Šta je novo?

Cene nekretnina

Ma može ona to da zove i korekcija i "mali znak pažnje", "izlazak u susret", ali pravi naziv te pojave je pad cene, kako god to neko predstavio umotano u roze mašnu

Ko da 3600 za belvil realno je za ludaru ;) 3700 je trenutno u Sakuri i to bez cenkanja. U Lastavicama na popustu neki stanovi i ispod 3000. U takvim okolnostima kupovati Belvil na kojem se već vidi zub vremena ili A blok za 4200 koji se dosta dobro drži ali ponovo to nisu više nove zgrade, je po meni suludo.


Pazi, ako neko kupuje stan za porodicu od 65 m2 u Lastavicama ili cenovno ekvivalentnoj novogradnji (oko 3000 eur/m2) nebitno koliko ima spavaćih soba, mislim da se malo zaleteo jer to nije porodičan stan. To je stan za par, samca ili investiciju. Porodiĉan stan za par sa jednim ili dvoje dece zahteva ipak najmanje 80-100 m2 što znači da neko ko kupi stan od 65 m2 za 3000 m2 prebacio je mnogo preko svojih mogućnosti, i ipak bi trebao da gleda stan u nekoj zgradi gde je cena 2000 m2 da bi dobio 100-nak m2 i da bi ta porodica ipak imala neki komfor. E sad, naravno da će to biti klasa ili dve ispod, ali to je u takvoj situaciji ipak realnost.
Ipak nisi uzeo u obzir sve varijabile. Prvenstveno subjektivni aspekti - generalizacija nije zahvalna - verujem da je dosta ljudi odraslo u stanovima od 60-70m2 gde je nekad obitavalo i po 3 generacije i ljudi su moglo bi se reći živeli srećnije nego danas (sa manje - ok, sve je diskutabilno, ali u većini starogradnji i nema većih stanova, tj. većina su manji od tih), ciljne grupe je upitno da li postoje tj. malo projekata se kupuje za život jer procenat kreditnih kupaca u Beogradu je zanemarljiv u poslednjem kvartalu, a malo kupaca za keš stanuje u tim stanovima - dakle eventualno za život onih koji rentiraju. Objektivni aspekti - u starogradnji na NBg od 100m2 npr. samo infostan se plaća svaki mesec 17-20.000 dinara, zgrade su mahom loše održavane i njihova upotrebna vrednost rapidno opada (ako zaživi zakon o neophodnosti energetskog pasoša za sve zgrade, onima koje ne budu mogle da nađu rešenje, osim ako grad ne ponudi neko - cena sigurno neće rasti), a i ako je već renovirana nekretnina predmet kupovine zajedničke instalacije u zgradi su dotrajale i postaješ "oaza u pustinji" sa rizikom havarije od ostalih stanova, bez ulaženja u strukturu stanara koja takođe može biti faktor pri kupovini što sam primetio da primećuješ takođe i mislim da može biti faktor - da se vratim na ekonomski efekat - ako je nekim čudom ipak kreditni kupac koji ima 40-50k eura, dugoročno i sa 3000eur po m2 se više isplati novogradnja jer, iako može da se uzme možda veći stan u starogradnji, ako nije renoviran računica se gubi jer je neophodno dodatno ulaganje u stan bez opremanja koje možeš u novogradnji da odradiš sa povratom PDV-a eventualno, garažu da provučeš kroz kredit bez prevelikog opterećenja (parking ne postoji u većini starogradnji rešen, a veliki komfor je sa malim detetom i stvarima iz auta u lift po svim vremenskim prilikama) i da mesečno (i pored eventualnog visokog mesečnog održavanja objekta) imaš manje troškove u neuporedivo energetski efikasnijem i u krajnjoj liniji bezbednijem objektu koji je ipak rađen po nekim protivpožarnim propisima aktuelnim (jedan elementarni koji ranije nije postojao - 1m požarno rastojanje horizontalno i vertikalno od otvora različitih stanova, što dosta objekata na NBg nema + evakuacija, ventilacija, lobiji i stepeništa u natpritisku i slično) itd. itd. Svako odlučuje za sebe, slažem se da ima slučajeva gde možda se ne uzmu objektivno finansije u obzir i prevaziđu sopstvene mogućnosti, međutim, iako mnogima neprivlačni moderni trendovi organizacije stanova, takođe u manjem prostoru nude efikasniju iskorišćenost prostora gde paušalno navođenje poželjne površine mislim da nije najbolji parametar jer kvadratura često ipak ne može biti jedini faktor koji se posmatra jer postoje funkcionalniji i bolje rešeni manji stanovi (pritom da ne ulazimo u odnos i površinu terase npr. ili hodnika i sl.). Svako ima svoje razloge i želje, kao što je istina često stvar perspektive, tako i ovde - uostalom ukoliko postoji tržište za takve stanove (a evidentno da postoji), mi možemo samo da posmatramo i nastavimo da iznosimo svoja mišljenja i iznosimo subjektivne stavove pokušavajući da budemo objektivni, a u suštini samo lupetamo i trošimo vreme jednih drugih :D.
 
@JohnnyQuid svaka čast na odgovoru. Kada sam sagledao tvoju perspektivu očigledno da sam ipak bio subjektivan i da nisam uzeo sve okolnosti u obzir. Već sam se vodio stereotipovima koji su vezani za neke ljude koje poznajem. Npr. poznajem porodicu sa dvoje dece koji žive u West 65 u dvosobnom stanu od 60m2 (dnevna + spavaća) a koje sam jednom prilikom pitao da li su razmišljali da stan zamene za neki veći ali u nekoj jeftinijoj zgradi (inače taj stan su kupili 2013. godine na kredit dok su još uvek bili solo, a tek su 2016 i 2017. dobili decu) njihov komentar je bio u stilu da su skoro uvredili mojim pitanjem, sa sve kolutanjem očima i odgovorom u stilu "za koga ti smatraš nas", a pri tome dvoje dece im deli tu jednu spavaću sobu, gde njih dvoje spavaju, da li u spavaćoj sobi ili možda čak u dnevnoj, ne znam, a pri tome žive kao u "elitnom naselju".

Takve pojave su mi bile u glavi kada sam napisao poruku o malim stanovima u Lastavicama kada su kupci porodice.
 
Bio je stan od 71 kvadrata za 199.000€ sa PDVom sto mu dodje na 2800€/m2 sa PDVom
Hvala za info. Sad je jasnije sta se desava @Nnn062. (y)

Srecom, pa je @G.I.Joe skrinsotovao jucerasnji Instagram poster i okacio na temi.

Dakle, juce i danas se cene za dva stana razlikuju. Verujem da nije promena popusta, vec su pogresne cene i oznake stanova stavili, i da su danas zbog toga azurirali Insta objavu.

New Project.png
 
Hvala za info. Sad je jasnije sta se desava @Nnn062. (y)

Srecom, pa je @G.I.Joe skrinsotovao jucerasnji Instagram poster i okacio na temi.

Dakle, juce i danas se cene za dva stana razlikuju. Verujem da nije promena popusta, vec su pogresne cene i oznake stanova stavili, i da su danas zbog toga azurirali Insta objavu.

Pogledajte prilog 181319
Gore levo i dole desno je isti stan sa istom cenom
 
Ma naravno, nego kako je moguće da najveći filozofi i naučnici sveta upozoravaju na ovo isto što i ja? Da li su i oni poludeli? Ili jedan Mišel Fuko nije imao tu čast da mu ti predaješ, pa da može nešto da nauči od tebe?

Što se tiče ovoga ,,nezapamćenog" progresa o kome govoriš, evo samo da te podsetim:

- dišemo najzagađeniji vazduh u Evropi
-hrana najgoreg kvaliteta
- najviša stopa obolelih od malignih bolesti
- pre 20 godina stopa autizma je bila otprilike jedan na 10.000, sada je to enormno učestao poremećaj.

- u mojoj osnovnoj školi koja je brojala 2.000 učenika postojao je samo jedan specijalni razred sa ukupno osam ometenih učenika. Školu za ometenu decu nismo imali u mom mestu. Od jedne učiteljice u redovnoj školi nedavno čujem da od 25 učenika koliko ima u razredu, čak petoro imaju neki poremećaj i uče po iop- u.
- kad sam gledala slike Beograda iz 80-ih godina, došlo mi je da plačem. Šta se gradilo u socijalizmu, to ovi jadnici ne znaju ni da okreče.

- kriju se podaci koji procenat stanovništva je oboleo od bolesti zavisnosti jer su upravo ove bolesti jedan od glavnih motora kapitalizma.

- rad prosvete, suda, policije, centara za socijalni rad služi samo degradiranju običnog normalnog čoveka i pružanju podrške nasilnicima, manipulatorima i parazitima.

- pozicija društvene moći se daje ili defakto osobama iz spektra mračne trijade, ili polupismenim sendvičarima jedva prosečne inteligencije koji rade po nalogu ,,odozgo".

itd itd.

Naravno, mračna Trijada i sendvičari su tu da opovrgnu da išta od ovoga postoji i da nas ubede u ,,Carevo novo odelo."
Ti si jedna od malobrojnih normalnih osoba koja stvari posmatra realno
 
Mislio sam na ekononski slaba preduzeca i kompanije... Stampanje novca je mnogo slozenije nego sto mi zamisljamo, narocito nakon stampanja za vreme korone, sto je bilo tek pre 2god
A ekonomist predvidja i dalje posustajanje zapadnih ekonomija u odnosu na Azijske, sto jeste trend i sigurno ce se nastaviti (bez obzira na poteskoce)
Nije im bilo puno složeno kada su u tih par godina naštampali para kao NIKADA DO SADA U ISTORIJI, to su činjenice, ali dobro, neko naivan bi pomislio da im je bila baš legla korona kriza, a oni su je ustvari već spremni dočekali i samo upalili štamparske mašine na maksimum! Postoje neka osnovna pravila i zakonomernosti u ekonomiji, i to je prekršeno štampanjem novca bez pokrića...upravo to je i produbilo problem do neslućenih nivoa,...no slažem se da će sledeće štampanje da im bude "složenije"...ali šta ću im ja sada, moje je upravo ovo, da se diversifikujem i pređem u nešto opipljivo i vredno izbegavajući njihove "greške", i ako mogu pomognem ljudima oko sebe da isto to urade na vreme...

Ubeđen sam da oni normalniji među njima razmišljaju koji sledeći potez da urade kako bi umanjili štetu, ili da žrtvuju privredu i radna mesta ili da puste valute nizbrdo u šta sam više sklon da verujem jer će šteta biti manja... Na žalost ovo je toliko duboka kriza da je naivno verovati da će stradati samo ekonomski slaba preduzeća i kompanije, već će da drmne celu berzu, uključujući i S&P 500 i druge najjače jer je i berza dobrano napumpana - što će reći da postoji dupli balon!

Da li se sada čeka neka nova krizna situacija (okidač) koja će novo štampanje "pokriti"? Ne znam, videćemo, ali kao što se vidi počeli su da najavljuju pad valuta kroz svoja glasila, makar i kroz sliku.
Recesija nam je tu, verujem da smo već zakoračili u nju ma da još nisu stigli da nam jave da nas ne uznemire previše
 
@JohnnyQuida koje sam jednom prilikom pitao da li su razmišljali da stan zamene za neki veći ali u nekoj jeftinijoj zgradi (inače taj stan su kupili 2013. godine na kredit dok su još uvek bili solo, a tek su 2016 i 2017. dobili decu) njihov komentar je bio u stilu da su skoro uvredili mojim pitanjem, sa sve kolutanjem očima i odgovorom u stilu "za koga ti smatraš nas", a pri tome dvoje dece im deli tu jednu spavaću sobu, gde njih dvoje spavaju, da li u spavaćoj sobi ili možda čak u dnevnoj, ne znam, a pri tome žive kao u "elitnom naselju".

Ako imaju musko i zensko dete, onda je ruzno da spavaju u istoj sobi. Kad su mali lako je, a kad udju u pubertet, sta onda? Deca nemaju svoju slobodu.
Nije to jedini primer da je ljudima vrlo vaznoda zive na dobroj lokaciji u manjem stanu, a nece na losijoj u 75 ili 80 kvadrata.

Mozda ne razmisljaju dugorocno, a mozda je ego u pitanju. Nije isto kad se osetis da si vazan/bitan jer kad te neko pita gde zivis, kazes da si u Westu 65 a ne u Bloku 37, pa imas manju vrednost u ocima drugih.
Nije bitno samo gde ziveti, vec i kako ziveti. Snobizam/egomanija odavno je prisutan u nasem gradu. Danas imas ljude koji nece da kupe stan ako komsije nisu bitni i uticajni ljudi, vec working class.
 
Nisam drugar iz Nemacke, al isto je i meni :)
Budi drugar i pozovi Kacu Lazarevic na fiksni i dva kratka pitanja postavi joj:
1) Nasi gastarbajteri grcaju, jedva zive i nema uslova da naprave neki ozbiljan stek za kupovinu nekretnina u svojoj otadzbini
2) Rusa ima u gradu ali ih je nekoliko puta manje nego u martu 2022., boravke slabo produzavaju, jos su se uka*kili kad su videli da se pasos Srbije nece tako lako dobiti kako im je Vulin obecao
Kada cete objaviti ove relevantne informacije alavim investitorima da spuste cene dole, pa ce i vlasnici starogradnji takodje spustiti cene :)
 
Ne zaboravi i Hristianisanje, kao i izreku "Hristianisi, makar slamu jeo!" 😅😅
 
Pritom nije da nisu imali mesta...onolika livada, a stanovi su sprčkani.

Bas tako. Ima drugar gajbu od 95 kvadrata kod Arene, tri male spavace sobe, konzervice nekakve, lepa kuhinja, dva mokra cvora, dve terase, bela fasadna cigla zidana 90tih, komsija Kosta Perovic kosarkas, nema klosara, sve budzovani. Ali dnevna soba ogromna, ko da si na nekom banketu ili u restoranu.
To nikad ne bih kupio. Spavace sobe treba da budu normalne, razume se da je dnevna 50% veca, ne 2 do 4 puta veca od spavacih konzervi sardina bez ulja :)
 
Šta znači to ustvari?
To znaci da cuvas tesko stecenu lovu za crne dane. Ako si citala Pilipendu od Sime Matavulja.. moras zadrzati tu nepokolebljivu veru u to sto verujes. Samo strpljivi zaradjuju na stanovima i bitcoinima. ;) izdrzi jos godinu i par meseci dok investitori ne izgube zivce. Cash is king
 
Ne zaboravi i Hristianisanje, kao i izreku "Hristianisi, makar slamu jeo!" 😅😅
Sutraw je čak mišljenja ,,da sam toliko glupa da ne sumnja da odluku o kupovini stana donosim na osnovu pisanja random likova na forumu".

Reko' jesam, samo pratim šta piše ekipa ,,Carevo novo odelo" i radim sve suprotno od njihovih saveta. Da nije bilo njih, odavno bih napravila sr... i spucala sve pare za 40 kvadrata na Miljakovcu.
 
Da nemas ODD?
To bi objasnilo mnogo toga, samo imaj na umu nekada poslusati savet nije na odmet.
 
Vrh