Šta je novo?

Cene nekretnina

Ma pusti to. Nego, jesi išao do Stare Pazove? Kakva je priča? Javi ako ima kakva zanimljiva kuća, otvorio bih jednu plastikaru u prizemlju.
Išao, ali kod prijatelja, za gledanje me ispalili a hteo sam usput. U Pančevu sam skoro bajsom išao, tamo je baš interesantna situacija. Cene su i dalje veoma pristupačne, a ima svačega.
 
Zato što mašiš poentu, a i idemo u off topic. Ti si rekao afričke, azijske, ja sam rekao 70% planete.
Azijske i africke zemlje cine 70% svetske populacije, tj. planete. Izbaci iz Azije Juznu Koreju, Japan i Kinu i jos mozda par zemalja kao razvijenijih, dodaj Juznu i Srednju Ameriku, i eto ti 70% populacije, samo sam zaokruzio na ova 2 kontinenta, poenta je ista.
Ja ću da kažem da imamo daleko bolju klimu od većine zemalja, ti ćeš reći da to ne znači ništa za životni standard.
Imamo manje-vise istu klimu kao vecina evropskih zemalja. Neke su tolije od nas, neke hladnije. Ja sam licno fan mediteranske klime, i rado bih ziveo u Spaniji, Grckoj ili Italiji sa njihovim klimama, dok koliko vidim ni nasima, a ni Afrikancima nije problem da idu u Svedsku ili Norvesku da zive pod njihovom klimom. Jeste nam bolja klima nego Norveskoj i Svedskoj, ali ne u tolikoj meri da se recimo neki migrant pre odluci za Srbiju nego za Norvesku ili Svedsku.
Ja ću reći da smo bezbedniji, ti ćeš da navedeš neke sve incidente moguće za koje znaš.
Pa i rekao sam da smo bezbedniji od vecine zemalja na svetu, pa cak i u odnosu na zemlje zapadne Evrope, to nikad nisam sporio.
Ja ću da pohvalim što su vrtići besplatni i sasvim solidno pristupačni, ti ćeš da kažeš kako se to plaća novcem koji nam kradu.
Vrtici jesu pristupacni, a da li su i koliko pristupacniji, treba uporediti cene sa drugim zemljama, plate u drugim zemljama i decje dodatke. Da, sigurno ima stvari koje su kod nas pristupacnije nego u drugim zemljama, ali procenat takvih stvari je zanemarljiv.
Ja ću da kažem da u mnogim zemljama mogu da sanjaju o 30 dana odmora u godini, da ti za dete pišu bolovanje i ne pitaju te ništa, da žene imaju puno trudničko i porodiljsko plaćeno, ali ti sigurno imaš neki kontra argument. Obrazovanje u mnogim oblastima nam je pristupačnije i osudio bi se da kažem bolje od mnogih zemalja, ali sigurno postoji neka statistika da nije tako. Da ne govorim o socijalnoj klimi, odnosu prema deci i sličnom. Ja odgajam malu decu, i mogu da kažem da su naši ljudi toliko tolerantni na malu decu da je to neopisivo. Ali dobro, subjektivni osećaj.
Sto se tice godisnjeg odmora, tu smo otprilike negde sa evropskim zemljama, ima onih koji imaju vise dana godisnjeg odmora nego mi, ali nijedna nema manje. Manje imaju Kina, Kanada, SAD i jos neke zemlje, ali kao sto rekoh, mi se poredimo sa Evropom, tako da ovo ne bih uzimao kao nesto sto mi prihvatamo zdravo za gotovo, nego kao nesto sto se podrazumeva.
Sto se tice porodiljskog odsustva, i tu smo slicni evropskim zemljama. Nismo najgori, ali opet ni ovo ne bih uzimao kao nesto sto mi prihvatamo zdravo za gotovo, nego kao nesto sto se podrazumeva.
1721569357422.png

Obrazovanje u mnogim oblastima nam je pristupačnije i osudio bi se da kažem bolje od mnogih zemalja, ali sigurno postoji neka statistika da nije tako. Da ne govorim o socijalnoj klimi, odnosu prema deci i sličnom. Ja odgajam malu decu, i mogu da kažem da su naši ljudi toliko tolerantni na malu decu da je to neopisivo. Ali dobro, subjektivni osećaj.
Sto se tice obrazovanja, troskovi obrazovanja su nam takodje tu negde sa vecinom evropskih zemalja, a o kvalitetu mozemo diskutovati, mada je sve slabiji poslednjih godina.
1721569509270.png

Da ne govorim o socijalnoj klimi, odnosu prema deci i sličnom. Ja odgajam malu decu, i mogu da kažem da su naši ljudi toliko tolerantni na malu decu da je to neopisivo. Ali dobro, subjektivni osećaj.
Jel to ona prica kako na zapadu nema druzenja, a kod nas se stalno ispijaju kafe? Kako tamo ljudi nemaju nikakav drustveni zivot van posla? Kako decu u svim skolama uce da LGBT vrednostima? Srecom, mi Srbi imamo dobru i toplu dusu, nikad se rodjena braca nisu posvadjala oko nasledstva, nikad komsije nisu zaratile zbog medje, nikad niko nije trazio mito da bi ti nesto zavrsio, nikad niko nije jurio vezu da bi se zaposlio,... Neki elementi socijalne klime mozda jesu bolji kod nas, ali mislim da ima mnogo losijih elemanata socijalne klime kod nas nego kod njih.

Suma sumarum, da jeste bolje ziveti u Srbiji nego u Indiji, Kini, Pakistanu, Bangladesu, Brazilu, Meksiku, africkim zemljama i jos X zemalja koje cine 70% svetske populacije. Cak smo bolji i od recimo SAD ili Kanade ako gledas socijalnu politiku, ali je zato tamo X stvari daleko bolje. Ali ako se uporedimo sa evropskim zemljama, mi smo po vecini kriterijuma slicni njima ili losiji od njih, a mozda samo po par kriterijuma za nijansu bolji. Vec sam delio neke grafikone koji pokazuju po kojim kriterijumima smo medju najgorima u Evropi.

Tako da i dalje ne vidim razlog zasto ne bismo kritikovali ono sto je lose? Jel kritika zabranjena? Jel treba ukazivati na probleme, ili treba da se svi pravimo da kod nas nema problema i da "car nije go"?

Mislim, necu vise ici offtopic u ovom smeru. Sve sto si ti napisao jeste tacno, bolje zivimo od 70% covecanstva, ali mislim da je pogresno uporedjivati ekonomski standard zemlje u Evropi i zemlje koja nema plodnu zemlju i izvore ciste vode i zakljuciti da si bolji od njih. Treba se uporedjivati sa sebi slicnima i na osnovu toga zakljuciti da li si stvarno dobar ili nisi. Ako ti i tvoje komsije imate iste resurse, a tvoje komsije imaju bolje rezultate od tebe, onda ti nisi dobar, ne treba da trazis izgovor u tome da je neko tamo ko nema nikakve uslove losiji od tebe.
 

Prilozi

  • 1721569568374.png
    1721569568374.png
    356,3 KB · Pregleda: 1
Vrh