Šta je novo?

Cene nekretnina

Vala ChatGPT me je par puta spasio :) nisam neki koder tj nisam uopšte, nešto malo html i css koliko sam se iz moranja sam naučio ali uz Ai kodujem ko pro :cool: Slažem se da on neće, ne bih rekao nikada ali bar u skorije vreme, zameniti prave kodere i inženjere.

Što bi narod rekao ''S kim si takav si''.
"Para na paru ide."

Kako ce se osecati programeri s platama od 2500 ako npr. padnu na 800 zbog AI?
Prilagodiće se. IT je industrija koja se konstantno uči i napreduje, nema naučio sam jedno i radiću to celog života.
 
za it je bitan problem solving, alati su nebitni, svako sa nekim iq ce ga nauciti. sto vreme prolazi manje radis fizikalije, vise vremena provodes razmisljajuci, i na kraju ti uvale i ljude/projekte. ai ce najvise pomoci programerima, jer ne mora da tupe mozak
 
Prilagodiće se. IT je industrija koja se konstantno uči i napreduje, nema naučio sam jedno i radiću to celog života.
Eeeeee zavisi sta radis. Evo sada sam upoznao ljude u firmi (bukvalno su pred penziju) koji rade klasican C decenijama (verovao ili ne u Borland-u) :) I jos uvek rade to
Moj ujak je kao Cobol programer radio isti do penzionisanja pre neku god ;)
 
Vučić tvrdi: U Srbiju se u poslednjih sto dana vratila 21.000 ljudi

Vest iz februara, nisam siguran da li je neko objavio. Uglavnom, gomila naših ljudi koji su 'skoro' otišli na zapad imaju vrlo nesigurne poslove i vezani su za jednog poslodavca. Kada ostanu bez posla, jedino što im preostaje je povratak u Srbiju. To smatram jednim od razloga zašto rente u Beogradu skaču i vrlo teško je pronaći adekvatan dugotrajan smeštaj. Drugi razlog je naravno to što sve manje ljudi iz Srbije može otići na zapad zbog krize, pa umesto toga se odlučuju za Beograd.

AI će pokositi brdo radnih mesta u Srbiji. Imamo oko 100k frilensera, gomilu ljudi zaposlenih u raznim kol centrima (legalnim ili prevarantskim) i sl. koji su prvi na 'listi za odstrel' što se tiče veštačke inteligencije.

Zanat je budućnost, ako ste dobar majstor uvek će biti posla bez obzira na Nepalce i Nigerijce. Ljudi koji imaju novca će uvek prvenstveno angažovati proverenog majstora sa kojim mogu da komuniciraju.

Postoji gomila radnih mesta koje ne mogu ni stranci ni AI da zamene, npr. kuriri, jer je neophodno poznavanje jezika.

Tu su naravno i ostala 'zanimanja' poput izvršitelja, javnih beležnika i ostalih koji su u sprezi sa državom i oni su potpuno bezbedni.
 
To smatram jednim od razloga zašto rente u Beogradu skaču i vrlo teško je pronaći adekvatan dugotrajan smeštaj. Drugi razlog je naravno to što sve manje ljudi iz Srbije može otići na zapad zbog krize, pa umesto toga se odlučuju za Beograd.

Moguće, ali mislim ipak da je glavni razlog što su cene svega ostalog skočile, pa stanodavci kompenzuju kroz dizanje rente.

Takođe, tražnja je verovatno veća nego što je bila zadnjih par godina jer je 30% potencijalnih kupaca odložilo kupovinu (po padu prometa), dakle veći je pritisak na rentu jer ser manje kupuje.
 
Kako taj pritisak na rentu utice na one koji razmisljaju da li da kupe (jos jedan) stan za izdavanje?
 
Ovo ne znači ništa! To znači da umesto 2k eura rezervacioni ugovor plaćate 1000 eura. Ali tih 2k ili 1k vam se svejedno vraća nakon 20tak dana. Jer imate 15dana da potpišete Predugovor ili Ugovor i odmah posle dobijate te pare na račun. Tako da je ovo skroz šarena laža. Mogu i bez tog rezervacionog dela od 1-2k eura ali valjda moraju da se zaštite nekako od lažnih rezervacija.
 
Kako taj pritisak na rentu utice na one koji razmisljaju da li da kupe (jos jedan) stan za izdavanje?

Podsticajno? Pretpostavljam da je tu kalkulacija prosta, gledaju RoI i prave odluku da li da investiraju. Neki od njih sigurno čekaju da vide da li će cene pasti jer deluje kao da smo prošli peak.

Videćemo u februaru kakav će biti promet, januar je obično loš, februar će nam dati bolju sliku da li se stvarno tržište oporavlja.
 
Eeeeee zavisi sta radis. Evo sada sam upoznao ljude u firmi (bukvalno su pred penziju) koji rade klasican C decenijama (verovao ili ne u Borland-u) :) I jos uvek rade to
Moj ujak je kao Cobol programer radio isti do penzionisanja pre neku god ;)
Radio, do dolaska AI, imao sreće :D Neko još uvek radi i javu. Neki sajtovi npr naš sajt za zaštitu životne sredine još uvek zahteva IE da bi mogao da radiš izveštaje. Niko im nije rekao da IE ne postoji odavno, verovatno neko još uvek koristi XP ali vreme će sve to pregaziti. Moram da skidam pluginove i emulatore da bi naterao IE.

Zanat je budućnost, ako ste dobar majstor uvek će biti posla
Uvek će biti posla, pitanje je samo koliko će biti para. Moj otac je bio majstor i naravno uvek je imao posla, i dan danas ga traže iako ne radi više ali zahtevaju njega bar da bude nadzor. Radio sam i Ja sa njim. 2005-2012 je bila baš teška za zanat. Narod nije imao para, a ko je imao nije hteo da plati koliko tražiš.
 
Niko neće da kaže istinu a to je šta bi bilo kad bi se proveravalo poreklo novca pri kupovini stana u BW?
Predsendok gde god ode priča o povećanju cene kvadrata. Ne može prosečan čovek da se bori sa time odnosno sa njima. Jednostavno se spakuje i ode a dolaze iz otvorenog Balkana nove snage da popune rupe.
Dugoročno - kanal u pogledu demografije
Svaka na mestu, dodao bih na ovo što si rekao citat Nebojše Nešovanovića sa Kopaonik Biznis Foruma od pre neki dan:

"Došli smo do toga da su nam cene nekretnina, pre svega stanova, dosta visoke, nisu priuštive u suštini za mlade ljude ili za neke ljude koji rade neke obične poslove. Ti mladi ljudi ili neće imati porodicu ili će otići iz zemlje, što je ozbiljan društveni problem. Tržište nekretnina nam je postalo trenutno igralište bogatih ljudi koji kupuju peti ili deseti stan."

Treba paralelno raditi na tome da se ljudima otvori više mogućnosti za investiranje, a s druge strane da se urbanistički razvijaju novi delovi grada i da se možda čak i subvencioniše par novih projekata kao Stepa.

Nema prečice do rešavanja ovog problema i nema ga samo Beograd u Evropi, samo imamo tu nesreću da je BG među gorim slučajevima kad je u pitanju priuštivost stanovanja.
 
Kako niko nece da ti to kaze? Svako ko ne razmatra kupovinu u BNV pricu o BNV zapocinje sa poreklom novca i time kako ce te zgrade da se uruse zbog podzemnih voda :D
 
Uvek će biti posla, pitanje je samo koliko će biti para. Moj otac je bio majstor i naravno uvek je imao posla, i dan danas ga traže iako ne radi više ali zahtevaju njega bar da bude nadzor. Radio sam i Ja sa njim. 2005-2012 je bila baš teška za zanat. Narod nije imao para, a ko je imao nije hteo da plati koliko tražiš.
Majstori koji su u tom periodu radili su danas uglavnom u penziji. Treba gledati koliko je dece u tom periodu upisivalo zanate i koje je danas prosečno godište zanatlija.

Školovao sam se u tom periodu, deca koja su bila za zanate su pod pritiskom roditelja upisivala četvorogodišnje škole. Danas naravno nemaju stabilne poslove, bave se svime i svačime (legalno i nelegalno).

Lično mislim da će biti i posla i para.
 
Pa to ti je normalno, niko neće zanat da radi po ceo dan na minusu i 40+ stepeni. Zato roditelju guraju decu u školu, da se ne bi mučili jer znaju kako je njima bilo. Tek proteklih godina možemo reći da su zanati unosan posao ali opet ostaje da nije to lak posao da se meri sa sedenjem u klimatizovanoj kancelariji naspram fizičkog rada. Eto, da je u tom periodu bilo ok Ja bih ostao da se i dalje bavim zanatom, verovatno bih sada imao uspešnu preduzimačku ili izvodjačku firmu gde bih nastavio gde je moj otac stao jer mi fizički rad ne smeta, napolju sam, znojim se, fizički sam aktivan i odmaram se od ljudi umesto da sam gurao sebe u druge poslove.
 
Niko neće da kaže istinu a to je šta bi bilo kad bi se proveravalo poreklo novca pri kupovini stana u BW?
Predsendok gde god ode priča o povećanju cene kvadrata. Ne može prosečan čovek da se bori sa time odnosno sa njima. Jednostavno se spakuje i ode a dolaze iz otvorenog Balkana nove snage da popune rupe.
Dugoročno - kanal u pogledu demografije
Ako hoćete rast cena nekretnina glasajte za Vučića i SNS. Smena vlasti donosi pad cena. Pa sad ko šta preferira.
 
bg majstori su posebni paraziti, zbog njih sam naucio dosta stvari sam da radim
Ovo je realnost i po meni ljudi se i trebaju malo posvetiti da nauce nesto. Narocito ako su spretni.
Ovde je ovo sasvim normalno tj da ljudi sami nesto majstorisu. Recimo nama su, kada smo dosli, najvise pritrcali u pomoc komsije - ja sam se izbezumio kada sam video koliko alata i ovih kucnih 'majstorskih' masina imaju po garazama :)
Sto i da ne, sada za svakakve sitnice zovemo i cekamo majstore - ljudi cekaju majstore da zamene uticnice, lustere. Sve ono sto mozes i sam relativno brzo da zavrsis i uz pomoc drugara uz pivo :) a imas i milion DIY videa koji dosta mogu pomoci. Naravno neke stvari cete sigurno zabrljati i nece biti bas profi, ali Boze moj :)
 
Ovo je realnost i po meni ljudi se i trebaju malo posvetiti da nauce nesto. Narocito ako su spretni.
Ovde je ovo sasvim normalno tj da ljudi sami nesto majstorisu. Recimo nama su, kada smo dosli, najvise pritrcali u pomoc komsije - ja sam se izbezumio kada sam video koliko alata i ovih kucnih 'majstorskih' masina imaju po garazama :)
Sto i da ne, sada za svakakve sitnice zovemo i cekamo majstore - ljudi cekaju majstore da zamene uticnice, lustere. Sve ono sto mozes i sam relativno brzo da zavrsis i uz pomoc drugara uz pivo :) a imas i milion DIY videa koji dosta mogu pomoci. Naravno neke stvari cete sigurno zabrljati i nece biti bas profi, ali Boze moj :)
Pa ista je situacija u selima i manjim varosicama kod nas, gde ljudi imaju kuce. Nije bas da se tamo juri majstor kao u Beogradu za sve. "Logicno" je da u stanu neces bas da drzis cirkularnu testeru, aparate za varenje i slicno :D ali za sve manje stvari i popravke covek apsolutno treba da nauci, a ne da se oslanja na majstora da mu menja sijalice..
 
ja nisam mislio na menjanje sijalice. vise sam u fazonu vodo i elektro radovi ili sta ti ja znam. fora je kada zoves majstora nije, samo da ti uradi to kako treba, nego da tebi ustedi vreme, jer si okupiran nekim drugim poslom/zanimanjem. u bgu je samo previse prevaratana koje nista ne znaju, rade povrsno. kontam ogroman je grad, pa se los glas teze cuje. u manjem mestu bi ostao bez posla odmah. a kada udjes malo u materiju (jer skontas da to nije neka nauka) tek onda skontas koliko nemaju oko za detalje, i koji je to fuseraj, i pitas se kako to sve prolazi
 
Kako niko nece da ti to kaze? Svako ko ne razmatra kupovinu u BNV pricu o BNV zapocinje sa poreklom novca i time kako ce te zgrade da se uruse zbog podzemnih voda :D
Mislim na medije. Ovde čujemo razne istine :)
Ali zaista, ako jedan deo novca dolazi iz sive ekonomije za koju nemamo nikakve metrike odnosno iznose, izbore itd onda je teško bilo šta prognozirati. A to će potrajati tako da će ovde uvek biti bull market :)
 
Vrh