Šta je novo?

Cene nekretnina

Za Zlatibor da li misliš na starogradnju ili novogradnju?

Novogradnja se vidi kada se registruju ugovori. Pošto taj proces obično prati dinamiku izgradnje, cene mogu biti stare i godinu, godinu i po dana u većini slučajeva.

Kažu ljudi ovde da u npr. Bgh2o odmah potpisuju ugovor, pa su tamo cene realne.

Slične su cene očuvane i mlađe starogradnje i novogradnje, ima primera turistički razrađenih apartmana koji su skuplji od novogradnje, pod uslovom da je zgrada očuvana i ušuškana. Turisti se po deset i više godina vraćaju u takve apartmane. To su te zlatne prilike i makar bile i Standard mogu se kupiti. Inače sve više ljudi izbegava sam centar, onih 300x300m i ide uz brdo, na svega 5-10min peške ima ušuškanih zgrada u zelenilu i borovima. U tih 300x300 ima naravno mlađih kojima to nije bitno, i tu se nađu kupci po stvarno velikim cenama. Recimo znam za apartman u prosečnoj Standard zgradi koji je otišao za 3.300! Ja to nikad ne bih kupio ali eto, 100 ljudi 100 ćudi. Premijum zgrade (bazen, spa, restoran i drugi sadržaji) u zavisnosti od lepote i dobre osmišljenosti projekta idu od 2.800 do 5.500 koliko je prodat najskuplji. U turist.mestima cenu određuje i način funkcionisanja izdavanja i dr, tako da tema je ustvari veoma složena i može se pisati o tome naširoko i naravno od zgrade do zgrade...

Da, problem je od pre koliko vremena su cene ali isto tako i koju su to "zvaničnu cenu" napisali kupac i prodavac u ugovoru, a često viđamo neke nebulozne cene koje nemaju veze sa realnošću
 
Srbi emigriraju na Zapad od Arsenija III Crnojevica. Samo sto je ranije stanovnistvo bilo ruralno i imalo ogroman prirodni prirastaj da nadoknadi te gubitke. Ljudi idu tamo gde su pare i poslovi, kako ovde bude vise para i poslova tako ce manje odlaziti a neki vec pocinju i da dolaze. Ako ne bude, nece, vrlo jednostavno. Nema potrebe sa opstemestasenjem o ‘sunovratu morala’. Mnoge zemlje sa daleko vecom ‘brigom o stanovnistvu’ imaju jos nizi natalitet od Srbije, a neke koje su bukvalno jedva funkcionalne dupliraju stanovnistvo svakih par decenija. Promasena hipoteza.

Ne znam ko to propagira da je investicija u nekretnine nepogresiva ali kapiram da argument ima vise smisla kada se suoci sa izmisljenim protivnikom.
Htio je čovjek da kaže da je mnogo više ljudi napustilo Srbiju od '91 do danas što se ne vidi po popisu (manje za 1,2 miliona stanovnika) jer je dio nadomješten naseljavanjem iz Krajine, Bosne i Kosova/Metohije pa čak i iz CG (milion ljudi).
Seobe predvođene Čarnojevićima ne možeš porediti sa ovim današnjim jer Srbija nije bila nezavisna Država. Raseljavani su Srbi iz Otomanske imperije u Austrijsku monarhiju (Habsburšku), u vojnu krajinu (slično se dešavalo i sa Ukrajinom, otuda i naziv Države), da bi branili zapad od Turaka/Islama. Raseljavani su Srbi i u Istanbul u okviru tada iste Države. Tada se radilo o okupaciji i prisili, a ne o slobodnoj volji i ekonomskim razlozima.
 
Htio je čovjek da kaže da je mnogo više ljudi napustilo Srbiju od '91 do danas što se ne vidi po popisu (manje za 1,2 miliona stanovnika) jer je dio nadomješten naseljavanjem iz Krajine, Bosne i Kosova/Metohije pa čak i iz CG (milion ljudi).
Seobe predvođene Čarnojevićima ne možeš porediti sa ovim današnjim jer Srbija nije bila nezavisna Država. Raseljavani su Srbi iz Otomanske imperije u Austrijsku monarhiju (Habsburšku), u vojnu krajinu (slično se dešavalo i sa Ukrajinom, otuda i naziv Države), da bi branili zapad od Turaka/Islama. Raseljavani su Srbi i u Istanbul u okviru tada iste Države. Tada se radilo o okupaciji i prisili, a ne o slobodnoj volji i ekonomskim razlozima.

Tih 1.2 miliona su (umrli - novorodjeni) + (emigranti - imigranti), nisu samo emigranti. Tesko da je samo emigranata mnogo vise od 1.2m.

Iseljavanje nije stalo sa nezavisnoscu. Iseljavali su se ljudi i u knezevini i u kraljevini i u SFRJ. Povremeno smo imali i velike imigracione talase iz ovih ili onih razloga (decenija nakon sticaja nezavisnosti, beli rusi itd). Svakako iseljavanje nije neki svez pojam niti je gastarbajter termin koji se odomacio tek u ovom veku.
 
Poslednja izmena:
Htio je čovjek da kaže da je mnogo više ljudi napustilo Srbiju od '91 do danas što se ne vidi po popisu (manje za 1,2 miliona stanovnika) jer je dio nadomješten naseljavanjem iz Krajine, Bosne i Kosova/Metohije pa čak i iz CG (milion ljudi).
Seobe predvođene Čarnojevićima ne možeš porediti sa ovim današnjim jer Srbija nije bila nezavisna Država. Raseljavani su Srbi iz Otomanske imperije u Austrijsku monarhiju (Habsburšku), u vojnu krajinu (slično se dešavalo i sa Ukrajinom, otuda i naziv Države), da bi branili zapad od Turaka/Islama. Raseljavani su Srbi i u Istanbul u okviru tada iste Države. Tada se radilo o okupaciji i prisili, a ne o slobodnoj volji i ekonomskim razlozima.
Slažem se samo u 1 stvari sa defketom a to je da su se ljudi uvek doseljavali, raseljavali.
70tih je npr mnogo ljudi napustilo Jugoslaviju.
Ono što pokušava da umanji, ublaži je da je to normalno. Zapravo najveće smanjenje stanovništva Srbije je bilo u prvom svetskom ratu kada je izginulo 60% muškaraca. Ukupna populacija se smanjila 40%.
Drugo najveće smanjenje je poslednjih 30 godina- oko 30%.
Napominjem da ce generacija baby boomera u tekucim godinama najvise umreti (prirodan proces). Penzionera imamo oko 2 miliona inace 🙂.
Uz tekucu emigraciju koja ne usporava, mozemo 2030 ocekivati 5.6-5.8 miliona stanovnika Srbije (realnih) sa tendencijom daljeg opadanja populacije.
 
Ako pricamo o demografiji, evo zanimljivih clanaka koji potvrdjuju ono sto neki od nas pisu, a sto Defke negira ili relativizuje:
Clanci govore o demografskoj katastrofi u Srbiji i losim predvidjanjima za buducnost, o tome da su zvanicni podaci vrlo cesto netacni zbog nacina kako se popisuju gastarbajteri ili kako ne prikazuju realno stanje stvari, kao sto je recimo dolazak izbeglica 90-tih zamaskirao pad broja stanovnika koji je vec poceo.
Takodje, pise da Srbiju godisnje napusti 50.000 mladih radno sposobnih ljudi, a da se u zemlju doseli oko 30.000 ljudi, od kojih su polovina penzioneri gastarbajteri. a deo cine i oni koji su otisli u inostranstvo samo privremeno pa se sad vracaju.
Inace, zanimljiv je i ovaj grafikon koji pokazuje da smo od 2010. do 2020. izgubili manje-vise isti broj stanovnika kao od 1990. do 2010.
1694958777239.png

Procene su da ce u Srbiji 2050. ziveti malo manje od 5.8 miliona ljudi. Ali ima i mnogo pesimisticnijih scenarija:
Treba imati u vidu starosnu piramidu koja ce postajati sve losija, s obzirom da ce se procenat stanovnistva mladjeg od 45 godina smanjiti za oko 15%, sa 51.9% na 43.3% (da ne bi ovo neko tumacio kao 7-8%, evo racunice 1 - 43.3 / 51.9 = 1 - 0.83 = 0.17 = 17%)
Tacno je da smo uvek imali migracije, ali je visok prirodni prirastaj ranije to nadomescivao.
Tacno je da je ovo problem i u velikom broju drugih zemalja, narocito razvijenih, ali to je vec siroka tema vezana za to kako resavaju taj problem, odakle im dolaze migranti, zasto su neki kvartovi tamo jeftini (no-go zone),...
Mozemo sad da se hvatamo za brojke i da negiramo ovu ili onu tvrdnju, ali prognoze su jako lose.
Svet se mnogo promenio poslednjih par decenija, a poslednjih par godina promene su sve brze, mnogo toga sto je ranije vazilo vise ne vazi, tako da pitanje je sta nas ceka u buducnosti.
 
Poslednja izmena:
Ja ne relativizujem i ne negiram samo se drzim tacnih podataka.

Relativizuje onaj ko pumpa brojke na 3 miliona i daje opstemestaske razloge poput ‘sunovrata morala’ kao objasnjenje za to sto se dogadja.
I onaj ko takve neistine podrzava jer ide nekom nakaradnom logikom da je svaki negativan trend brzi put do jeftinijih kvadrata za njega.
 
Ja ne relativizujem i ne negiram samo se drzim tacnih podataka.

Relativizuje onaj ko pumpa brojke na 3 miliona i daje opstemestaske razloge poput ‘sunovrata morala’ kao objasnjenje za to sto se dogadja.
I onaj ko takve neistine podrzava jer ide nekom nakaradnom logikom da je svaki negativan trend brzi put do jeftinijih kvadrata za njega.
Kad neko digne cene kirije jer mu se moze jer su dosli Rusi, to je Ok. Kad neko zeli jeftinije kvadrate, to nije Ok i onda se pozivamo na neki izmisljeni moral. Niko ne zeli negativne trendove, nego pricamo o tome da li i koliko ima potencijala za rast cena nekretnina u buducnosti. Ja licno, iz vise razloga, izmedju ostalog i zbog demografskih trendova, ne vidim puno prostora za dugorocni rast cena. Recimo, da u Srbiji raste broj stanovnika, da imamo migracije bogatijih i obrazovanijih ljudi iz drugih zemalja, tu bih sigurno video prostora za rast i verovatno bih zurio da kupim nekretnine dok jos dodatno ne poskupe. Posto se broj stanovnika smanjuje, a ne ocekuje se dolazak bogatih i obrazovanih migranata (Rusi sad su izuzetak), nego siromasnih i potencijalno problematicnih, a pogotovo u svetlu trenutne krize, ne vidim ikakav razlog da se zuri sa kupovinom nekretnine, zato sto dugorocno ne vidim potencijal za neki rast cena. Ne kazem da ce padati, ili da nece rasti, ali ovaj rast koji smo imali prethodnih par godina se verovatno nece ponoviti, cene ce u narednih 5-6 godina verovatno malo pasti ili stagnirati, a nakon toga rasti do max 5% godisnje, i to u optimisticnom scenariju (barem ja tako prognoziram), pa ne vidim razlog bilo kakve zurbe za kupovinu. I kao sto rekoh, niko ne zeli negativne trendove, ovo sad sto se desava je samo posledica onog sto se desavalo proteklih par godina.
 
Sve vlasti do jedne su radile na centralizaciji i metropolizaciji umesto da rade u obrnutom smeru. Tek sad se unapređuje železnica i to brzinom puža jer se više uzme na novoj trasi autoputa gde mora da se kopa i minira teren.

Kakvo je to država kada na 40km od Beograda u istom kvalitetu ili malo nižem je stan dva puta ili čak tri puta jeftiniji? To samo govori da smo nerazvijena zemlja i da je preraspodela dohodka loša. Jaz će biti sve veći. Naši gastosi su već zamenjeni strancima i toga će sve više biti.
U razvijenoj Evropi je kvalitetniji život na obodu grada i u pojedinačnom stanovanju a kod nas garsonjera u zgradi od 200 stanova u BW se prodaje po 3-4k EUR kvadrat.

Možda je to trenutni ekstrem, možda grešim ali kvalitet života neće biti bolji.
 
Kad neko digne cene kirije jer mu se moze jer su dosli Rusi, to je Ok. Kad neko zeli jeftinije kvadrate, to nije Ok i onda se pozivamo na neki izmisljeni moral. Niko ne zeli negativne trendove, nego pricamo o tome da li i koliko ima potencijala za rast cena nekretnina u buducnosti. Ja licno, iz vise razloga, izmedju ostalog i zbog demografskih trendova, ne vidim puno prostora za dugorocni rast cena. Recimo, da u Srbiji raste broj stanovnika, da imamo migracije bogatijih i obrazovanijih ljudi iz drugih zemalja, tu bih sigurno video prostora za rast i verovatno bih zurio da kupim nekretnine dok jos dodatno ne poskupe. Posto se broj stanovnika smanjuje, a ne ocekuje se dolazak bogatih i obrazovanih migranata (Rusi sad su izuzetak), nego siromasnih i potencijalno problematicnih, a pogotovo u svetlu trenutne krize, ne vidim ikakav razlog da se zuri sa kupovinom nekretnine, zato sto dugorocno ne vidim potencijal za neki rast cena. Ne kazem da ce padati, ili da nece rasti, ali ovaj rast koji smo imali prethodnih par godina se verovatno nece ponoviti, cene ce u narednih 5-6 godina verovatno malo pasti ili stagnirati, a nakon toga rasti do max 5% godisnje, i to u optimisticnom scenariju (barem ja tako prognoziram), pa ne vidim razlog bilo kakve zurbe za kupovinu. I kao sto rekoh, niko ne zeli negativne trendove, ovo sad sto se desava je samo posledica onog sto se desavalo proteklih par godina.
Nije nemoralno zeleti jeftinije kvadrate, ali kada ta zelja postane iskljucivi filter za informacije malo sta korisnog ce da izadje.
Ti mene ovde optuzujes za negiranje i relativizaciju a sam zmuris ili cak podrzavas ono na sta sam odgovarao a to je da je 3 miliona ljudi manje, ili da je na Kosovu bilo samo milion Albanaca 1990.

Sa koliko god suludom teorijom propasti ili kafanskom pricom da ovde neko dodje vas nekoliko ce da lajkuje i napada nas par sto ispravljamo krive Drine i trudimo se da se drzimo istine. Ispade osnovna matematika spinovanje i relativizovanje.
 
Nije nemoralno zeleti jeftinije kvadrate, ali kada ta zelja postane iskljucivi filter za informacije malo sta korisnog ce da izadje.
Ti mene ovde optuzujes za negiranje i relativizaciju a sam zmuris ili cak podrzavas ono na sta sam odgovarao a to je da je 3 miliona ljudi manje, ili da je na Kosovu bilo samo milion Albanaca 1990.

Sa koliko god suludom teorijom propasti ili kafanskom pricom da ovde neko dodje vas nekoliko ce da lajkuje i napada nas par sto ispravljamo krive Drine i trudimo se da se drzimo istine.
Ja prvo zbog sebe ne zelim da imam svoje zelje kao iskljucivi filter, ne zelim da lazem sebe. Svestan sam da ako lazem sebe samo sebi mogu da nanesem stetu. Samo se trudim da objektivno sagledavam stvari. A objektivno, ja ne vidim neki veliki potencijal za rast niti razlog da se zuri sa kupovinom i kupuje po ovim cenama i kamatnim stopama, osim ako bas moras. Da vidim potencijal da se cene dupliraju u narednih 10-ak godina (kao sto su se duplirale prethodnih 10), mozda bih zurio. Ovako ne vidim neki znacajniji potencijal.
A ovo za 3 miliona, ja sam i rekao da ne verujem da smo izgubili bas 3 miliona, ali ne verujem ni u 1.2 miliona. Vec sam objasnio da na tih 1.2 miliona treba dodati izbeglice koje su maskirale sliku 90-tih i greske u eveidentiranju gastarbajtera kao da zive ovde, a ustvari nisu tu godinama. Realno je da smo izgubili 2 miliona ljudi za 30 godina, to sto su neki podaci netacni (zbog popisivanja gastarbajtera kao da su ovde) ili zamaskirani (zbog izbeglica) ne menja mnogo situaciju. Mozda nije 2 miliona, mozda je 1.7 ili 1.8 miliona, ali je sigurno vise nego 1.2 miliona, to ti i pise u onom clanku.
 
Ja prvo zbog sebe ne zelim da imam svoje zelje kao iskljucivi filter, ne zelim da lazem sebe. Svestan sam da ako lazem sebe samo sebi mogu da nanesem stetu. Samo se trudim da objektivno sagledavam stvari. A objektivno, ja ne vidim neki veliki potencijal za rast niti razlog da se zuri sa kupovinom i kupuje po ovim cenama i kamatnim stopama, osim ako bas moras. Da vidim potencijal da se cene dupliraju u narednih 10-ak godina (kao sto su se duplirale prethodnih 10), mozda bih zurio. Ovako ne vidim neki znacajniji potencijal.
A ovo za 3 miliona, ja sam i rekao da ne verujem da smo izgubili bas 3 miliona, ali ne verujem ni u 1.2 miliona. Vec sam objasnio da na tih 1.2 miliona treba dodati izbeglice koje su maskirale sliku 90-tih i greske u eveidentiranju gastarbajtera kao da zive ovde, a ustvari nisu tu godinama. Realno je da smo izgubili 2 miliona ljudi za 30 godina, to sto su neki podaci netacni (zbog popisivanja gastarbajtera kao da su ovde) ili zamaskirani (zbog izbeglica) ne menja mnogo situaciju. Mozda nije 2 miliona, mozda je 1.7 ili 1.8 miliona, ali je sigurno vise nego 1.2 miliona, to ti i pise u onom clanku.
1997 smo imali registrovanih 700k ljudi kao izbeglice koji su bili u tom trenutku u zemlji. Na to dodaj 200k sa Kosova. Samo to je skoro milion. 1.2 miliona se smanjila populacija. Samo to prevazilazi 2 miliona. Ne računamo ljude koji su prešli u Srbiju da žive svojom voljom pošto smo "regionalni centar" tj. prirodnu migraciju.
 
1997 smo imali registrovanih 700k ljudi kao izbeglice koji su bili u tom trenutku u zemlji. Na to dodaj 200k sa Kosova. Samo to je skoro milion. 1.2 miliona se smanjila populacija. Samo to prevazilazi 2 miliona. Ne računamo ljude koji su prešli u Srbiju da žive svojom voljom pošto smo "regionalni centar" tj. prirodnu migraciju.

Sta ‘samo’ to, pa to je teoretski maksimum, pod uslovom da je svaki od tih 700k + Kosovo izbeglica ostao u Srbiji a ne zapalio dalje. Gde je taj jos jedan milion? Jel toliko tesko reci ok preracunao sam se?

I po peti put, kako se to izbeglice oduzimaju od ukupnog broja? Kako se prirodna migracija iz regiona ne racuna? Kakva ke to izmisljena mera? Koja zemlja u Evropi raste bez imigranata?
 
Ja prvo zbog sebe ne zelim da imam svoje zelje kao iskljucivi filter, ne zelim da lazem sebe. Svestan sam da ako lazem sebe samo sebi mogu da nanesem stetu. Samo se trudim da objektivno sagledavam stvari. A objektivno, ja ne vidim neki veliki potencijal za rast niti razlog da se zuri sa kupovinom i kupuje po ovim cenama i kamatnim stopama, osim ako bas moras. Da vidim potencijal da se cene dupliraju u narednih 10-ak godina (kao sto su se duplirale prethodnih 10), mozda bih zurio. Ovako ne vidim neki znacajniji potencijal.
A ovo za 3 miliona, ja sam i rekao da ne verujem da smo izgubili bas 3 miliona, ali ne verujem ni u 1.2 miliona. Vec sam objasnio da na tih 1.2 miliona treba dodati izbeglice koje su maskirale sliku 90-tih i greske u eveidentiranju gastarbajtera kao da zive ovde, a ustvari nisu tu godinama. Realno je da smo izgubili 2 miliona ljudi za 30 godina, to sto su neki podaci netacni (zbog popisivanja gastarbajtera kao da su ovde) ili zamaskirani (zbog izbeglica) ne menja mnogo situaciju. Mozda nije 2 miliona, mozda je 1.7 ili 1.8 miliona, ali je sigurno vise nego 1.2 miliona, to ti i pise u onom clanku.

Kazes da neces da lazes sebe i onda u nastavku posta to radis. Isti denografski argukent si nigao dati i pre 10-15 godina pa je rasta cena opet bilo. I to cak i u gradovima koji su demografski jos losiji u odnosu na Beograd. Generacije koje sad i u sledecih 10ak godina kupuje stanove je jos uvek brojna. A za preko 10 godina svasta moze da se promeni i na bolje i na gore.
 
Ja ne relativizujem i ne negiram samo se drzim tacnih podataka.

Relativizuje onaj ko pumpa brojke na 3 miliona i daje opstemestaske razloge poput ‘sunovrata morala’ kao objasnjenje za to sto se dogadja.
I onaj ko takve neistine podrzava jer ide nekom nakaradnom logikom da je svaki negativan trend brzi put do jeftinijih kvadrata za njega.
A šta je to zapravo istina?
100 puta kada ponoviš laž, postaje istina 🙂.
Evo još malo prave istine. Bolje da si uložio u novogradnju po Srbiji bilo gde. Gde ne postoji organizovano formiranje javnog mišljenja na forumu dok je cena bila od 600-900e po m2 nego npr bilo gde u BGu. Veći % rasta si imao nego u BGu (osim periferije BGa, to mu dodje slično). Zasto? Pa više tržište funkcioniše kao tržište. Porast cena materijala je povećala cenu izgradnje.

Kada su ovoliko napumpane cene, uz smanjenje monetarne mase, porasta kamatnih stopa (tj spoljni efekti na koje intresne sfere srpskih vlasnika kapitala nemaju uticaj) prostor za porast u % je minimalan.
Gornja granica 9-og decila (10%najvećih plata u Srbiji) je 1000e (septembar 2022). Kada je taj deo stanovništva paralisan, postoji samo jedan smer cena a to je na dole ili stagnacija uz državni intervencionizam.
Druga opcija je povećana emigracija nažalost.

Evo sada kao najveći patriota kažem. Bez ROI i ikakvih ekonomskih motiva. Najbolje je da cene padnu i 30-40% svuda u Srbiji. Usporiće emigraciju kada ljudi mogu lakše da priušte mesto za život. To će doprineti stabilnosti mladih i porastu nataliteta. Malo se smanji politički populizam sa salamama, radi na pravnom poretku uz ekonomske reforme i promenu poreske politike. Eto nama vec za par godina nulte migracije.
Fora je što se sve ovo može sprovesti za manje od godinu dana. Manje nego što je potrebno da se napravi jedna zgrada. Zašto se ne sprovodi, ne znam.
 
Sta ‘samo’ to, pa to je teoretski maksimum, pod uslovom da je svaki od tih 700k + Kosovo izbeglica ostao u Srbiji a ne zapalio dalje. Gde je taj jos jedan milion? Jel toliko tesko reci ok preracunao sam se?

I po peti put, kako se to izbeglice oduzimaju od ukupnog broja? Kako se prirodna migracija iz regiona ne racuna? Kakva ke to izmisljena mera? Koja zemlja u Evropi raste bez imigranata?
Ja ne znam kakav teoretski maksimum 🙂. Ja kažem samo 1997 je bilo i dalje 700k aktivnih izbeglica zbog socijalne pomoći. Bio je svakako veći broj od toga jer nije svako hteo da se prijavi za pomoć. Tokom 90tih je deo ljudi dolazio, upisivao se za pomoć, deo se ispisao sa liste itd.

Odustajem 🙂. Vi bre imate sve vreme ovog sveta
 
Ako ovo sto pišeš nije populizam, ne znam šta je.
Smanjiš opterećenje zarada sa 70% na 40%. Poslodavac mora da isplati bruto 1. Zaposleni sami prijavljuju umanjenje poreza na zaradu za svako dete. Uvedeš obaveznu 13 platu. Ostatak kompenzuješ porastom porezom na imovinu za svaku narednu nekretninu progresivno. Za mesec dana gotova izmena svih zakona nakon predloga zakona.
Zakon o porezu na imovinu
Zakon o porezu na dohodak
Zakon o Radu

Rešio si problem minimalnim izmenama.
Nego svi znamo razlog zbog čega tako nešto neće da se dogodi.
 
Poslednja izmena:
Smanjiš opterećenje zarada sa 70% na 40%.
Porez i doprinosi se u Srbiji uobičajeno obračunavaju na neto platu, pa to zvuči više uzimanja nego na zapadu. I nije 70%, nego 60 i kusur. U odnosu na bruto platu je to 42%. U Hrvatskoj su veći porez i doprinosi!

Uvedeš obaveznu 13 platu.
13 plata je na papiru, moze da se uvede, pa da se ista godišnja suma isplati u 13 rata umesto na 12.

Nego svi znamo razlog zbog čega tako nešto neće da se dogodi.
Baš me zanima koji je to razlog u Hrvatskoj, pa se ne resava.
 
Porez i doprinosi se u Srbiji uobičajeno bračunavaju na neto platu, pa to zvuci vise nego na zapadu. I nije 70%, nego 60 i kusur. Dalje, u odnosu na bruto platu je to 42%. U Hrvatskoj su veci porez i doprinosi!
100k neto plate je oko 170k bruto 2. Poslodavca košta oko 170k da radnik dobije 100k.
Edit: i HR imaju stravičnu depopulaciju od ulaska u EU
13-ta plata ide državi za porez na zaradu npr koji imaš pravo da umanjiš ako imaš decu.
Mnogo elegantnije rešenje u odnosu na dao mi Tadić, Dačić, Palma, Vučić 3000rsd
 
U pravu si. Sad sam i ja pogledao. Prebacio sam se na oko 900e neto zarade. Skoro sam nešto računao pa zato.
Poslodavca košta 161k bruto 2.
Bruto 1 je 140k.
Zaposleni dobija 100k

105k neto zarade je 170k bruto 2. Pogrešio sam za 5k neto zarade u kalkulaciji jer 900 nije 100k dinara.

U svakom slučaju, kao što sam rekao, kada se nešto reši, onda to ide brzo. Neće se rešiti i to je to.
 
Poslednja izmena:
Evo sada kao najveći patriota kažem. Bez ROI i ikakvih ekonomskih motiva. Najbolje je da cene padnu i 30-40% svuda u Srbiji. Usporiće emigraciju kada ljudi mogu lakše da priušte mesto za život. To će doprineti stabilnosti mladih i porastu nataliteta. Malo se smanji politički populizam sa salamama, radi na pravnom poretku uz ekonomske reforme i promenu poreske politike. Eto nama vec za par godina nulte migracije.
Fora je što se sve ovo može sprovesti za manje od godinu dana. Manje nego što je potrebno da se napravi jedna zgrada. Zašto se ne sprovodi, ne znam.
Pa kad bi to moglo da se dogodi bez porasta nezaposlenosti i pada primanja bilo bi divno ali sumnjam u to.
Emigraciju cemo znacajno smanjiti ako/kada primanja dodju do pristojnog procenta proseka EU. A tada cemo i privlaciti dovoljno imigranata pa cemo mozda biti na nuli ili cak pozitivni.
Bugarska ima dosta jeftinije nekretnine, blago vece plate pa su opet izgubili duplo vise ljudi od nas od 1990.

Dok god dosta ljudi moze u Nemackoj za isti posao da uzme nekoliko puta vecu platu, odlazice, i to je faktor nad faktorima, sve ostalo je manje vazno, cak i taj famozni 'uredjeni sistem'.
Da je prosecna plata u Srbiji 3000e i da se emigracija stvarno samo svede na zelju za 'uredjenim sistemom' mi bi gubili 10 puta manje ljudi, na stranu sto bi privlacili brdo imigranata da nadoknadimo to.

A i lakse je izgraditi uredjen sistem kada imas stanovnistvo koje ne brine za egzistenciju vec ima malo kompleksnije potrebe.
Smanjiš opterećenje zarada sa 70% na 40%. Poslodavac mora da isplati bruto 1. Zaposleni sami prijavljuju umanjenje poreza na zaradu za svako dete. Uvedeš obaveznu 13 platu. Ostatak kompenzuješ porastom porezom na imovinu za svaku narednu nekretninu progresivno. Za mesec dana gotova izmena svih zakona nakon predloga zakona.
Zakon o porezu na imovinu
Zakon o porezu na dohodak
Zakon o Radu

Rešio si problem minimalnim izmenama.
Nego svi znamo razlog zbog čega tako nešto neće da se dogodi.
Pa valjda se tim opterecenjem ipak nesto finansira, ako ga smanjujes moras negde da zakines. I ta 13. plata mora da dodje odnekle.
Ja ne znam kakav teoretski maksimum 🙂. Ja kažem samo 1997 je bilo i dalje 700k aktivnih izbeglica zbog socijalne pomoći. Bio je svakako veći broj od toga jer nije svako hteo da se prijavi za pomoć. Tokom 90tih je deo ljudi dolazio, upisivao se za pomoć, deo se ispisao sa liste itd.
Pa ti pretpostavljas da se niko nije vratio u Bosnu/Hrvatsku, da niko nije emigrirao dalje, da su svi ostali za stalno u Srbiji. Broj svakako nije mogao biti ne znam koliko veci jer nema Bosna milijardu stanovnika.
 
Vrh