Šta je novo?

Cene nekretnina

blok37 i 38 sto se tice sadzrazaja mnogo kasne za blok 23. Pritom kola su okupirala te blokove. A nije sto metara, posto nbg mnogo vara po distanci. od bloka 29 do 23 ti treba 20 min peske
 
To jeste sustina, i skroz si u pravu. Licno bih i ja pre za taj novac uzeo novogradnju, nego da starogradnja sa renoviranjem ispada pa cak i priblizno toj ceni. Na to i skrecem paznju sa ovakvim budalastinama. Nego voli narod da ga prave budalama za njihov novac. Stara zgrada je stara zgrada, zub vremena je siguran. Druga stavka je i upitno odrzavanje. Licno ja jesam voljan da uzmem stan u staroj zgradi i renoviram, i prihvatim rizik, sto i jeste plan od samog pocetka, ali ni priblizno po cenama koje su oglasene.
Ne bi verovali koliko je starije populacije u strahu novogradnje. Moji roditelji su jedni od njih, necu prezaliti sto su mi toliko olajavali novogradnju i umesto da za prvi stan uzmem lepo benefit 10% PDVa uzeo sam samo oprostenih 2.5% poreza na prenos apsolutnih prava. Zbog silnih prevara u proslosti prosto ljudi ne veruju novogradnji iako je danas situacija drasticno bolja. Ovo je jedan od razloga zasto starogradnja drzi toliko cenu, licno sam drugi stan uzeo u izgradnji ali vecina ljudi 45+ kojima sam to spomenuo bi bukvalno imali komentare u stilu "uh to ti je bas rizik" ili "kupio si macku u dzaku" i slicno. Sa druge strane mislim da vise necu nikad kupiti starogradnju, osim eventualno noviju starogradnju, previse problema prosto, najvise sa mentalitetom komsija. Za popravku infostana je trebalo godinu i po dana, samo jedan primer.

Setih se jos jedne situacije, keva se vozila busem i sedeo do nje neki inzenjer u penziji i pricao joj kako ako udari jaci zemljotres sva novogradnja ima da se razrusi, uzeh onda da pricam sa ljudima u materiji (konkretno nadzor radova) i svi su mi rekli da sto se tice toga nema malverzacija te da bar to investitori ozbiljno shvataju, navode da bi i sami uzeli novogradnju pre ako gledamo samo taj rizik.
 
Poslednja izmena:
Ne bi verovali koliko je starije populacije u strahu novogradnje. Moji roditelji su jedni od njih, necu prezaliti sto su mi toliko olajavali novogradnju i umesto da za prvi stan uzmem lepo benefit 10% PDVa uzeo sam samo oprostenih 2.5% poreza na prenos apsolutnih prava. Zbog silnih prevara u proslosti prosto ljudi ne veruju novogradnji iako je danas situacija drasticno bolja. Ovo je jedan od razloga zasto starogradnja drzi toliko cenu, licno sam drugi stan uzeo u izgradnji ali vecina ljudi 45+ kojima sam to spomenuo bi bukvalno imali komentare u stilu "uh to ti je bas rizik" ili "kupio si macku u dzaku" i slicno. Sa druge strane mislim da vise necu nikad kupiti starogradnju, osim eventualno noviju starogradnju, previse problema prosto, najvise sa mentalitetom komsija. Za popravku infostana je trebalo godinu i po dana, samo jedan primer.
To je tacno. Ali sa druge strane, svako od nas je cuo majstore kad dodju da nam rade nesto kako su radili u nekoj novogradnji i kako to nista ne valja i kako nikako ne treba kupovati. Pa ti sad budi pametan :)
 
Zbog silnih prevara u proslosti prosto ljudi ne veruju novogradnji iako je danas situacija drasticno bolja.
Situacija je sigurno daleko bolja. Utisak kvare stavovi investitora koji teško žele da se prilagode zahtevima pojedinačnih klijenata. (Naravno, jer im prodaja ide odlično.) Kada neko zahteva za nijansu veću transparentnost, odnosno da se nekom sitnicom recimo zaštiti u ugovoru, ponašaju se kao da si ih pljunuo u lice. Ali, kažem, može im se i jednostavno im se ne isplati da budu predusretljivi.
Ja isto imam prijatelja sa kojim sam gledao novogradnju dok još ja nisam bio u situaciji da razmatram kupovinu, on je odustao samo zato što je bio sumnjičav, a dobijao je odlične ponude jer je tražio troiposoban ili četvorosoban stan. Na kraju je platio nekih 250k za starogradnju u bloku 45, plus komplet renoviranje koje ga čeka.
 
A sta kad bih Vam rekao da je moj drug iz istog razloga kupio starogradnju na Zvezdari, vojna zgrada bez lifta, stanje da ne pricam, jos davne 2008me za tricavih 2000e po m2 :) I dan danas on se nije zaje*******ao jer, kvalitet.
 
Pisao sam privatno nekim članovima moja iskustva sa novogradnjom na šta da obrate pažnju i moja iskustva.
Ja sam lično imao problem sa razvedenom strujom u stanu(kompleks je u pitanju pa ih nisu dobro ispratili tokom radova), vodjenje kablova, to jest žice nisu išle pod pravim uglom.
To se videlo prilikom montiranja stolarije u stanu.
I generalno je čudno bila spojena struja u stanu.
Prilikom mojih radova je prijavljeno Investitoru i prikazane slike, nakon čega su poslali isti dan ekipu da premoste i poprave.
Moj neki predlog ili sugestija je, ako se može(ja nisam imao vremena) da se obidje stan prilikom izgradnje i da se pogledaju te postavke pre njihovog zatvaranja(vodjenje kablova, cevi).
U tom poslu sam i realno znam da retko koji nadzor(oni su i retko na gradilistu celo radno vreme) ili šef gradilišta može baš sve da isprati.
Što se tiče konstantacije za zemljotrese, tu se baš vodi računa da bude kvalitetno odradjeno, dimenzije temelja, šipovi, armatura, kvalitet betona i to baš svi nadziru i proveravaju(uzimaju se kocke za ispitivanje, snima se temelj, izlazi i gradjevinska inspekcija prilikom prijave temelja i završetka konstrukcije). Svuda gde sam ja bio i gde su mi kolege bile se tome najviše daje na značaju.
Za kupca u novogradnji po meni je jedna od važnijih stvari stolarija i njen tip, to jest kvalitet.
Takodje treba da se traži projekat stana i struktura zidova, poda i plafona(tu može da se vidi da li je i dobra zvučna izolacija sa stanovima sa kojima se graničite.
Pločice iskreno mi ne igraju ulogu koja je marka i odakle su, mada nisam ni video negde da ne stavljaju I klasu.
Mnogo vrsta smart sistema postoji i ako nekome bas znaci moze bolji i napredniji da stavi tokom izgradnje to jest useljenja umesto tog kojeg dobija.
 
Razgovor o ceni nekretnina ovde me umnogome podseća na način na koji naši ljudi razgovaraju o vremenu: Jao koja vrućina, ne možeš iz kuće da izađeš. Katastrofa. Voleo bih da živim u nekom selu u Švajcarskoj ispod Alpa, pirka vetrić, gledaš u masivne planinske vence, mir u srcu.
Onda padne kiša, spusti se temperatura: prokleta kiša, kakva nagla promena vremena, pritisak očaj, pocrkaćemo, katastrofa. Samo da piješ kafu lii spavaš po ceo dan. Voleo bih da živim u Španiji, čuo sam da tamo nema ovakve odvratne kiše, a mora koliko ti duša ište. Plutaš na iskričavoj morskoj površini i bez ijedne nezdrave misli gledaš u široki nebosklon koji mnogo daje a zauzvrat ne traži baš ništa. Raj na zemlji.
Onda dođe zima. Izađeš iz kuće mrak, vratiš se kući mrak. Iz jednog mraka u drugi, još veći, ne znaš ni da li si živ ili samo bauljaš slepački ispruženom rukom tražeći komad stvarnosti ispred sebe. Katastrofa. Bljuzga po putu, kola zaledila, gužve svuda, sve ti je mrsko, a moraš da živiš. Ko će sad na posao ovakav? Voleo bih da živim negde gde je večno leto. Maldivi, Havaji, Australija možda, čuo sam da tamo žive kao mali bogovi. Imam jednog prijatelja tamo, kaže mi da oni srljaju nezaustavljivo u budućnost, ništa ih ne može sprečiti. Treba što pre otići tamo, dok još nije kasno. Ma gde bilo, samo da ne gledam ovu sirotinju kako gaca po snegu.
Onda se malo osvrneš oko sebe, vidiš ljudi idu na bazene kupaju se, prave roštilj po planinama, čitaju knjige u kafićima, veslaju po Dunavu, voze bicikle = pronalaze načine da budu aktivni i da žive uprkos vrućini.
Kukački mentalitet je standard ovde. Ja ne razgovaram sa takvim ljudima odavno.
 
👌
20240716_132943.jpg
 
Nekako i mogu da zamislim da ce unistiti Adu Ciganliju, ograditi i uciniti preskupom jednog dana.
Sto se tice ovog placa, on je ipak pored Ade, ako je tacan crtez. Zanimljivo da na slici je obuhvacen i Mega Maxi (bivsi Tempo).
 
Nekako i mogu da zamislim da ce unistiti Adu Ciganliju, ograditi i uciniti preskupom jednog dana.
Sto se tice ovog placa, on je ipak pored Ade, ako je tacan crtez. Zanimljivo da na slici je obuhvacen i Mega Maxi (bivsi Tempo).
Mislim da zakonski ne smeju da nikome zabrane pristup obali.
 
Come to savski nasip bro.

U pravu si zakonski, ali ovde sve može. Ljudi ili ne vide problem ili su ubijeni u pojam.

Inače ova lokacija iz vesti je ok, ali isto mislim da ce to tek biti početak.
Znam za savski nasip, sto svakako nije po zakonu, ali pretpostavljam da razlog zasto savski nasip mnogima ne smeta jeste to sto to nije zona gde se ljudi kupaju u vrelim danima i koja je maltene u centru, pa mnogi i ne vide taj problem ili ne znaju, a i smatraju da imamo mnogo vece. Po uzoru na ono "Bilo je i većih problema pa ih nismo rešili"
 
Znam za savski nasip, sto svakako nije po zakonu, ali pretpostavljam da razlog zasto savski nasip mnogima ne smeta jeste to sto to nije zona gde se ljudi kupaju u vrelim danima i koja je maltene u centru, pa mnogi i ne vide taj problem ili ne znaju, a i smatraju da imamo mnogo vece. Po uzoru na ono "Bilo je i većih problema pa ih nismo rešili"
Drugim rečima "pa šta". To i ja kažem.

A problem je ogroman, sa svake strane.
 
Zanimljiva konstatacija da je ada ciganlija u centru beograda. Kao kad agencije oglasavaju stanove, sve je centar samo je razlika da li je uzi/siri/strogi/stari/novi centar grada.
 
Zanimljiva konstatacija da je ada ciganlija u centru beograda. Kao kad agencije oglasavaju stanove, sve je centar samo je razlika da li je uzi/siri/strogi/stari/novi centar grada.
Pa vec smo apsolvirali da je centar Beograda sve od Altine do Mirijeva, a ono sto je van njega je periferija :)
A Ada nije geografski centar, ali je pocetak Ade Ciganlije je na 1km od zgrade Beogradskog sajma, dok je drugi kraj na 6-7km odatle, ali jeste glavno gradsko kupaliste, mada sam pod centrom vise mislio na to da je u centralnijoj lokaciji u odnosu na Savski nasip..
Hm, sad na mapi vidim da i na Adi ima onih kucica/splavova, sta su vec, kao na Savskom nasipu na NBG.
Nebitno, da ne idemo u offtopic, poenta je bila da ne mogu da ograde Adu.
 
Pa sad da agenti nekretnine preteruju o daaaaaaaa.
Ali svejedno je to, sta cemo zvati centralnim delom Bga, cinjenica je da se vecina opstina lepo razvile, u vecini slucajeva ne moras "u centar" da bi nesto kupio, zavrsio, video, uzivao u necemu. Mozemo ih zvati periferijom ali je cinjenica da sve vise restorana, butika, servisa, cega god... pa cak sve ovo sa istim brendom imate u vise opstina. Dosta ljudi samim tim se drzi svoje opstine pa cak i samo svog naselja, bez ceste potrebe da izlazi odatle osim kad idu na posao. Onda ne mogu a da ne kazem da i ta neka opstina koja ima poprilicno sadrzaja nije centralna Naravno nije centar grada ali svakako je makar urbana opstina/naselje. A takvih je u Beogradu vise, neke su podaleko od centra grada ali postoje. Po meni je pogresno takve opstine/naselja zvati periferijom. Mozda ne treba da se kaze centralni deo ali jos sigurnije je nepravedno reci periferija.
 
Bilo bi lepo da se saglasimo oko neke mape gde bi centar i periferija bili označeni i razdeljeni, pa da samo referišemo na nju kad god postoji zabuna.

Evo jednog predloga u duhu ove teme:

center.PNG
 
Vrh