Šta je novo?

Cene nekretnina

To ima smisla s obzirom da si kupio pre neki dan, a pre toga si sa nama ovde priželjkivao da cene padnu.

Kako se preferencije lako menjaju kod ljudi :)
Ja jesam "priželjkivao" tj. poredio sam NL i SR i očekivao sam da cene padnu 10%. To se nije desilo, priznao sam da sam pogrešio. Prihvatio grešku i uradio što se moglo. Jednostavno. Vidim da su u NL cene ponovo počele da rastu, ne agresivno ali počinju. Što može da znači da i kod nas mogu početi da rastu... Ne menjam ja preferencije ni malo. Već prihvatam realnost.
Evo ti primer moj lični. Kada mi je stan porastao 2,3x u NL u odnosu na plaćenu cenu - da li sam skakao od sreće NE. Kada je cena pala prošle godine 10% u odnosu na maksimum - jesam li plakao? Ne. Jer skroz mi je nebitna nominalna vrednost tog stana. NE PRODAJEM ga! Služi sada za izdavanje, posle deci za život. Isto i stan u BGu. Služiće za rentiranje a posle kad budu veći da imaju deca gde da budu preko leta i raspusta s društvom. Cena i da ode 10x i da padne 3x stan se ne prodaje! Barem dok sam ja živ. :)
 
Znaci i dalje svaki gastos zamislja kako ce njegova deca zeleti da borave u Srbiji...
A što da ne. Dobra klima, dobra klopa, dobra zabava, usluga u restoranima savršena (u odnosu na Zapadnu Evropu 15x bolja). Jeftiniji auti, porezi na plate mnogo manje od cele EU (izuzev CH). A da ne kažem kupovna moć za iste pare. Plus ono što većina vas uopšte ne misli to je veza s budućom curom/ženom. Evo prošli vikend sam bio na Svetosavskom balu, i tu je bilo 700 ljudi, da kažem otprilike 300 parova i ostali samci. Od toga SAMO 2 para su mešani brakovi sa strancem/strankinjom! Samo 2 para od 700 ljudi!
Eto znate i vi svi puno gastosa - koliko njih je oženjeno ili udano s strancem/strankinjom?!
Da li će živeti ili remote raditi iz Srbije ne znam. Ali neka im se nađe. Stan u BG uvek treba.
 
Evo i jedan predlog od mene mozete i posebnu temu da napravite za ovo tipa "realne cene" da se zove. Eto neko ko je resio da uzme nesto pa kao da se posavetuje sa vama sa foruma tipa da posalje link ili opis stana pa da drugi komentarisu (cena, kraj grada, okruzenje) mislim da ce dosta znaciti buducim kupcima s obzirom da koliko sam video ovde ima bas iskusnih ljudi sto se tice nekretnina.
 
Sto ste bre napali gastose, moram malo da nas branim :)

Mogu biti ovakvi ili onakvi, ali donose Srbiji mnogo para, po ovoj statistici procentualno najvise u Evropi. Sad sto dizu / odrzavaju cene stanova na visokom nivou, jeste problematicno za one koji hoce da kupe nekretninu za zivot, ali sveukupno mnogo je vise koristi od njih nego stete.


1706815528167.png
 
Pa sto ne odes u kucu na selu koju si kupio odmah pre strahovitog pad cena vikendica posle pandemijskog skoka, od para koje si dobio prodajom stana malo pre strahovitog skoka cena?
 
Poslednja izmena:
Sto ste bre napali gastose, moram malo da nas branim :)

Mogu biti ovakvi ili onakvi, ali donose Srbiji mnogo para, po ovoj statistici procentualno najvise u Evropi. Sad sto dizu / odrzavaju cene stanova na visokom nivou, jeste problematicno za one koji hoce da kupe nekretninu za zivot, ali sveukupno mnogo je vise koristi od njih nego stete.


Pogledajte prilog 187928
Ogromnu lovu šalju naši!

Prvi investitor su gastarbajteri a ne nikakvi stranci i fabrike! I to su podaci što je legalno preko banaka došlo. Gde je tu keš plus još što se u naturi donese...
Plus sto se troši na sve i svašta!!! Uključujući i stanove! Popravke, medicinske usluge, itd... Itd..
 
Lupetaš ne znaš ni sam šta, imam i kuću i stan. Kuća vredi sada mnogo više. I naravno da jedva čekam zauvek da odem, a stan izdam.
 
Prvi investitor su gastarbajteri a ne nikakvi stranci i fabrike! I to su podaci što je legalno preko banaka došlo. Gde je tu keš plus još što se u naturi donese...
Plus sto se troši na sve i svašta!!! Uključujući i stanove! Popravke, medicinske usluge, itd... Itd..
Osoba A dodje u Srbiju, otvori firmu i zaposli radnike.
Osoba B dodje u Srbiju, kupi stan i izdaje ga lokalnom stanovnistvu.
Ko je tu investitor?
Da li ono sto gastozi potrose na medicinske usloge ima veci pozitivan efekat na obicnog coveka od negativnog efekta koji se ogleda kroz dizanje cena nekretnina putem kupovine i izdavanja istih?
Druga je stvar sto strani investitori dodju ovde kao robovlasnici sa subvencijama.
Ali rekao bih da su mnogi otisli iz Srbije i niko ne otvara firme upravo iz jednog istor razloga, a to je sistem.
Srbiji ekonomski mnogo vise doprinose oni koji zaradjuju remote i unose cist kes u zemlju, plate sav porez i sve doprinose i 100% potrose ovde nego gastarbajteri.
 
Poslednja izmena:
Prvi investitor su gastarbajteri a ne nikakvi stranci i fabrike! I to su podaci što je legalno preko banaka došlo. Gde je tu keš plus još što se u naturi donese...
Plus sto se troši na sve i svašta!!! Uključujući i stanove! Popravke, medicinske usluge, itd... Itd..
Cuo sam negde, mrzelo me da trazim i proveravam da gasterbajteri vise donose para od direktnih stranih investicija godisnje. Ako je eurostat u pravu, 7.6% GDPa, mislim da su SDI ispod.

Osoba A dodje u Srbiju, otvori firmu i zaposli radnike.
Osoba B dodje u Srbiju, kupi stan i izdaje ga lokalnom stanovnistvu.
Ko je tu investitor?
Da li ono sto gastozi potrose na medicinske usloge ima veci pozitivan efekat na obicnog coveka od negativnog efekta koji se ogleda kroz dizanje cena nekretnina putem kupovine i izdavanja istih?
Druga je stvar sto strani investitori dodju ovde kao robovlasnici sa subvencijama.
Ali rekao bih da su mnogi otisli iz Srbije i niko ne otvara firme upravo iz jednog istor razloga, a to je sistem.
Pa jeste nezgodno za kupovinu stana jer postoji "nelojalna konkurencija" gastosa, slazem se. E, sad, tesko je kvantifikovati tacno odnos pozitivnih i negativnih doprinosa, jer recimo doznake su cist kes koji se salje koji se trosi u Srbiji, i taj novac podmazuje domacu privredu i prozivodnju (dentalne usluge, namestaj, hrana, maltene sva potrosnja tih doznaka od strane rodbine u Srbiji stimulise neku potraznju). Ja bih ipak rekao da je sveukupni uticaj pozitivan.
 
Cuo sam negde, mrzelo me da trazim i proveravam da gasterbajteri vise donose para od direktnih stranih investicija godisnje. Ako je eurostat u pravu, 7.6% GDPa, mislim da su SDI ispod.


Pa jeste nezgodno za kupovinu stana jer postoji "nelojalna konkurencija" gastosa, slazem se. E, sad, tesko je kvantifikovati tacno odnos pozitivnih i negativnih doprinosa, jer recimo doznake su cist kes koji se salje koji se trosi u Srbiji, i taj novac podmazuje domacu privredu i prozivodnju (dentalne usluge, namestaj, hrana, maltene sva potrosnja tih doznaka od strane rodbine u Srbiji stimulise neku potraznju). Ja bih ipak rekao da je sveukupni uticaj pozitivan.
Jasno je da oni salju odredjenu kolicinu novca u Srbiju koja ne zavrsi u nekretninama, nego je potrose oni kojima je oni posalju i od toga zarade oni koji im pruze usluge. Samo mi je smesan narativ koji cesto vidjam u fazonu "Srbija bi propala da nije gastarbajtera", kao da nas oni izdrzavaju i finansiraju, a ustvari samo rade u svom interesu, pa ako neko jos pored toga profitira ili propati zbog toga, to je samo sporedan efekat. Ja ne radim za domace trziste, nego za strance, znaci niti pruzam usluge gastarbvajterima niti imam nekog da mi salje pare iz inostrasntva, tako da ja dinar od gastarbajtera nisam video, ni direktno, ni indirektno, oni na mene licno nemaju apsolutno nikakav pozitivan efekat. Nemaju ni negativan, osim sto dizu cene, Ali da se razumemo, nemam nista protiv njih, patriota sam i dragi su mi svi Srbi. Ne mislim nista licno, samo kazem da mi je smesan taj narativ da bismo crkli gladni da nam nije gastarbajtera.
 
Cuo sam negde, mrzelo me da trazim i proveravam da gasterbajteri vise donose para od direktnih stranih investicija godisnje. Ako je eurostat u pravu, 7.6% GDPa, mislim da su SDI ispod.


Pa jeste nezgodno za kupovinu stana jer postoji "nelojalna konkurencija" gastosa, slazem se. E, sad, tesko je kvantifikovati tacno odnos pozitivnih i negativnih doprinosa, jer recimo doznake su cist kes koji se salje koji se trosi u Srbiji, i taj novac podmazuje domacu privredu i prozivodnju (dentalne usluge, namestaj, hrana, maltene sva potrosnja tih doznaka od strane rodbine u Srbiji stimulise neku potraznju). Ja bih ipak rekao da je sveukupni uticaj pozitivan.
Kako sad nelojalna konkurencija? Ješćemo mi te gastose za doručak do 2027, u smislu plata i uslova života. Oni to verovatno na kredit uzimaju mučenici nema šanse da su u zapadnoj evropi uspeli da skupe dovoljno keša i kupe stan. Jel znaš ti kakvi su uslovi tamo, mučiš se po ceo dan a na kraju meseca ništa ne ostane
 
Ne treba se zaluđivati da bi bilo drugačije da nema dijaspore. Nemci nemaju jaku dijasporu, pa su nekretnine u njihovim gradovima po milion evra. Dijaspora je nuspojava siromaštva zemlje, a bogate zemlje imaju druge uzroke skupih nekretnina (kao što su multimilionske korporacije koje se bave rentiranjem).
 
"The Aon Center, the third-tallest office tower in Los Angeles, recently sold for $147.8 million, about 45% less than its previous purchase price in 2014."

@vradovic, kolika je inflacija u US od 2014 🙂 po ovome ispada da si mogao u ovoj zgradi par spratova da pazaris za ono sto si dao za BnV 😉
IMG_20240202_101117.jpg
 

Vec je bilo ovde ali da ponovimo.
Doznake su samo “pomoc porodici” (do 10.000 eura mesecno) i to uglavnom ne sluzi za kupovinu nekretnina.
U ovaj iznos nije ukljuceno slanje “sam sebi” ili “slanje direktno na racun prodavca”. (Potvrdjeno iz NBS).
 
Poslednja izmena:
Sto ste bre napali gastose, moram malo da nas branim :)

Mogu biti ovakvi ili onakvi, ali donose Srbiji mnogo para, po ovoj statistici procentualno najvise u Evropi. Sad sto dizu / odrzavaju cene stanova na visokom nivou, jeste problematicno za one koji hoce da kupe nekretninu za zivot, ali sveukupno mnogo je vise koristi od njih nego stete.


Pogledajte prilog 187928
Biće nova krilatica: EU radi Beograd se gradi...
 
Vrh