Šta je novo?

Cene nekretnina

Toga imaš u svim malo većim i ozbiljnijim gradovima u regionu… Beograd, Zagreb, Budimpešta, Sofija…

Stanovi od po 10k€/m2 mi nisu uopšte nerealni ili čudni za ova podneblja
vradovic je u fazi trolovanja, to je ono kad nije korektan i kad se sprda sa članovima, nemojte da se primate.
 
U nekim zemljama, recimo u SAD-u, pored institucionalnih investitora, jedan od glavnih "krivaca" za rast cena nekretnina su i oni koji kupuju nekretnine za potrebe izdavanja, uglavnom preko AirBnB. Iz tog razloga, mnoge savezne drzave pocinju da uvode regulativu u ovu oblast, mada za sad ne diraju ove institucionalne krupne investitore, pa tako uvode regulativu da preko AirBnB mozes da izdajes samo ako zivis u mestu u kome izdajes nekretninu i mozes da ugostis maksimalno dvoje,
 
Evo jedna mala digresija - koja i ima veze sa temom. U julu sam pisao oko kamatnih stopa na štednju koje su banke nudile pod "specijalnim uslovima" do kraja avgusta. Evo nas u septembru i uprkos tome što i NBS i ECB dižu kamatne stope, banke su SMANJILE kamate na štednju!
Evo konkretan primer - Adiko banka je nudila do kraja avgusta NKS 5% na dinare na 6 meseci, sada je 4,5% na isti period. Primera ima još.
Ja to tumačim ovako (kao laik, bez ikakve matematičke analize). Banke su pojurile da daju veće KS na štednju ne bi li prikupili keša da bi ga plasirali u kredite po mnogo većim kamatama. I onda - ljudi nisu uzimali toliko kredita - što smo već videli i zato sada smanjuju KS na štednju jer im više ne treba toliko keša kojeg nemaju gde da plasiraju...
Slobodno komentarišite, nisam expert u ovoj oblasti ali mi je bilo jako čudno da su komercijalne banke smanjile i smanjuju KS na štednju dok centralne banke dižu...
 
Ja mislim da bankama uopšte nije toliko frka koliko ti se čini pa da moraju da jure pare iz štednje da bi plasirali u kredite. Opšte je poznato da su banke u Srbiji izuzetno likvidne i da je njima veći problem da nađu gde da plasiraju sredstva.
 

Znaš šta je zanimljivo sa ovom vešću? Što svuda stoji da je izvor Tanjug, a ja je nalazim svuda osim na Tanjugu.
 
Evo konkretan primer - Adiko banka je nudila do kraja avgusta NKS 5% na dinare na 6 meseci, sada je 4,5% na isti period. Primera ima još.
Ja to tumačim ovako (kao laik, bez ikakve matematičke analize)....
Za EUR je i dalje 4.5 NKS na 3 meseca, što je na 50000e čistih 475eur, a 3bank ti je avista 4%, bez oročenja.
 
Evo jedna mala digresija - koja i ima veze sa temom. U julu sam pisao oko kamatnih stopa na štednju koje su banke nudile pod "specijalnim uslovima" do kraja avgusta. Evo nas u septembru i uprkos tome što i NBS i ECB dižu kamatne stope, banke su SMANJILE kamate na štednju!
Evo konkretan primer - Adiko banka je nudila do kraja avgusta NKS 5% na dinare na 6 meseci, sada je 4,5% na isti period. Primera ima još.
Ja to tumačim ovako (kao laik, bez ikakve matematičke analize). Banke su pojurile da daju veće KS na štednju ne bi li prikupili keša da bi ga plasirali u kredite po mnogo većim kamatama. I onda - ljudi nisu uzimali toliko kredita - što smo već videli i zato sada smanjuju KS na štednju jer im više ne treba toliko keša kojeg nemaju gde da plasiraju...
Slobodno komentarišite, nisam expert u ovoj oblasti ali mi je bilo jako čudno da su komercijalne banke smanjile i smanjuju KS na štednju dok centralne banke dižu...
Licno mislim da je razlog bas taj sto ce kamate u narednom periodu stagnirati a zatim krenuti i nadole. Kad bih morala da predvidjam, rekla bih da je septembarsko povecanje poslednje. Mislim da banke daju bolje opcije za stednju kad prognoziraju rast kamata a samim tim i rast vrednosti novca. U isto vreme mislim da je to razlog sto je veca kamata za orocavanje na krace nego na na duze u EUR valuti (npr. Addiko).
 
Izgleda da od metroa nema nista ni u ovoj deceniji.

Ispade jos jedan kec iz rukava. Znaci ko god je kupovao neke periferije u nadi da mu tu prodje metro morace da ceka neki sledeci ciklus da se nahajpuju cene.
 
Licno mislim da je razlog bas taj sto ce kamate u narednom periodu stagnirati a zatim krenuti i nadole. Kad bih morala da predvidjam, rekla bih da je septembarsko povecanje poslednje. Mislim da banke daju bolje opcije za stednju kad prognoziraju rast kamata a samim tim i rast vrednosti novca. U isto vreme mislim da je to razlog sto je veca kamata za orocavanje na krace nego na na duze u EUR valuti (npr. Addiko).
Ovo i ja mislim, ne vidim drugo objašnjenje. Bankari nisu spremni da se klade da će kamatne stope ostati na ovom nivou kroz godinu -dve. Opet, to ne znači da će tačno tako da bude, ali očigledno niko mnogo ne veruje u "zvanične prognoze" centralnih banaka. Njima uopšte nije problem da okrenu ćurak naopako u trenutku. Gledajući na taj način, itekako ima smisla pričekati pola godine-godinu, naročito ukoliko čovek veruje i u pad cena. Namerno koristim izraz "verovanje", jer to je ono što se meni čini mogo korisnije og logike i analiza u ovakvom vremenu...
 
Vrh