Šta je novo?

Cene nekretnina

Ove kuće su fenomenalne (ko ima veliku porodicu i para). Bežanijska Kosa je poslednje urbanistički lepo osmišljeno naselje u BG a ovaj deo je skroz zapadni da ne kažem američki fazon stanovanja. Mnogo zelenila, mir i tišina, prostranstvo a opet saobraćajno pristupačno
Da imam love, na keca bi uzeo.
Bezanijska Kosa prvi deo je vrhunac Yu urbanizma, posle toga kola strmoglavo krecu na dole.
Ja sam odrastao na B. K. i uzimao sam zdravo za gotovo trotoare, slobodu kretanja, plansku izgradnju, igralista, sada mi jedino zao sto se jos vise nisam igrao u detinjstvu i koristio pogodnosti tog dela grada.
Tu je bilo raznih ekonomskih klasa ljudi, od radnika do intelektualaca. Svi izmesani.

Kucice su solidne, ali se prodaju kao vile sto one nisu, to su u sustini cetvorosobni stanovi od 100 kvadrata sa podrumom i tavanom.
Podrum i tavan nisu stambeni prostor. Moze da se naknadno nabudzi nesto.

414547_10151247035045943_576311549_o.jpg
242335_10151237256535943_1939008523_o.jpg


E sada na sta lici West u odnosu na ovo, sterilna distopijska spavaonica:
 
Dojče ekonomija otpušta radnike i građevince, bogataši spremaju grade podzemne bunkere, svet priča o velikim sukobima, i novom biološkom ratu, a mi o expu, i lastavicama. Pobednici smo. Videćemo uskoro dal je trebalo kupiti stan ili kuću, sa šumom i njivom.
 
Apropo neprodate novogradnje, jedan od projekata koje sam gledao na Banovom Brdu je agresivno poceo da oglasava stanove (ranije ih nije bilo), cak su i oborili cene 10-15% na ono sto je ostalo neprodato.
 
Apropo neprodate novogradnje, jedan od projekata koje sam gledao na Banovom Brdu je agresivno poceo da oglasava stanove (ranije ih nije bilo), cak su i oborili cene 10-15% na ono sto je ostalo neprodato.
Logika investitora i privatnih vlasnika nekretnina koji ih prodaju je da je bolje čekati do u nedogled, nego spustiti cenu. Da nije tako, imali bismo veliki pad cena, umesto velikog pada prometa.
 
Logika investitora i privatnih vlasnika nekretnina koji ih prodaju je da je bolje čekati do u nedogled, nego spustiti cenu. Da nije tako, imali bismo veliki pad cena, umesto velikog pada prometa.
Da bi se pravi pad cena desio u Beogradu trebalo bi barem neki uslovi da se ispune:
- Masovan odliv stanovnistva (-20%) - ne desava se
- Masovan gubitak posla (pad zaposlenosti za 20%) - ne desava se
- Pad vrednosti dinara (-40%) - ne desava se
- povecan broj prodaja od strane banaka (20-30%) - ne desava se
- Da cujemo u vestima delikventi krediti se povecavaju (20-30%) - ne desava se
- Neko veliko zagadjenje hemijsko pa da prodaju - ne desava se
- Masovna izgradnja stanova i povcanje pritiska na strani ponude - desava se ali ne u dovoljnoj meri.

Zbog cega bi neko prodavao stan??? Ne razumem koja je to logika "pasce cena". Zasto bi pala cena?? Samo masovna stanogradnja moze da doprinese pritisak na strani ponude. Da nije BNV projekta bilo Vracar bi sad bio na 8.000 eura m2. Srecom u poslednjem trenutku se desilo.

Da bi neko bio primoran da prodaje stan HITNO po nizoj ceni mora za to da postoji neki uslov. U smislu mora da postoji zasto bi sad neko prodavao stan po hitnom postupku. Gubitak posla ili odlazak iz Srbije ili tako nesto. Nece niko sad da prodaje stan na vrat na nos (po nizoj ceni) tek tako. Nema nikakve logike. Pojedinacni slucajevi da (lecenje, otvaranje biznisa, preseljenje u manji-veci i slicno) ali masovno ne. Ljudi ce pre da se snalaze (baba, deda, majka, otac, komsija, strina, tetka iz Kanade, selo i slicno) nego da prodaju imovinu. Iskreno znam nekoga ko zivi u jako teskim uslovima ali ima stan. (pomazem mu ja po malo ponekad). Njemu kada bi rekao prodaj stan mislim da bi mi smar opalio.

Realno mnogo je veca sansa da ce se desiti vrtoglav rast:
- Najavljeno spustanje kamatnih stopa
- Najavljen mega investicioni ciklus u Beogradu od 15 milijardi
- Dolazak nasih iz dijaspore
- Ugovoreni dolazak 20k njih iz Nigerije
- Sve veci broj radnih imigranata
- Rast broja stanovnika u Beogradu
 
Poslednja izmena:
Zbog cega bi neko prodavao stan??? Ne razumem koja je to logika "pasce cena". Zasto bi pala cena?? Samo masovna stanogradnja moze da doprinese pritisak na strani ponude. Da nije BNV projekta bilo Vracar bi sad bio na 8.000 eura m2. Srecom u poslednjem trenutku se desilo.

Da bi neko bio primoran da prodaje stan HITNO po nizoj ceni mora za to da postoji neki uslov. U smislu mora da postoji zasto bi sad neko prodavao stan po hitnom postupku. Gubitak posla ili odlazak iz Srbije ili tako nesto. Nece niko sad da prodaje stan na vrat na nos (po nizoj ceni) tek tako. Nema nikakve logike. Pojedinacni slucajevi da (lecenje, otvaranje biznisa, preseljenje u manji-veci i slicno) ali masovno ne. Ljudi ce pre da se snalaze (baba, deda, majka, otac, komsija, strina, tetka iz Kanade, selo i slicno) nego da prodaju imovinu. Iskreno znam nekoga ko zivi u jako teskim uslovima ali ima stan. (pomazem mu ja po malo ponekad). Njemu kada bi rekao prodaj stan mislim da bi mi smar opalio.
Mogu da ti navedem 20ak razloga sto bi neko prodavao stan, a da nij jedan od njih nije "pasce cena". Stanovi jesu investicija, al nisu deonice ili bitkoini, nisu svi na trzistu spekulanti. Ljudi se sele u drugi deo grada, treba im veci stan na daljoj lokaciji. Beograd je jako lose povezan, saobracajna katastrofa, ako neko sa Vozdovca dobije posao u Zemunu, ode mu 2,3 sata zivota dnevno samo na putovanje... itd, itd. Nekim ljudima treba novac, da ne nabrajam dalje primere, nismo u osnovnoj skoli. I nece odmah prodati upola cene, al ako oglas stoji preko 6 meseci, godinu dana, razmislice da malo koriguju.

Inace, budi siguran da bi ti taj lik opalio samar, znam taj profil. Lepo je sto pomazes, al nemoj bas i da te iskoriscava. Znao sam i ja primer cerke i majke, nebitno gde, koje zive u ogromnom stanu, rade "u Maksiju" ili slicno placene poslove i konstantno su u dugovima, da ne kazem da nemaju za infostan i porez. Zaduzuju se, traze, al ne pada im napamet niti da prodaju stan, pa kupe dva manja negde dalje (a verujem da bi mogle i 4). Takodje se nisam lepo proveo kada sam im to predlozio. Ono samo da se izda donosilo bi barem 2-3x vise nego sav njihov rad.
 
Teška srca moram da se složim s Vradovićem, dok ne vidimo krizu ili ne krenu da grade 5000 socijalnih stanova, teško ćemo videti ozbiljna pomeranja cena na dole.

Ovaj manji promet od 25-30% nije mrdnuo cene ni milimetar. A sutra ulazimo u 14. mesec istog.
 
Da bi se pravi pad cena desio u Beogradu trebalo bi barem neki uslovi da se ispune:
- Masovan odliv stanovnistva (-20%) - ne desava se
- Masovan gubitak posla (pad zaposlenosti za 20%) - ne desava se
- Pad vrednosti dinara (-40%) - ne desava se
- povecan broj prodaja od strane banaka (20-30%) - ne desava se
- Da cujemo u vestima delikventi krediti se povecavaju (20-30%) - ne desava se
- Neko veliko zagadjenje hemijsko pa da prodaju - ne desava se
- Masovna izgradnja stanova i povcanje pritiska na strani ponude - desava se ali ne u dovoljnoj meri.

Zbog cega bi neko prodavao stan??? Ne razumem koja je to logika "pasce cena". Zasto bi pala cena?? Samo masovna stanogradnja moze da doprinese pritisak na strani ponude. Da nije BNV projekta bilo Vracar bi sad bio na 8.000 eura m2. Srecom u poslednjem trenutku se desilo.

Da bi neko bio primoran da prodaje stan HITNO po nizoj ceni mora za to da postoji neki uslov. U smislu mora da postoji zasto bi sad neko prodavao stan po hitnom postupku. Gubitak posla ili odlazak iz Srbije ili tako nesto. Nece niko sad da prodaje stan na vrat na nos (po nizoj ceni) tek tako. Nema nikakve logike. Pojedinacni slucajevi da (lecenje, otvaranje biznisa, preseljenje u manji-veci i slicno) ali masovno ne. Ljudi ce pre da se snalaze (baba, deda, majka, otac, komsija, strina, tetka iz Kanade, selo i slicno) nego da prodaju imovinu. Iskreno znam nekoga ko zivi u jako teskim uslovima ali ima stan. (pomazem mu ja po malo ponekad). Njemu kada bi rekao prodaj stan mislim da bi mi smar opalio.

Realno mnogo je veca sansa da ce se desiti vrtoglav rast:
- Najavljeno spustanje kamatnih stopa
- Najavljen mega investicioni ciklus u Beogradu od 15 milijardi
- Dolazak nasih iz dijaspore
- Ugovoreni dolazak 20k njih iz Nigerije
- Sve veci broj radnih imigranata
- Rast broja stanovnika u Beogradu
Razumem ako se gleda trenutna situacija ali ne moze se na osnovu toga donositi neke odluke, verujem da i ljudi sa vise novca ne mogu tako lako doneti odluke, zivimo u vremenu apsolutne nesigurnosti, kako politicke tako i ekonomske.
Gubitak posla (pad zaposlenosti) se zapravo desava, nije 20% ali se desava, to sa sobom vuce dodatne komplikacije, potrosacki krediti su porasli (procitao pre neki dan, ne znam izvor). Ljudi manje novca imaju. Sve je to veliki rizik. Mislim da se nalazimo u situaciji gde ne treba biti ni pozitivan ni negativan. Videcemo sta nam godina nosi
1706690440146.png
 
Teška srca moram da se složim s Vradovićem, dok ne vidimo krizu ili ne krenu da grade 5000 socijalnih stanova, teško ćemo videti ozbiljna pomeranja cena na dole.

Ovaj manji promet od 25-30% nije mrdnuo cene ni milimetar. A sutra ulazimo u 14. mesec istog.
14 meseci je kratak period na trzistu nekretnina, pogotovo u situaciji kakvu mi imamo na nasem trzistu. Ne mozes voz koji ide 200 na sat da zaustavis za 2 sekunde. Za 2 sekunde mozes da ga usporis, a mi vec vidimo usporavanje (u vidu smanjenog prometa). Trziste jos uvek drzi inercija.
 
14 meseci je kratak period na trzistu nekretnina, pogotovo u situaciji kakvu mi imamo na nasem trzistu. Ne mozes voz koji ide 200 na sat da zaustavis za 2 sekunde. Za 2 sekunde mozes da ga usporis, a mi vec vidimo usporavanje (u vidu smanjenog prometa). Trziste jos uvek drzi inercija.

To zvuči u velikoj meri kao slepa nada. Usporavanje se uveliko dešava još od Q1 2023, mislim da je 4 kvartala dovoljno da se nazre bilo kakav trend. Podaci trenutno pokazuju stagnaciju cena i nijednu naznaku pada.

Koliko vremena treba da prođe, po tvom mišljenju, da se ta "inercija" potroši?
 
Jednostavno je, ne uzimaju se krediti i sve kupovine/prodaje su ili vezane ili dolaze iz kesa ljudi koji ne znaju za krizu. Ocigledno je malo ljudi primorano da proda u zurbi, da bi to pravilo pritisak na dole. Drzava je doprinela tome, tako sto je zamrzla kamatne stope kredita na 5%.
 
To zvuči u velikoj meri kao slepa nada. Usporavanje se uveliko dešava još od Q1 2023, mislim da je 4 kvartala dovoljno da se nazre bilo kakav trend. Podaci trenutno pokazuju stagnaciju cena i nijednu naznaku pada.

Koliko vremena treba da prođe, po tvom mišljenju, da se ta "inercija" potroši?
Pa tesko je predvideti, jer na to utice mnogo faktora. Ja verujem da je moguce da se potrosi za par godina (da ce ova stagnacija mozda vec ove godine preci u blagi pad koji ce trajati godinama), ali sve se to menja ako se neko zaduzi nekoliko milijardi EUR i pokusa da spreci "usporavanje voza", tako da se to moze malo i odloziti, kao sto ga kriza moze ubrzati. U svakom slucaju, ja verujem da je sada istorijski najgori period za kupovinu nekretnine, i da sad treba kupovati samo onaj ko mora. Verujem da ce za XX godina ovaj period biti posmatran kao najgori moguci period za kupovinu nekretnine. Mi smo i do 2008. imali veliki rast cena nekretnina, pa su cene pukle, ali za razliku od tog perioda mi sad imamo mnogo vise stambene izgradnje i brze smanjenje stanovnistva, ukljucujuci Beograd (dolazak Bangladesana i slicnih ce statisticki mozda usporiti pad stanovnistva, ali nece sustinski), pa cemo doci u situaciju da mnogi imaju po nekoliko nekretnina koje su im ili prazne ili ih izdaju za relatvino male pare. Ne kazem da je greska kupiti nekretninu, cuva vrednost, moze se zaraditi od izdavanja, ali mislim da ce se matematika promeniti tokom vremena. I takodje mislim da ce se za X godian ovaj period posmatrati kao najgori u istoriji za kupovinu nekretnine.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: M86
Ja sam bio da gledam stan u toj zgradi i bukvalno mi se zivot smucio. Malecna ulica, koja na mnogim delovima nema deo za pesake, je jedina veza ogromne zgrade od 200+ stanova? (Meni je tada receno da kupcima malih stanova ne nude opciju kupovine garaze, da li vazi i sada - ne znam). Da bi dosao do ulaza morao sam da prodjem pored vulkanizera koji je naredjao gume po nekom blatu koje je tu umesto trotoara. Kada dodjes na onaj asfaltirani deo oko samo zgrade moras da prodjes pored bukvalno tone djubreta, da li od prodavnice ili samih stanara jer put do ulaza vodi pored kontejnera. Ali ne salim se, bilo je dva puna kojtejnera djubreta i jos toliko djubreta van kontejnera. Pa cak i do samog zadnjeg dela zgrade gde je ulaz, pesackog dela nema, ali ima automobila. Okruzenje same zgrade je ocajno. Da bi dosao do kakve-takve civilizacije, Olimpa, Bulevara... e to je tek prica za sebe. Prolazis kroz "predivan" krajolik koji (suprise, suprise) uglavnom nema deo za pesake ili on sluzi za parking. Ja sam odustao, posle veoma kratkog razmisljanja. Da li si ti uopste bio tamo da vidis stan??
Nisam ni gledao jer sam skoro zvao i nije bilo 1.5 stanova (koje jurim), a i cena mi je bila idalje jača. Ko sto sam napisao ne znam taj kraj, nije ni došao u ozbiljnije razmatranje, samo sam video da je Bekament i delovalo je ok uradjena izgrada.
Zato sam i dao primer i ovih na Karaburmi jer taj kraj znam odlično i neverovatno mi je da neko prodaje po tim cenama, a jos neverovatnije da neko to uzima pa čak i za investicije.
 
Pa tesko je predvideti, jer na to utice mnogo faktora. Ja verujem da je moguce da se potrosi za par godina (da ce ova stagnacija mozda vec ove godine preci u blagi pad koji ce trajati godinama), ali sve se to menja ako se neko zaduzi nekoliko milijardi EUR i pokusa da spreci "usporavanje voza", tako da se to moze malo i odloziti, kao sto ga kriza moze ubrzati. U svakom slucaju, ja verujem da je sada istorijski najgori period za kupovinu nekretnine, i da sad treba kupovati samo onaj ko mora. Verujem da ce za XX godina ovaj period biti posmatran kao najgori moguci period za kupovinu nekretnine. Mi smo i do 2008. imali veliki rast cena nekretnina, pa su cene pukle, ali za razliku od tog perioda mi sad imamo mnogo vise stambene izgradnje i brze smanjenje stanovnistva, ukljucujuci Beograd (dolazak Bangladesana i slicnih ce statisticki mozda usporiti pad stanovnistva, ali nece sustinski), pa cemo doci u situaciju da mnogi imaju po nekoliko nekretnina koje su im ili prazne ili ih izdaju za relatvino male pare. Ne kazem da je greska kupiti nekretninu, cuva vrednost, moze se zaraditi od izdavanja, ali mislim da ce se matematika promeniti tokom vremena. I takodje mislim da ce se za X godian ovaj period posmatrati kao najgori u istoriji za kupovinu nekretnine.

Koliko godina ti imaš, jel se uopste sećaš 2008 godine na koju se konstatno pozivas? Recimo da je tada istorijski bio dobar momenat da se kupi nekretnina, kakve to veze ima sa nekim ko je tada bio u osnovnoj školi i spremao prijemni da upiše željenu gimnaziju i nije imao pojma o tržištu nekretnina niti bio u ikakvoj poziciji da kupi stan? Danas taj osnovac iz 2008 ima 30+ godina I mozda ima sopstvenu porodicu, mozda ne , ali svakako treba sa živi samostalan i nezavistan život za sta mu treba sopstveni stan. Medjutim, da se ne bi osećao da kupuje u istorijski najgorem periodu, bolje da sačeka XX godina pa da tada kupi jer ko normalan želi da se zivotno zaje*******e i preplati nekretninu. Znaci, taj 30+ lik koji nije iskoristio 2008. godinu da se stambeno obezbedi jer je tada bio u osnovnoj školi treba da ostane u roditeljskom stanu i sačeka neku 2038 kada prođe Expo, investicioni ciklus, kada se završi BW faza 15 i kada najzad cene budu počele da padaju na "realne" vrednosti. Medjutim, problem je što tada već neće biti 30+ nego blizu 50 i što će razmišljati kako i gde penzionise ili kako da školuje decu, itd. Dakle različite faze života donose potpuno različite prioritete. Da li bi radije kupio stan po istorijski najgorim uslovima, ili ostao kod roditelja do 50. godine? Ako je ovo drugo, tu sve pare sveta ne pomažu jer je kvrc u glavi...
 
Koliko godina ti imaš, jel se uopste sećaš 2008 godine na koju se konstatno pozivas? Recimo da je tada istorijski bio dobar momenat da se kupi nekretnina, kakve to veze ima sa nekim ko je tada bio u osnovnoj školi i spremao prijemni da upiše željenu gimnaziju i nije imao pojma o tržištu nekretnina niti bio u ikakvoj poziciji da kupi stan? Danas taj osnovac iz 2008 ima 30+ godina I mozda ima sopstvenu porodicu, mozda ne , ali svakako treba sa živi samostalan i nezavistan život za sta mu treba sopstveni stan. Medjutim, da se ne bi osećao da kupuje u istorijski najgorem periodu, bolje da sačeka XX godina pa da tada kupi jer ko normalan želi da se zivotno zaje*******e i preplati nekretninu. Znaci, taj 30+ lik koji nije iskoristio 2008. godinu da se stambeno obezbedi jer je tada bio u osnovnoj školi treba da ostane u roditeljskom stanu i sačeka neku 2038 kada prođe Expo, investicioni ciklus, kada se završi BW faza 15 i kada najzad cene budu počele da padaju na "realne" vrednosti. Medjutim, problem je što tada već neće biti 30+ nego blizu 50 i što će razmišljati kako i gde penzionise ili kako da školuje decu, itd. Dakle različite faze života donose potpuno različite prioritete. Da li bi radije kupio stan po istorijski najgorim uslovima, ili ostao kod roditelja do 50. godine? Ako je ovo drugo, tu sve pare sveta ne pomažu jer je kvrc u glavi...
Kome treba stan on bi trebalo da ga kupi ako je u mogucnosti, ja to nikad nisam sporio. Ja pricam o tome da trenutno imamo hajp, koji je u najvecoj meri zbog ljudi koji peru pare preko nekretnina i onih koji kupuju investicione nekretnine. Kad bude prosao hajp, tj. kad se bude opralo dovoljno para, kad svi budu imali po nekoliko investicionih nekretnina, uslovi za kupovinu ce biti bolji. Ja mogu da cekam na to, ili mogu da odem negde drugde. Ko ne moze da ceka, naravno da je bolje da kupi stan makar na kredit nego da placa kiriju ili da zivi sa roditeljima. Ja zivim u roditeljskom stanu, ali zivim sam, oni zive u maloj varosi.
 
Kome treba stan on bi trebalo da ga kupi ako je u mogucnosti, ja to nikad nisam sporio. Ja pricam o tome da trenutno imamo hajp, koji je u najvecoj meri zbog ljudi koji peru pare preko nekretnina i onih koji kupuju investicione nekretnine. Kad bude prosao hajp, tj. kad se bude opralo dovoljno para, kad svi budu imali po nekoliko investicionih nekretnina, uslovi za kupovinu ce biti bolji. Ja mogu da cekam na to, ili mogu da odem negde drugde. Ko ne moze da ceka, naravno da je bolje da kupi stan makar na kredit nego da placa kiriju ili da zivi sa roditeljima. Ja zivim u roditeljskom stanu, ali zivim sam, oni zive u maloj varosi.
Ali tek and ne razumem, u čemu se ogleda business model tih što uzimaju stanove za investiciju kada si upravo naveo da je bolje uzeti kredit, makar po najgorim uslovima, nego plaćati zakup. Dakle ko će da plaća zakupe za sve te skupe stanove koji se prodaju pre nego što se zabode ašov u zemlju? A kada taj hajp prođe i svi ovi kojima treba stan a nemaju roditelje koji su im ustupili svoj i preselili se u malu varoš, a veruj mi ogroman je broj takvih, sta ce se desiti sa trzistem kada oni počnu da kupuju...pa traznja će drastično porasti i cene samim tim će biti još više nego sada.
 
U svakom slucaju, ja verujem da je sada istorijski najgori period za kupovinu nekretnine, i da sad treba kupovati samo onaj ko mora.

Na stranu da li si u pravu ili ne, jer to niko ne može da zna i videćemo šta će se dešavati, ali samo bih konstatovao da je zadnjih 10-ak godina ovo rećenica koju kupci konstantno ponavljaju u raznim verzijama, i da ih iz godine u godinu tržište demantuje.
 
Da bi se pravi pad cena desio u Beogradu trebalo bi barem neki uslovi da se ispune:
- Masovan odliv stanovnistva (-20%) - ne desava se
- Masovan gubitak posla (pad zaposlenosti za 20%) - ne desava se
- Pad vrednosti dinara (-40%) - ne desava se
- povecan broj prodaja od strane banaka (20-30%) - ne desava se
- Da cujemo u vestima delikventi krediti se povecavaju (20-30%) - ne desava se
- Neko veliko zagadjenje hemijsko pa da prodaju - ne desava se
- Masovna izgradnja stanova i povcanje pritiska na strani ponude - desava se ali ne u dovoljnoj meri.

Zbog cega bi neko prodavao stan??? Ne razumem koja je to logika "pasce cena". Zasto bi pala cena?? Samo masovna stanogradnja moze da doprinese pritisak na strani ponude. Da nije BNV projekta bilo Vracar bi sad bio na 8.000 eura m2. Srecom u poslednjem trenutku se desilo.

Da bi neko bio primoran da prodaje stan HITNO po nizoj ceni mora za to da postoji neki uslov. U smislu mora da postoji zasto bi sad neko prodavao stan po hitnom postupku. Gubitak posla ili odlazak iz Srbije ili tako nesto. Nece niko sad da prodaje stan na vrat na nos (po nizoj ceni) tek tako. Nema nikakve logike. Pojedinacni slucajevi da (lecenje, otvaranje biznisa, preseljenje u manji-veci i slicno) ali masovno ne. Ljudi ce pre da se snalaze (baba, deda, majka, otac, komsija, strina, tetka iz Kanade, selo i slicno) nego da prodaju imovinu. Iskreno znam nekoga ko zivi u jako teskim uslovima ali ima stan. (pomazem mu ja po malo ponekad). Njemu kada bi rekao prodaj stan mislim da bi mi smar opalio.

Realno mnogo je veca sansa da ce se desiti vrtoglav rast:
- Najavljeno spustanje kamatnih stopa
- Najavljen mega investicioni ciklus u Beogradu od 15 milijardi
- Dolazak nasih iz dijaspore
- Ugovoreni dolazak 20k njih iz Nigerije
- Sve veci broj radnih imigranata
- Rast broja stanovnika u Beogradu
Pad prometa za godinu dana od 31%, za tebe nije nikakav problem, a ni za vlasnike? Mislim da je čisto do mentaliteta, jer bi u drugoj državi to bio dovoljan razlog za pad cena. Ali, pošto se kod nas sav kapital gura u nekretnine, onda važe druga pravila. Naveden je primer onih, koji žive u velikom stanu, a imaju kredit, jer je plata mala, a troškovi stanovanja veliki.
 
Pad prometa za godinu dana od 31%, za tebe nije nikakav problem, a ni za vlasnike? Mislim da je čisto do mentaliteta, jer bi u drugoj državi to bio dovoljan razlog za pad cena. Ali, pošto se kod nas sav kapital gura u nekretnine, onda važe druga pravila. Naveden je primer onih, koji žive u velikom stanu, a imaju kredit, jer je plata mala, a troškovi stanovanja veliki.

Ovo inače nije izolovan slučaj u Srbiji, jer su cene nekretnina rasle u 2023. i u Poljskoj, Bugarskoj, Hrvatskoj, a promet je padao. Pad prometa ne mora nužno da korelira sa padom cena, zavisi od lokalnih uslova i kakav je odnos ponude i tražnje (od grada do grada).
 
Pa tesko je predvideti, jer na to utice mnogo faktora. Ja verujem da je moguce da se potrosi za par godina (da ce ova stagnacija mozda vec ove godine preci u blagi pad koji ce trajati godinama), ali sve se to menja ako se neko zaduzi nekoliko milijardi EUR i pokusa da spreci "usporavanje voza", tako da se to moze malo i odloziti, kao sto ga kriza moze ubrzati. U svakom slucaju, ja verujem da je sada istorijski najgori period za kupovinu nekretnine, i da sad treba kupovati samo onaj ko mora. Verujem da ce za XX godina ovaj period biti posmatran kao najgori moguci period za kupovinu nekretnine. Mi smo i do 2008. imali veliki rast cena nekretnina, pa su cene pukle, ali za razliku od tog perioda mi sad imamo mnogo vise stambene izgradnje i brze smanjenje stanovnistva, ukljucujuci Beograd (dolazak Bangladesana i slicnih ce statisticki mozda usporiti pad stanovnistva, ali nece sustinski), pa cemo doci u situaciju da mnogi imaju po nekoliko nekretnina koje su im ili prazne ili ih izdaju za relatvino male pare. Ne kazem da je greska kupiti nekretninu, cuva vrednost, moze se zaraditi od izdavanja, ali mislim da ce se matematika promeniti tokom vremena. I takodje mislim da ce se za X godian ovaj period posmatrati kao najgori u istoriji za kupovinu nekretnine.
Ko spada sve u one koji "moraju da kupe" nekretninu. Da li su to samo oni koji kupuju za život ili tu spadaju i investicioni kupci? Pitam jer i jedni i drugi mogu da se stave u kategoriju. Ipak nisu nekretnine 'leba pa da moraju da se kupe po svaku cenu.
 
2008. kad je bila kriza dopustili su da pukne par banaka i da ceo ekonomski i finansijski sistem dozivi kolaps.
Spasili su ove glavne, zato i jesmo u ovom problemu dva scenarija danas. Da su te banke otišle u stečaj ne bi imali ovolike dugove i inflacija bi bila manja. Sledstveno tome i cene nekretnina ne bi otišle toliko. Ali ti bankari su suviše moćni i svi plaćamo za njihov spas.
 
Vrh