Šta je novo?

Cene nekretnina

U Srbiji je u julu izdato 2.706 građevinskih dozvola, što predstavlja povećanje od 14,2 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, objavio je danas Republički zavod za statistiku.
Prema dozvolama izdatim u julu 2023. u Srbiji, prijavljena je izgradnja 3.099 stanova, s prosečnom površinom od 72,2 metara kvadratnih.

Toliko o tome da se usporava gradnja i da nece biti stanova na prodaju :)
 
Nista, samo sto nece imati kome da se izdaju stanovi :)

Ali će se zato apartmani dobro izdavati...
 
Hajde probajte sada skrol i map zum. Mozda je bolje. https://cenestanova.com

Probao sam i pametnu varijantu da radi zoom samo ako si iznad mape, ali to radi u 80% slucajeva (tri alternativna pristupa sam probao, isto zeza). Mora vise da se igra sa tim. Ovo sada je najbrza varijanta.
Meni lepo radi, bas kao sto treba, zoom nad kartom, a scroll van nje.
 
Kolor paleta sajta treba da bude u komplementarnim bojama, npr 2-3 boje. Ima alata na vebu, npr https://www.canva.com/colors/color-wheel/ Jednostavno je, sajt bi izgledao bolje.

Takodje, kao što sam i Wolfu sugerisao, dark mode je potreban u današnje vreme, takodje je jednostavan za implementaciju, kao na npr https://bootcamp.uxdesign.cc/create-a-dark-mode-for-your-website-d62e73a4275d
Hvala ti.

Negde znam to i svestan sam, ali sam namerno skrajnuo iz fokusa. Dao sam funkcionalnostima prioritet. Ono idemo "dizajn od programera" full on.

Ali sredicu ga.
 
Mozda 2 ili 3 nivoa velicine mape, kao youtube, a najmanju stavis kao default da ima vise mesta ko hoce da skroluje stranicu. Ctrl scroll nekad zeza pa zumira celu stranicu, ali nisam strucan.


Takva izvedba projekta ne postoji u Stokholmu tako da cenu nikada necemo saznati.
Realno taj stan je mozda jedan od najgorih koje si mogao da pokazes u toj budzevini. Da si bar nasao neki sa pogledom na reku i Kalemegdan pa ajde bar neko opravdanje da imaju za trazenu sumu.
Ni u ludilu ne bih dao te pare za taj stan. Nije to Pariz pa da je toliko bitna lokacija makar ti i sazidali prozore drugom lamelom. Ni taj Novi Dorcol koji si navodio nije bas najsrecnije izveden. I u prvoj fazi ti komsija gleda direktno u stan iako je povuceni sprat, privatnost nula. A tek drugom fazom su zaklonili svima pogled i napucali cene za televizorku.

Nego kazi ti meni, jel taj stan po tebi lux kako se reklamira? Hint, nema kadu i bojlercina ti visi iznad wc solje 🤣 i tako je i u vecim stanovima od recimo 81m2
Da li je lux? Jeste pogledaj pločice samo. Nisu one socijalne bele. Kadu nema ali barem ima ogradjeni tuš kabinu.
Bojler je jako dobar bolje nego plaćati svaki mesec 200 eura zajedničke troškove za zajedničku toplu vodu a ne koristiš je (kao u tvojoj Švedskoj)!
Mislim Pero kad ti se ne svidja ni K-distrikt ni Novi Dorćol ni starogradnje. Što lepo ne kupiš onaj socijalni stan za 2k po kvm? To je za srpske plate super cena a ne za švedske? Da kamata skoči i duplo to na švedsku platu nećeš ni osetiti!
Prvo kupi negde pa onda možeš reći valja ili ne valja!
 
Da li je lux? Jeste pogledaj pločice samo. Nisu one socijalne bele. Kadu nema ali barem ima ogradjeni tuš kabinu.
Bojler je jako dobar bolje nego plaćati svaki mesec 200 eura zajedničke troškove za zajedničku toplu vodu a ne koristiš je (kao u tvojoj Švedskoj)!
Mislim Pero kad ti se ne svidja ni K-distrikt ni Novi Dorćol ni starogradnje. Što lepo ne kupiš onaj socijalni stan za 2k po kvm? To je za srpske plate super cena a ne za švedske? Da kamata skoči i duplo to na švedsku platu nećeš ni osetiti!
Prvo kupi negde pa onda možeš reći valja ili ne valja!
Ima tuš kabinu površine 1,5 M2. Sa tri strane je zid. To je extra. Mnogo bolje nego minijaturna kada. I bojler je odličan. Slim. Maltene je debljine kao ugradni vodokotlić. Na odlično je mjesto postavljen.
 
Da li je lux? Jeste pogledaj pločice samo. Nisu one socijalne bele. Kadu nema ali barem ima ogradjeni tuš kabinu.
Bojler je jako dobar bolje nego plaćati svaki mesec 200 eura zajedničke troškove za zajedničku toplu vodu a ne koristiš je (kao u tvojoj Švedskoj)!
Mislim Pero kad ti se ne svidja ni K-distrikt ni Novi Dorćol ni starogradnje. Što lepo ne kupiš onaj socijalni stan za 2k po kvm? To je za srpske plate super cena a ne za švedske? Da kamata skoči i duplo to na švedsku platu nećeš ni osetiti!
Prvo kupi negde pa onda možeš reći valja ili ne valja!
Bogami za te pare su mogli makar da sakriju bojler, da ne lici na socijalne stanove iz doba Tita. Jos ga tu stavili da lupis glavom kad ustanes sa trona. I sad je kao kada nebitna? Pa ovo je lux, hocu da se opustim u kadi, necu da lezim na plocicama dok se tusiram, nije to socijalni stan za kuca-poso.
A to kakav je kvalitet se vidi po garazama, izbija vlaga na sve strane. Kao kada u restoranu odes prvo do wc-a, tako i ovde pogledas kvalitet podzemnih nivoa.
Nisam ja kontras vec kazem za ono sto ne valja da ne valja. Medjutim i to sto ima mane ima neku vrednost. E to ja procenjujem i uporedjujem, a svoje pare dajem samo za ono sto mislim da vredi trazenu cenu tako da ne brini ;)
Kad mi vec preporucujes da uzmem na kredit onaj socijalni stan, uzmi pa izracunaj kolika je rata, pa se igraj malo i sa duplom kamatom pa da vidis, kazes da si pismen covek. Ekipa ovde tako olako prica drugima na sta da trose novac ili jos gore kako da se uvale u dugove.
 
Poslednja izmena:
Kade su prevazidjene i nisu vise moderne. Znam dosta ljudi koji su imali kupatilo u top stanju ali je bila kada prisutna, pa su morali da razbijaju (i delimicno renoviraju kupatilo) iako kada i sve oko kade izgleda kao novo.
S druge strane, ima starijih ljudi kojima je tesko da podignu nogu, da se okliznu, padnu i povrede. Zato su sada tus kabine u modi, sa ili bez zastora (zavesa, providna plastika ili kaljeno staklo).
 
Ljudi, jel se zna koliko posto je sada izgradnja zgrade po kvadratu (>1000 kvm neto plus parkinz)? Energetski razred B, osrednja stolarija, keramika, podovi?
 
Ekipa ovde tako olako prica drugima na sta da trose novac ili jos gore kako da se uvale u dugove.
Odavno je prisutan trend kako Vradovic kupuje stan ali s tudjim parama. :) Samo jos poneko da se ukljuci i bice veselo. Iskreno, voleo bih da se poveca broj ljudi koji NE kupuje stan ali s tudjim parama, na nagovor tebe, Perice, Hristiane, Save i jos ponekog. Uglavnom, svako ima svoj mozak, racunicu i odgovornost, sigurno nece kupiti stan jer ga je tamo neki Defke s foruma ubedio da je pravo vreme za kupovinu. :)
 
Odavno je prisutan trend kako Vradovic kupuje stan ali s tudjim parama. :) Samo jos poneko da se ukljuci i bice veselo. Iskreno, voleo bih da se poveca broj ljudi koji NE kupuje stan ali s tudjim parama, na nagovor tebe, Perice, Hristiane, Save i jos ponekog. Uglavnom, svako ima svoj mozak, racunicu i odgovornost, sigurno nece kupiti stan jer ga je tamo neki Defke s foruma ubedio da je pravo vreme za kupovinu. :)
Pri tom ja nikome nikad nisam rekao da kupi :)
Meni su samo smesne ove price ‘ce propadnemo u vodu’, te ne valja Beograd, te ne valjaju stanovi, te nece imati kome da se izda, te bice rata, bolje preko, a svi koji ih pricaju zapravo nameravaju da kupe, samo bi hteli jeftinije. E to je neiskreno i sa agendom.
 
1694849302389.png

Slali smo ranije... I dalje je dosta novca u opticaju. Kad se prodaju kvadrati neko primi novac pa dalje kupuje nesto drugo ili mozda novi plac, materijal itd... Jednostavno ima mnogo kesha u opticaju i tako je i sa RSD i USD. Ako ovaj grafik bude dosao na period 2018-2019 imacemo i cene iz tih godina. Ako ne bude... Ove cene ce ostati.
 
Bogami za te pare su mogli makar da sakriju bojler, da ne lici na socijalne stanove iz doba Tita. Jos ga tu stavili da lupis glavom kad ustanes sa trona. I sad je kao kada nebitna? Pa ovo je lux, hocu da se opustim u kadi, necu da lezim na plocicama dok se tusiram, nije to socijalni stan za kuca-poso.
A to kakav je kvalitet se vidi po garazama, izbija vlaga na sve strane. Kao kada u restoranu odes prvo do wc-a, tako i ovde pogledas kvalitet podzemnih nivoa.
Nisam ja kontras vec kazem za ono sto ne valja da ne valja. Medjutim i to sto ima mane ima neku vrednost. E to ja procenjujem i uporedjujem, a svoje pare dajem samo za ono sto mislim da vredi trazenu cenu tako da ne brini ;)
Kad mi vec preporucujes da uzmem na kredit onaj socijalni stan, uzmi pa izracunaj kolika je rata, pa se igraj malo i sa duplom kamatom pa da vidis, kazes da si pismen covek. Ekipa ovde tako olako prica drugima na sta da trose novac ili jos gore kako da se uvale u dugove.
Kako se meni čini ti nikad nećeš da kupiš.
Kolika je rata za 200k stan pa oko 1300 eura na 30 god i bez dinara učešća. I kamata sam kažeš je oko 4,5% u Švedskoj. Ja sam moj prvi stan uzeo s kamatom od 5,5% i isplatio ga za 8,5 godina.kucu sam isplatio za 7,5 godina. Oba sam kredita uzeo na 30 god. Nikad se kamate nisam bojao. Da li je bolje 1300 banci ili 1000+ eura nekoj babi švedskoj bacati svaki mesec da uživa na Baliju dok ti skidas mahovinu s ledja. Zbog manjka sunca.
Ja sam rekao uvek i ponavljam ako kupujes stan za sebe da ti u njemu živiš onda NEMA skupog kredita ni skupe rate! Ako kupujes stan za investiciju onda možeš da se igraš i da čekaš i sve ostalo. Ti sam znaš u kojoj si grupi. Po meni Rent je bacanje para! Ali 100 ljudi 100 ćudi...kvadrat of 2k u Švedskoj je po meni jako jeftin i tog se ne treba bojati. Jedino što ja mislim je da ti nemaš uslove za taj kredit pa duvas i na hladno.
Barem u EU je jednostavna računica za kredit-bruto plata godišnja puta 5 i to je max koji možeš uzeti. Znači za stan od 200k moraš imati min 40k eura plate. Ako imaš uzimaj ako nemaš sedi i ćuti ili piši po forumu.
Nema tu mudrosti. Life Is simple.
 
Pogledajte prilog 173379
Slali smo ranije... I dalje je dosta novca u opticaju. Kad se prodaju kvadrati neko primi novac pa dalje kupuje nesto drugo ili mozda novi plac, materijal itd... Jednostavno ima mnogo kesha u opticaju i tako je i sa RSD i USD. Ako ovaj grafik bude dosao na period 2018-2019 imacemo i cene iz tih godina. Ako ne bude... Ove cene ce ostati.
Na onaj nivo NE može da se vrati jer šalju milijarde i milijarde kesa u Ukrajinu! To sve dolazi iz štamparije. Tako da te priče da će inflacija biti 2% dok rat traje znaju i oni sami da neće biti!
 
Interesantno je sto su prometovani stanovi na oba sajta klasifikovani kao starogradnja, te ispada da su stanovi stari godinu dana u kategoriji sa raspalim blokovima
 
Interesantno je sto su prometovani stanovi na oba sajta klasifikovani kao starogradnja, te ispada da su stanovi stari godinu dana u kategoriji sa raspalim blokovima
Stan se zvanično klasifikuje kao starogradnja čim NIJE kupljen od investitora s mogućnošću povrata PDVa. Nebitno da li je star 1 ili 131 godinu! Takav je zakon
 
Jedno pitanje za članove i za @Wolf da li se na mapi vide ugovori nekog ko je kupio stan u izgradnji?
 
Zavisi od investitora. Ako je ugovor, onda treba da se vidi. Ako je predugovor, onda ne, pa u nekom momentu kad se predugovor prevede u ugovor, onda se pojavi. Tako sam razumeo.
 
Evo za sve koji misle da je ovo maximum kamatnih stopa.

Ja vam laički kažem dok rat u Ukrajini traje NEMA spuštanja kamata! Ili ostaje na ovom nivou ili rastu!
 
Još mi nešto nije jasno. Sad vidim da su se u julu u jednoj novogradnji u Zemunu prodali 4 stana sa prosečnom cenom od 2150€/m2, i sve bi to bilo okej da ih ja nisam zvao u januaru gde su mi rekli da su samo 2 velika stana ostala po ceni od 2750€/m2 (100 i 95kvadrata). Da li se ovde radi o super ranim rezervacijama ili kasne ugovori, ne znam.
 
Vrh