Šta je novo?

Cene nekretnina

IMG_0070.jpeg
 
US je druga priča od EU to sam već rekao. Tamo je ovaj scenario moguć. U EU zbog rata u Ukrajini nema šanse. Pa pogledajte samo da rade rebalans budžeta za 100 milijardi eura!! I sami kažu da je primarni razlog rat u Ukrajini.
That's why the European Commission has proposed a review worth almost €100 billion, to support Ukraine, manage migration, cope with natural disasters and foster cutting-edge technologies.
Na prvom mestu je rat, to znači 90% tog budžeta ide za Ukrajinu, a ovo se drugo doda da ne bi rekli samo sve ide na rat... Čisto fore radi.
 
Ja sam stekao utisak da su u IT ozbiljni problemi. Iz najbližeg okruženja 3 ortaka nemaju posao, jedan od njih je u Dubaiju. Oglasa za poslove ima, ali su to sve neke bzvz pozicije i uglavnom ne zovu ljude. Mislim da nas čeka ozbiljna recesija, a ne kao što bi oni očekivali soft landing. Ona kriza 2008 je mala maca za ovo šta nam se sprema.
Samo pitaj prijatelja da li mu odgovaraju. 80% je to laznih oglasa. Ili stručno "evergreen" pozicije. Znači skupljaju CV-jeve i nikog ne zovu.
A i kad pozovu pogledajte samo da li nude istu ili niže plate.
 
Ovo su samo prognoze, ne mora ništa da znači... sutra će da ih promene. Mada, idu izbori... plus: Ove danasnje kamatne stope će da pokažu svoj efekat minimum tek kroz pola godine. Ono što je bitno, da je tržište rada idalje mnogo jako, i da praktično ne reaguje na kamate, broj novih radnih mesta se u poslednjem preseku povećao u odnosu na prošli put. Da ne bude samo neki nagli i jak šok, odjednom. Onda smo svi u buli...
 
meni nije jasan taj drugi deo nema leba da pojede ali izdvojio za besan auto :D
 
U Evropi kamate ostaju ili na istom nivou ili RASTU!
Pogledajte samo koliko dodatno povećavaju budžet. 100 milijardi eura i šta mislite odakle će to da dođe? 99% iz štamparije.

Ljudi gledajte malo podatke drugačije a ne samo naslove. Nije uopšte "mala recesija" sve se krije i maskira sa većim cenama da firme kao posluju dobro. U svakom sektoru se količina prodanih jedinica smanjila, šta god uzeli. Jedino su digli cenu po kom pa ispada da se prodaje više, a istina je drugačija.
A tek u konsultantskim uslugama - tu je bukvalno borba za svakog klijenta i sada se popusti daju i da ne pitaš (što do ove godine nisi mogao ni da sanjaš). Cene barem za moju oblast za konsultantske usluge su ispod 2016te godine!! Sada dobijete 10% popusta na lepe oči, a da zatežete možete i 20%. I to govorim od velikih multinacionalnih kompanija sa preko 50k zaposlenih.

Mnogo se lažiraju podaci. Iako se masovno još ne otpuštaju radnici. Nije ni malo ružičasto.
Koliko ja razumem osnovne pojmove, ako EU želi povećava budžet i troši pare (na rat itd.) i ako će to da dođe iz "štamparije" - onda ECB kamate moraju da padnu a ne da rastu! Dakle, ECB trenutno podiže kamate i time ne dozvoljava "štampanje novca" odnosno upumpavanje novca u sistem. Da bi se to štampanje/pumpanje desilo morali bi da smanje kamate! Tako da ako ECB ne smanji kamate - EU će te pare (za rat) morati da uzme od preduzeća i socijalnih službi.

Drugo što kažeš je vrlo zanimljivo, ukratko - smanjuje se ekonomska aktivnost - baš to može biti posledica ovoga što EU više ne upumpava novac u ekonomiju kao nekada, već naprotiv premešta novac u rat i sl.
 
Novac se stampa samo za ratne potrebe. Podignutim kamatama se zeli spustiti ukupna kolicina novca u opticaju, koja je povecana zbog ratnih izdataka, tako da privreda uzima sto manje novih para kroz kredite.

Grubi scenario je sledeci: nekoj firmi treba kredit, firmina banka se pozajmi od nadbanke, koja klikom stvori novac. Ali taj novac nije nepostojeci, jer ce firma kreditom da stvori neki proizvod ili uslugu, tako da taj novac postaje realan. Sto se vise novca tzv "stampa", vise ce ga biti u opticaju, pod uslovom da se drugi parametri ne menjaju. Sada je privreda EU u minus fazi, tj ne investira, pa nema potrebe za kreditima. Mozemo reci da novac za finanisranje rata u Ukrajini, koji ocigledno dolazi iz kredita, i kojim se verovatno kupuju oruzje i hrana, dotira drzava Ukrajina, je toliki da dize inflaciju. Novac iz pomenutih dotacija zavrsava na trzistu, jer se njime kupuje navedeno.

Laik sam, ako neko zna bolje, neka me argumentovano ispravi.
 
Poslednja izmena:
Koliko ja razumem to ne funkcioniše baš tako.
Taj novac za UKR bi mogao da dođe iz štampanja/kredita ALI ECB (centr banka evrozone) to ne dozvoljava jer neće da pojeftini kredite već je podigla kamatu.
Tako da državama ostaje da već postojeći novac premeste, iz privrede u dotacije za UKR. Zato pada ekonomska aktivnost, kako i GI opisuje.
Inflacija koja se dešava, u ovom slučaju nije posledica štampanja evra već npr. povećanih cena energenata, hrane...
 
Mnogo se ljudi i zaluđuju ciframa po medijima, a zapravo manji deo toga ide u formi finansijske pomoći, a veći deo u fromi vojne opreme/vozila/treninga/logistike itd. Mnogo onoga što je poslato u UKR je već bilo na NATO lageru.
 
Koliko ja razumem to ne funkcioniše baš tako.
Taj novac za UKR bi mogao da dođe iz štampanja/kredita ALI ECB (centr banka evrozone) to ne dozvoljava jer neće da pojeftini kredite već je podigla kamatu.
Tako da državama ostaje da već postojeći novac premeste, iz privrede u dotacije za UKR. Zato pada ekonomska aktivnost, kako i GI opisuje.
Inflacija koja se dešava, u ovom slučaju nije posledica štampanja evra već npr. povećanih cena energenata, hrane...
Evri i dolari su već naštampani, za ovih nekoliko godina kao nikad do sad...jedino što niko ne sme zvanično da nas obavesti!
 
koliko ja pratim, amerikanci će verovatno da spuste inflaciju ispod 2 %, kamate će ostati vidoke neko vreme (njima je 5 % visoko, šta da kauu turci ili Rusi,a tek Argentinci), koliko vidim po portalima više ih brine ogroman dug za koji izgleda nemaju plan kako da ga spuste. Verovatno će da ga razvlače dok mogu pa da ga na kraju otpišu, barem deo.
Evropa je stvarno u banani, gde god se okreneš problemi, ne mogu da podignu kamate zbog italije i francuske, ne mogu ni da ih spuste pošto ode inflacija, nemačkoj treba kapital da pokrene industriju (čitaj potrebne su subvencije) ali ne sme da se štampa, treba pomoći ukrajini ali nema odakle, ili Madjari blokiraju, itd, itd. Izgleda da i Lagard nije na visini zadatka. Mada daleko je EU od propasti, njima kad se malo spusti bogatstvo kukaju na sva zvona (malo su i razmaženi,).
 
Postoje 2 osnovne racunice kako se odredjuje fer(realna) (odrziva) vrednost nekretnina.

1. Godisnje renta koju nekretnina moze doneti se pomnozi sa brojem godina koliko je potrebno da se vrati ulaganje na opsteprihvacenom niskorizicnom ulaganju.

Mozemo uzeti naprimer Belvil gde je cena rente sada krece oko 350 eur u proseku za dvosobne stanove od 62m2.
To znaci da pod idealnim uslovima ako je nekretnina izdata svih 12meseci i da nema da nepredvidjenih problema,ona donosi prihod od 4200eura minus porez na imovinu koji su josh uvek vrlo niski. Ulaganje u nekretninu mora da donese vecu zaradu od niskorizicne kamate na stednju,sto znaci da je ocekivana zarada mora biti veca od 6-7%. U razvijenom svetu takodje se ocekuje minimum 8% zarade na rentiranje nekretnine,tj ulaganje se isplacuje za min 12.5godina(100/8).
Ako ovo pretocimu u jednacinu koliko bi trebala da kosta takva nekretnina od 62m2 ,dolazimo do sledeceg = 4200eura *12.5god= 52.500eura.
Ili ako je neko zadovoljan da ima isti prinos na investiciju kao stednja u eurima koja se vraca posle 16godina, onda je jednacina sledeca
4200eura *15godina=63000eura
Nije mi jasno kako je ovo ispravna racunica a stalno se ponavlja... Kupis stan, izdajes ga 10 godina, zaradis 50000 evra od izdavanja, onda prodas stan po istoj ili 2x vecoj ceni, kakve su danas u odnosu na pre 10 godina i ti si bas dobar sa zaradom.
 
Nije mi jasno kako je ovo ispravna racunica a stalno se ponavlja... Kupis stan, izdajes ga 10 godina, zaradis 50000 evra od izdavanja, onda prodas stan po istoj ili 2x vecoj ceni, kakve su danas u odnosu na pre 10 godina i ti si bas dobar sa zaradom.

Zato što nije sigurno da ćeš zaraditi na rastu cene nekretnina (osim ako si vidovit). Niko ne može da ti garantuje kakve će cene biti za 10 godina.
 
koliko ja pratim, amerikanci će verovatno da spuste inflaciju ispod 2 %, kamate će ostati vidoke neko vreme (njima je 5 % visoko, šta da kauu turci ili Rusi,a tek Argentinci), koliko vidim po portalima više ih brine ogroman dug za koji izgleda nemaju plan kako da ga spuste. Verovatno će da ga razvlače dok mogu pa da ga na kraju otpišu, barem deo.
Evropa je stvarno u banani, gde god se okreneš problemi, ne mogu da podignu kamate zbog italije i francuske, ne mogu ni da ih spuste pošto ode inflacija, nemačkoj treba kapital da pokrene industriju (čitaj potrebne su subvencije) ali ne sme da se štampa, treba pomoći ukrajini ali nema odakle, ili Madjari blokiraju, itd, itd. Izgleda da i Lagard nije na visini zadatka. Mada daleko je EU od propasti, njima kad se malo spusti bogatstvo kukaju na sva zvona (malo su i razmaženi,).
Dodao bih da Nemačkoj više ne vredi kapital i subvencije, to bi opet bilo glupo zaduživanje i bacanje para, jer su izgubili jeftine sirovine i energente koje su dobijali iz Rusije i samim tim prestali da budu konkurentni. Sad lagano klize na dole, s jedne strane ih zeza loša politika koju vode i bespogovorna poslušnost americi, koju baš briga što si ti nemac, francuz ili ko god, oni nikad nisu imali prijatelje po svetu, samo tzv. "saveznike" koje iskorišćavaju za svoje potrebe, planove, ratove itd kako im se ćefne! Ameri uvek postupaju sa pozicije supersile, ako im treba da dignu glavni gasovod za snabdevanje nemačke industrije oni će to i uraditi...ups izgleda da već jesu, a koliko se može videti nemci nisu imali pravo ni na žalbu :cool:
Što je još čudnije jedna cev je preživela eksploziju, ali nemci ne smeju ni nju da uključe, jer će se ujka Sem možda naljutiti što mora opet da šalje specijalne timove da dovrše posao...

U tom kontekstu za ostale slabije članice EU ne treba ni trošiti reči, oni se tek ništa ne pitaju
 
Pretpostavljam da "Cene nekretnina" nije idealna diskusija za sledece pitanje, ali ako neko ima ideju gde je bolje da ga postavim, molim odgovorite. Najlepse hvala.

Vlasnik sam puta koji je vazecim urbanistickim planom upisan kao javna saobracajnica, ali ga opstina vec godinama ne otkupljuje. Licno taj put ne koristim niti mi je mnogo potreban. Komsije koje izlaze na taj put i koriste ga zele da ga otkupe od mene. Kako da odredim vrednost, tj. ponudnu cenu tog puta? Da li je realno traziti, recimo, po trecini trzisne cene gradjevinskog zemljista na toj lokaciji?
 
Dodao bih da Nemačkoj više ne vredi kapital i subvencije, to bi opet bilo glupo zaduživanje i bacanje para, jer su izgubili jeftine sirovine i energente koje su dobijali iz Rusije i samim tim prestali da budu konkurentni. Sad lagano klize na dole, s jedne strane ih zeza loša politika koju vode i bespogovorna poslušnost americi, koju baš briga što si ti nemac, francuz ili ko god, oni nikad nisu imali prijatelje po svetu, samo tzv. "saveznike" koje iskorišćavaju za svoje potrebe, planove, ratove itd kako im se ćefne! Ameri uvek postupaju sa pozicije supersile, ako im treba da dignu glavni gasovod za snabdevanje nemačke industrije oni će to i uraditi...ups izgleda da već jesu, a koliko se može videti nemci nisu imali pravo ni na žalbu :cool:
Što je još čudnije jedna cev je preživela eksploziju, ali nemci ne smeju ni nju da uključe, jer će se ujka Sem možda naljutiti što mora opet da šalje specijalne timove da dovrše posao...

U tom kontekstu za ostale slabije članice EU ne treba ni trošiti reči, oni se tek ništa ne pitaju
Tuga šta se dešava sa Njemačkom, a imao sam utisak pre ove ukr krize, za vreme Merkelove, da su bili sposobni da donose nezavisne odluke. Kad ono marionete najobičnije.
 
Pretpostavljam da "Cene nekretnina" nije idealna diskusija za sledece pitanje, ali ako neko ima ideju gde je bolje da ga postavim, molim odgovorite. Najlepse hvala.

Vlasnik sam puta koji je vazecim urbanistickim planom upisan kao javna saobracajnica, ali ga opstina vec godinama ne otkupljuje. Licno taj put ne koristim niti mi je mnogo potreban. Komsije koje izlaze na taj put i koriste ga zele da ga otkupe od mene. Kako da odredim vrednost, tj. ponudnu cenu tog puta? Da li je realno traziti, recimo, po trecini trzisne cene gradjevinskog zemljista na toj lokaciji?
Ma samo odvali neku cenu pa app. Posle možeš malo da spuštaš, samo za ozbiljne kupce, of course.
 
Vrh