Šta je novo?

Cene nekretnina

Još mi nešto nije jasno. Sad vidim da su se u julu u jednoj novogradnji u Zemunu prodali 4 stana sa prosečnom cenom od 2150€/m2, i sve bi to bilo okej da ih ja nisam zvao u januaru gde su mi rekli da su samo 2 velika stana ostala po ceni od 2750€/m2 (100 i 95kvadrata). Da li se ovde radi o super ranim rezervacijama ili kasne ugovori, ne znam.

Moraju biti rezervacije pre cenovnog skoka koje se tek sad upisuju...
 
Evo za sve koji misle da je ovo maximum kamatnih stopa.

Ja vam laički kažem dok rat u Ukrajini traje NEMA spuštanja kamata! Ili ostaje na ovom nivou ili rastu!

Covece, ukupna sredstva koja su Amerika, Britanija i EU izdvojili za odbranu Ukrajine su za godinu i po dana reda velicine 200 milijardi dolara. Njihov ukupan BDP je reda velicine 50 biliona (hiljada milijardi) dolara. To je reda velicine 0.5% BDP za godinu i po dana - takoreci nematerijalno. Pored toga vrednost zamrznutih sredstava ruske centralne banke, clanova rezima i oligarha povezanih sa rezimom je veca od ukupnog iznosa koji su Amerika, Britanija i EU do sada uputili kao pomoc Ukrajini.

Drugim recima, podizanje kamata nema veze sa finansiranjem odbrane Ukrajine. Stavise, ako bi se zapadne drzave masovno zaduzivale za pomoc Ukrajini, dizanje kamata im nikako ne bi islo na ruku. Rat u Ukrajini je na drugi nacin uticao na inflaciju i dizanje kamata - zbog rasta cena energenata i hrane. Ali cak i zapadne centralne banke sada polako priznaju da je glavni uzrok ipak stampanje novca iz prethodnih par godina.

Sada stampanja novca nema i novcana masa se polako smanjuje i u Americi i u EU od prosle godine. Kao sto je trebalo vreme od proleca 2020, kada je gomila novca upumpana u sistem, do proleca 2022, kada je nastupila histerija na trzistu stanova u Beogradu - tako ce trebati vreme da se oseti i trenutno zatezanje. Zapravo, ono se vec osetilo od pocetka ove godine od kada cene ne mrdaju, nema ni rasta ni pada. Ne znam da li je jasnije sa uzvicnikom!
 
Covece, ukupna sredstva koja su Amerika, Britanija i EU izdvojili za odbranu Ukrajine su za godinu i po dana reda velicine 200 milijardi dolara. Njihov ukupan BDP je reda velicine 50 biliona (hiljada milijardi) dolara. To je reda velicine 0.5% BDP za godinu i po dana - takoreci nematerijalno. Pored toga vrednost zamrznutih sredstava ruske centralne banke, clanova rezima i oligarha povezanih sa rezimom je veca od ukupnog iznosa koji su Amerika, Britanija i EU do sada uputili kao pomoc Ukrajini.

Drugim recima, podizanje kamata nema veze sa finansiranjem odbrane Ukrajine. Stavise, ako bi se zapadne drzave masovno zaduzivale za pomoc Ukrajini, dizanje kamata im nikako ne bi islo na ruku. Rat u Ukrajini je na drugi nacin uticao na inflaciju i dizanje kamata - zbog rasta cena energenata i hrane. Ali cak i zapadne centralne banke sada polako priznaju da je glavni uzrok ipak stampanje novca iz prethodnih par godina.

Sada stampanja novca nema i novcana masa se polako smanjuje i u Americi i u EU od prosle godine. Kao sto je trebalo vreme od proleca 2020, kada je gomila novca upumpana u sistem, do proleca 2022, kada je nastupila histerija na trzistu stanova u Beogradu - tako ce trebati vreme da se oseti i trenutno zatezanje. Zapravo, ono se vec osetilo od pocetka ove godine od kada cene ne mrdaju, nema ni rasta ni pada. Ne znam da li je jasnije sa uzvicnikom!
Ne bi ja bio tako siguran. Zašto su štampali ako imaju toliko para? Slobo je štampao kad god nije imao para pa onda upali mašine i eto otkupi žito ili isplati penzije... isto tako i EU i US... Cebe struje i svega su SADA niže nego pre ukrajinske krize, ali pazi čuda, maloprodajne cene su veće! I to jedino zbog akciza i poreza država!
Evo ti primer kwh u EU. Kwh u EU je 13c u proseku struja samo na to ide 18c po kwh državni namet plus PDV na sve to. Do Ukrajine drAvni namet na struju je bio 5c po kwh.
Kako ja vidim rade isto što i Slobo. Samo se kod nas zvalo taksa na brojilo, a kod njih prenos i CO2 taxa. Lepše možda zvuči ali to je porez na rat po meni!
 
Moraju biti rezervacije pre cenovnog skoka koje se tek sad upisuju...
Cene na oba sajta kao i na samo RGZ uzimati strogo uslovno, jer se suma u Ugovoru skoro uvek razlikuje od stvarno realizovane. Uvek dobar deo ode u kešu. Recimo u delu Zlatibora koji pratim redovno izlaze cene od 1000-1500 eur/m2 a niko nije prodao u tim zgradama ispod 2500...takođe u delu Beograda gde sajt izbacuje i 1500-2000 ide do 4200....znam iz prve ruke pošto sam obilazio lično! I jedno i drugo je Standard kvalitet
Čak šta više mislim da je velika većina cena na oba sajta samo uslovna. Kada gledam oba sajta uvek tražim najvišu moguću cenu i gledam površinu stana, i otprilike je tu negde ta neka nazovimo je referentna. Naravno pored toga obavezno malo prošetati i videti koje i kakve su to zgrade i stanovi itd itd
 
Cene na oba sajta kao i na samo RGZ uzimati strogo uslovno, jer se suma u Ugovoru skoro uvek razlikuje od stvarno realizovane. Uvek dobar deo ode u kešu. Recimo u delu Zlatibora koji pratim redovno izlaze cene od 1000-1500 eur/m2 a niko nije prodao u tim zgradama ispod 2500...takođe u delu Beograda gde sajt izbacuje i 1500-2000 ide do 4200....znam iz prve ruke pošto sam obilazio lično! I jedno i drugo je Standard kvalitet
Čak šta više mislim da je velika većina cena na oba sajta samo uslovna. Kada gledam oba sajta uvek tražim najvišu moguću cenu i gledam površinu stana, i otprilike je tu negde ta neka nazovimo je referentna. Naravno pored toga obavezno malo prošetati i videti koje i kakve su to zgrade i stanovi itd itd
Za Zlatibor da li misliš na starogradnju ili novogradnju?

Novogradnja se vidi kada se registruju ugovori. Pošto taj proces obično prati dinamiku izgradnje, cene mogu biti stare i godinu, godinu i po dana u većini slučajeva.

Kažu ljudi ovde da u npr. Bgh2o odmah potpisuju ugovor, pa su tamo cene realne.
 

Švedska je jedna od najbogatijih država u Evropi i najjača nordijska ekonomija, ali ima Ahilovu petu – tržište nekretnina na kojem su banke pozajmile više od 360 milijardi dolara vlasnicima kuća. Opterećeni ovim stambenim kreditima, Šveđani su duplo više zaduženi od Nemaca ili Italijana.

Kako bre cene kao ili nize nego u Srbiji, plate i kamate svedske, a dug u stambenim kreditima jedan ili dva reda velicine veci od srpskog?

@Pera Zdera kako je do ovoga doslo pobogu?
 
Ne bi ja bio tako siguran. Zašto su štampali ako imaju toliko para? Slobo je štampao kad god nije imao para pa onda upali mašine i eto otkupi žito ili isplati penzije... isto tako i EU i US... Cebe struje i svega su SADA niže nego pre ukrajinske krize, ali pazi čuda, maloprodajne cene su veće! I to jedino zbog akciza i poreza država!
Evo ti primer kwh u EU. Kwh u EU je 13c u proseku struja samo na to ide 18c po kwh državni namet plus PDV na sve to. Do Ukrajine drAvni namet na struju je bio 5c po kwh.
Kako ja vidim rade isto što i Slobo. Samo se kod nas zvalo taksa na brojilo, a kod njih prenos i CO2 taxa. Lepše možda zvuči ali to je porez na rat po meni!
Utice rat u Ukrajini i na jos jedan način. EU biznisi su izgubili trziste plus ako eskalira pada privredni rast Evrope zestoko. Ali "stampa" je najvise uticala i inflacija je krenula pre rata u Ukrajini. Evo ga kraci vremenski period za M1 i obim trgovanja nekratnina...

1694859799386.png

1694859955652.png
 
Kako se meni čini ti nikad nećeš da kupiš.
Kolika je rata za 200k stan pa oko 1300 eura na 30 god i bez dinara učešća. I kamata sam kažeš je oko 4,5% u Švedskoj. Ja sam moj prvi stan uzeo s kamatom od 5,5% i isplatio ga za 8,5 godina.kucu sam isplatio za 7,5 godina. Oba sam kredita uzeo na 30 god. Nikad se kamate nisam bojao. Da li je bolje 1300 banci ili 1000+ eura nekoj babi švedskoj bacati svaki mesec da uživa na Baliju dok ti skidas mahovinu s ledja. Zbog manjka sunca.
Ja sam rekao uvek i ponavljam ako kupujes stan za sebe da ti u njemu živiš onda NEMA skupog kredita ni skupe rate! Ako kupujes stan za investiciju onda možeš da se igraš i da čekaš i sve ostalo. Ti sam znaš u kojoj si grupi. Po meni Rent je bacanje para! Ali 100 ljudi 100 ćudi...kvadrat of 2k u Švedskoj je po meni jako jeftin i tog se ne treba bojati. Jedino što ja mislim je da ti nemaš uslove za taj kredit pa duvas i na hladno.
Barem u EU je jednostavna računica za kredit-bruto plata godišnja puta 5 i to je max koji možeš uzeti. Znači za stan od 200k moraš imati min 40k eura plate. Ako imaš uzimaj ako nemaš sedi i ćuti ili piši po forumu.
Nema tu mudrosti. Life Is simple.
Ako si sebi vec dao za pravo da mene premeravas onda mi nesto deluje tanka tvoja prica da nemas ili ne mozes da se snadjes za 38m2 pored zoo vrta.
Renta je placanje usluge kao i kada odes na more pa platis apartman ili hotel. Ako tako posmatras i otplacivanje dela rate koji ide na kamatu je isto bacanje para.
E bas ima skupog kredita pa makar bio i za nekretninu u kojoj se zivi i to se desava pri skoku kamatnih stopa. I sam kazes da nece uskoro da padaju, jos uvek su u fazi podizanja.

Ja sam dovoljno pismen da sracunam sta mi se vise isplati. Nego i dalje mi nije jasno zasto je tebe toliko pogodilo sto sam naveo stanove u Stokholmu po znatno nizoj ceni nego u Beogradu i to po nizim kamatnim stopama. Neke druge clanove i razumem da im smeta da ljudi znaju da im se ovde skida i koza sa ledja, ne samo mahovina.

Nego postalo mi besmisleno da se dopisujemo, cujemo se kada jos padnu cene u Stokholmu 😂
 
Poslednja izmena:
Covece, ukupna sredstva koja su Amerika, Britanija i EU izdvojili za odbranu Ukrajine su za godinu i po dana reda velicine 200 milijardi dolara. Njihov ukupan BDP je reda velicine 50 biliona (hiljada milijardi) dolara. To je reda velicine 0.5% BDP za godinu i po dana - takoreci nematerijalno. Pored toga vrednost zamrznutih sredstava ruske centralne banke, clanova rezima i oligarha povezanih sa rezimom je veca od ukupnog iznosa koji su Amerika, Britanija i EU do sada uputili kao pomoc Ukrajini.

Najjace da je cena rata samo ono sto se salje kao direktna pomoc. Gubitak trzista, sirovina, energenata, itd.
 
Vrlo moguce. Puna je Srbija praznih kuca koje su dede gradile pod parolom ja sam obezbedio i unucice, a unucici podstanari po Mirijevu. E da li ce i unucici danasnjih kupaca nekretnina po BG pod istom parolom zavrsiti kao podstanari u Torontu ili Minhenu ne znam.
Kod mene u selu koje je 40 km od Beograda,gde je prevoz katastrofalan u zadnjih 10 tak godina svi nesto grade i prave kucerine za potomke.Ako zelite vezu sa gradom bez auta nema ni pomisljanja da ce neko uopste hteti da putuje za grad na Lastu koja ide na svaka 2,3 sata smederevcem.Nista mi nije jasno..
 
Kod mene u selu koje je 40 km od Beograda,gde je prevoz katastrofalan u zadnjih 10 tak godina svi nesto grade i prave kucerine za potomke.Ako zelite vezu sa gradom bez auta nema ni pomisljanja da ce neko uopste hteti da putuje za grad na Lastu koja ide na svaka 2,3 sata smederevcem.Nista mi nije jasno..
Veci standard kao na zapadu dovodi do toga da gorivo sve manje utice u troskovima pa samim tim ljudima je ok da su malo dalje.
Ranije je gorivo uticalo bas znacajno pa je 'grad' imao jos vise prednosti nego sada.

Opet svakako gledajuci realno to je po meni samo 'veci promet' a ne neophodno i 'bolji kvalitet zivota'. Veci promet tipa imas platu 3000 eura a parizer 30e ti mozda i nije bolji kvalitet zivota ali gorivo se sroza na znacajno manji procenat ucesca u troskovima. Veci promet svakako znaci da mozes u apsolutnom iznosu i vise da se zaduzis. To dovodi do toga da su vozila lakse priustiva a i samo gorivo. Zato sam misljenja da ce neka mesta koja su nesto za nijansu dalje u buducnosti biti veoma popularna. Tipa Zaklopaca, Grocka, Brestovik, Novi Banovci i slicno.
 
Veci standard kao na zapadu dovodi do toga da gorivo sve manje utice u troskovima pa samim tim ljudima je ok da su malo dalje.
Ranije je gorivo uticalo bas znacajno pa je 'grad' imao jos vise prednosti nego sada.

Opet svakako gledajuci realno to je po meni samo 'veci promet' a ne neophodno i 'bolji kvalitet zivota'. Veci promet tipa imas platu 3000 eura a parizer 30e ti mozda i nije bolji kvalitet zivota ali gorivo se sroza na znacajno manji procenat ucesca u troskovima. Veci promet svakako znaci da mozes u apsolutnom iznosu i vise da se zaduzis. To dovodi do toga da su vozila lakse priustiva a i samo gorivo. Zato sam misljenja da ce neka mesta koja su nesto za nijansu dalje u buducnosti biti veoma popularna. Tipa Zaklopaca, Grocka, Brestovik, Novi Banovci i slicno.
"Bez predjenih 100.000 milja godisnje (automobilom) nema kvalitetnog zivota. " - Prva lekcija koju naucis u USA
 
Kod mene u selu koje je 40 km od Beograda,gde je prevoz katastrofalan u zadnjih 10 tak godina svi nesto grade i prave kucerine za potomke.Ako zelite vezu sa gradom bez auta nema ni pomisljanja da ce neko uopste hteti da putuje za grad na Lastu koja ide na svaka 2,3 sata smederevcem.Nista mi nije jasno..
A koji izbor ima domacin iz tog sela sa malo ustedjevine sem da udari temelje na placu koji ne moze da proda.
 



Kako bre cene kao ili nize nego u Srbiji, plate i kamate svedske, a dug u stambenim kreditima jedan ili dva reda velicine veci od srpskog?

@Pera Zdera kako je do ovoga doslo pobogu?
Već sam pisao o ovome, kod nas su i stambeni krediti i stanogradnja uopšte na bednom nivou, kao uopšte i trgovina nekretninama. Većina ljudi su dobili stanove od države i odatle ne mrdaju. Na aktivnim tržištima ljudi menjaju stan svakih 10 godina, u većini zemalja prosek 20-ak, a kod nas kad podeliš ukupan broj stanova sa brojem prodaja godišnjedobiješ nešta sukudo - tipa 80-100 godina između prosečnih kupovina.

Kod nas je veća novčana masa u gotovinskim kreditima nego u stambenim (što je suludo i verovatno retko gde na svetu) i da se ja pitam država je pre trebala tu ograničiti kamatne stope jer:
1. Gotovinske obično uzima sirotinja da skrpi kraj sa krajem, plati neki neplanirano trošak, ili letovanje i sl.
2 Kamate na gotovinske su često preko 20% i graniče se sa zelenaštvom...
 
Mada je u Bw residence cena zapanjujuce niska, 4030e, ocekivao sam mnogo vise.
 
Sve vise se prica o ovom novom talasu inflacije, uglavnom robe siroke potrosnje, struja, gorivo, akcize, hrana,... To znaci da smo izgleda jos uvek jako daleko od obuzdavanja inflacije i da kamatne stope nece skoro dole. Neko ce reci "kako onda ocekujes da nekretnine pojeftine ako sve ostalo poskupljuje". Pa jednostavno, stan ne moras da kupis, mozes da zivis kod roditelja, babe, tetke, da nadjes jeftiniji stan kao podstanar, ali hranu moras da kupis, struju moras da platis,... Naravno da ce uvek biti onih koji mogu da kupe stan u kesu ili na kredit ako im je bas hitno, ali mislim da kriza tek pocinje i da ce trajati. Sad bukvalno imamo stagflaciju, tj. istovremenu stagnaciju i inflaciju, pri cemu je inflacija strukturna, tj. imamo rast cena u uslovima smanjenja kolicine novca u opticaju zbog faktora koji nemaju veze sa stampanjem novca. Ono sto neki smatraju zlatnim dobom kad su mogli da kupe relativno jeftine stanove (iz danasnje perspektive) uz niske kamatne stope i da im vrednost stana konstantno raste uz istovremeni rast kirije koju zaradjuju od izdavanja tog stana je neodrziv model, i sad dolazi na naplatu.
Da ne pomisli neko da se radujem tome, naprotiv, i meni se licno ne svidja pravac u kome idemo, jer smo svi na neki nacin pogodjeni, ali ovo sto se sad desava je samo posledica svega ono sto se desavalo protekle 2-3 godine.
 
Slazem se
Ono sto neki smatraju zlatnim dobom kad su mogli da kupe relativno jeftine stanove (iz danasnje perspektive) uz niske kamatne stope i da im vrednost stana konstantno raste uz istovremeni rast kirije koju zaradjuju od izdavanja tog stana je neodrziv model, i sad dolazi na naplatu.
Da ne pomisli neko da se radujem tome, naprotiv, i meni se licno ne svidja pravac u kome idemo, jer smo svi na neki nacin pogodjeni, ali ovo sto se sad desava je samo posledica svega ono sto se desavalo protekle 2-3 godine.
Upravo tako. Sve vise ljudi znam da mi se zali na ovu skupocu, i da ne moze nesto puno da da za mesecni najam stana. Ako neko ne moze da se prehrani kako treba zbog ovako jakih cena u marketima, onda se i to odrazava na placanje kirije (kasnjenje, odustajanje, trazenje jeftinije i dalje od te lokacije). Realno je da ce ljudi sve vise dizati kredite zbog hrane i tih sitnica, a da kupuju stanove, je jednostavno nerealno i granici se s naucnom fantastikom.
Ipak, trziste je jos zivo, nije umrlo, samo batrga ko riba na suvom.
Ja sam tako mislio za stan od 39 m2 na Lionu od crvene fasadne cigle, koji je 2018. godine u izvornom stanju prodat za 70.000 eur (sto je realna cena u to vreme).
Isti takav stan, sredinom prosle godine (nova alu/pvc stolarija, renovirano kupatilo i kuhinja, hoblovan parket, blind vrata, gipsano-ukrasni radovi, nek bude da je ulozeno 15.000e), je prodat za fantasticnih 120.000 eur. A ja kad sam video taj oglas pocetkom prosle godine, rekao sam sebi: "Ko je lud da ovoliko plati?". Pa eto, kupaca ima, samo sto mi takve ne poznajemo, ili se ne druzimo s takvima. Da neko da 3000 eur, za nesto sto je pre koju godinu vredelo oko 1650, mislio bih da je sala. Nije, cak i APP situacije prolaze da se i agenti pozitivno iznenade.
 
Poslednja izmena:
Slazem se

Upravo tako. Sve vise ljudi znam da mi se zali na ovu skupocu, i da ne moze nesto puno da da za mesecni najam stana. Ako neko ne moze da se prehrani kako treba zbog ovako jakih cena u marketima, onda se i to odrazava na placanje kirije (kasnjenje, odustajanje, trazenje jeftinije i dalje od te lokacije). Realno je da ce ljudi sve vise dizati kredite zbog hrane i tih sitnica, a da kupuju stanove, je jednostavno nerealno i granici se s naucnom fantastikom.
Ipak, trziste je jos zivo, nije umrlo, samo batrga ko riba na suvom.
Ja sam tako mislio za stan od 39 m2 na Lionu od crvene fasadne cigle, koji je 2018. godine u izvornom stanju prodat za 70.000 eur (sto je realna cena u to vreme).
Isti takav stan, u sredinom prosle godine (promenjena pvc stolarija, renovirano kupatilo, hoblovan parket, blind vrata, gipsano-ukrasni radovi, nek bude da je ulozeno 15.000e), je prodat za fantasticnih 120.000 eur. A ja kad sam video taj oglas pocetkom prosle godine, rekao sam sebi: "Ko je lud da ovoliko plati?". Pa eto, kupaca ima, samo sto mi takve ne poznajemo, ili se ne druzimo s takvima. Da neko da 3000 eur, za nesto sto je pre koju godinu vredelo oko 1650, mislio bih da je sala. Nije, cak i APP situacije prolaze da se i agenti pozitivno iznena

Zaboravljamo i da taj prodavac ne može da strpa razliku u džep, nego mora da plati porez na kapitalnu dobit 15%, izuzev ako ne uloži tih 120K u novu nekretninu u mislim 90 dana. On mora da plati posle 90 dana a to mu se vraća i ako uloži u narednih godinu dana (na stranu šta sad može da kupi za tih 120K)

Dakle razlika prodajna 120K-nabavna 70K -inflacija (koju računaju manje od realne a poresko Bole uvo koliko je ulozio u gajbu ) - amortizacija zgrade...
zaradio je 50-inflacija nek je i 20% = 40K
- porez 6K
= neto zarada 34K ako je strpao lovu u džep. Apstrahujemo 15K u napucavanje gajbe, dakle manje od 20K je dobar
 
Poslednja izmena:
Slazemo se, pritom i inflacija utice, 50 evra pre 3 godine su bile ozbiljne pare, sta danas mozes s 50 evra? Skoro nista.
Znaci, covek se nije obogatio tako sto je flipovao stan, nego je samo takva danasnja situacija da je inflatorni pritisak na neki nacin stvorio pometnju sta je zapravo stvarna zarada.
Da ga je kupio, pa sredio (flipovao) i prodao za 3-4 meseca od momenta zavrsetka radova, a da nije doslo do inflacije, to bi onda imalo smisla izvoditi racunicu kolika je cista zarada, kad se rashod odbije od prihoda, plus poreske obaveze.
 
Na onaj nivo NE može da se vrati jer šalju milijarde i milijarde kesa u Ukrajinu! To sve dolazi iz štamparije. Tako da te priče da će inflacija biti 2% dok rat traje znaju i oni sami da neće biti!
Ovo je zanimljivo, jedino sto mislim da oni milijarde kesa daju svojim vojnim industrijama, proizvedenu vojnu opremu salju ukrajini, a ceo svet, pa i mi placamo sve to kroz inflaciju.
 
Taj sa malo ustedjevine verovatno ni ne gradi. Grade oni koji imaju prihode neke sto iz dijaspore, neki posao, nesto su 'odradili' i slicno.
Gradi svako,verujte mi i onaj ko ima i onaj ko nema.Pozajmljuju se ljudi,uzimaju kredite koji su preskupi,zaduzuju se.Ako mislite da grade oni sto imaju varate se..Znam dosta primera gde razni kasiri,mesari,zanati dogradjuju sprat,poplocavaju dvorista..
 
Nismo platili sve one doze fajzera, sinofarma, moderne, i slicne, nedostaje li kome korona? Putin je izlecio koronu ali ne i inflaciju :) Sve one plate koje nismo zaradili sedenjem kod kuce 2020. godine, to sve je doslo na naplatu
 
Zaboravljamo i da taj prodavac ne može da strpa razliku u džep, nego mora da plati porez na kapitalnu dobit 15%, izuzev ako ne uloži tih 120K u novu nekretninu u mislim 90 dana. On mora da plati posle 90 dana a to mu se vraća i ako uloži u narednih godinu dana (na stranu šta sad može da kupi za tih 120K)

Dakle razlika prodajna 120K-nabavna 70K -inflacija (koju računaju manje od realne a poresko Bole uvo koliko je ulozio u gajbu ) - amortizacija zgrade...
zaradio je 50-inflacija nek je i 20% = 40K
- porez 6K
= neto zarada 34K ako je strpao lovu u džep. Apstrahujemo 15K u napucavanje gajbe, dakle manje od 20K je dobar
Nije uopšte tako.

- priznaju mu se svu troškovi renoviranja, ako ima regularne račune
- ako uzme u roku od godinu dana novu nekretninu, vraća mu se taj porez
 
Vrh