Šta je novo?

Cene nekretnina

Bez ljutnje, ali ti si prakticno jos beba na samom zacetku svog puta u trazenju stana, rano ti je za defetizam, tek ti predstoje krugovi pakla u potraznji za stanom. Pogotovu sto, koliko shvatam, kupujes stan za zivot.
Ja sam svojevremeno pricala ovde na forumu kako izgleda kupovati starogradnju. Od deset oglasa, tri do 4 uopste odgovara podacima i opisu s oglasa. Od toga, polovina ne mogu vlasnici da se dogovore medjusobno. Druga polovina opipavaju trziste. Bas u pominjanoj Hadzi Prodanovoj smo gledali stan. Crvena zgrada iz sedamdesetih, 3. sprat, cg, lift, 103 kvm, 220000. Znam da sada ova cena zvuci nestvarno, ali eto, to je 2020. Na kraju nista, naslednici su dve sestre i brat koji je u Americi, pa cekaj dok dodje, pa hoce, pa nece i na kraju truba. Samo ispipavali trziste. To je bilo posle vise od godinu dana trazenja. Prvo sa stomakom do zuba, a onda sa bebom u kenguru, uzduz i popreko po Beogradu. Nakon bas tog slucaja i jos jednom gde nam je otisao stan ispred nosa sam pukla bila s mozgom i htela sve da oteram u p.m i vlasnike i agente i sve redom. I onda su se kockice samo odjednom sklopile.
Tako da, polako, ne kupujes komplet čaša nego stan. Ovo je samo dobronameran savet, kupovina stana s ogranicenim sredstvima je ozbiljan proces, u bilo koje vreme. Pojavice se vec nesto, samo ne gubi strpljenje na samom pocetku.
U sličnoj sam situaciji bio još i ranije od tebe. Godinu i po dana tražio stan, prepešačio ceo Beograd. Otuda i moj delimični animozitet prema starogradnjama, skoro uvek bude neka ispala, a cena skoro ko novogradnja.
 
Za pad cena je potreban samo JEDNA i JEDINA stvar da se desi a to je da VRATE u promet nepokretnosti ne uknjizene, i na legalizaciji, koje su se prometovale 30 godine i onda su odjednom zabranili i ljudi ostali sa zaglavljenim statusima.

Moguća je kupoprodaja vanknjiških nepokretnosti, samo je potrebno naći pravog notara. Čak se i pojavljuju u registru cena nepokretnosti, znam za par slučajeva. Ali iskreno, ne znam ko bi pri zdravoj pameti to radio, kupovao neuknjiženu nekretninu. Svojevremeno sam istraživao jednu i našao da su spisi u sudu spaljeni a da su potpisi na nekim dokumentima lažni. Kupiš tako nešto, sutra se pojavi neki novi dokument, neće ti ni država ni notar pomoći.
 
U sličnoj sam situaciji bio još i ranije od tebe. Godinu i po dana tražio stan, prepešačio ceo Beograd. Otuda i moj delimični animozitet prema starogradnjama, skoro uvek bude neka ispala, a cena skoro ko novogradnja.
Pa slazem se, kupovina starogradnje je zaista mucan proces, ali eto, ja sam nekako tako bila bazdarena, a i sada sam, za mene je jugoslovenska fasadna cigla vrhunac stambene organizacije prostora kod nas. Mi smo gledali tada i novogradnju, doduse samo zavrsenu, i osim lepih i urednih ulaza, nijedan od tih stanova me nije kupio. A ni ja njega na kraju, eto :)
Ali upravo je to i bila moja poenta, ovo sto si i ti napisao. U vreme kad je izbor starogradnje bio mnogo bolji, kad su cene bile daleko nize pa samim tim i budzeti mnogo veci, pa je trajalo, i trajalo...a kamoli sad. Zato sam i savetovala strpljenje, dug je to i ozbiljan proces kako god da okrenes...
 
Moguća je kupoprodaja vanknjiških nepokretnosti, samo je potrebno naći pravog notara. Čak se i pojavljuju u registru cena nepokretnosti, znam za par slučajeva. Ali iskreno, ne znam ko bi pri zdravoj pameti to radio, kupovao neuknjiženu nekretninu. Svojevremeno sam istraživao jednu i našao da su spisi u sudu spaljeni a da su potpisi na nekim dokumentima lažni. Kupiš tako nešto, sutra se pojavi neki novi dokument, neće ti ni država ni notar pomoći.
Evo upravo gledam jedan stan - covek u oglasu napisao UKNJIZEN 1/1, na sajtu katastra pise da zgrada nema gradjevinsku (ne upotrebnu, nego gradjevinsku) dozvolu. Ali taj jedan stan od cele zgrade stoji zabelezen u katastru i pise: "ПРАВО СВОЈИНЕ УПИСАНО ЈЕ ПО ЗАКОНУ О ПОСЕБНИМ УСЛОВИМА ЗА УПИС ПРАВА СВОЈИНЕ НА ОБЈЕКТИМА ИЗГРАЂЕНИМ БЕЗ ГРАЂЕВИНСКЕ ДОЗВОЛЕ". Stvarno svega ima...
 
Evo upravo gledam jedan stan - covek u oglasu napisao UKNJIZEN 1/1, na sajtu katastra pise da zgrada nema gradjevinsku (ne upotrebnu, nego gradjevinsku) dozvolu. Ali taj jedan stan od cele zgrade stoji zabelezen u katastru i pise: "ПРАВО СВОЈИНЕ УПИСАНО ЈЕ ПО ЗАКОНУ О ПОСЕБНИМ УСЛОВИМА ЗА УПИС ПРАВА СВОЈИНЕ НА ОБЈЕКТИМА ИЗГРАЂЕНИМ БЕЗ ГРАЂЕВИНСКЕ ДОЗВОЛЕ". Stvarno svega ima...
Nemoj to da te zbunjuje. Ima stanova čije kupoprodaje možeš videti u registru cena nepokretnosti (ako baš znaš da su prodati) ali u javnom uvidu u katastar uopše ne postoje, ni stan ni zgrada (iako je npr izgrađena pre 30 godina). Čak se ne vidi ni zabeležba na parceli, mada mislim da je to u poslednje vreme promenjeno i da se bar zabeležbe prave iako ništa nije uknjiženo. Bukvalno je stan pored ovog u kom živim trenutno takav slučaj, nema ni zabeležbu. Za taj stan sam išao u Prvi osnovni sud i istraživao. Batalio sam iako nam je tad savršeno odgovaralo da se proširimo jer sam naišao na falsifikate i muljažu. Stari vlasnici su bili šokirani, novi vlasnik očigledno nema pojma i dan danas. Stari vlasnik imao notara poznanika koji je bio rad da overi iako je navodno zabranjeno.

Znaš kako kažu, kod nas sve može i ništa ne može.
 
Eto i posle me nazovite kako god zelite, ali stvarno ne mogu da precutim na neke tvrdnje koje ne stoje. To da ste videli nekoliko takvih primera - verovatno, ali to nije generalna situacija, bar ne ovde.
Roditelji itekako stede i pomazu detetu. Stednja za edukaciju tj skolovanje je jedna od najvecih stavki roditelja u US (bar u ovom delu gde sam ja) i deca su jedna od tema na koju se najvise diskutuje u pauzama na poslu.
Ljudi su ljudi, kulture su razlicite, ponasanja - ali roditeljska ljubav nisam video da je nesto drugacija
Ma vazi. Covece citava kultura se zasniva na tome da se deci naplacuje soba/stan, (a najcesce garaza). Skoro svako kome su roditelji rodjeni u US a on se rodio u US tako radi.
Samo imigranti pomazu. Vecina njih su u studentskim dugovima 300-500k do svoje 50-54 godine. Ciste novce zaradjuju 54-65 kad otplate dugove. Nemoj mi molim te o tome.

Naravno da naplacuju rentu u kuci svojoj deci cim napune 18 god (cesto i 15 a sa 18 izbacuju iz kuce). Cela kultura se zasniva na tome da naplacuju rentu a kamoli da im pomazu oko studentskog duga. Ha ha ha. Oko skolovanja da neko pomaze svojoj deci su samo nasi u Americi i svi ih gledaju kao da nisu normalni, pa se ne reklamiraju previse. Naravno iz njihove perspektive mi u Srbiji prosto ne pripremamo decu za zivot i zbog takvih roditelja oni posle pate.
 
Poslednja izmena:
Slažem se sa vradovicem. Moja jedna šefica je naplaćivala sinu kuću viška što imaju. Doduše po ceni koja je manja od tržišne. Samo da dodam, tamo svi imaju po 3-5 deteta iz 2-4 braka pa nemaju tu povezanost kao mi. Zato je to tako
 
Posle skoro 4 godine zivota rodbine u mom stanu, odlucio sam se da ga konacno izdam. Prenosim iskustvo, mozda ce nekom znaciti (iako je u pitanju izdavanje a ne kupo-prodaja).
Stan dvoiposoban 64m2, sa gostinskim toaletom i podzemnim garaznim mestom u Zemunu (gornji grad). Zgrada zarsena 2019. Namestaj i kuhinja radjeni po meri, sveze okrecen, opremljen, cist. Oglasio sam ga za 750, izdao ga za dan za 700. Mogao sam i za 750 istom coveku, ali sam zadovoljan i ovako. Bilo je interesenata, imao sam utisak da sam mogao da ga izdam za 800, ali bih mozda morao malo duze da se cimam oko toga, a to mi nije odgovaralo.
 
Slažem se sa vradovicem. Moja jedna šefica je naplaćivala sinu kuću viška što imaju. Doduše po ceni koja je manja od tržišne. Samo da dodam, tamo svi imaju po 3-5 deteta iz 2-4 braka pa nemaju tu povezanost kao mi. Zato je to tako
Uzas, ja sam cuo da kad se dvoje mladih tamo svide jedno drugom prvo izvade rodoslov i uporedjuju, postoji šansa od 78% da imaju nekog zajednickog pretka, i ako imaju on im da popust od, pa najcesce 2,5% ,na trzisnu cenu
 
To je ozbiljna ironija ove situacije, ja otvorim oglase i gledam ruine po čitav dan. A oni koji malo srede stanove misle da njihov kvadrat vredi 3000 EUR. Ponuda u starogradnji je apsolutno tragična.
Mozda je to zbog izdavanja stan na dan ?
 
Nesto sam zanimljivo zapazio. U nbg blokovima se desio pad cena starogradnje preko noci januara 2015. Sa preko 1300e za m2 je pao na 1000e uz pad prometa.

https://cenestanova.com/beograd/2015/1/20213/20271/30213,30264,30267,29370?typeId=3,6,14

1706979254821.png
 
Posle skoro 4 godine zivota rodbine u mom stanu, odlucio sam se da ga konacno izdam. Prenosim iskustvo, mozda ce nekom znaciti (iako je u pitanju izdavanje a ne kupo-prodaja).
Stan dvoiposoban 64m2, sa gostinskim toaletom i podzemnim garaznim mestom u Zemunu (gornji grad). Zgrada zarsena 2019. Namestaj i kuhinja radjeni po meri, sveze okrecen, opremljen, cist. Oglasio sam ga za 750, izdao ga za dan za 700. Mogao sam i za 750 istom coveku, ali sam zadovoljan i ovako. Bilo je interesenata, imao sam utisak da sam mogao da ga izdam za 800, ali bih mozda morao malo duze da se cimam oko toga, a to mi nije odgovaralo.
Kakav je profesionalni profil podstanara?
 
Kakav je profesionalni profil podstanara?

Sarenolik: Zanatlije, ITevci, obicni sluzbenici u drzavnom sektoru. Ovi poslednji su bili najredji i imali su najmanji budzet. Mada je i uzorak bio mali, mozda me je kontaktiralo 6-7 ljudi za dva dana. Ja sam doduse postavio oglas samo u Halo oglasima i to obicni, tako da nije bio ni posebno vidljiv poput premijum i top oglasa.
 
Cara Lazara, dvorišna zgrada, prizemlje. 23 kvm za 128.000 (iliti 5565 evra po kvm!!!)


 
Cara Lazara, dvorišna zgrada, prizemlje. 23 kvm za 128.000 (iliti 5565 evra po kvm!!!)


Svi, cak i oni koji podrzavaju rast cena nekretnina, ce se verovatno sloziti da je ova cene barem duplo veca od bilo kakve realne.
Ono sto je poenta price jeste da mislim da na ovakve oglase se ne treba ni javljati. Ako je neko stavio 20-30% vecu cenu od realne, pa ajde i da se javis i probas da spustis (da li ces i koliko spustiti je pitanje). Ali ako neko nalepi duplo vecu cenu od realne, mislim da je jasno da je u pitanju patologija.
 
Svi, cak i oni koji podrzavaju rast cena nekretnina, ce se verovatno sloziti da je ova cene barem duplo veca od bilo kakve realne.
Ono sto je poenta price jeste da mislim da na ovakve oglase se ne treba ni javljati. Ako je neko stavio 20-30% vecu cenu od realne, pa ajde i da se javis i probas da spustis (da li ces i koliko spustiti je pitanje). Ali ako neko nalepi duplo vecu cenu od realne, mislim da je jasno da je u pitanju patologija.
Ovo je cena “koliko mi treba”. Nema tu nikakve matematike oko cene po m2, lepo se stavi cena koja ti treba pa cekas budalu.
Ajde ovaj stan i lokacija, ali primecujem za dosta tih malih stancica od 20-30 kvadrata po opskurnim delovima BG da ne vazi povrsina*cena po m2, da slucajno ne bi kostali oko 40k,50k, vec da se odvali cifra sto vise moze i jos se predstavi kao povoljan dil
 
Svi, cak i oni koji podrzavaju rast cena nekretnina, ce se verovatno sloziti da je ova cene barem duplo veca od bilo kakve realne.
Ono sto je poenta price jeste da mislim da na ovakve oglase se ne treba ni javljati. Ako je neko stavio 20-30% vecu cenu od realne, pa ajde i da se javis i probas da spustis (da li ces i koliko spustiti je pitanje). Ali ako neko nalepi duplo vecu cenu od realne, mislim da je jasno da je u pitanju patologija.
Iz mog iskustva za ovakav stan se javi najmanje 30-40 kupaca mesecno (kad je bio bull) sad mozda 15-20. Ti sad mozes da ne verujes ili da verujes ali to ti je tako.
 
Vrh