Šta je novo?

Cene nekretnina

Ranije su i prvi spratovi bili cenjeni, a i odlični su pošto ti ne treba lift( i dalje su u starogradnji koja nema lokale u prizemlju).
U novogradnjama treba paziti na 1 ili 2 sprat zbog lokala u prizemlju.

Ukoliko zgrada poseduje 2 lifta, (veći-teretni i manji), onda nema problema sa višim spratovima.
Ukoliko poseduje jedan manji lift onda ti je skoro isto da li si na 5 ili 12 spratu.
Te selidbe se retko dešavaju, a odrzavanje i kvar liftova zavisi od efikasnosti Upravnika zgrade i generalno odrzavanja te zgrade.
 
Razmišljam opet o ovim vrućinama, ljudi su očigledno namučeni, jedva čekaju da ljusne kiša. Svako leto sve toplije i duže, svaka zima sve kraća i blaža, sve manje drveća a više betona. Vidim najavljuju da će potražnja za klimama u budućnosti eksplodirati, da ćemo biti "Novi Kairo" ili šta god. I pitam se: kakav komofor ti zapravo donosi život u centru grada? Tri meseca minimum živiš kao pacov pod klimom od kuće do posla, ako imaš prostora na terasi za neko bazenče iz maksija onda si kralj komšiluka. Komšije dovode decu kod tebe, zahvaljuju ti se kao da si im život spasio. Evo, drugar moj odrastao u Beogradu, kao da je odjednom otkrio postojanje Avale. Čovek se svaki drugi dan vozi kolima na Avalu "da se rashladi", a skoro kupio stan na Nbg. Jao, što je blizu, stigneš očas, Avala najjača. Mislim da je @chiki pisao kako mu se smučio Nbg, i da predviđa da infrastruktura neće ispratiti rast stanovništva na istom. Ta teorija mi je sve bliža. Samo što mislim da će vrućina prva biti ta koja će nas terati negde dalje od betona nazad u zelenilo.

Već sam nekoliko dana van BG-a. 4G Internet radi ok. U komšiluku imam šumu od par hektara. Noću bude hladnije bar 2-3 stepena u odnosu na druge delove sela koji su čak pored reke. Neverovatno je da šuma posle ponoći osetno počne da "izbacuje" vlagu i hladi se vazduh u šumi i okolini.
Ako gledate neki plac za kontejner kuću i slično tj vikendicu, gledajte da bude blizu šume koju neće poseći ili da imate vašu šumu.

Inače u Vojvodini fali 170000 hektara šume. Vojvodinasume ima oko 1000 hektara. Kad bi se posumila ne bi imali probleme sa vrućinama ali i vodom.
 
Šta mislite o stanovima u soliterima na visokim spratovima? Da li se to isplati kupovati?
Ja sam ziveo u Aleksinackih rudara na visokom spratu, i cesto se desavalo da se lift pokvari ili da ga neko lepo ne zatvori. Problem je i ako postoji neka "caka" tipa mora jace da se pritisnu da bi se zatvorila i slicno, a na drugom spratu neko otvorio skolu jezika. Onda ce lift biti na drugom spratu vise nego na svim ostalim zajedno. Najvise smeta ako ides iz prodavnice, ili ako si bio na trcanju a dusa u nosu.
Zato imam averziju prema visim spratovima u starogradnji, ali kao sto su rekli ljudi, sve zavisi od odrzavanja, svaka zgrada je slucaj za sebe.
 
Ja iskreno volim visoke spratove, jos od kad sam ziveo u 70a. Ako su liftovi ispravni i ako nije zadnji sprat, il ne daj boze, nadogradnja, zasto da ne. Jos jedna stvar na koju treba obratiti paznju je da li zgrada ima teretni lift. Npr, gledao sam svojevremeno neki stan u visokim zgradama kod Metroa ka Zemunu i imali su samo jedan mali lift, u koji ne mogu dva coveka da stanu, koji je bio nevidjeno spor. Ne daj boze da tamo treba da odneses nesto gabaritnije na visi sprat.

S druge strane, gledao sam i neki stan u Rudu 3, na Konjarniku, 18 sprat, cak i ne-teretni lift kida, staje samo na parnim spratovima, oni su izgleda morali da menjaju liftove i to sad funkcionise bez greske. Jedno od vecih kajanja mi je sto na kraju nisam uzeo taj stan, zbog nekih porodicnih problema u tom trenutku. Inace, pogled, tisina, nezamenjivo...

Naravno, treba se raspitati i za statiku zgrade. Neki stanovi u Savi Kovacevicu su u zgradama koje su se iskrivile. Mozda sam vec pisao o tome, al ne bih tamo cekao naredni veci zemljotres:

Generalno, ceo taj potez u Zemunu, novi grad je sumnjiv sto se tice podloge.
Uzas, da neko voli visoke spratove uopste te solitere. Ceo zzivot zivim u kuci sa dvoristem i ako Bog da mislim da tako i skoncam. Nikad nisam stanovao u necemu gde ima stepeniaca a kamoli liftova ili zajednickih prostorija. Ovo sto pricaju da oko kuce uvek ima nesto da se radi eto im stanovi i soliteri, pa nek leze tamo po ceo dan. Buduci da nas opkoljavaju investitori sa ponudama samo opet kuca i dvoriste dolazi u obzir nikakav stan, Makar mi i lokacija ne odgovarala, nda ja mislim o parkingu, liftovima, kaficu u prizemlju sto je zapalio celu zgradu nedavno itd. neka hvala. U stvari ko sta voli i kako je u mogucnosti.
 
Kako mali Zderica zamislja periferija po belom svetu citamo na bb forumu.. Kako to zaista izgleda citamo po tabloidima

Pa gde ovog izvuče. Ovo je najpaćeniji Srbin u istoriji.
 
Uzas, da neko voli visoke spratove uopste te solitere. Ceo zzivot zivim u kuci sa dvoristem i ako Bog da mislim da tako i skoncam. Nikad nisam stanovao u necemu gde ima stepeniaca a kamoli liftova ili zajednickih prostorija. Ovo sto pricaju da oko kuce uvek ima nesto da se radi eto im stanovi i soliteri, pa nek leze tamo po ceo dan. Buduci da nas opkoljavaju investitori sa ponudama samo opet kuca i dvoriste dolazi u obzir nikakav stan, Makar mi i lokacija ne odgovarala, nda ja mislim o parkingu, liftovima, kaficu u prizemlju sto je zapalio celu zgradu nedavno itd. neka hvala. U stvari ko sta voli i kako je u mogucnosti.
Stvar ukusa/navike, dok nesto ne probas, ne mozes da znas. Ja sam provodio po nekoliko meseci u kuci, na selu doduse. Ima i jedno i drugo prednosti i mana. Nisam ziveo u kuci u gradu, tako ne znam kako bi mi se svidelo, da li bih imao vise ili manje privatnosti nego u stanu itd... Mnogo vise zavisi i od mikrolokacije, blizine puta.
 
Uzas, da neko voli visoke spratove uopste te solitere. Ceo zzivot zivim u kuci sa dvoristem i ako Bog da mislim da tako i skoncam. Nikad nisam stanovao u necemu gde ima stepeniaca a kamoli liftova ili zajednickih prostorija. Ovo sto pricaju da oko kuce uvek ima nesto da se radi eto im stanovi i soliteri, pa nek leze tamo po ceo dan. Buduci da nas opkoljavaju investitori sa ponudama samo opet kuca i dvoriste dolazi u obzir nikakav stan, Makar mi i lokacija ne odgovarala, nda ja mislim o parkingu, liftovima, kaficu u prizemlju sto je zapalio celu zgradu nedavno itd. neka hvala. U stvari ko sta voli i kako je u mogucnosti.
Nemaju znanje ljudi da sagrade kuću i da je održavaju, a i treba baš mnogo para i cimanja ako hoće ozbiljnu lux kuću.
Ovako je jednostavnije da se kupi u nekom luksuznom naselju neki penthaus ili veći stan na višem spratu(bolji pogled, manje zagadjeno)sa parking mestom, ali to baš košta.
Pošto je većini posao u gradu i dosta njih neće da mnogo putuje kolima, jer je i 30min kolima ili nekim javnim prevozom nekima skoro nedopustivo, onda je rešenje zgrada u užem centru Beograda.
Kako svi hoće tako, dolazimo do velike tražnje stanova koji rezultiraju velikom cenom.
 
Ugušiće nas automobili.
Jako sam nesrećan što nemamo nekog Pogačara ili Rogliča, pa da se narod naloži, kupi jedno 500K bicikala i izvrši pritisak da se prave bici staze svud po gradu.
 
Znaci forumas klasicni...
Ima ljudi kao da jedva čekaju da se nešto desi samo da počnu da pljuckaju i viču "Jao, najgori smo. Ovo samo kod nas ima." A to su verovatno čuli od nekog ko drži TV upaljen ceo dan i traži materijal da se natopi gorčinom. Tako i sa cenama nekretnina.
 
Ima ljudi kao da jedva čekaju da se nešto desi samo da počnu da pljuckaju i viču "Jao, najgori smo. Ovo samo kod nas ima." A to su verovatno čuli od nekog ko drži TV upaljen ceo dan i traži materijal da se natopi gorčinom. Tako i sa cenama nekretnina.
Mislim da bas ti koji ceo dan drze TV upaljen misle da smo mi ekonomski tigar. Onaj ko malo putuje ili je imao prilike da zivi u drugim zemljama, ili je imao kontakta sa ljudima iz drugih zemalja imaju malo vise kontakta sa realnoscu, a i samim guglanjem moze da vidi da mozda nismo bas najgori, ali nismo ni ekonomski tigar.
Mislim da mi koji pricamo da je u Srbiji lose samo udaramo kontratezu izjavama pojedinih clanova foruma kako smo mi ekonomski tigar.
Zanimljivo je kad neko napise kako cemo da pokidamo Expo, kako nam ekonomija kida i ne znam ni ja sta, niko ne kaze da je to prevelicavanje (da ne pricamo o pozadini i moralnosti svega toga), a kad neko napise da smo jedni od najgorih u Evropi po necemu, onda je to kuknjava.
 
Uvek imaš grupu ljudi koja celog života govore kako su precenjene cene nekretnina(pogledati i pocetak ovog foruma i kakve su bile prognoze od raznih ljudi).
Nazalost neko zbog svoje gorčine nikad i ne kupi nekretninu.
 
Mislim da bas ti koji ceo dan drze TV upaljen misle da smo mi ekonomski tigar. Onaj ko malo putuje ili je imao prilike da zivi u drugim zemljama, ili je imao kontakta sa ljudima iz drugih zemalja imaju malo vise kontakta sa realnoscu, a i samim guglanjem moze da vidi da mozda nismo bas najgori, ali nismo ni ekonomski tigar.
Mislim da mi koji pricamo da je u Srbiji lose samo udaramo kontratezu izjavama pojedinih clanova foruma kako smo mi ekonomski tigar.
Zanimljivo je kad neko napise kako cemo da pokidamo Expo, kako nam ekonomija kida i ne znam ni ja sta, niko ne kaze da je to prevelicavanje (da ne pricamo o pozadini svega toga), a kad neko napise da smo jedni od najgorih u Evropi po necemu, onda je to kuknjava.
Tendencija je da se dobre stvari uzimaju zdravo za gotovo, a loše se ističu do besvesti. Padne jaka kiša, poplavi neke krajeve, krene šerovanje snimaka, ismejavanje, omalovažavanje svega što je urađeno dobro. Posle se čega sneg da se kuka na gužvu i slično. Ako govorimo o cenama nekretnina, tu se ističe raspala starogradnja za koju se daje 3k+/m2, kao da smo primorani da je kupujemo i kao da ne postoji ništa drugo. To je zanimljivo poprilično, svi smo, uključujući i mene, pljucnuli po toj starogradnji zgađeni cenama, a i dalje je niko nije do kraja i potpuno otpisao. Dakle, zapravo je samo problem što nam manjka budžeta, a ne što zaista ne bi platili da imamo.
 
Tendencija je da se dobre stvari uzimaju zdravo za gotovo, a loše se ističu do besvesti. Padne jaka kiša, poplavi neke krajeve, krene šerovanje snimaka, ismejavanje, omalovažavanje svega što je urađeno dobro. Posle se čega sneg da se kuka na gužvu i slično.
Mislim da se treba praviti razlika izmedju "uzimati zdravo za gotovo" i smatrati nesto normalnoscu, necim sto se podrazumeva.
Koje su to dobre stvari koje mi uzimamo zdravo za gotovo, a sta druge zemlje nemaju kao nesto podrazumevano?
Da li zbog tih dobrih stvari koje mi imamo a drugi nemaju treba cutati na sve sto je lose?
Evo, da ne bude da samo kritikujem, jesmo bezbedniji na ulici od vecine gradova u zapadnoj Evropi, ali prilicno bezbedni su mnogi gradovi u istocnoj Evropi (ukljucujuci EU). Ali mi nista drugo sem toga ne pada na pamet. I opet, za to se gradjani Evrope bune.
Po cemu je to Beograd bolji u odnosu na druge gradove, ako znamo da je losiji po tome sto recimo ima losiju infrastrukturu (Beograd je recimo najveci grad u Evropi bez metroa), zagadjen vazduh pola godine, skup zivot u odnosu na plate, mito, korupcija, nepotizam i ostali sistemski problemi,...?
Da li u drugim zemljama ne kukaju kad je kod njih nesto lose?
 
Poslednja izmena:
Koje su to dobre stvari koje mi uzimamo zdravo za gotovo, a sta druge zemlje nemaju kao nesto podrazumevano?
Mislim da minimum 70% planete ima lošiji životni standard od nas. Problem je što živimo toliko dobro da smo. zaboravili na ostatak planete.
Da li zbog tih dobrih stvari koje mi imamo a drugi nemaju treba cutati na sve sto je lose?
Ne, ok je istaći loše, samo što je to kod nas toliko izraženo, da smo izgubili sposobnost da uopšte racionalno rasuđujemo o sopstvenim prilikama. Evo, ti prvi navodiš sve loše. Što nisi rekao da ujedno imamo i neke od kompanija sa najboljom i najčistijom tehnologijom u Srbiji? Što niko ne zna da imamo brdo projekata koji razvijaju čiste tehnologije? Ne kažem da je sjajno, nisam slep za loše prakse koje nas prate otkad znam za sebe. Ali tolika umerenost na negativnost je nezdrava i ubija svaki optimizam.
 
Mislim da minimum 70% planete ima lošiji životni standard od nas. Problem je što živimo toliko dobro da smo. zaboravili na ostatak planete.
Zasto nas poredis sa africkim i azijskim zemljama gde veliki deo stanovnistva gladuje i nema pristup cistoj vodi? Mislim da se svi slazemo da mi jesmo bolje mesto za zivot od Bangladesa ili Konga, to nikad niko nije sporio, ali da li smo dosli do toga da se uporedjujemo sa njima? Navedi mi neku evropsku zemlju koja ima losiji standard od africkih zemalja. Da li je to sto imamo hranu i vodi ono sto si ti rekao da prihvatamo zdravo za gotovo? Ili ima jos nesto sto prihvatamo zdravo za gotovo? I posto imamo hranu i vodu svi ostali problemi su banalni i zanemarljivi? Zasto nas ne uporedis sa evropskim zemljama, jer mi smo ipak u Evropi, ako nisi znao? Zasto se Nemci ili Francuzi bune kad im povecaju porez za 0.5% kad znaju kako se u Avganistanu lose zivi?
 
Uvek imaš grupu ljudi koja celog života govore kako su precenjene cene nekretnina(pogledati i pocetak ovog foruma i kakve su bile prognoze od raznih ljudi).
Nazalost neko zbog svoje gorčine nikad i ne kupi nekretninu.

nekretnine jesu precenjene ako se gleda odnos cene kvaliteta

ali srbinu to malo znaci
 
Ni
Zasto nas poredis sa africkim i azijskim zemljama gde veliki deo stanovnistva gladuje i nema pristup cistoj vodi? Mislim da se svi slazemo da mi jesmo bolje mesto za zivot od Bangladesa ili Konga, to nikad niko nije sporio, ali da li smo dosli do toga da se uporedjujemo sa njima? Navedi mi neku evropsku zemlju koja ima losiji standard od africkih zemalja. Da li je to sto imamo hranu i vodi ono sto si ti rekao da prihvatamo zdravo za gotovo? Ili ima jos nesto sto prihvatamo zdravo za gotovo? I posto imamo hranu i vodu svi ostali problemi su banalni i zanemarljivi? Zasto nas ne uporedis sa evropskim zemljama, jer mi smo ipak u Evropi, ako nisi znao? Zasto se Nemci ili Francuzi bune kad im povecaju porez za 0.5% kad znaju kako se u Avganistanu lose zivi?
Nisam znao da smo u Evropi, ponekad čujem da je neko spomene samo. Ok, priznajem, sve si u pravu. Ja živim u zabludi.
 
Nisam znao da smo u Evropi, ponekad čujem da je neko spomene samo. Ok, priznajem, sve si u pravu. Ja živim u zabludi.
Opet nisi odgovorio na pitanje zasto nas poredis sa africkim i azijskim zemljama i sta je ono sto mi prihvatamo zdravo za gotovo, a sto u drugim evropskim zemljama nije normalnost? :)
 
Tendencija je da se dobre stvari uzimaju zdravo za gotovo, a loše se ističu do besvesti. Padne jaka kiša, poplavi neke krajeve, krene šerovanje snimaka, ismejavanje, omalovažavanje svega što je urađeno dobro. Posle se čega sneg da se kuka na gužvu i slično. Ako govorimo o cenama nekretnina, tu se ističe raspala starogradnja za koju se daje 3k+/m2, kao da smo primorani da je kupujemo i kao da ne postoji ništa drugo. To je zanimljivo poprilično, svi smo, uključujući i mene, pljucnuli po toj starogradnji zgađeni cenama, a i dalje je niko nije do kraja i potpuno otpisao. Dakle, zapravo je samo problem što nam manjka budžeta, a ne što zaista ne bi platili da imamo.
Ma pusti to. Nego, jesi išao do Stare Pazove? Kakva je priča? Javi ako ima kakva zanimljiva kuća, otvorio bih jednu plastikaru u prizemlju.
 
Opet nisi odgovorio na pitanje zasto nas poredis sa africkim i azijskim zemljama i sta je ono sto mi prihvatamo zdravo za gotovo, a sto u drugim evropskim zemljama nije normalnost? :)
Zato što mašiš poentu, a i idemo u off topic. Ti si rekao afričke, azijske, ja sam rekao 70% planete.Šta uzimamo zdravo za gotovo? O tome ne vredi pričati. Ja ću da kažem da imamo daleko bolju klimu od većine zemalja, ti ćeš reći da to ne znači ništa za životni standard. Ja ću reći da smo bezbedniji, ti ćeš da navedeš neke sve incidente moguće za koje znaš. Ja ću da pohvalim što su vrtići besplatni i sasvim solidno pristupačni, ti ćeš da kažeš kako se to plaća novcem koji nam kradu. Ja ću da kažem da u mnogim zemljama mogu da sanjaju o 30 dana odmora u godini, da ti za dete pišu bolovanje i ne pitaju te ništa, da žene imaju puno trudničko i porodiljsko plaćeno, ali ti sigurno imaš neki kontra argument. Obrazovanje u mnogim oblastima nam je pristupačnije i osudio bi se da kažem bolje od mnogih zemalja, ali sigurno postoji neka statistika da nije tako. Da ne govorim o socijalnoj klimi, odnosu prema deci i sličnom. Ja odgajam malu decu, i mogu da kažem da su naši ljudi toliko tolerantni na malu decu da je to neopisivo. Ali dobro, subjektivni osećaj.
 
Vrh