Šta je novo?

Cene nekretnina

Meni je jedini problem sa agentima što uslovljavaju kupca da im plati proviziju. Čudi me da država to nije regulisala kod nas na neki način. Apsolutno nije ok da ti naplati 2% za jedno pokazivanje stana, a pritom ga nisi ni angažovao.
To se slazem, provizija bi trebala da je iskljucivo na strani prodavca, jer on ostvaruje benefit od agencije a ne kupac.
 
Istina, agenti rade u korist prodavaca pa ih potencijalni kupci pljuju, a da su oni prodavci svidelo bi im se sto neko uspe da proda njihov stan za 10-20 hiljada vise i zaradi im vise.
Ne kazem da je to sjajno, ali je realnost otvorenog trzista.
Kad se agenti pojave na trzistu to vise nije otvoreno, nego zatvoreno trziste. Umesto da na strani ponude imas na hiljade prodavaca ti imas par desetina agenata koji se sinhronizuju o pumpanju cena. Mislim, ne dogovaraju se oni tako sto imaju redovne sastanke, ali sigurno postoji taj neki implicitni dogovor, kao kad se na pijaci dogovore da niko ne sme da prodaje ispod neke cene.
 
Kad se agenti pojave na trzistu to vise nije otvoreno, nego zatvoreno trziste. Umesto da na strani ponude imas na hiljade prodavaca ti imas par desetina agenata koji se sinhronizuju o pumpanju cena. Mislim, ne dogovaraju se oni tako sto imaju redovne sastanke, ali sigurno postoji taj neki implicitni dogovor, kao kad se na pijaci dogovore da niko ne sme da prodaje ispod neke cene.

Dok ima kupaca po tim cenama, to su na kraju dana tržišne cene, agent može da insistira na nekoj ceni koliko hoće ako nema kupca koji je spreman da izvuče te pare iz džepa.

Ja više krivim kupca koji je spreman u BG da preplati svakakvu ruinu nego prodavca i agenta kojima je na kraju dana u interesu da izvuku maksimum.
 
Jel kupuje neko ovde neki stan
Ili se samo priča u prazno da bi se pričalo
Oglasio sam bio stan svojevremeno i napisao bez agencije
Sta se desilo 40 min su zvali agenti i obećavali kule i gradove za 2 posto
Jedni pričali da je stan precenjen
Drugi da moze jos da se traži
Kad ih pitaš zar vam nije dosta 2 posto od kupca smrtno se uvrede
 
Jel kupuje neko ovde neki stan
Ili se samo priča u prazno da bi se pričalo
Oglasio sam bio stan svojevremeno i napisao bez agencije
Sta se desilo 40 min su zvali agenti i obećavali kule i gradove za 2 posto
Jedni pričali da je stan precenjen
Drugi da moze jos da se traži
Kad ih pitaš zar vam nije dosta 2 posto od kupca smrtno se uvrede

Moji roditelji svojevremeno angažovali agenciju i nisu mogli da nađu kupca jako dugo, onda okačili sami oglas i odmah ga našli. Čovek nije hteo da plaća proviziju agentu :)

Ko je u mogućnosti da prodaje bez agencije, nema razloga da ih angažuje jer ne pružaju nikakvu posebnu uslugu. Advokat je dovoljan da pripremi predugovor i ugovor.

Razumem situacije kad ljudi ne žive tu pa im treba neko da pokazuje stan i da komunicira sa potencijalnim kupcima. Tu je agent zaista koristan.
 
Meni je jedini problem sa agentima što uslovljavaju kupca da im plati proviziju. Čudi me da država to nije regulisala kod nas na neki način. Apsolutno nije ok da ti naplati 2% za jedno pokazivanje stana, a pritom ga nisi ni angažovao.
Naravno da je regulisala. Postoji Zakon o obligacionim odnosima kao i Zakon o posredovanju u prometu nepokretnosti. Ne postoji pravni osnov da ti neko naplati uslugu za koju ga nisi angažovao. Kupac sam nađe stan, pozove broj iz oglasa, a onda mu agent daje ugovor o posredovanju. Takvi agenti su st***, ali ja krivim kupce koji potpisuju ugovor o posredovanju sa agencijom, da bi im agencija "pronašla" stan koji je kupac već sam našao.
 
Jel kupuje neko ovde neki stan
Ili se samo priča u prazno da bi se pričalo
Oglasio sam bio stan svojevremeno i napisao bez agencije
Sta se desilo 40 min su zvali agenti i obećavali kule i gradove za 2 posto
Jedni pričali da je stan precenjen
Drugi da moze jos da se traži
Kad ih pitaš zar vam nije dosta 2 posto od kupca smrtno se uvrede
Ja kupujem i pre nekoliko dana sam poslao ovde linkove sa halooglasa za stanove na NBG.
Sto se tice cena ima svakakvih od precenjenih do nekih sa normalnom cenom ali to nista ne znaci dok se stan ne pogleda.
Jedan za koji sam mislio da je odlican se ispostavilo da nema lift a na 3. spratu sa cenom od 2850e/kv.
Sledece nedelje cu pogledati par stanova da vidim kakva je situacija na trzistu i eventualno da me agenti kontaktiraju ako se nesto pojavi.
 
Čekaj, znaci vlasnik koji prodaje sam je zapravo na gubitku, jer ukoliko oglasi preko agencije prodaće za 20% višu cenu, a platiće samo 2% proviziju. Pri tome, agencije nemaju razloga da postavljaju nerealne cene jer dobijaju naknadu samo po okončanoj kupoprodaji. Pa ti posle razmišljaj da li su agenti ljudi koji ti samo kažu: "ovo ovde je kuhinja, a ono pored trpezarija". To je kako mali Perica zamišlja ulogu agenta na tržištu nekretnina.
90% su uslovljeni..i onda oglas stoji evo već 6 meseci...istovremeno drzeçi nerealne cene...a dosta prodavaca kad uleti tu tu igru ne zna sta da radi..70% oglasa su agencije....prodaja stoji ili čak opada a cene skoro pa da rastu...izvini...nešto tu nije u redu. Prodaje se apartman u konacima..restoran ...bazen..
Nit restoran radi niti neko održava bazen...hladna voda..skupa struja.
Ko održava i placa sve te saune i bazene posle isteka garancije i ugovora...Ko mene može da natera da plačam uslugu mesčno iako sam vlasnik apartmana ? ??
Mora puči i puca ..još se vestački drži...
 
Oglasio sam bio stan svojevremeno i napisao bez agencije
Sta se desilo 40 min su zvali agenti i obećavali kule i gradove za 2 posto
Jedni pričali da je stan precenjen
Drugi da moze jos da se traži

Ne verujem ti da postoje agenti koji ispumpavaju cene bez obzira sto imas iskustvo iz prve ruke.

Verujem Ivici da postoje samo agenti koji pumpaju cene, bez obzira sto on nema iskustva nikakvog, jer nikada nije oglasio stan da prodaje preko agencije.
 
Prodaje se apartman u konacima..restoran ...bazen..
Nit restoran radi niti neko održava bazen...hladna voda..skupa struja.
Ko održava i placa sve te saune i bazene posle isteka garancije i ugovora...Ko mene može da natera da plačam uslugu mesčno iako sam vlasnik apartmana ? ??

Takoe bate!!! Ladna voda u bazen, si lud da placas to! Ili u stanu ako ti vruce, cus da placas odrzavanje fasade a nikakva izolacija. I ko tebe da natera da placas lift a zivis na 1. spratu ? Ili tvoje pare oni da trose jer tamo gore baji u potkrovlju prokisnjava! Sve je to nametnutno vestacki I ima da pukne! Ta zgrada je u drzavi, drzava treba to da odrzava sve pa zasto placas infostan I porez na imovinu malo li je, jos I sns precednike za zgrade mora da placas sad vestacki.
 
Ne verujem ti da postoje agenti koji ispumpavaju cene bez obzira sto imas iskustvo iz prve ruke.

Verujem Ivici da postoje samo agenti koji pumpaju cene, bez obzira sto on nema iskustva nikakvog, jer nikada nije oglasio stan da prodaje preko agencije.
Ispumpavaju cene kad se njima (agenciji) svidi stan, pa hoce da ga kupe za male pare :)
 
Eto znaci kupac dobije ispumpanu cenu, prodavac dobije bržu prodaju, win win
 
Eto znaci kupac dobije ispumpanu cenu, prodavac dobije bržu prodaju, win win
Pa nije. Ispumpanu cenu moze da dobije samo brat/sestra/tetka/stric/kum vlasnika agencije i takav stan i ne zavrsi u oglasima. Ako cena ne moze da se ispumpa onda se pumpa za ostale na trzistu i puste u oglase.
 
Kacio je filip neke konkretne primere u kojima prodavac na stan od 250k dobije 500e provizije. Po tvojoj teoriji agent A ce da odbije cenu koju prodavac zeli da oglasi, odbice i po trzisnoj ceni da oglasi, vec ce oglasiti na 300k da bi umesto 500e dobio 100e vise tj 600e uz rizik da ce taj prodavac sam da oglasi, ili da oglasi preko jos 10 agencija po ceni od 250k?
 
Kacio je filip neke konkretne primere u kojima prodavac na stan od 250k dobije 500e provizije. Po tvojoj teoriji agent A ce da odbije cenu koju prodavac zeli da oglasi, odbice i po trzisnoj ceni da oglasi, vec ce oglasiti na 300k da bi umesto 500e dobio 100e vise tj 600e uz rizik da ce taj prodavac sam da oglasi, ili da oglasi preko jos 10 agencija po ceni od 250k?
NIjedna agencija ne radi za toliko malo. Za stan od 250k evra agencija uzima 5k evra od kupca i 5k od prodavca, a za 300k bi uzela po 6k, tj. 1k vise. Ne znam koji primer to anekdotalni primer pominjes kad nijedna agencija ne radi za taj procenat. Mozda si mislio na proviziju radnika u agenciji, ali oni imaju fiksnu platu, a od prodaje bonus, a i ne pitaju se oni mnogo, nego vlasnici agencija.
 
Ako procitas videces ces da sam napisao da agent dobija 500e, ne agencija.

Koliko oglasenih stanova ima agencija prosecna beogradska? Vlasnik agencije znaci za svaki stan proceni koja je trzisna cena, pa ga potom oglasi umesto npr 250.000 za 300.000e a njegov konkuret nece oglasiti sa 250.000e I tako uzeti kajmak za sebe?
 
Vrh