Šta je novo?

Cene nekretnina

Neki osporavaju brojke vezano za pad broja stanovnika na Novom Beogradu i iznose neke anegdotske dokaze.

Ja sam odrastao na Novom Beogradu, zgrada od 19 stanova u kojoj sam do skora ziveo je imala 27 dece u moje vreme, danas ima mozda dvoje dece.
Nekada je u zgradi zivelo 60 ljudi, mislim da sada u ovom trenutku nema vise od 30 ljudi. Naravno kada je pravljeno naselje je bilo novo, tako da su dolazili mladni bracni parovi sa decom, ali opet nije doslo do prave smene generacija, kako bi to trebalo da bude.
Gomila stanova je poluprazna/prazna, neki se izdaju, tako da nisam siguran u kojem su statusu trenutno neki od njih.

Podaci koje sam izneo sa Vikipedije su zvanicni podaci popisa.
Gubitak stanovnistva u Srbiji se ubrzao, za 11 godina je izgubljeno 540.000 stanovnika - plus je 300.000 dodato iz administrativnih izvora - tako da nismo ni sigurni gde stvarno ti ljudi zive.
Plus iskreno mozemo da dovedemo u pitanje podatke o broju Albanaca i Bosnjaka, oni iz politickih razloga dodaju i svoju dijasporu. Tako da su padovi mozda i veci.

Pad na prethodna dva popisa je bio oko 320.000.

Je li zna neko koliki je profit investitora?

Meni je ispod casti da punim dzepove nekih polupismenih, alavih investitora, cesto je u pitanju i mafijaski novac.
Stanovi su u najboljem slucaju srednjeg kvaliteta sa Bombaj urbanizmom.
Da to tako jeste, vukli bi te za rukav da kupiš CEO stan za 10-15k eura ali ceo stan a ne kvadrat! Pogledaj samo sva vojvođanska sela gde dobiješ celu kuću i plac od 500-800 kvadrata za 10k eura sve all inclusive!!!
U vojvođanskim selima sa svom infrastrukturom (gas, internet, kablovska, struja, voda) imaš kuće za 10k da BIRAŠ!!
Ja koliko sam video niko kupce ne vuče za rukav u BGu a pogotovo ne na NBGu! Naprotiv više su svi u fazonu my way or the high-way...
 
Ovim megalomanskim projektima poput BNV, EXPO-a, autoputevima sa enormnom cenom, putem krediritranja i svega ostalog reklamiranog kao nikad vidjen "napredak", se danas toliko mnogo ljudi enormno nalapa u mutnom da su kolicinski sposobni da stvore povecan standard ove zemlje kroz porast potraznje. To je trasa koja ce se nekoj generaciji obiti od glavu. Svakako iz toga tesko da ima povratka. Raslojavanje izmedju politicara, kontraverznih "biznismena", saradnika i prijatelja ovih prvih i svih ostalih ce uzeti eksponencijalni rast. Bukvalno je rodjena jedna nova generacija profitera. Lepo smo birali.
 
Pogledaj samo sva vojvođanska sela gde dobiješ celu kuću i plac od 500-800 kvadrata za 10k eura sve all inclusive!!!
U vojvođanskim selima sa svom infrastrukturom (gas, internet, kablovska, struja, voda) imaš kuće za 10k da BIRAŠ!!

Možeš li napisati koja su to sela? Može i link do takvih oglasa ako si to razgledao.
 
U vojvođanskim selima sa svom infrastrukturom (gas, internet, kablovska, struja, voda) imaš kuće za 10k da BIRAŠ!!

1704679964133.png
Ovo je mapa opratera A1, verujem da je slicno stanje i sa drugim operaterima. Srbija, pa i Vojvodina su dobro pokrivene 4g signalom. Brzina neta je preko 100mbit/s, tzv kablovska televizija moze da ide preko istog tog interneta. Struje i vode (mada, kakve) ima vazda svuda. Ako je ovo prethodno tacno, teze je naci selo u Vojvodini koje nema navedenu infrastrukturu, nego da je ima. Ostaje kao glavno pitanje: stanje kuce i perspektiva kraja u kom se nalazi. Za 10k eur meni zvuci tesko moguce, da ne bude: koliko para toliko muzike.

Bilo bi zanimljivo da cujemo, ako imas nesto linkabilno, da pogledamo.
 
Možeš li napisati koja su to sela? Može i link do takvih oglasa ako si to razgledao.
Pošto klasičan link nemam već samo facebook link onda evo par screenshotova sa oglasom:
U oba slučaja radi se o IZVORNOM stanju i naravno da treba ulagati, ali da se javi stan u takvom izvornom stanju negde na NBG za 1500 po kvm mislim da bi se ljudi borili i rukama i nogama da kupe i još bi plaćali veću cenu.
1. primer. Kuća u Prigrevici (selo pored Apatina) - Cena 10k eura.
1704707287107.png

1704707304445.png

1704707316718.png

1704707332674.png


2.) Primer - Isto selo - Prigrevica pored Apatina, malo veći plac i malo skuplja kuća :) U odnosu na BG cene smešno jer ne možeš ni parking mesto da kupiš za te cene.

1704707474252.png

1704707509674.png

1704707529288.png

1704707562908.png
 
Ovim megalomanskim projektima poput BNV, EXPO-a, autoputevima sa enormnom cenom, putem krediritranja i svega ostalog reklamiranog kao nikad vidjen "napredak", se danas toliko mnogo ljudi enormno nalapa u mutnom da su kolicinski sposobni da stvore povecan standard ove zemlje kroz porast potraznje. To je trasa koja ce se nekoj generaciji obiti od glavu. Svakako iz toga tesko da ima povratka. Raslojavanje izmedju politicara, kontraverznih "biznismena", saradnika i prijatelja ovih prvih i svih ostalih ce uzeti eksponencijalni rast. Bukvalno je rodjena jedna nova generacija profitera. Lepo smo birali.
Problem je i to sto mnogi koji su protiv vlasti nemaju nista protiv ovakvih projekata jer npr. imaju po nekoliko nekretnina i odgovara im bilo sta sto moze da izazove pumpanje cena jer njima licno to odgovara. Ili su na drugi nacin nasli svoje mesto u ovakvoj bari/mulju.
 
Poenta kupovine starogradnje (bar 10+ god. starosti) je po meni:

1) Lokacija. Ne zanimaju me previše prostrana polja Galenike, Ledina, Makiša ili industrijske zone koje nisu bile predviđene za stanovanje. Izuzetak su eventualno nekadašnje industrijske zone blizu centra ali ovde dolazimo do cene.. Meni je bitno da imam gde da se prošetam bez da ulazim u kola i generalno da ogromnu većinu potreba zadovoljavam bez prevoza (sem bajsa). Znači blizina uređenog parka kao Kališ ili Taš, blizina šetališta uz Savu ili Dunav, tog famoznog budućeg linijskog parka, uredjen bulevar kao i blizina mesta za izlazak, pijace itd. Deci je bitna blizina osnovne, srednje skole ili faksa i da bez muke, da mogu uveče da se vrate peške iz izlaska npr. Dom zdravlja da ne nabrajam dalje, stičete sliku..

2) Cena. Na forumu je bilo mišljenja da je cena starogradnje blizu novogradnji!? Gledao sam starogranju u blizini Landmark Residence u Bul. Kralja Aleksandra.. razlika u ceni je bila 50%.. Da ne govorim da je kod Kalemegdana stan prodat za 4000 a jedina novogradnja u blizini je izgleda sa 12 skočila na 15000. Dobro Kalemegdan je po svemu izuzetna lokacija, ali npr. i u donjem delu gornjeg Dorćola (zvuči pomalo kao Severna Makedonija na zapadnom Balkanu :) ) je prodaja starogradnje bila malo ispod 3000 a pogledajte novogradnje u okolini..

3) Investiciono - čuva ili povećava vrednost. Novogradnja ima tendenciju da postane starogradnja.. Posebno me ne zanimaju megalomanski projekti koji u slučaju krize (baš krize kao one devedesetih) imaju tendenciju da se pretvore u geta..

4) Struktura stana - mada je bilo misljenja da novogradnja ima bolju strukturu, molim vas da mi pokažete trostranu novogradnju uopšte (bez da je stan od 200m) ili novogradnju koja sa 50 - 60 kvadrata ima dve spavaće sobe. Ovde govorim o tim velikim projektima o kojima se najčešće piše na ovom forumu. Jedini normalni stanovi u ovoj novogradnji su mikro stanovi. Ostali su izduženi i gledaju na jednu stranu (dve ako je u pitanju ćošak zgrade) zato što su sami projekti megalomanske gromade građene da se maksimizuje profit (nemam ništa protiv profita, ali imam protiv nakaradnog uređenja grada i državne uprave koja ne radi svoj posao). Novogradnja ukoliko je mali projekat, se izuzima od ovoga i može imati dobru strukturu stana. Unutrašnjost je svakako našminkanija u novogradnji ali zbog zahteva profita arhitekte grade monstruozne građevine sa groznim strukturama stanova a u unutrašnjosti zgrada postoje dugački uski hodnici koji potsećaju na hotel a ne na stambenu zgradu.

5) Cena održavanja. Nešto što se nije često pominjalo a čini jako bitnu stvar normalnom čoveku. Cena održavanja stana u mega novogradnji (da ne ponavljam - mislim na te velike projekte) je nesrazmerno i nezasluženo, užasno velika. Da li govorimo o BNV, West 65 ili The One ili bilo kojoj drugoj mega novogradnji, cena održavanja po kvadratu je od minimuim 0.5 ali najčešče 1EUR i čak i više u ekstremnim slučajvima. Ako ću na uobičajeno plaćanje Infostana gde već plaćam održavanje plaćati još 100EUR mesečno za stan od npr 75 kvadrata onda će to biti solidan udarac na budžet.. da ne nabrajam šta bih mogao sa tih 1200EUR godišnje. Cene firmi koje održavaju tek izgrađene zgrade smatram zelenašenjem ili tzv. prekomernim oštećenjem. Za šišanje trave i zalivanje poneki zasadjeni cvetić i možda zamenu sijalice jedan ogroman komleks plaća milionske iznose? i to bez mogućnosti da se zameni firma koja vodi održavanje?

Sad kad pogledam moj megalomanski post :) dosta sam postova pogledao pa da zaokružim odgovore ili moje mišljenje na jednom mestu..
 
Neki osporavaju brojke vezano za pad broja stanovnika na Novom Beogradu i iznose neke anegdotske dokaze.

Ja sam odrastao na Novom Beogradu, zgrada od 19 stanova u kojoj sam do skora ziveo je imala 27 dece u moje vreme, danas ima mozda dvoje dece.
Ako ti je matematika tačna, onda bi prošireno na ceo NBGD 7-8/10 škola bilo potpuno prazno. Trenutno uz kriminalno loš natalitet, neki delovi NBGD-a vape za školom više i ti dalje misliš da je pre bilo više stanovnika. Ok poštujem veruj i dalje.
 
Ko zeli, moze da proveri na sajtu Zavoda za Statistiku (https://data.stat.gov.rs/Home/Result/18010403?languageCode=sr-Latn)
Konkretno za Novi Beograd:
20112022
Populacija 0-20 godina39.76943.090
Populacija 21-40 godina63.58453.188
Populacija 41-60 godina61.34558.564
Populacija 61+ godina50.22355.894
Ukupno214.921210.736

Znaci, populacija se jeste smanjila za oko 4k i broj dece se jeste povecao za 3k, tako da su tacne obe cinjenice koje su ovde navodjene.
Cak se povecala i populacija starija od 60 godina (baby boom generacija) za 5k.
Ali je znatno opala populacija od 21-40 godina (10k stanovnika) i malo manje populacija od 41-60 godina (za 3k stanovnika).
Ispada da imamo vise dece i penzionera a manje radno sposobnih.
Pa sad neka tumaci to ko kako hoce.
 
Ko zeli, moze da proveri na sajtu Zavoda za Statistiku (https://data.stat.gov.rs/Home/Result/18010403?languageCode=sr-Latn)
Konkretno za Novi Beograd:
20112022
Populacija 0-20 godina39.76943.090
Populacija 21-40 godina63.58453.188
Populacija 41-60 godina61.34558.564
Populacija 61+ godina50.22355.894
Ukupno214.921210.736

Znaci, populacija se jeste smanjila za oko 4k i broj dece se jeste povecao za 3k, tako da su tacne obe cinjenice koje su ovde navodjene.
Cak se povecala i populacija starija od 60 godina (baby boom generacija) za 5k.
Ali je znatno opala populacija od 21-40 godina (10k stanovnika) i malo manje populacija od 41-60 godina (za 3k stanovnika).
Ispada da imamo vise dece i penzionera a manje radno sposobnih.
Pa sad neka tumaci to ko kako hoce.
I u slučaju da je većina kupovina nekretnina po NBG investicionog karaktera, opet bi zakupci trebali biti prijavljeni na toj opštini. Tako da mi ništa nije jasno.
 
I u slučaju da je većina kupovina nekretnina po NBG investicionog karaktera, opet bi zakupci trebali biti prijavljeni na toj opštini. Tako da mi ništa nije jasno.
Moje misljenje, barem tako tumacim ove podatke, jeste da se broj stanova na Novom Beogradu povecao zbog ove stanogradnje, deo stanova je kupljen za zivot, deo kao investicija. Oni koji su kupili za zivot su verovatno porodice sa decom koju mogu da upisu u vrtic ili u skolu i zato imamo rast broja dece. Sa druge strane, mnogi radno sposobni, mladi, bez dece, verovatno napustaju Novi Beograd i verovatno idu u inostranstvo, pa zato imamo ukupno smanjenje broja radno sposobnih.
 
Moje misljenje, barem tako tumacim ove podatke, jeste da se broj stanova na Novom Beogradu povecao zbog ove stanogradnje, deo stanova je kupljen za zivot, deo kao investicija. Oni koji su kupili za zivot su verovatno porodice sa decom koju mogu da upisu u vrtic ili u skolu i zato imamo rast broja dece. Sa druge strane, mnogi radno sposobni, mladi, bez dece, verovatno napustaju Novi Beograd i verovatno idu u inostranstvo, pa zato imamo ukupno smanjenje broja radno sposobnih.
Ali ta investicija je u ovom slučaju mrtva, tj. prazna, jer da postoje podstanari valjda bi bili prijavljeni na opštini.
 
Ali ta investicija je u ovom slučaju mrtva, tj. prazna, jer da postoje podstanari valjda bi bili prijavljeni na opštini.
Ne mora da znaci, mnogi podstanari su ljudi bez dece kojima nije toliko bitna prijava na adresu. E sad, sigurno ima i ljudi sa decom, a s obzirom da vecina stanodavaca ne prijavljuje stanare, nisam siguran da li oni mogu da budu neprijvaljeni, tj. da se vode na neku drugu adresu a da salju decu u skolu ili vrtic na Novom Beogradu.
 
Iz nekog mog uskustva podstanari se cesto vode na roditeljsku kucu/stan. Ili ako im treba Bg prebivaliste to bude negde random gde imaju prijatelja, rodjaka, tetku i sl. da ih prijave.
 
Pa i da je manje ljudi u nekoj opštini ili državi, biće bolje ako se svi potrude da bude bolje. Nije dobar takav trend, ali takav je način modernog života. Ne treba emigracija da bude argument da bi se pljuvalo po bilo kojoj državi iz koje se emigrira. Ništa nije linearno, nekad ide bolje, nekad gore, u skladu smo sa EU. Pomoću višeg standarda, većih šansi i privlačnosti sistema, države EU uvoze ljude i tako im raste populacija, inače ne bi bili u plusu, tamo gde jesu u plusu. Slovenija decenijama uvozi ex-yu stanovništvo, Ujaci počeli da uvoze Nepalce naveliko. Snalaženje.
 
Trenutno citam knjigu Chip war, mnogo dobra knjiga i pod utiskom sam te knjige.
Industrija poluprovodnika -- u kojoj i sam radim, je primer kako kapitalizam moze da bude ekstremno efikasan.
Ta efikasnost se postize konkurencijom, inventivnoscu itd....onaj ko nije konkurentan i inventivan brzo biva eliminisan, i tu nema izuzetaka, bio to Intel, Toshiba itd...
Zahvaljujuci tom i takvom sistemu, mi danas imamo jako jeftinu elektroniku, spram njenih sposobnosti, nezamislivo pre 50 godina.
Tom razvoju su doprinele stotine i hiljade inzenjera, istrazivaca, biznis ljudi, ali ono sto je zapravo u osnovi svega toga jeste konkurencija koja je gurala razvoj unapred.

I sada sa druge strane imas sprsku gradjevinsku instrustriju, koja je u sustini slaganje cigli, tehnologija od pre 4000 godina, koja je ekstremno neefikasna, ne moze da isporuci vecini ljudi proizvod po razumnoj ceni. Toliki stepen neefikasnosti mora da se sistematski stimulise, znaci to je sprega drzave i nekih lobi grupa. U interesu je drzave da preko poreza, izvuce sto vise kapitala od gradjana (i ima imaginaran rast gdp-a), interes rentijera je da ima visoke cene izdavanja, interes je investitora da imaju profite od nekoliko stotina procenata. SFRJ je mogla da napravi od 1960 - 1980 ogromnu kolicinu stanova, sa tehnologijom i znanjem koje je bilo nemerljivo manje u poredjenju sa danasnjim, i da obezbedi i humanije i jeftinije stanove velikom broju gradjana, a danas to kao nije izvodljivo.
Ja bih doveo najefikasniju Kinesku firmu za stanogradnju, dao im ogromni plac u produzetku Novog Beograd, pitao da li mogu da izvedu takav i takav urbanisticki plan i kvalitet gradnje po ceni od 700 evra za kvadrat i pustio ljude da odrade posao kako dolikuje. To bi bio pravi kapitalizam i efikasnost, da dovedes najbolje i da mu napravis izazov, a ne ovo.
Doduse cene ce svakako padati, jer je ovo danas totalna besmislica. Srbija ima gdp od svega 11.000 dolara, dok Amerika ima 80.000, Srbija je i dalje jako siromasna zemlja kojoj ne prilici ova cena stanova.
 
Ko se beše podsmevao povratnicima iz Švedske?
 
Doduse cene ce svakako padati, jer je ovo danas totalna besmislica. Srbija ima gdp od svega 11.000 dolara, dok Amerika ima 80.000, Srbija je i dalje jako siromasna zemlja kojoj ne prilici ova cena stanova.
Pa puna ti Srbija gradova gde je kvadrat ispod 1000e, biraj. Ne moraju svi ziveti u pet centralnih beogradskih opstina.
 
Ovim megalomanskim projektima poput BNV, EXPO-a, autoputevima sa enormnom cenom, putem krediritranja i svega ostalog reklamiranog kao nikad vidjen "napredak", se danas toliko mnogo ljudi enormno nalapa u mutnom da su kolicinski sposobni da stvore povecan standard ove zemlje kroz porast potraznje. To je trasa koja ce se nekoj generaciji obiti od glavu. Svakako iz toga tesko da ima povratka. Raslojavanje izmedju politicara, kontraverznih "biznismena", saradnika i prijatelja ovih prvih i svih ostalih ce uzeti eksponencijalni rast. Bukvalno je rodjena jedna nova generacija profitera. Lepo smo birali.
Apsolutno se može govoriti o celom, novom savremenom ciklusu akumulacije kapitala.
Sličnosti ima i sa arhetipskom, prvobitnom akumulacijom ili bolje Marksovom primitivnom akumulacijom.

Ima jedan lep, može se reči proročanski članak od skoro 10 godina iz Peščanika koji opisuje upravo ovaj BW proces.

E sad, neko prozorljiviji bi mogao da predvidi koliko smo tačno naj***li i koliko će decenija trebati da se taj kapital preotme nazad i rasporedi po nekom meritu.
Ja predviđam bar 50 do 70 godina.
 
Pa puna ti Srbija gradova gde je kvadrat ispod 1000e, biraj. Ne moraju svi ziveti u pet centralnih beogradskih opstina.
Nije to resenje. Mnogi koji nemaju stan u mestu u kome zive vec imaju stan ili kucu u nekom manje razvijenom mestu odakle su pobegli, verovatno sa razlogom, tako da nema potrebe da kupuju kucu ili stan u istom ili nekom drugom nerazvijenom mestu. U teoriji je super, u praksi ne pije vodu dok se ne sprovede decentralizcija i pocnu malo da razvijaju ostala mesta sem Beograda. Ali nekom ocigledno odgovara centralizacija, pa se zato i dalje gura ta politika.
 
Pa puna ti Srbija gradova gde je kvadrat ispod 1000e, biraj. Ne moraju svi ziveti u pet centralnih beogradskih opstina.

Muka kad je 50% ekonomije u glavnom gradu :) Razumem šta hoćeš da kažeš i slažem se načelno, ali ja kad sam razmatrao da se odselim iz BG shvatio sam koliko je to neizvodljivo zbog industrije u kojoj radim i koja samo ovde postoji.

Inače razmatram sve opštine za kupovinu stana osim Voždovca :)
 
Vrh