Šta je novo?

Cene nekretnina

Što se tiče tvoje teorije da centri moći žele napredak i prosperitet siromašnih zemalja, da bi im prodavali Nike i Apple, to nema osnova u realnosti. Evo već 500 godina niko nije pokušavao da unapredi i pomogne siromašne kolonije, kolonijalne sile su samo iscrpljivale njihove prirodne resurse, pljačkale i porobljavale njihovo stanovništvo, a isto se sprovodi i danas, samo pod pod velom navodne demokratije, koja je zapravo najveća glupost stvorena u istoriji.
Ne znam u kojoj realnosti ti zivis ali u ovoj to nije teorija nego cinjenica. Samo u poslednjih 30 godina je preko milijardu ljudi izdignuto preko ruba ekstremnog siromastva, po maltene svakom relevantnom parametru poslednjih 100 godina su bile godine nezapamcenog progresa i napretka kvaliteta zivota.

Slazem se samo s tobom da ima dosta 'lobotomiranih' ljudi, samo su za mene to oni koji se bave BalkanInfo teorijama zavere umesto da realno sagledaju svet oko sebe.
 
Ne znam u kojoj realnosti ti zivis ali u ovoj to nije teorija nego cinjenica. Samo u poslednjih 30 godina je preko milijardu ljudi izdignuto preko ruba ekstremnog siromastva, po maltene svakom relevantnom parametru poslednjih 100 godina su bile godine nezapamcenog progresa i napretka kvaliteta zivota.

Slazem se samo s tobom da ima dosta 'lobotomiranih' ljudi, samo su za mene to oni koji se bave BalkanInfo teorijama zavere umesto da realno sagledaju svet oko sebe.
Ma naravno, nego kako je moguće da najveći filozofi i naučnici sveta upozoravaju na ovo isto što i ja? Da li su i oni poludeli? Ili jedan Mišel Fuko nije imao tu čast da mu ti predaješ, pa da može nešto da nauči od tebe?

Što se tiče ovoga ,,nezapamćenog" progresa o kome govoriš, evo samo da te podsetim:

- dišemo najzagađeniji vazduh u Evropi
-hrana najgoreg kvaliteta
- najviša stopa obolelih od malignih bolesti
- pre 20 godina stopa autizma je bila otprilike jedan na 10.000, sada je to enormno učestao poremećaj.

- u mojoj osnovnoj školi koja je brojala 2.000 učenika postojao je samo jedan specijalni razred sa ukupno osam ometenih učenika. Školu za ometenu decu nismo imali u mom mestu. Od jedne učiteljice u redovnoj školi nedavno čujem da od 25 učenika koliko ima u razredu, čak petoro imaju neki poremećaj i uče po iop- u.
- kad sam gledala slike Beograda iz 80-ih godina, došlo mi je da plačem. Šta se gradilo u socijalizmu, to ovi jadnici ne znaju ni da okreče.

- kriju se podaci koji procenat stanovništva je oboleo od bolesti zavisnosti jer su upravo ove bolesti jedan od glavnih motora kapitalizma.

- rad prosvete, suda, policije, centara za socijalni rad služi samo degradiranju običnog normalnog čoveka i pružanju podrške nasilnicima, manipulatorima i parazitima.

- pozicija društvene moći se daje ili defakto osobama iz spektra mračne trijade, ili polupismenim sendvičarima jedva prosečne inteligencije koji rade po nalogu ,,odozgo".

itd itd.

Naravno, mračna Trijada i sendvičari su tu da opovrgnu da išta od ovoga postoji i da nas ubede u ,,Carevo novo odelo."
 
Ko da 3600 za belvil realno je za ludaru ;) 3700 je trenutno u Sakuri i to bez cenkanja. U Lastavicama na popustu neki stanovi i ispod 3000. U takvim okolnostima kupovati Belvil na kojem se već vidi zub vremena ili A blok za 4200 koji se dosta dobro drži ali ponovo to nisu više nove zgrade, je po meni suludo.
Ко уопште да преко 2500 за одвратну урбану пустињу звану НБГ тај је за лудару.
 
Nego Ima li šta jeftino? Proslo je barem par godina od kako cekamo parket za ogrev i kojekakve kataklizme. Nadam se da ce to skorije jer uskoro krece novi bull cycle.
 
Ne znam u kojoj realnosti ti zivis ali u ovoj to nije teorija nego cinjenica. Samo u poslednjih 30 godina je preko milijardu ljudi izdignuto preko ruba ekstremnog siromastva, po maltene svakom relevantnom parametru poslednjih 100 godina su bile godine nezapamcenog progresa i napretka kvaliteta zivota.

Slazem se samo s tobom da ima dosta 'lobotomiranih' ljudi, samo su za mene to oni koji se bave BalkanInfo teorijama zavere umesto da realno sagledaju svet oko sebe.

Ti baš imaš problema sa razumevanjem i povezivanjem tvrdnji i činjenica.

To što je u poslednjih 30 godina milijarda ljudi izdignuta iznad ruba siromaštva nema nikakve veze sa kolonijalnim gospodarima već naprotiv, izdizanje iznad siromaštva se desilo tamo gde su gospodari izgubili uticaj.

Poslednjih 100 godina jesu bile godine nezapamćenog napretka, opet iz razloga opadanja moći zapadnog kolonijalizma gde su se Azija i Afrika (donekle) odvojili i uspeli da prekinu kolonijalno sisanje.

Istočna Evropa početkom 90ih je sklonila svog istočnog kolonijalistu (zamenjen zapadnim blažim).
 
Na kraju krajeva mi i baštinimo sasvim drugačije vrednosti, recimo našem čoveku je bitno da kad kupi nekretninu, da tu u komšiluku ima nekoga s kim povremeno može da se porazgovara, popije kafu, da mu pričuva stan/kuću kad je odsutan, pa onda u još boljem stepenu razvoja komšijskih odnosa, odveze kolima, doveze decu, završi nešto usput po gradu, pomogne oko raznih životnih okolnosti (svadbe, krštenja, slave i dr važni događaji). Ljudi koji žive po onim splavovima na reci to mnogo bolje znaju i ta kultura stanovanja i ambijent ih uvek okreće jedne na druge, naravno uz potrebnu privatnost koja se čak i tamo podrazumeva...to sve stvarno često nema cenu.
Комично и нетачно демагошко уопштавање о идиличним комшијским односима и осталим ббаштенским идилама и вредностима у твојој глави. То било некад , а и онда у појединим случајевима. Где год сам живео на Западу имао сам поуздане и одговорне комшије. СВИ народи су добри, не ваљају политички, правни, економски, цивилизацијски системи који им мењају менталитет и навике. Довољно је погледати око себе док правиш снешка.
 
Apsolutno. Najpametnija stvar koja je nekad postojala je tkzv Interail karta, studenti ranac na leđa, mesec i po dana, evo ti neka lova idi sine/ćeri obiđi Evropu.
Danas pola studenata nema pasoš, nisu nikad leteli avionom, eventualno odu u Paraliju i u Beč na 3 dana kod tetke. Da su (ili njihovi roditelji koji su stasavali 90tih a koji sada prodaju stanove nasleđene od roditelja) obišli interesantni Hamburg, pomenute Valensiju, Stokholm, Strazbur, Lion, (dopuni po želji) sigurno bi imali mnogo realniji pogled na vrednost nekretnina:
"Ćale, ovo ne vredi 3 ili 4K evra, jesmo sentimentalno vezani za ovaj grad, ali budimo realni, nemoj zaj...at."
Ja, na primer, smatram da mladi danas (poslednjih 10-15 godina,) mnogo više putuju u inostranstvo nego osamdesetih i sedamdesetih, a o devedesetim da ne govorimo. Onda je posetiti NjuJork, Kinu ili Japan, bila velika stvar, a danas poznajem gomilu ljudi koji su tamo bili. O Evropskim destinacijama da ne govorim.

Postoje jeftine Bus ture po Evropi sa kojima se obiđe gomila poznatih mesta.
 
Počinje veliko hlađenje hrvatskog tržišta nekretnina

Jedan smeo tekstom o srpsk...ovaj, hrvatskom trzistu stanova.

Nekoliko pasusa, s ozbirom da je clanak iza paywalla:

"Iako nas akteri aktivno uključeni u hrvatsko tržište nekretnina uveravaju da će cena stanova samo rasti i ako ne kupite danas, propuštate priliku života, činjenica je da od ove godine počinje veliko otrežnjenje investitora, prodajnih agenata, developera i ponekog analitičara."

"Činjenica je da su cene stambenih nekretnina u poslednje dve do tri godine zbog konverzija evra, programa državne odmoći, nagovaranja nekih agencija da se prodajna cena postavi bitno višom od realne i bitno većeg predstavljanja troškova gradnje od investitora zbog, kako oni navode, povećanih cena ulaznih troškova, sumanuto porasle."

"Dodatno, u 2024. godini na tržište dolazi dosta novih stanova s obzirom na broj izdanih građevinskih dozvola tokom ove godine, u situaciji kada mnoge novogradnje nisu prodate od početka 2023. godine, odnosno kada je u pojedinim zgradama ili projektima prodato daleko manje od 50 odsto stanova."

"Kroz medije se još uvek provlači poslednji narativ zbog čega su cene stambenih prostora visoke, a to je visok trošak gradnje. Pa hajdemo malo proanalizirati, odnosno demistificirati te tvrdnje. Iako je istina da je trošak gradnje, koji se kreće u rasponu od 55 do 75 odsto ukupnog troška, najbitnija stavka prilikom formiranja konačne cene nekretnina, prava je istina da su se cene građevinskog materijala tokom ove godine bitno 'normalizovale'."


Autor teksta nije kupio stan 2016., pa mu sad krivo 🙃
 
Kaća Lazarević strikes again


Ukazuje da kupci povoljnije mogu da kupe stan u starogradnji. Ukoliko pronađu stan koji im odgovara – savetuje da ne treba čekati, već ga treba odmah kupiti.

Ukazuje na to da su cene kvadrata u novogradnji visoke na bilo kojoj lokaciji jer, kako kaže, ljudi koji zidaju imaju svoju kalkulaciju.
„Jako puno su uložili u te nove zgrade i smatraju da mogu da prodaju stanove po tim visokim cenama.

Na pitanje kada bi cene kvadrata mogle da počnu da padaju, odgovara da očekuje da će u narednih šest meseci one biti korigovane, ali da velikog pada cena nekretnina neće biti.

„Treba da se kupi stan sada. Biće korigovanih cena, ali je pitanje šta će ostati na tržištu. Mi nismo tržište gde ima kvalitetnih i dobrih stanova, ne govorimo o novogradnji, govorimo o starogradnji i uopšte ponuda je vrlo loša. Koliko god vam se čini da je ceo Beograd u građevinama, još uvek nedostaje stanova“, navodi Lazarević.

Ovi tekstovi svaka dva dana su kao neka suptilna hipnoza...kupi sad kupi sad kupi sad kupi sad....neće pasti neće pasti neće pasti neće pasti...
 
Ti baš imaš problema sa razumevanjem i povezivanjem tvrdnji i činjenica.

To što je u poslednjih 30 godina milijarda ljudi izdignuta iznad ruba siromaštva nema nikakve veze sa kolonijalnim gospodarima već naprotiv, izdizanje iznad siromaštva se desilo tamo gde su gospodari izgubili uticaj.

Poslednjih 100 godina jesu bile godine nezapamćenog napretka, opet iz razloga opadanja moći zapadnog kolonijalizma gde su se Azija i Afrika (donekle) odvojili i uspeli da prekinu kolonijalno sisanje.

Istočna Evropa početkom 90ih je sklonila svog istočnog kolonijalistu (zamenjen zapadnim blažim).
Jeste jeste Mao Ce Ding je imao jako prisne odnose sa Zapadom pa su za njegovo vreme propali, onda dosao Deng Zaoping pa se odvojio i tad Kina procvetala.

Ljudi bezveze je da idemo u offtopic dalje, te BalkanInfo teorije zavere i banalizacije sveta mogu da prodju sa drustvom ispred dragstora, kod mene ne. Knjigu u sake pre nego sto meni krenes da pricas o razumevanju i povezivanju cinjenica.

- pozicija društvene moći se daje ili defakto osobama iz spektra mračne trijade, ili polupismenim sendvičarima jedva prosečne inteligencije koji rade po nalogu ,,odozgo".

Aj ti sta pises ne moze me nista vise iznenadi, ali ovi sto lajkuju, tuga jesenja.
 
Mislim da list svetskih moćnika "Economist" nije džabe predvideo značajno slabljenje glavnih svetskih valuta, jer se ne mogu do veka podizati kamate a da se to negativno ne odrazi na privredu. Neke jače ekonomije su već zakoračile u recesiju. Tako da sad postaje jasnije zašto su se odlučili za slabljenje valuta.
Jesi li procitao tekst? Da li si siguran da ce FED i ECB slabiti valute i stampati novac?
Nije to tako lako kao sto mislis, stampanje novca donosi druge probleme - a za dolar su itekako veliki problemi, pitanje je sta ce uopste biti na kraju. Iste sanse su da ce se smanjiti kolicina novca u opticaju i da nece insitirati na stampanju novca, jer im je recesija potrebna da eliminisu slabe i bolesne ekonomije
 
Pa zar nije sada najviši javni dug Srbije ikada u istoriji?

Pogledajte prilog 181200

Ova plava linija koja pokazuje javni dug nije nikada bila viša nego sada? Tj nikada u istoriji Srbija nije bila više zadužena nego danas? Što se dešava u najgorem mogućem trenutku, tj. periodu izuzetno visokih kamatnih stopa.

Trenutno je Srbija zadužena 35 milijardi evra (najviši dug ikada u istoriji Srbije). Ako je npr. prosečna kamatna stopa 5%, to znači da svake godine, samo po osnovu kamata, Srbija mora da plati 1.75 milijardi evra kamate! To mu dođe 205.000.000.000 dinara (ili 205 milijardi dinara) po osnovu kamata.
Zar stvarno treba da se objašnjava da dolar u 2008. i dolar u 2021. nisu isto? I da nije isto da li duguješ 50.000 evra sa platom od 500 evra i 80.000 evra sa platom od 1.000 evra?

Serbia recorded a Government Debt to GDP of 55.10 percent of the country's Gross Domestic Product in 2022. Government Debt to GDP in Serbia averaged 59.81 percent of GDP from 2000 until 2022, reaching an all time high of 201.20 percent of GDP in 2000 and a record low of 26.80 percent of GDP in 2008.


Tadić je napucao dug sa 26.8 posto bdp-a na 52 posto. Povećanje od 100 posto. Njegovi prethodnici su smanjivali dugove svake godine od 5. oktobra,

Nikolić i Vučić su napucali dug na 70% za tri godine, dakle manji rast duga nego kod Tadića, a zatim su ga smanjili na 52 posto pred koronu. Sada je oko 55%. Nije lepo, ali nije dramatično.

 
...

To što je u poslednjih 30 godina milijarda ljudi izdignuta iznad ruba siromaštva nema nikakve veze sa kolonijalnim gospodarima već naprotiv, izdizanje iznad siromaštva se desilo tamo gde su gospodari izgubili uticaj.

Poslednjih 100 godina jesu bile godine nezapamćenog napretka, opet iz razloga opadanja moći zapadnog kolonijalizma gde su se Azija i Afrika (donekle) odvojili i uspeli da prekinu kolonijalno sisanje.
...
Uh, baš treba nekad sagledati činjenično stanje. Prvi sam za odvajanje od kolonijalista ali, kako bi danas ta Afrika izgledala da nije bilo kolonijalista? Hoćeš da kažeš da bi sami napravili bolju civilizaciju i sami sebe ekonomski uzdigli? Ne bi živeli i dalje po plemenima i imali po 20toro dece koje ne mogu da prehrane?
 
Molim članove da ne idu više u off-topic već da pokažu svoju člansku kartu iz biblioteke pre nego što će nešto da napišu jer ipak ovde ima i načitanih.
 
Uh, baš treba nekad sagledati činjenično stanje. Prvi sam za odvajanje od kolonijalista ali, kako bi danas ta Afrika izgledala da nije bilo kolonijalista? Hoćeš da kažeš da bi sami napravili bolju civilizaciju i sami sebe ekonomski uzdigli? Ne bi živeli i dalje po plemenima i imali po 20toro dece koje ne mogu da prehrane?

Vrlo verovatno bi Afrika mnogo bolje izgledala danas da je zapadne imperije nisu tretirale kao izvor robova i sirovina vekovima. Da ne govorimo o permanentnoj političkoj nestabilnosti, genocidima i ekstremizmu koji je evropski kolonijalizam proizveo, i dan danas trpe posledice istog.
 
Možda, ne znamo. Te iste zapadne imperije su ipak ulagali u stanovništvo iako su ih eksploatisali. Kako bi ti rešio problem prevelikog naraštaja gde nemaju ni hranu, ni škole, ni uslove za toliko dece...? To se jedino rešava obrazovanjem i unapredjenjem stanovništva jer jedna porodica sada ne pravi 20toro dece od kojih će bar pola umreti već su svesni koliko čega mogu da doprinesu. Da se razumemo, kolonijalizam nije nikakvo dobro već zlo koje služi samo njihovoj svrsi, a to je dobrobit kolonijalista, ostalo je kolateralna šteta.
 
Poslednja izmena:
Nego Ima li šta jeftino? Proslo je barem par godina od kako cekamo parket za ogrev i kojekakve kataklizme. Nadam se da ce to skorije jer uskoro krece novi bull cycle.

Perpetualna buduca kataklizma :ROFLMAO: I na svakih nekoliko meseci prica: evo samo jos ovo i krece pad... Vec sam pisao pre ne znam ni sam koliko meseci, koliko god puta da im vratis njihove sopstvene reci o padu - ne vredi - i dalje guraju isto. Sustinski ne mogu da pogrese, stalno guraju pricau kako ce pad za x meseci koji se nikad ne desi ali "evo samo sto nije"
 
Vrlo verovatno bi Afrika mnogo bolje izgledala danas da je zapadne imperije nisu tretirale kao izvor robova i sirovina vekovima. Da ne govorimo o permanentnoj političkoj nestabilnosti, genocidima i ekstremizmu koji je evropski kolonijalizam proizveo, i dan danas trpe posledice istog.
Pre toga su to sve isto radili Arapi, a i Afrikanci jedni drugima. Zapadnjaci su se uključili u već razvijen biznis star hiljadama godina. Severni Afrikanci su lovili Evropljane da ih prodaju. Reč racija je poreklom odande. Značenje akcije tipa iskrcaju se oko nekog sela u Italiji, npr, i okruže ga da niko ne može da pobegne i onda hvataju seljane.

Što se genocida tiče, Bantu narodi su se proširili iz Zapadne Afrike na Istok i Jug i uglavnom istrebili autohtono stanovništvo.
 
Nikolić i Vučić su napucali dug na 70% za tri godine, dakle manji rast duga nego kod Tadića, a zatim su ga smanjili na 52 posto pred koronu. Sada je oko 55%. Nije lepo, ali nije dramatično.
Nas dug apsolutno nije dramatican i ne preti nam nikakva duznicka kriza, bar ne za sad...
Kod nas je najdramaticnije nedostatak privrednih aktivnosti. Kod privrednih aktivnosti mislim da stvarnu proizvodnju dobara i razoj privrede (i zaokruzenih proizvoda).
Na zalost sada smo u grupi tehnoloski nerazvijenih zemalja u Evropi.

Da bi ste videli o cemu pricam nije potrebno samo turisticki putovati na zapad, vec da se malo zagrebe i sagledaju njihove firme. Znate kako je fascinantno kada vidite kako se proizvodi avion, kruzer, pa i zgrada (radio sam komunikacione sisteme na AMS Schiphol-u) - prava inzenjerska remek dela u ciju su izgradnju ukljuceno hiljadu firmi i vecina vuce domacu privredu (isprojektovati samo jedan taj projekat je neverovatno, a tek kada vidis da od spajalica do satelitskih antena sve vuce privredu, hrana koja je samo potrebna za svu operativu, logistika...).

Da li znas koliku aktivnost ima Sever Italije? imas firme za sve i svasta, firme koje rade stolariju za ovakve specijalne zgrade, brodove, avione, firme koje rade masine za automatsko pakovanje proizvoda (Bocedi recimo, koji se dosta uvozi i u Srb), automatika (raznorazni sistemi u automatici), IT sisteme koji su specijalizovani za odredjenu industriju, gradjevinske firme koje se bave proizvodnjom materijala koji je potreban (keramika, profili, aluminijumski i celicni proizvodi). Bukvalno sutra mozes krenuti u proizvodnju satelita tamo i nacices partnere i dobavljace veoma brzo.
To je nesto sto se sada desava i u Aziji, oni isto kidaju kako su uspeli da diverzifikuju privredu i da guraju napred - lepota je videti razlicite profile ljudi, razlicite struke, timove inzenjera kako radi na projektima (i vecina njih komunicira na svom jeziku i naravno engleskom sa internacionalnim timovima). To je lepota razvijenih privreda
Srbija ima izuzetnu geo poziciju, u Evropi smo, sve nam je blizu u Evropi i trziste je ogromno - mozemo lagano da se integrisemo i da guramo daleko bolje nego sada. Zdrava privreda ne znaci da samo pruzas usluge u IT-u i da imas preglomazan javni sektor, znaci da imas ozbiljne firme koje se bave Automatikom, gradjevinom, saobracajem, trebaju i ljudi nesto jesti (poljoprivreda)... Imamo mi ozbiljnih firmi, sve to stoji, ali su one u manjini kada pogledas sektor gde posluju
 
Vrh