Šta je novo?

Cene nekretnina

Mi smo kupili 45kv u Stepinoj Magnoliji.
Gradnja je provereno kvalitetna i dopalo nam se sto je ipak manja zgrada i sto ima bazen.
Mozda infrastruktura tog dela grada nije dobra ali lokacija izmedju Vozdovca i Banjice, pored Bajfordove sume je veoma atraktivna
3000 +pdv
 
3300 za tu lokaciju je van pameti. Zašto je taj projekat toliko skuplji od npr Voždovog kvarta koji se nalazi 50m ispod a košta 25% manje. 🤔
 
Ne znam cene u Vozdovom kvartu, ali mozda je do velicine stana, spratnosti i orijentacije?
 
Ne znam za V kvart , to nismo ni gledaliali ali smo gledali u V kapijama i bilo skuplje za 200e a kompleks je na 150m .Pritom je ogroman kompleks i kvalitet je upitan.
Ovo dodje kao neki mali resort u odnosu na sve ove velike zgrade.
Ne slazem se da je mnogo za ovu lokaciju, jedna od retkih lokacija u samom gradu gde jos ima mesta za gradnju.
Problem jesu uske ulice ali pogledajte vracar.
Pre toga pogledali 20 stanova u starogradnji ,cene su u proseku 150e jeftinije od novogradnje, ne znam ko to kupuje.
 
Dobar dan svima, jedno pitanje. Ukoliko bih kupio stan u izgradnji od coveka koji ga preprodaje, da li bih imao pravo na povracaj pdv-a? Covek koji ga prodaje jos nije isplatio taj stan (isplacuje u ratama dok se ne izgradi) i gleda da mi preda ugovor po pocetnoj ceni s tim sto bih njemu morao da platim razliku. Primera radi, ako ga je on kupio za 2900e kvm, ja bih ga otkupio za 3800e kvm, stim sto bih u principu ja njemu isplatio razliku na ruke (plus ono sto je do sad platio za stan) a ostatak bih nastavio da isplacujem firmi koja gradi. Hvala unapred.
 
Dobar dan svima, jedno pitanje. Ukoliko bih kupio stan u izgradnji od coveka koji ga preprodaje, da li bih imao pravo na povracaj pdv-a? Covek koji ga prodaje jos nije isplatio taj stan (isplacuje u ratama dok se ne izgradi) i gleda da mi preda ugovor po pocetnoj ceni s tim sto bih njemu morao da platim razliku. Primera radi, ako ga je on kupio za 2900e kvm, ja bih ga otkupio za 3800e kvm, stim sto bih u principu ja njemu isplatio razliku na ruke (plus ono sto je do sad platio za stan) a ostatak bih nastavio da isplacujem firmi koja gradi. Hvala unapred.
Ne vidim kako bi ti dobio povracaj pdva ako se ugovor vodi na njega, povracaj pdva mozes dobiti samo kad kulujes direkt od investitora, niti sam ikad cuo da neko radi ovako nesto.

Zvuci prilicno rizicno ali mozda neko zna vise.
 
Dobar dan svima, jedno pitanje. Ukoliko bih kupio stan u izgradnji od coveka koji ga preprodaje, da li bih imao pravo na povracaj pdv-a? Covek koji ga prodaje jos nije isplatio taj stan (isplacuje u ratama dok se ne izgradi) i gleda da mi preda ugovor po pocetnoj ceni s tim sto bih njemu morao da platim razliku. Primera radi, ako ga je on kupio za 2900e kvm, ja bih ga otkupio za 3800e kvm, stim sto bih u principu ja njemu isplatio razliku na ruke (plus ono sto je do sad platio za stan) a ostatak bih nastavio da isplacujem firmi koja gradi. Hvala unapred.
Ne vidim kako bi ti dobio povracaj pdva ako se ugovor vodi na njega, povracaj pdva mozes dobiti samo kad kulujes direkt od investitora, niti sam ikad cuo da neko radi ovako nesto.

Zvuci prilicno rizicno ali mozda neko zna vise.
Mislim da moze ako napravi ugovor o ustupanju pa preuzmes orginal ugovora gde bi se ti vodio kao prvi kupac. Ipak treba proveriti.
 
ovaj si propustio:
U bloku 23 su najbolje manje zgrade od 5 spratova.
Nisam propustio @Jovan90 , za ovaj sam napisao da moraju horor plocice koje imitiraju neki kamen da se skidaju :D
Inace idem sledece nedelje da gledam neke od ovih stanova pa cu da javim utiske.

@Filip 01 U pravu si da ne moraju stanovi da se renoviraju (npr. negde je dovoljno samo krecene ako stan nije zapusten mada to je retkost) ali moje poredjenje je bilo cena kvadrata u Lastavici i starogradnje, a da bi se poredile bar stan u starogradnji bi morao da bude renoviran :). Renoviran stan ne mora da bude lux stan ali u oglasima svi renovirani stanovi su lux sto nema smisla, a i pored toga zgrade u Beogradu pogotovo NBG se ne odrzavaju tako da bilo kakva pomisao na lux po meni pada u vodu.
Prosli put kad sam gledao stanove uglavnom su bili u bloku 70 i 63 i imao sam osecaj da cu da dobijem neku sugu koliko su bili u raspadnutom stanju, prljavi i zapusteni, najvise zbog toga sam odustao tad od kupovine i pored toga bila je velika navala pa nisi mogao da dodjes na red da gledas stan.

Na NBG nisam dugo stanova(mozda ukupno 6 meseci) pa ne znam kakvi su ostali blokovi i zgrade. Stanovao sam u bloku 28(televizorka sto gleda na Holiday Inn) i mogu da kazem da zvucna izolacija ne postoji. U zimskom vremenu je u podrumu bila neka pumpa ili neki uredjaj(ne znam sta je) ali to zujanje koje nije bilo toliko glasno se culo do mog stana na 3. spratu tako da sam na kraju pobegao odatle. Da stanujem u tom stanu, tu masinu u podrumu bih zapalio.

Svakako pogledacu i sa druge strane reke sta se nudi.
 
Pa ako je Nebojsa Nesovanovic iz kompanije CBRE, onda ga poslodavac placa zar ne?

A ivica ce da ti objasni da to sta agenti za nekretnine pricaju je samo pupmanje cena zarad vece provizija njima, da nisu objectivni osim Kace Lazarevic koja je rekla da prodavci treba da spuste cene. Ona je sada ok.
 

Ovog neko plaća!
To znaci da u Srbiji cene stanova prakticno stagniraju, a u Hrvatskoj i Sloveniji i dalje rastu.

Drugo, ako nama malo poraste, a njima se malo smanji, to i dalje ne mora da znaci da je nama sad veci. Mislite o tome...

Trece, vradovicu, od kad im je ovaj clanak, kaze: "Dve i po prosečne neto plate u Srbiji su potrebne da se kupi kvadrat stana, koji je u Beogradu u novogradnji dostigao 2000 evra." :) Je l ovo neki vic? Ili je ovo neko bajato istrazivanje od pre kovida i rata.
 
Trebalo je ljudi da kupe stan dok su cene novogradnje bile ispod 2000 evra, sad ne znam sta cemo kad su cene dostigle 2000 :)
 
Mislim da moze ako napravi ugovor o ustupanju pa preuzmes orginal ugovora gde bi se ti vodio kao prvi kupac. Ipak treba proveriti.
Koliko sam razumeo, inicijalni ugovor bi se prebacio sa njega na mene. S obzirom da zgrada nije izgradjena i da ce trebati jos oko godinu dana da se zavrsi znaci da ni stan nije uknjizen na njega. To bi onda znacilo da bih ja defakto prvi uknjizio stan na sebe nakon izgradnje i isplate ostatka ugovora. Moracu da proverim malo bolje, ali rekoh da proverim ovde jer ima dosta iskusnijih clanova.
 
Ne znam na kojim su obroncima ove kuće posađene tačno, ali baš sjajno izgledaju.


Ovakvu kuću da imaš negde malo bliže, san snova.
 
Ne znam na kojim su obroncima ove kuće posađene tačno, ali baš sjajno izgledaju.


Ovakvu kuću da imaš negde malo bliže, san snova.
Meni ovo izgleda kao montazna kuca iz kataloga, a montazne kuce su dosta jeftinije. Kuca izgleda Ok, ali za ovu cenu, ako je montazna, ako imas plac, ti mozes napraviti 2-3 ovakve kuce.
 
Meni ovo izgleda kao montazna kuca iz kataloga, a montazne kuce su dosta jeftinije. Kuca izgleda Ok, ali za ovu cenu, ako je montazna, ako imas plac, ti mozes napraviti 2-3 ovakve kuce.
Misliš da je montažna? Možeš sigurno da prodješ bolje što se tiče cene, ali mi je po izgledu možda jedna od lepših koje sam video. Skroz moderno.
EDIT: Ne znam zašto su kod nas montažne kuće toliko slabo zastupljene. Nije kao da gruvaju zemljotresi, ili da generalno nemamo uslove za gradnju istih.
 
Misliš da je montažna? Možeš sigurno da prodješ bolje što se tiče cene, ali mi je po izgledu možda jedna od lepših koje sam video. Skroz moderno.
EDIT: Ne znam zašto su kod nas montažne kuće toliko slabo zastupljene. Nije kao da gruvaju zemljotresi, ili da generalno nemamo uslove za gradnju istih.
Ne mogu da tvrdim da je montazna, mozda i nije, ali cim sam video sliku zalicilo mi je na ove kuce
Montazne kuce mogu da budu Ok, ali mislim da je kod njih jako bitno ko i kako ti pravi, a kod nas ti je to kocka. Mislim da nije toliko problem to sto su koce montazne, nego ako ti neko ne napravi to kako treba onda se znatno skracuje njihov zivotni vek. Nisam strucan na tu temu da bih znao sta se tu moze pogresiti, ali citao sam negde.
 

Pošto vidimo da piše da postoji mogućnost i plac da se kupi za 25.000 EUR, onda zaključujemo da kuća od 158m2 izadje 200k, to jest m2 izadje 1265eur.
Čak i da je u pitanju montažna kuća, ne znam da li pojedinca može jeftinije da izadje kada bi sam to radio.
Verujem da je ovde Investitor sigurno jeftinije prosao jer je dobio jeftiniju cenu zbog izgradnje vise kuca, kao i kupovine zemljista.

Evo u jednom slucaju su opisane cene, e sada treba uracunati sta se sve još ne podrazumeva po ovom sistemu kljuc u ruke, kao sto su priprema terena, verovatno i iskop i izgradnja osnovne ploce, priključci, projekat, arhitekta, uredjenje gradjevinskog zemljista sto se placa po m2 opštini ili drzavi, to jest dobijanje gradjevinske dozvole, obezbedjivanje elektricne energije...

Jako se razlikuju cene izvodjenja montaznih kuca, njihov materijal i šta obuhvata izrada montaznih kuca... Osnovna podela je Siva faza i kljuc u ruke. Kod kljuca u ruke takodje nije sve uracunato i veoma se razlikuje.

Treba uračunati verovatno i svoj trud i obilazak radova itd...


“SIVA FAZA”

CENA / M²od 350-400€od 400-450€od 500-550€od 550-590 €
“KLJUČ ”

CENA / M²od 520-560€od 620-650€od 700-750€od 750-780€

  1. Po prijemu avansa (u skladu sa dogovorenim uslovima plaćanja), dogovoreni rok za isporuku, otpremu i montažu objekta počinje da teče.
  2. Potpisivanjem ugovora kupac potvrđuje da je upoznat sa svim specifikacijama, i vrednostima iz ponude ili ugovora.
  3. Sa uplatom avansa, kupac potvrđuje potvrdu porudžbine , slaže se sa elementima ponude i prihvata uslove plaćanja. Nepoznavanje ponude i njenog sadržaja, kao i eventualne neizvesnosti, nisu razlog kasnijeg prigovora.
  4. Svaka promena u projektu i rokovima može se izvršiti do pet (5) dana nakon uplate avansa ili potvrde porudžbine. Sve naknadne izmene i nastali troškovi, obaveza su kupca da sam snosi troškove.
  5. Uslov za izvođenje montaže je osnovna ploča prema odobrenom projektu dokumentaciji i dimenzijama koje zahteva objekat.
  6. Kupac mora osigurati pristup gradilištu i mora pre postavljanja ukloniti sve prepreke koje mogu da ometaju tok montaže.
  7. Za vreme izvođenja radova, kupac obezbeđuje snabdevanje električnom energijom.
  8. Do pet radnih dana nakon završetka radova kupac ili njegov ovlašćeni predstavnik dužan je da preuzme objekat i potpiše zapisnik o primopredaji, inače se smatra da je montažna kuća od strane klijenta preuzeta bez grešaka i prigovora.
  9. Zbog trenutno nestabilne situacije na tržištu koja uslovljava svakodnevni porast cena materijala, u slučajevima kada se prolongira izvođenje radova, troškovi koji mogu nastati zbog poskupljenja materijala idu na teret kupca.
 

"Ta priča o poremećaju tržišta nekretnina u Americi, odakle se krenulo, ne može da se preslika na naše tržište iz prostog razloga što ovom tržištu nedostaje, kako kažu, između 100 i 200 hiljada stanova", rekla je Aleksandra Kon iz agencije za nekretnine "Alka".

"Tih stanova nema, znači ponuda se nije pojačala. S druge strane, za razliku od krize u Americi veoma mali broj ljudi se našao u situaciji da mora da proda stan. Ovde oni koji imaju stanove jednostavno ne popuštaju cenu", dodaje ona.

Zanimljiva vest iz 2009. gde su "stručnjaci" govorili da nema govora o padu cene bez obzira na tražnju.

Od 2009-2015 cena je u BG nominalno pala preko 20% (realno još više zbog inflacije). Tražnju nije uspelo da stvori ni obaranje kamatnih stopa, koje se ovih dana na temi pominje kao tržišni armagedon koji će u najavi lansirati cene u kosmos.

Pouka je naravno da ne treba verovati ljudima koji žive od prodaje stanova kada se radi o procenama tržišta :)

Razlika u odnosu na 2009. je što sad imamo najavu novog investicionog ciklusa države koja planira u sklopu Ekspo projekta da ubaci 20 milijardi EUR pozajmljenog novca u sistem, što može dalje stimulisati tražnju za stambenim nekretninama jer nemamo drugih investicionih kapaciteta u državi koji bi mogli to da apsorbuju.

S druge strane, gradnja je u BG trenutno mnogostruko jača nego što je bila 2009. i u srednjem roku može doći do povećanja ponude novogradnje. Trenutno zgrade na ne-centralnim lokacijama imaju problem da rasprodaju inventory i dolaze do useljenja sa slobodnim stanovima, što je za BG nezapamćeno zadnjih 10-ak godina.
 
Pošto vidimo da piše da postoji mogućnost i plac da se kupi za 25.000 EUR, onda zaključujemo da kuća od 158m2 izadje 200k, to jest m2 izadje 1265eur.
Kupujes kuću u toj kvadraturi na 10 ari zemlje, a postoji mogućnost da uzmeš i dodatnih 10 ari pored. Cena možda jeste malo jača, ali sam sad toliko navikao na 2.5k+/m2 za sve živo, da mi ovih 1424e/m2 za kuću i zemlju deluju kao smejurija. Ovaj biber crep i boja fasade sjajno izgledaju. Da kupim zemlju negde u Bataji pa da mi sagrade istu 😅 Taman imam dve, tri godine lufta.
 



Zanimljiva vest iz 2009. gde su "stručnjaci" govorili da nema govora o padu cene bez obzira na tražnju.

Od 2009-2015 cena je u BG nominalno pala preko 20% (realno još više zbog inflacije). Tražnju nije uspelo da stvori ni obaranje kamatnih stopa, koje se ovih dana na temi pominje kao tržišni armagedon koji će u najavi lansirati cene u kosmos.

Pouka je naravno da ne treba verovati ljudima koji žive od prodaje stanova kada se radi o procenama tržišta :)

Razlika u odnosu na 2009. je što sad imamo najavu novog investicionog ciklusa države koja planira u sklopu Ekspo projekta da ubaci 20 milijardi EUR pozajmljenog novca u sistem, što može dalje stimulisati tražnju za stambenim nekretninama jer nemamo drugih investicionih kapaciteta u državi koji bi mogli to da apsorbuju.

S druge strane, gradnja je u BG trenutno mnogostruko jača nego što je bila 2009. i u srednjem roku može doći do povećanja ponude novogradnje. Trenutno zgrade na ne-centralnim lokacijama imaju problem da rasprodaju inventory i dolaze do useljenja sa slobodnim stanovima, što je za BG nezapamćeno zadnjih 10-ak godina.
Jedan od komentara na tekst: "Ako Srbija krene da ulazu u EU, cene kuća /stanova u Beogradu će strašno porasti jer će stranci početi da kupuju." 😅
 
Vrh