Šta je novo?

Cene nekretnina

Tuga šta se dešava sa Njemačkom, a imao sam utisak pre ove ukr krize, za vreme Merkelove, da su bili sposobni da donose nezavisne odluke. Kad ono marionete najobičnije.
Ja ne bih potcenjivao nemce, već su se izvlačili i ranije. Moraju da podese ekonomiju i društvo drugačije. Jeftin gas što su dobijali od rusije ne treba da bude prevelika prepreka za državu tih gabarita. Ima energenata i na drugom mestu. Veći problem je zavisnost od kine i njenog tržišta koje se izgleda zatvara za njih. Kinezi prave svoja auta na primer, svoje vetrenjače, itd. Druga opasnost je što su slabo ulagali u IT, nema nemačke kompanije u vrhu proizvodnje čipova, smartfonova, servera. A to su nekad radili. Slabo stoje i sa crnom industrijom, hemijskom nema novih inovacija, beže im stručnjaci. Nije im kriva amerika, velika sila mora da bude nezavisna, na to su zaboravili, ali ja verujem da će popraviti stvari. Dajem im 5 godins
 
Pretpostavljam da "Cene nekretnina" nije idealna diskusija za sledece pitanje, ali ako neko ima ideju gde je bolje da ga postavim, molim odgovorite. Najlepse hvala.

Vlasnik sam puta koji je vazecim urbanistickim planom upisan kao javna saobracajnica, ali ga opstina vec godinama ne otkupljuje. Licno taj put ne koristim niti mi je mnogo potreban. Komsije koje izlaze na taj put i koriste ga zele da ga otkupe od mene. Kako da odredim vrednost, tj. ponudnu cenu tog puta? Da li je realno traziti, recimo, po trecini trzisne cene gradjevinskog zemljista na toj lokaciji?
To je posledica neke preparcelacije u prošlosti. Znam za sličnu situaciju. Ta parcela je vredla isto koliko ove oko nje. Oni će na kraju biti u suvlasništvu da bi svako mogao koristiti put. Ako mene pitaš početna cena mora da bude tržišna cena na lokaciji. Kolika je ta parcela?
 
...u međuvremenu ulazimo u 11. mesec pada prometa sa nepromenjenim cenama :)

Treba da organizujemo neko glasanje na temi kad ko očekuje da će i da li će pasti cene u BG, pa da uporedimo sa realnim stanjem posle nekog vremena. :LOL:
 
...u međuvremenu ulazimo u 11. mesec pada prometa sa nepromenjenim cenama :)

Treba da organizujemo neko glasanje na temi kad ko očekuje da će i da li će pasti cene u BG, pa da uporedimo sa realnim stanjem posle nekog vremena. :LOL:
Slažem se. Evo videćemo večeras update oko prometa.
Ja ću prvi dati prognozu. 10-15% max pad cena novogradnje sledeće leto (leto 2024). To je moja projekcija. S tim da taj pad cena može biti klasičan da spuste cenu, može biti da daju gratis garažu ili nešto slično... Možda grešim... Opet to su moje projekcije.
 
Normalno da ces da najvljujes pad cena, kao i svaki kupac ikada na ovoj temi.

Ja bih voleo da cujem sta najavljuju ozbiljni nepristrasni objektivni analiticari poput Hirstiane (ako nije banovana opet), Perice (ako citas ovo iskorosti forgot password opciju), Milanceta, Tin-a, SavaSave.
 
Poslednja izmena:
Ja ne bih potcenjivao nemce, već su se izvlačili i ranije. Moraju da podese ekonomiju i društvo drugačije. Jeftin gas što su dobijali od rusije ne treba da bude prevelika prepreka za državu tih gabarita. Ima energenata i na drugom mestu. Veći problem je zavisnost od kine i njenog tržišta koje se izgleda zatvara za njih. Kinezi prave svoja auta na primer, svoje vetrenjače, itd. Druga opasnost je što su slabo ulagali u IT, nema nemačke kompanije u vrhu proizvodnje čipova, smartfonova, servera. A to su nekad radili. Slabo stoje i sa crnom industrijom, hemijskom nema novih inovacija, beže im stručnjaci. Nije im kriva amerika, velika sila mora da bude nezavisna, na to su zaboravili, ali ja verujem da će popraviti stvari. Dajem im 5 godins
Bukvalno ne bi više postojali da ih ameri nisu spasili posle WW2.
 
Slažem se. Evo videćemo večeras update oko prometa.
Ja ću prvi dati prognozu. 10-15% max pad cena novogradnje sledeće leto (leto 2024). To je moja projekcija. S tim da taj pad cena može biti klasičan da spuste cenu, može biti da daju gratis garažu ili nešto slično... Možda grešim... Opet to su moje projekcije.
Ja tipujem na deklarativne popuste, na primer na bilbordu napišu "prodajni dan" "akcija" ili nešto bombastično tog tipa sa nekom atraktivnom cenom, a onda se ispostavi da po toj reklamiroj ceni postoji mozda jedan stan u suterenu koji gleda na zid susedne zgrade. Podaci ukazuju da se novogradnje u velikim projektima BW, King Circle, itd. dobro prodaju, tako da ne vidim neki poseban razlog da daju bilo kakve popuste, garaže itd. Jedino što će ponuditi su prazne reči i floskule koje su u principu besplatne, a možda će pomoći nekom kupcu da se oseti posebno jer eto, baš je on pametno odigrao pa kupio stan na "popustu".
 
Evo pada i na oglasima starogradnje u Bg-u :) Posto je neko bio pisao za NS, ovaj oglas mi upao u oči pošto sam ga video par puta vec na Fb-u, pa sam ušao da proverim cenu
Screenshot_20231102_201119_Facebook.jpg
 
Meni bi pad
Cini se da su opstine sve neazurnije sa unosom ugovora. Prosao je ceo oktobar a neki nemaju ni celu prvu nedelju unesenu.

Takodje, pad cena starogradnje od skoro 5% u odnosu na Septembar je vec dovoljno znacajan podatak i sa nepotpunim uzorkom.

Dok se ne bude sve upisalo, nećemo znati da li je zapravo pad, a i 5% je dosta slabo, ali je znak nadolazećeg trenda nadam se.
 
@Hristiana evo sada mozes da vidis kako stoji tvoja prica kako je na Nbg konstantan pad vec 6-7 meseci i da ce uskoro biti mnogo veci.
Cene vece 6% u odnosu na oktobar 2022.
 
To je posledica neke preparcelacije u prošlosti. Znam za sličnu situaciju. Ta parcela je vredla isto koliko ove oko nje. Oni će na kraju biti u suvlasništvu da bi svako mogao koristiti put. Ako mene pitaš početna cena mora da bude tržišna cena na lokaciji. Kolika je ta parcela?
Hvala na odgovoru, chiki.
Povrsina te parcele, tj. tog puta je nesto iznad 5 ari.

Zar ne bi trebala cena da bude niza od trzisne posto je rec o putu koji se ne moze koristiti ni kao gradjevinsko ni kao poljoprivredno zemljiste.
 
Hvala na odgovoru, chiki.
Povrsina te parcele, tj. tog puta je nesto iznad 5 ari.

Zar ne bi trebala cena da bude niza od trzisne posto je rec o putu koji se ne moze koristiti ni kao gradjevinsko ni kao poljoprivredno zemljiste.
Nema to veze, vec ti je jedan clan objasnio, bitno je da li su kupci ozbiljni ili neozbiljni. Ako dodju i teraju neku šegu slobodno digni cenu, ako su pak u odelima ... spustaj.
 

 
Vrh