Šta je novo?

Cene nekretnina

To sto vi pisete je sns propaganda da je Srbija ekonimski tigar. Sad ce Ivica da vam izgugla par dokaza da niste u pravu. Moguce i da ste agenti za nekretnine.
 
Tih "večnih" studenata do kasnih 20ih imao si uvek i imaćeš uvek. Nisu svi takvi i samo malo pogledaj oko sebe. Pogledaj samo studente koji dobijaju stipendije Ministarstva Prosvete za talentovane studente!! Da li ćeš tu naci te koji cirkaju pivo ispred Maxija i čekaju bolje dane ili se bore za svaku ocenu i da primaju po 2-3 stipendije!
Samo takve nećeš da vidiš jel uče od jutra do mraka. Pogotovo kad sam ja studirao bilo ih je mnogo što zbog rata što zbog krize, pa opet je bilo onih koji su išli napred velikim koracima i borili se za svaki dinar za svaku ocenu i za svaku stipendiju!
Nema to veze s nekretninama ali ko god misli da će pasti cene, sada mogu da kažem samo neka ode na parking BG aerodroma i prošeta se. Pogledajte samo vozni park s BG tablicama!!! Tu više nema ni običnih marki tipa VW, Reno, Pezo i sličnih. Već samo BMW, Mercedes, Audi i slični. Čak i od tih retko da vidite putničke aute već sve SUVs i džipovi!
To je moj utisak od pre nedelju dana!
Sta je uopste poenta 'nisu svi takvi' argumentacije? Bilo bi kao da ja sad tebe optuzim da impliciras da sudenti sa stipendijom kasnije kupuju vozila od 80k evra. Ciljao sam da to ne mora da ima ama bas nikakve veze sa cenom nekretnina.

Gledati vozni park na aerodromu je totalno dubiozno takodje. Ko u Srbiji zivi od plate, on ne kupuje ni kola od 80k, ni stanove od 4k po kvadratu, a iskreno, retko i svraca do aerodroma. I u africkim zemljama imas ljudi koji mogu da izdvoje 100k za kola, i?
 
Ja sam ovde opisivao mnogo različitih scenaria i profila kupaca nekretnina.
Od ljudi inzenjera koji su u potrazi za idealnom nekretninom preko 15-20 god i dosta kolega koji mi govore preko 8-9 god kako je balon što se tiče cena nekretnina - niko nije kupio nekretninu i sada su mnogo udaljeniji od same kupovine.
Neki nisu razmisljali mnogo o kupovini i cim su bili u prilici za kredit ili sakupili novce odmah su uzimali.
Kolege- prijatelji koji su otišli u inostranstvo i za nekih 6-7 godina baš mukotrpnog rada zaradili za tu neophodnu nekretninu, kako bi se odvojili od svojih i napravili svoju porodicu.
Oni su tada kupili ono što je po njima bio kompromis sa tim njihovim novcima(nisu idealnu nekretninu, ali preko potrebnu za odvajanje od porodice).
Dosta prijatelja mi je i u inostranstvu već 10 god i mislim da niko nije kupio tamo nekretninu u tim razvijenim zemljama(UAE, NEMAČKA, LONDON, USA, NY, PRAG, MINHEN, NORVEŠKA, DOHA itd..) i daleko je od toga. Pričam o radnicima koji su na nekim srednje-višim položajima u managmentu i svi starosti do 35god. Zato i naglašavam da se tamo na neki način propagira ili je opšte prihvaćeno da imaš dobru platu ali da nećeš posedovati nekretninu.
Naravno nisu štediše i većina se seli u bolji stan ili bolju lokaciju za život prilikom povećanja plate. Žive boljim životnim standardom na uštrb posedovanja neke nekretnine i ok je to za nekoga.
Imamo ljude koji i dalje neće da kupuju nekretnine u izgradnji,(zbog nekog nepoverenja i raznih malverzacija u prošlosti). Sa ovim mogu i da se složim i verujem da ako se ne veruje Investitoru i ako neće da definiše neke detalje u Ugovoru i da postoji neizvesnost vezana za materijalizaciju same zgrade i stana se i odustane od kupovine.
Što se tiče studenata, uglavnom je većina onih koji su bili lošije situirani i došli u neki grad pokazivali veću inicijativu i morali su više da se trude kako bi opstali u gradu, kao i naši ljudi koji odu u inostranstvo(neko je i pio pivo ispred radnjice 😉)Naravno ovo je na osnovu mog videokruga posmatranja, ima i obrnutih scenaria.
 
Mislim da treba da izbegavamo te anegdotalne dokaze na ovoj temi, jer ni ovde ni u inostranstvu ljudi ne prolaze isto, postoji mnogo njih koji jako uspeju u inostranstvu, kao i mnogo njih koji se uopšte ne prilagode i na kraju se vrate u Srbiju.

Srbija nije toliko loša za život globalno gledano, ali na nivou Evrope jeste među gorim zemljama, što opet ne znači da ako odeš u Nemačku da će biti med i mleko, jer to zavisi od osobe do osobe kako se snađe. Isto ovde ne znači da ćeš nužno loše proći, zapravo ko je ovde povezan sa pravim ljudima često će proći i daleko bolje od sopstvenih kapaciteta nego što bi to mogao u nekoj državi gde je vladavina prava prisutnija.

Meni konkretno šta smeta u Srbiji jeste država tj. institucije kako (ne) rade, dužina sudskih procesa, izuzetno jezivo ponašanje policije, loša i neorganizovana javna administracija, zapostavljeni zdravstveni i školski sistem, niske državne penzije, jako prisustvo državno osnaženog kriminala (bele kragne i uličnog), selektivna primena zakona itd. Ovo su sve sistemski problemi koje pare ne mogu rešiti (iako mogu ublažiti do određene mere), ne možeš živeti u mehuru.

Mislim da stvari koje se tiču kvaliteta života i koje nisu deo državnog aparata (ugostiteljstvo, šoping, zabava, kultura itd.) su na skroz ok nivou za nekoga ko ima para, ali samo u Beogradu, već van Beograda je ponuda limitirana.
 
Bio sam u skoro u razgovorima za novogradnju posto su moji razmisljali da eventualno uzmu sebi za penziju stan u zgradi gde nece imati problem sa parkingom i mogu da vam kazem da su cene u odnosu na period kad sam poslednji put gledao za sebe (pre jedno 10ak meseci) vecinom skocile i nema govora o nekim povoljnostima, investitori sa kojima sam razgovarao bas imaju stav da su finansijski pokriveni i ne zuri im se, sve je na uzmi ili ostavi. Moje misljenje ostaje da investiciono dalje nema poente investirati u nekretnine ovde i novac preusmeravam u nekretnine u Teksasu i na indeks fondove.

Investitori su zadnjih par godina skupili jako mnogo para od skoka cena, gde su dobro naplatili razliku dobijenu od inflacije = jako su solventni i potrebno je da imamo produženi period izuzetno loše prodaje na nivou grada, gde bi neka panika i strah od krize doveli do toga da budu spremni da spuštaju cene.

Onaj lik što piše za Bloomberg Adria je u nekom intervjuu rekao da se ne treba zaluđivati da će makar jedan investitor spuštati cene dokle god mogu da prodaju bar jedan stan nedeljno. Mora da stane sve da bi oni obarali.

Mislim da će konačni signal šta će se dešavati biti kraj ove ili početak sledeće godine, kad FED krene da obara kamatnu stopu, ako USA upadne u recesiju, to se može preliti i na Evropu i onda kod nas, ali to su sve periodi od više godina gde se nešto pomera, običnom kupcu za život to ne treba da bude mnogo bitno.
 
Ako usa upadne u recesiju i krene da stampa novac kako se to moze odraziti na cene nekretnina?
 
Vrh