god misli da će pasti cene, sada mogu da kažem samo neka ode na parking BG aerodroma i prošeta se. Pogledajte samo vozni park s BG tablicama!!! Tu više nema ni običnih marki tipa VW, Reno, Pezo i sličnih. Već samo BMW, Mercedes, Audi i slični. Čak i od tih retko da vidite putničke aute već sve SUVs i džipovi!
To je moj utisak od pre nedelju dana!
 
Bio sam u skoro u razgovorima za novogradnju posto su moji razmisljali da eventualno uzmu sebi za penziju stan u zgradi gde nece imati problem sa parkingom i mogu da vam kazem da su cene u odnosu na period kad sam poslednji put gledao za sebe (pre jedno 10ak meseci) vecinom skocile i nema govora o nekim povoljnostima, investitori sa kojima sam razgovarao bas imaju stav da su finansijski pokriveni i ne zuri im se, sve je na uzmi ili ostavi. Moje misljenje ostaje da investiciono dalje nema poente investirati u nekretnine ovde i novac preusmeravam u nekretnine u Teksasu i na indeks fondove.

Ja spadam u grupu ljudi koji su otisli pa su se sad vratili i pokrecem svoj biznis uskoro ovde.

Kad sam odlazio bilo je primarno zbog toga sto sam bio svestan da nema sanse ovde da steknem novac da zivim kako sam zeleo pre neke 45e recimo i nisam zeleo da cekam, zeleo sam i da vidim kako je u inostranstvu pa da uporedimo.
U Nemackoj se nisam osecao komforno i profesionalno je kvalitetno al su plate vrlo niske i iskreno malo su vise rasisti a znacajna je razlika u klimi, bas me je hvatala depra, drustveni zivot nikakav. Amerika je druga prica, ljude zanima samo je l znas da radis posao i donosis lovu i vecina ljudi su meni bilo super, pogotovo za nas kao belce lako svako prihvati al je stil zivota ultra potrosacki, gomila problema sa beskucnicima, drogom, rasnim tenzijama i oruzjem da mi se ne odgajaju deca tamo+predaleko od porodice.
Da dodam da je kod nas za ljude sa novcem zdravstveni sistem odlican, lako dolazis do stvarno vrhunskih strucnjaka za male pare, ovde izuzimam drzavne bolnice koje su kolaps.

Sto se nasih mana tice glavne su nam politicka situacija i birokratija, na gradskom nivou guzva ali meni licno vreme provedeno sa porodicom i prijateljima nema cenu, takodje kvalitet devojaka u inostranstvu je znatno losiji (a jos nisam resio porodicno pitanje) i za sferu u kojoj ja radim ima ovde potencijala i manje konkurencije trenutno, svestan sam da necu zaradjivati kao u inostranstvu al sam dosao u stadijum gde mi dodatan novac ne menja drasticno kvalitet zivota.

Beograd je izrazito ziv grad ima gomilu desavanja sto mi je licno bitno a cene sportskih i kulturno umetnickih eventova su vrlo povoline. Cene hrane su naravno katastrofa i nemam objasnjenje kako amo dosli do ovoga al je meni licno nasa hrana i dalje vrlo kvalitetna.

Apropo poreza mogu da dodam da retko koja zemlja nema poreza na kapitalnu dobit ako drzis nekretninu ili akcije duze od 10 godina sto je veliki plus. Takodje 15% na kapitalnu dobit je izrazito nisko.

Mladi do 30 godina retko gde stignu da razmisljaju o cenama nekretnina nije to samo slucaj kod nas.
 
Nema to veze s nekretninama ali ko god misli da će pasti cene, sada mogu da kažem samo neka ode na parking BG aerodroma i prošeta se. Pogledajte samo vozni park s BG tablicama!!! Tu više nema ni običnih marki tipa VW, Reno, Pezo i sličnih. Već samo BMW, Mercedes, Audi i slični. Čak i od tih retko da vidite putničke aute već sve SUVs i džipovi!
To je moj utisak od pre nedelju dana!
Hoces da kazes da sada putovanja sebi mogu da priuste samo ljudi koji spadaju u klasu ljudi koja vozi bmv/mecku/audi i to pretezno SUV? Da ostali moraju da stekaju svaki dinar da bi ustedeli za stan, ili zbog poratsa rata kredita im ne ostaje nista za putovanja?
 
Sto se tice diskusije, svako ima svoju racunicu i razloge za ostajanje / vracanje ili odlazak iz Srbije, mislim da je suludo sad polemisati zasto i kako do sitnih detalja sa grafikonima itd.

Mislim da je ova tema poslednje mesto gde se moze naci neko kome treba razlog za ostajanje jer razmislja ozbiljno da ode. Sta vise, svi ucesnici na ovoj termi su resili da ulupaju sav svoj novac u nekretninu u Srbiji, a oni sto su vec otisli, takodje trose svoj novac na nekretnine u Srbiji.

Tako da mi bas nije jasna ova Ivicina paranoja da ovde neko svaki cas prosipa pricu kako je Srbija ekonomski tigar, ali ce on eto kao dobar covek da pravi tezu tome tako sto ce pisati samo i iskljucivo o negatovnim stranama zivota u Srbiji (za koju malo malo preti da ce da napusti, ali nikako da napusti ni svoj mikro buble u kom zivi u vecim zabludama nego ovi sto gledaju samo terasterijalne tv).
 
Hoces da kazes da sada putovanja sebi mogu da priuste samo ljudi koji spadaju u klasu ljudi koja vozi bmv/mecku/audi i to pretezno SUV? Da ostali moraju da stekaju svaki dinar da bi ustedeli za stan, ili zbog poratsa rata kredita im ne ostaje nista za putovanja?
Ne. I nemoj spinovati i pogrešno tumačiti i izvrtati reči. Jednostavno sam samo konstatovao situaciju. Kad neko ima za auto od 80k eura, onda on ima i za stan da plati 4k po kvm. Jer obično je auto 10% vrednosti nekretnine (kažem obično jer ima ljudi koji daju 90% na auto a 10% na nekretninu - kao moj drugar jedan, on mora svake godine ili najkasnije svake druge najnoviji model auta da kupi).
 
Mislim da je ova tema poslednje mesto gde se moze naci neko kome treba razlog za ostajanje jer razmislja ozbiljno da ode. Sta vise, svi ucesnici na ovoj termi su resili da ulupaju sav svoj novac u nekretninu u Srbiji, a oni sto su vec otisli, takodje trose svoj novac na nekretnine u Srbiji.
Hej, ima i nas koji ulazemo i u druge stvari pare osim zidova :D

Za diskusiju o voznom parku, ocigledno je da je ljudi kupuju bolja kola, meni je dovoljno da pogledam na parking oko zgrade ne moram da idem do Aerodroma, kolicina BMWova i Mercedesa nije mala, a moze se naci i porsche / tesla po koja i to u bloku starogradnje na NBGD.

Odredjeni sloj drustva mislim da zivi bolje nego ikada, ali da se jaz prosirio izmedju obicnog coveka i tog sloja, pa sad ko je imao i ima kupuje po 2/3i stan a ko nema i dalje ceka neka bolja vremena ili korekciju trzista neku.
 
Ne vidim onda zasto je parking od aerodroma relevantan? Putovanja avionom su uvek bila rezervisana za manji procenat populacije. Jedno je kontatovati situaciju, drugo je javno pisanje licnih zakljucaka na osnovu tog uzorka automobila. Ako hoces da izvlacis zakljucke na osnovu voznog parka na parkingu, onda bi trebalo da obidjes parking neke npr javne drzavne medicinske ustanove jer mozemo reci da se ljudi procentualno podjednako razboljevaju bez obzira na ekonomski status (apstrahovacemo da oni deo onih sto bolje zive ulazu vise u ishranu, preventivne preglede, rekreaciju itd pa se posledicno malo manje razboljevaju).
 
Hej, ima i nas koji ulazemo i u druge stvari pare osim zidova :D

Ima, ali to nije tema ovog topic-a.

Odredjeni sloj drustva mislim da zivi bolje nego ikada, ali da se jaz prosirio izmedju obicnog coveka i tog sloja, pa sad ko je imao i ima kupuje po 2/3i stan a ko nema i dalje ceka neka bolja vremena ili korekciju trzista neku.
A sta mislis, da li mozemo reci i da se sloj drustva koji zivi bolje nego ikada, prosirio dosta u poslednjih 10ak godina?
 
Ima, ali to nije tema ovog topic-a.


A sta mislis, da li mozemo reci i da se sloj drustva koji zivi bolje nego ikada, prosirio dosta u poslednjih 10ak godina?
Iz mog licnog iskustva da, svi moji prijatelji su stvorili prilicno dobre uslove za zivot i vecina ima obezbedjeno stanovno pitanje, letuje se i voze se OK kola (ne nova ali da kazemo 10ak godina stara jace marke i cene), krediti i dugovi vecinski vraceni koji nisu bili stambenog karaktera.

Gledajuci moju siru porodicu i prijatelje, najgori period je bio 2000-2009 posle toga samo ide na bolje sve sto se tice zivotnog standarda i mogucnosti.

Sad mozda je i to neki moj buble, samo mogu ovako licno da napravim sagledanje ljudi koje poznajem.
 
Ima, ali to nije tema ovog topic-a.


A sta mislis, da li mozemo reci i da se sloj drustva koji zivi bolje nego ikada, prosirio dosta u poslednjih 10ak godina?
Možemo reći! Jer sad imate normalne ljude s legalnim biznisima (ne namešteni tenderi i kriminal) koji zarađuju lepo. Počevši od IT sektora pa do eto mog sektora - farmacije (apoteke nisu u tome više) već klinička istraživanja, regulatory affairs, health economics, medical affairs gde su plate 2500 i više. Nećeš se od toga naravno obogatiti ali da normalni ljudi žive bolje to jeste. I sa dve fakultetske plate možeš vrlo lepo da živiš (naravno nema perverzija i slično) i mora da se gleda na akcije ali može da se ima i za stan i za auto i sve. Pa eto kolega Filip01 vam je napisao situaciju sada na tržištu da su cene otišle još gore i da su investitori postali još više nezainteresovani za pregovore. Sve je My way or the highway... To sam i ja rekao više puta ali ste me napadali da sad navijam jer sam kupio stan. Eto vam drugi član koji to potvrđuje. Ko ne veruje neka sam krene da gleda pa će videti. Da li se nekome sviđa ta situacija ili ne je drugo pitanje.
 
Vrh