Šta je novo?

Cene nekretnina

3000€ mesecno za porodici kolko god dece da ima nije malo.
pa šta ja sad il stebija treba da brinu kako da pakistanac kupi stan u Beogradu ? Pa ni nemacka ne brine o srbima kako tamo da kupe šta .
Sve su krivi naši Srbi sto su otisli iz zemlje i dopustili da dodje jefitnije radna snaga,izdali su srpstvo…
Ja sam prvi spreman da odem iz ove drzave kao najveci nacionalista, ako ovo sto sad imamo zoves "srpstvom". Srpstvo se ne maze na hleb, vec demokratsko drustvo, pravda, ravnopravni uslovi, sredjen sistem jednakih mogucnosti za sve... siguran sam da nikom necu nedostajati. Stavise, doci ce neki Pakistanac koji je u Lahoreu radio za 150$ i mislice da je Srbija odlicna zemlja za zivot.
Ustvari, kad sam bio klinac lozio sam se na nacionalizam a sada vidim da je to promasena prica i udica za lakome i neobrazovane. Tanko, bas tanko. Kod mene nema nista trajno, menjam se, shodno iskustvu i godinama.
 
Porodični prihod od 3.000 eura mesečno, znači može i žena po 1.500.
Написао си "ако не можеш да обезбедиш за своју породицу".
Али опет да питам, колико људи би по тој рачуници живело у Београду? Колико по теби процентуално има породица са примањима од минимално 3000 евра?
Много је ту фактора у игри. Ретко ко стан купује сам, већина има неко наследство, родитеље који им помажу, фамилију у иностранству....
Моје две сестре су пре више од 10 година куповале стан у Београду и стриц им је обема дао по 20 хиљада евра у ту намену. Нек су родитељи њихових мужева помогли још толико и већ имају по 40 хиљада евра. Неко други прода ливаду на Златибору па купи стан....
У принципу не знам баш превише људи који живе у Београду а да су се одселили из Ужица, али скоро сви имају своје станове. А ретко ко има плату од 3000 евра.
 
У принципу не знам баш превише људи који живе у Београду а да су се одселили из Ужица, али скоро сви имају своје станове.

Čini mi se nekad da je ljudima iz unutrašnjosti lakše da kupe stan u Beogradu nego rođenim stanovnicima Beograda (ironija). Skoro po pravilu imaju neku zemlju ili druge nekretnine da prodaju da bi finansirali stanove u BG, dok ko je rođen ovde ako nije imao tu sreću da mu roditelji imaju više od jednog stana u kojem žive mora da se dovija kako da skupi za učešće.

Možda je to i samo moj slučajni uzorak, ne znam.
 
Čini mi se nekad da je ljudima iz unutrašnjosti lakše da kupe stan u Beogradu nego rođenim stanovnicima Beograda (ironija). Skoro po pravilu imaju neku zemlju ili druge nekretnine da prodaju da bi finansirali stanove u BG, dok ko je rođen ovde ako nije imao tu sreću da mu roditelji imaju više od jednog stana u kojem žive mora da se dovija kako da skupi za učešće.

Možda je to i samo moj slučajni uzorak, ne znam.
Постоји неколико разлога за тако нешто. Први и основни је да су људи спремни много више да се жртвују када се селе и започињу нови живот. Цела породица ради на томе да скући тог члана који се одлучио на одлазак. Тако је бар у мом крају. Други исто јако битан разлог је што су сада (због туризма) постале јако вредне неке чуке и ливаде које су пре 50 година и више биле потпуно безвредне. Па много људи одједном има вредну имовину која је зарасла и никад на њој нису били.
 
Написао си "ако не можеш да обезбедиш за своју породицу".
Али опет да питам, колико људи би по тој рачуници живело у Београду? Колико по теби процентуално има породица са примањима од минимално 3000 евра?
Много је ту фактора у игри. Ретко ко стан купује сам, већина има неко наследство, родитеље који им помажу, фамилију у иностранству....
Моје две сестре су пре више од 10 година куповале стан у Београду и стриц им је обема дао по 20 хиљада евра у ту намену. Нек су родитељи њихових мужева помогли још толико и већ имају по 40 хиљада евра. Неко други прода ливаду на Златибору па купи стан....
У принципу не знам баш превише људи који живе у Београду а да су се одселили из Ужица, али скоро сви имају своје станове. А ретко ко има плату од 3000 евра.
50% porodica ima taj prihod, 50% nema.
Kad imaš svoj stan, ne treba ti toliko.
Može i sa 500 eura mesečno da živi porodica, samo kako..
 
Čini mi se nekad da je ljudima iz unutrašnjosti lakše da kupe stan u Beogradu nego rođenim stanovnicima Beograda (ironija). Skoro po pravilu imaju neku zemlju ili druge nekretnine da prodaju da bi finansirali stanove u BG, dok ko je rođen ovde ako nije imao tu sreću da mu roditelji imaju više od jednog stana u kojem žive mora da se dovija kako da skupi za učešće.

Možda je to i samo moj slučajni uzorak, ne znam.
Ne treba da uporedjujes onog ko nema nista u Beogradu sa onima koji imaju neke njive van Beograda, nego recimo onog ko je nasledio stan u Beogradu sa nekim ko je nasledio njivu u nekoj selendri. Tacno je da onaj ko ima neku zemlju moze da je proda i uzme neki dinar, ali vecina ljdi koji ima neku zemlju ne moze da je proda za vise od par hiljada evra. Pa cak i da neko izvuce par desetina hiljada evra za neku zemlju, opet je to manje od toga sto neko iz Beograda moze da izvuce kad proda raspalu babinu garsonjeru u Beogradu.
Zanimljivo je kako mnogi iz grada, posebno Beograda, misle kako je bolje u manjim mestima i na periferiji, gde imas njivu cuvas ovce, pa ti je bolji zivot jer ne placas hranu i uzgajas svoju, i plus tu zemlju mozes da prodas i kupis stan u Beogradu, Daleko je to od bilo kakve realnosti, a izuzeci ne potvrdjuju pravilo.
 
50% porodica ima taj prihod, 50% nema.
Kad imaš svoj stan, ne treba ti toliko.
Može i sa 500 eura mesečno da živi porodica, samo kako..
50% породица има 3000 и више евра? Ма дај брате немој ме зајебавати.
Нема ни 15% породица те паре.
 
Ne treba da uporedjujes onog ko nema nista u Beogradu sa onima koji imaju neke njive van Beograda, nego recimo onog ko je nasledio stan u Beogradu sa nekim ko je nasledio njivu u nekoj selendri. Tacno je da onaj ko ima neku zemlju moze da je proda i uzme neki dinar, ali vecina ljdi koji ima neku zemlju ne moze da je proda za vise od par hiljada evra. Pa cak i da neko izvuce par desetina hiljada evra za neku zemlju, opet je to manje od toga sto neko iz Beograda moze da izvuce kad proda raspalu babinu garsonjeru u Beogradu.
Zanimljivo je kako mnogi iz grada, posebno Beograda, misle kako je bolje u manjim mestima i na periferiji, gde imas njivu cuvas ovce, pa ti je bolji zivot jer ne placas hranu i uzgajas svoju, i plus tu zemlju mozes da prodas i kupis stan u Beogradu, Daleko je to od bilo kakve realnosti, a izuzeci ne potvrdjuju pravilo.
I još dodatno što neko reče prodaju ono što je neko stekao da bi imali za novi život, a to nije nimalo kako kako zamišljaju. Sa druge strane šta ćemo sa onim rodjenim Beogradjanima koji prodaju nasledjen babin stan od 100m2 da bi kupili 3 manja? To izgleda nema veze.
 
Da li neko stvarno poznaje porodicu da ima ukupnih 3000e a da nisu programeri ili zanatlije?
Знам доста породица у којима нема занатлија и програмера а да имају преко 3000 евра прихода месечно. Али рећи да је то 50% на нивоу Београда је стварно понижавајуће.
 
DOMOVINA SE BRANI ZGRADOM ARIA
I EKSPOOOM U SURCINU
I KASIRKOM IZ MAKSIJA
KOJA NEMA ZA STANARINU
Veruj da nema ni ova u Torontu. Minimum wage 16.55. posle poreza mesecna plata 2000 cad.
Da sama renta stan/neki basement nema sanse. Mora verovatno da deli sobu sa nekom cimerkom.

Poenta liberalnog kapitalizma nije uspostavljanje demokratije, vladavina prava vec naprotiv, ukrupljavanje kapitala nekolicine bogatih.

Kanadjani se vec decenijama bore sa imigrantima za posao. Svaki novi imigrant koji sleti reci ce kako su kanadjani lazy jer nece da rade za 16.55. Ali posle par godina kad i oni postanu isto, vide o cemu se radi i pola njih pobegne.

Spremite se da sve vise slusate poslodavce kako su Srbi lazy i da treba uvoziti radnu snagu koja ce rmbati ceo dan za 500eur i deliti sobu sa njih deset.
Kapitalizam bas briga za naciju, kulturu, obicaje, on se seli tamo gde je najeftinije ili uvozi najeftiniju radnu snagu.

Srpski kapitalisti/ kontraktori za EXPO sigurno sad prave racunicu kako da uvezu sto vise robova. KAd se zavrsi kupe prnje i idu dalje. Zabole njih za Srbiju.
 
Vec se radi na tome. Makedonci i Albanci su oslobodjeni 30% doprinosa (za razliku od gradjana Srbije) zahvaljujuci Otvorenom Balkanu, sto znaci da je jeftinije uvesti radnike koji su naviknuti da rade za manju platu, plus 30% manje izdataka za doprinose. Po onome sto znam, u Crnoj Gori vec ima majstora koji pocinju da rade sa 16-17 godina (klinci bukvalno), jer su stari majstori otisli u EU. U Srbiju nece sigurno. Skoro svaki dan sam u kontaktu s majstorom iz CG, otisao u Brisel da radi za 10e po satu, dnevno radi od 8 do 10 sati. Plan mu je za 2 i po meseca rada na crno (limit je 90 dana) kuci donese 4500e (hrana i smestaj obezbedjeni, zgrada neka). I kada pricam s nekim ljudima dole kazu ne bas u sali: "Lakse ces naci kilo droge nego slobodnog vodoinstalatera". :)
Po meni, sto se tice Expa 2027, dobri majstori iz Srbije i Crne Gore nece raditi tu. Bosna, Makedonija, Albanija, Turska, azijske zemlje...
 
*5.000 EUR/m2

IMG_9960.jpeg
 
50% породица има 3000 и више евра? Ма дај брате немој ме зајебавати.
Нема ни 15% породица те паре.
AJmo ovako, u Beogradu ima max 700k porodica, otprilike. Hoces da kazes da samo 100k porodica prihoduje vise od 35.000 eura godisnje od plata, renti, dividendi, pomoc iz inostranstva jednog clana, tantijema, intelektualne svojine, mita i korupcije, raznih kes koverti, kriminala....?
Svaki taksista u Beogradu koji je vredan pravi vise od 2.000 eura mesecno, bukvalno svaki koji radi 40 sati nedeljno, a rade i vise. Radoholici su na prosecnom dnevnom prihodu 15-20.000 dinara, pa voznja od Cvetka do aerodroma je 3.000 dinara. Ima ih preko 12.000, samo taksista. U Beogradu sigurno ima 100k preduzetnickih porodica, plus zanimanja koja se lepo placaju ( zubari, lekari privatna praksa, IT, arhitekte, notari, advokati, sportisti, investitori, brokeri, voditelji, estrada, glumci, politicari.). Ima bar 30/40 hiljada porodica ciji je jedan clan u inostranstvu na plati koja je 3 puta veca od iste u Srbiji i dobar deo salje u Srbiju. Doznake 4 milijardi godisnje. Mito i kurupcija, milijarde koje se slivaju u dzep ljudi koji opet zive i trose u istom tom Beogradu. 100k nekretnina se renta, a 10% se oporezuje.. Pa gde zavrse te pare u dzepu Marsovaca ili Beogradjana?

50% je vise nego realna slika, a to se vidi po ceni nekretnina, voznom parku, skijanjima i letovanjima, deviznoj stednji itd. Neka sam i preterao, ali nije daleko cifra od 50% porodica.

Nije prosecna plata merilo kad ima toliko nacina da se dodatno prihoduje. Skoro sam pricao sa drugarom koji je direktor u jednoj velikoj domacoj firmi sa vise hiljada zaposlenih. Oni imaju 500 zaposlenih koji imaju preko 1500 eura mesecno neto. A 150 zaposlenih koji imaju preko 3.000 eura. I plate ce tek da rastu jer je i to malo, realno.

Problem su male penzije, nefunkcionalan javni sektor gde su male plate, a ti ljudi namju ambiciju da izadju i da uzmu stvar u svoje ruke.. U Narodnoj Banci radi vise ljudi nego u Svedskoj, Danskoj i Finskoj centralnoj banci zajedno.. To je srpski mindset, plata je plata, sigurna je pa koliko ima..Ali to se menja, shvataju ljudi da gube vreme i da yivot nema reprizu.

1100 eura je prosecna plata u Hrvatskoj, u Zagrebu je verovatno 1.500. Mi smo daleko jos od toga, ali ovde ima mnogo crnih para, a sve se sliva u Beograd.

Opet kazem moje misljenje, pogresno su mnogo shvatili da sam snob i da vredjam ljude.. Nije mi to namera, samo mi je neverovatno da ne shvatate gde zivite i koja kolicina crnih para je u opticaju. Sve to zavrsi u privatnim dzepovima i sve se to polako rasporedjuje i zavrsava u Beogradu. Onda zapadne krporacije to lepo naplate, izvuku dobit u maticne zemlje i odose parice... Nekretninu ne mogu da odnesu, tu smo gde smo, zivimo, radimo, placamo racune, poreze.. I nekako funcionise jbg. Sad vidim da se kupuje Dubai, Turska, Kipar, Spanija, ulazu ljudi u kripto u berzu, mali broj u start-up... 25 godina bez rata, to je lepa cifra za nase standarde :)
 
Poslednja izmena:
AJmo ovako, u Beogradu ima max 700k porodica, otprilike. Hoces da kazes da samo 100k porodica prihoduje vise od 35.000 eura godisnje od plata, renti, dividendi, pomoc iz inostranstva jednog clana, tantijema, intelektualne svojine, mita i korupcije, raznih kes koverti, kriminala....?
Баш то хоћу да кажем.
И то је великодушно.

Нема ни теоретске шансе да има преко 100 хиљада породица у Београду са приходима од преко 36000 евра на годишњем нивоу.

Ти си сада овде написао да такстисти на нивоу Београда наплате преко милион евра вожњи на дневном нивоу? Дакле тржиште такси превоза у Београду вреди око 400 милиона евра годишње? Таксисти у Београду направе 0,6% БДП Србије.

Све су то потпуно нереалне ствари. Оно што је реално је да власник моје бивше фирме има око 30 станова само у Ужицу, и још бар толико у остатку Србије укључујући Београд. Такође је реално да познајем лично још неколико људи који имају по 10 и више станова. Криминалне паре од дроге су ушле у огромним количинама у некретнине и завртеле точак. Једини начин да се то заустави је интервенција државе, поштовање закона и масовнија изградња станова. Али од тога нема ништа, тако да ће за стан у Београду радити две или три генерације плус ће да се распродаје што може да се прода.
 
Vec se radi na tome. Makedonci i Albanci su oslobodjeni 30% doprinosa (za razliku od gradjana Srbije) zahvaljujuci Otvorenom Balkanu, sto znaci da je jeftinije uvesti radnike koji su naviknuti da rade za manju platu, plus 30% manje izdataka za doprinose. Po onome sto znam, u Crnoj Gori vec ima majstora koji pocinju da rade sa 16-17 godina (klinci bukvalno), jer su stari majstori otisli u EU. U Srbiju nece sigurno. Skoro svaki dan sam u kontaktu s majstorom iz CG, otisao u Brisel da radi za 10e po satu, dnevno radi od 8 do 10 sati. Plan mu je za 2 i po meseca rada na crno (limit je 90 dana) kuci donese 4500e (hrana i smestaj obezbedjeni, zgrada neka). I kada pricam s nekim ljudima dole kazu ne bas u sali: "Lakse ces naci kilo droge nego slobodnog vodoinstalatera". :)
Po meni, sto se tice Expa 2027, dobri majstori iz Srbije i Crne Gore nece raditi tu. Bosna, Makedonija, Albanija, Turska, azijske zemlje...
Nemoj pogresno da me shvatis, ali 10 eura po satu u Briselu je baš malo. Igrom slučaja znam dečka koji radi u Briselu moleraj i gips, Hrvat sa bratom radi. Ja mislim da su na 30 eura po satu vec godinama a da ima poslova gde prolaze i bolje. Moleri u Beogradu imaju dnevnice 100 eura, ne svi naravno. Keramika je blizu 20 eura po m2, verzirane ekipe prave sigurno 20 eura po satu.
Otišlo je sve nanormalno
 
Баш то хоћу да кажем.
И то је великодушно.

Нема ни теоретске шансе да има преко 100 хиљада породица у Београду са приходима од преко 36000 евра на годишњем нивоу.

Ти си сада овде написао да такстисти на нивоу Београда наплате преко милион евра вожњи на дневном нивоу? Дакле тржиште такси превоза у Београду вреди око 400 милиона евра годишње? Таксисти у Београду направе 0,6% БДП Србије.

Све су то потпуно нереалне ствари. Оно што је реално је да власник моје бивше фирме има око 30 станова само у Ужицу, и још бар толико у остатку Србије укључујући Београд. Такође је реално да познајем лично још неколико људи који имају по 10 и више станова. Криминалне паре од дроге су ушле у огромним количинама у некретнине и завртеле точак. Једини начин да се то заустави је интервенција државе, поштовање закона и масовнија изградња станова. Али од тога нема ништа, тако да ће за стан у Београду радити две или три генерације плус ће да се распродаје што може да се прода.
U velikoj si zabludi, ali ok svako ima pravo na misljenje..
 
Da li postoji neka provera ukupne vrednosti svih nekretnina u Beogradu (ajde da kazemo zbig uknjizenih kvadrata u Beogradu x prosecna cena)?
 
U velikoj si zabludi, ali ok svako ima pravo na misljenje..
Mislim da si ti u zabludi i da ne poznaješ grad u kome živiš.
Samo uzmi i saberi i pomnoži sve te brojeve koje si naveo. Saberi koliko je to milijardi prihoda samo u Beogradu. Pa reci sam sebi da li je realno da u Beogradu cirkuliše toliko para.
Voleo bih da je tako, ali upoznao sam stotine ljudi u Beogradu, većina njih može da sanja i o 2000 evra a ne o 3000.
 
Vrh