Šta je novo?

Cene nekretnina

Ne znam na kojim su obroncima ove kuće posađene tačno, ali baš sjajno izgledaju.


Ovakvu kuću da imaš negde malo bliže, san snova.
Lepa je, ali najveći problem je dvorište. Nagib placa, veličina a posebno širina. Valjda uzimaš remote kuću radi neke privatnosti. Ovde kad ti komšije pored izgrade nešto dobijaš osećaj Bataje...
 
Lepa je, ali najveći problem je dvorište. Nagib placa, veličina a posebno širina. Valjda uzimaš remote kuću radi neke privatnosti. Ovde kad ti komšije pored izgrade nešto dobijaš osećaj Bataje...
Nisam ni uzimao u razmatranje sam teren, samo izgled kuće. Moderno a skromno, ništa kič, taman po meri čoveka 😅
 

Broj izdatih građevinskih dozvola u maju porastao za 2,4 odsto​


U maju ove godine izdata je 2.461 građevinska dozvola, što je za 2,4 odsto više u odnosu na maj 2023. godine, objavio je danas Republički zavod za statistiku (RZS).

Od ukupnog broja izdatih dozvola, 81,8 odsto se odnosi na zgrade, a 18,2 odsto na ostale građevine.

Posmatrano prema oblastima, najveća građevinska aktivnost očekuje se u Južnobačkoj oblasti, 22,3 odsto od predviđene vrednosti novogradnje, zatim slede Mačvanska oblast sa 17,4 odsto, Beogradska- 14,3 odsto, Sremska -9,9 odsto i Šumadijska oblast sa 6,0 odsto.

 
Da li neko moze da mi uputi na sajtove koji su vodili evidenciju o prodatim stanovima? Mislim da su sakupljali podatke na mesecnom iz RGZ-a i predstavljali graficki statistiku(nadam se da ti sajtovi i dalje postoje jer su bili jako korisni)?
 
Da li neko moze da mi uputi na sajtove koji su vodili evidenciju o prodatim stanovima? Mislim da su sakupljali podatke na mesecnom iz RGZ-a i predstavljali graficki statistiku(nadam se da ti sajtovi i dalje postoje jer su bili jako korisni)?
 
Da li neko moze da mi uputi na sajtove koji su vodili evidenciju o prodatim stanovima? Mislim da su sakupljali podatke na mesecnom iz RGZ-a i predstavljali graficki statistiku(nadam se da ti sajtovi i dalje postoje jer su bili jako korisni)?
 
Hvala @Filip 01 , @Extroniks !
Podaci za maj jos nisu konacni, verovatno dosta se kasni sa unosom podataka ali svakako neki osecaj cena u oglasima i realizovanim prodajama moze da se vidi.
 
Poslednja izmena:
Evo jednog bisera u oglasima koje je oglasen kao "useljiv" stan.

najjace je sto koristi sliku pogresne lamele koja gleda na novi park (na toj stranih bi iskreno i sada ziveo)
ovom je problem vise stvari. to sto je prvi sprat a kako vidim po slikama, deluje da je ispod one pekare i samoposluge
drugo gleda ka milutina sto moze da bude buka vikendom zbog butika
i ako je kod pekare, tu je i ulaz u garazu koji sam generise buku
 
Evo jednog bisera u oglasima koje je oglasen kao "useljiv" stan.
Lepo kazem, ovo bolje da ne prodaje, nego za 10-20 godina da otvori zivi muzej za turiste i strance :) taman ce ulaznicama da skupi koliko mu treba za drugi stan ili stanove.
Ako nista drugo, ovaj ormar me je vratio u detinjstvo i probudio neku nostalgiju
 
Momci, kako vam se cini ovo?


I sa renoviranjem izadje kvadrat ispod 1800, realno nije losa cena, a verujem da nije potrebno full da se renovira
 
I naravno, ko ovo zlato od enterijera hoce da renovira besan je i hoce LUX zivot, pa zivele su tu porodice (i porodice)...:)
Niko ne spori da je ovaj primer precenjen i da ima jos takvih, ja sam i rekao da ako uzmemo u obzir inflaciju realna cena stanova u starogradnji na nbgd je oko 2200-2400 eur/m2, sve iznad toga je po meni preskupo za starogradnju.

Sad nekima ni cena od 2200 eur/m2 ne odgovara, to je vec druga diskusija.

Meni nista od toga nije imalo racunicu svakako, pa sam uzeo novogradnju za 3000+pdv, jer razlika od par stotina eur po m2 a 50+ godina u zgradi mi nema smisla.
 
Meni nista od toga nije imalo racunicu svakako, pa sam uzeo novogradnju za 3000+pdv, jer razlika od par stotina eur po m2 a 50+ godina u zgradi mi nema smisla.
To jeste sustina, i skroz si u pravu. Licno bih i ja pre za taj novac uzeo novogradnju, nego da starogradnja sa renoviranjem ispada pa cak i priblizno toj ceni. Na to i skrecem paznju sa ovakvim budalastinama. Nego voli narod da ga prave budalama za njihov novac. Stara zgrada je stara zgrada, zub vremena je siguran. Druga stavka je i upitno odrzavanje. Licno ja jesam voljan da uzmem stan u staroj zgradi i renoviram, i prihvatim rizik, sto i jeste plan od samog pocetka, ali ni priblizno po cenama koje su oglasene.
 
Evo recimo predloga resenja za ljude sa budzetom 2-2,5k po m2: https://www.halooglasi.com/nekretni...-pesica/5425637449998?kid=4&sid=1720939969037
Pricali smo dosta o tome da su zemunske kapije 3k i da je to nebuloza, ali moze da se nadje novogradnja i sa malo preko 2k.
Jedino mi je sumnjivo sto pise “iz ozakonjenja” ali takodje pise i da je uknjizeno.

Gledao sam pre koji mesec ovu zgradu, samo drugi stan, a bacio sam pogled i na ovaj i nije mi se nešto svideo raspored, nekako mi bilo skučeno sve, a ima i kosine ako se dobro sećam. Iz "ozakonjenja" znači da je u pitanju nadogradnja (mislim 2 sprata) i onda se ušlo u naknadno "ozakonjenje" tih dozidanih kvadrata (da ne koristim termine ovde), ali rekoše da je uknjiženo sve sad već, što piše i u oglasu. Mene pak taj momenat nadogradnje prvenstveno odbio plus stan koji sam gledao nije imao terasu pa sam na kraju odustao, iako sam se par dana premišljao. Nema lift koga zanima, ide (tj. išlo je kad sam gledao u aprilu negde) parking mesto u dvorištu uz kupljen stan (bez doplate), nije nikakav luks u pitanju ali korektno je odradjeno. Zgrada je faktički preko puta Viste u B. Pešića (koga zanima).
 
To jeste sustina, i skroz si u pravu. Licno bih i ja pre za taj novac uzeo novogradnju, nego da starogradnja sa renoviranjem ispada pa cak i priblizno toj ceni. Na to i skrecem paznju sa ovakvim budalastinama. Nego voli narod da ga prave budalama za njihov novac. Stara zgrada je stara zgrada, zub vremena je siguran. Druga stavka je i upitno odrzavanje. Licno ja jesam voljan da uzmem stan u staroj zgradi i renoviram, i prihvatim rizik, sto i jeste plan od samog pocetka, ali ni priblizno po cenama koje su oglasene.
To stoji, ali tu je vise problem prodavaca starogradnje nego icega drugoga, barem po meni.

Novogradnja uvek ide gore jer cene materijala, parcela i fizickog rada skacu gore iz godinu u godinu.

Starogradnja skace gore jer:
1. komsija Pera prodao svoj stan za 2600 eur/m2 pa nisam ja lud da sam gori od komsije Pere.
2. hocu da kupim stan u novogradnji, koliko je kvadrat? 3500? pa dobro, ja svoj da prodam za 2700 i jos kad dobijem povrat PDV-a i uzmem mali kredit super sam hehehe
3. stan mi je preko puta lux naselja (npr A blok) naravno da mora moj stan u zgradi staroj 50 godina da bude priblizne cene
4. hoblovao sam parket i zamenio sam 4 prozora, kupio namestaj iz IKEA-e za 1000 eur, +300 eur po m2 odmah stavljam

I drugih suludih faktora i rezonovanja koji neki prodavci imaju.
Opet kazem, po meni nema faktora koji ce da obore cenu nekretnina u kratkorocnom periodu, sto ne znaci da se slazem sa odnosom cena i platne sposobnosti.
 
To stoji, ali po meni apsolutno je svejedno da li zivis kod Arene, u bloku pored ili 3 bloka dalje, realno povezanost na NBGD je sjajna u okviru opstine da je suludo gledati mikrolokaciju na takvom nivou.

Kome nije svejedno, pa njemu su i namenjene ove cene rekao bih :D
 
nije suludo, zavisi od bloka. Blok 23 je za decu bomba bolje nego blok 38 na primer koji je 3/4 bloka iznad
 
Blok 37 je odmah pored bloka 38 i ima lep parkic da se deca igraju doduse :)

Ne mora sve biti bukvalno u bloku, moze se i prosetati 100 metara :D
 
Vrh