Šta je novo?

Cene nekretnina

Нисам ни рекао да је добро, неко ко долази из Европе би се тешко навикао на такав начин живота укључујући и мене, никад не би тако живео,
али у Америци и Аустралији тако живе деценијама ( у Аустралији бар негде имају воз до тих предграђа, у Америци, ни то)
што значи да је ипак одрживо чак и за на пример Сиднеј од 5 милиона становника.
Pa mislim kad kazem da je neodrzivo ne mislim da ce u zemlju da propadne. Mislim da je urbanisticki inferiornije u odnosu na evropske gradove i da nema resenja koje to moze popraviti.

Zive ljudi i u slamovima Nju Delhija decenijama.
 
Mislim da u manjim gradovima problem u avgustu je kod upisivanja ali i kod notara - zbog godisnjih odmora pa kad ode na odmor onda nema ko to da odradi. Ipak je avgust i udarno vreme za godišnje odmore, treba čekati septembar da se vidi pravo stanje jer će mnogi stanovi iz avgusta možda biti upisani u septembru. Septembar i oktobar će biti pokazatelji realnog stanja.

Mislim da su notari dostupni i da nema nikakve guzve (juce sam svratio do jednog nekim poslom). Ja licno mislim da ce avgust i pocetak septembra oblikovati cene za Q4 (npr. za BnV, ako vide da im je Q3 los zbog kvartalnog posmatranja targeta, morace ranije da koriguju cene za Q4 ako misle u njemu nesto da poprave)
 
I dobiješ vaučer za sportsku opremu
U Nisu je jedan investitor nedavno nudio mogucnost da biras vaucer za letovanje u Canju ili odmor u Vrnjackoj Banji ako kupis stan kod njega :)

Investitori trenutno nude neke male popuste za kupovinu, ali ti popusti su reda velicine 2-3%. Znam da nude vise ako kupis u ranijoj fazi izgradnje i slicno, ali to je i dalje malo. Ja kad kupujem nesto i jurim popust, uvek gledam da uhvatim popust od barem 10-15%. Ne znam zasto investitori misle da ce popust od 2-3% da nekog motivise da kupi stan. Sve manje od 10% i nije pravi popust. Mislim, taj ko kupi sa popustom od 2-3% bi kupio i da nije tog popusta. Taj ko ne zeli da plati trenutnu cenu sigurno nece promeniti misljenje zbog 2-3%. Drugim recima, ne vidim poentu ovih malih popusta, osim cistog marketinga.
 
Poslednja izmena:
U Nisu je jedan investitor nedavno nudio mogucnost da biras vaucer za letovanje u Canju ili odmor u Vrnjackoj Banji ako kupis stan kod njega :)

Investitori trenutno nude neke male popuste za kupovinu, ali ti popusti su reda velicine 2-3%. Znam da nude vise ako kupis u ranijoj fazi izgradnje i slicno, ali to je i dalje malo. Ja kad kupujem nesto i jurim popust, uvek gledam da uhvatim popust od barem 10-15%. Ne znam zasto investitori misle da ce popust od 2-3% da nekog motivise da kupi stan. Sve manje od 10% i nije pravi popust. Mislim, taj ko kupi sa popustom od 2-3% bi kupio i da nije tog popusta. Taj ko ne zeli da plati trenutnu cenu sigurno nece promeniti misljenje zbog 2-3%. Drugim recima, ne vidim poentu ovih malih popusta, osim cistog marketinga.
Onaj ko želi da kupi stan i 2-3% mu znači. A za stan od 200.000 EUR npr to je ušteda od 5-6.000 EUR. Nisam još čula za popust od 10-15 % na nekretnine. Javi ako negde čuješ.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: mzo
Onaj ko želi da kupi stan i 2-3% mu znači. A za stan od 200.000 EUR npr to je ušteda od 5-6.000 EUR. Nisam još čula za popust od 10-15 % na nekretnine. Javi ako negde čuješ.
Ne kazem da ne znaci, ali ne utice presudno na odluku o kupovini. Ko smatra da trenutne cene nisu visoke on ce kupiti i kad ne bi bilo tog popusta, a ko smatra da su skupe nece kupiti i sa tim popustom.
Ako pricamo o novogradnji (ne o starogradnji gde svako zalepi cenu koliko mu treba a ne koliko nesto vredi), popust se moze ostvariti prilikom rezervacije, ranije kupovine, prodajnih dana. Ne znam u kom procentu, ali znam da daju popuste u nekoj meri. Sto se tice zavrsenih stanova, vidjao sam popuste od 10-ak% za zadnje spratove, potkrovlja, prizemlja, suturene (popusti se daju na cene koje su vec nize od ostalih stanova u zgradi zbog spratnosti),...
Skoro sam cuo za slucaj gde je lik dosao kod investitora sa ogromnim kesom (kad kazem kes, ne mislim na novac u torbi, nego na kupovinu bez kredita) i rekao da mu spremi ponudu za taj kes, sto bi znacilo kupovinu X stanova, sigurno ce mu investitor u tom slucaju dati nizu cenu od redovne, ne znam samo u kom procentu.
Znaci, popusta ima, ali su toliko mali da time nece spreciti pad prometa.
 
Interesantna statistika, ali fali i kolona gde se prikazuje vrednost novoizgradjenih stanova, jer to na kraju cini BDP. Ceska, sa vise nego 2 puta vecom cenom po kvadratu ce se znatno pribliziti Srbiji dok ce Bugarska pasti nize od svih ostalih.

Ovako ce to uvek favorizovati zemlje sa visim BDP-om. Izgradnja novih domova ide srazmerno broju stanovnika, ne bdp-u. Istom metodom mozes dokazati da je srpska privreda nesrazmerno oslonjena na pekare ili frizeraj jer imamo slican broj proizvedenih hlebova/odradjenih frizura, odnosno 4 puta vise po milionu bdp.


Pitanje na koje analiza odgovara je gde se gradjevina koristi vise za rast GDP.

Posto sad moram da isticem osnovne stvari:
A) Obim izgradnje direktno utice na GDP (veci br. izgradjenih stanova --> veci GDP i obrnuto).
B) Manja GDP osnovica --> veci uticaj jedinice novoizgradjenog stana na rast GDP.

Srbija u listi ima najnizu GDP osnovicu, pa jedan isti stan generise vecu stopu rasta GDP poredici sa zemljama koje imaji visi GDP.
Da bi se dobila uporedivost tih razlicitih nivoa GDP sveli smo efekat izgradjenih stanova na jednake jedinice GDP za svaku zemlju (1 milijarda eur).

Prosecnu vrednost stanova bi bilo lepo imati za povecanje preciznosti, kada bi razlika (br. new dwellings/GDP 1 mlrd. eur) Srbije prema izlistanim zemljama bila mala, ali posto nemamo taj podatak, a razlika je drasticna (HU 4,5x, CZ 3,7x i BG 2x), svako insistiranje je "trazenje dlake u jajetu", jer se zakljucak ne menja.
Jednostavno, u Srbiji se forsira gradjevina kao kontributor GDPa.
 
Prosecnu vrednost stanova bi bilo lepo imati za povecanje preciznosti, kada bi razlika (br. new dwellings/GDP 1 mlrd. eur) Srbije prema izlistanim zemljama bila mala, ali posto nemamo taj podatak, a razlika je drasticna (HU 4,5x, CZ 3,7x i BG 2x), svako insistiranje je "trazenje dlake u jajetu", jer se zakljucak ne menja.
Pa nije bas trazenje dlake u jajetu kada je i razlika u nominalnoj ceni velika. Prag je recimo x2.5 skuplji po kvadratu u odnosu na Beograd.

Kazem, isto tako podeli broj ispecenih hlebova po jedinici GDP i dobices zakljucak da se u Srbiji forsira pekarstvo kao kontributor GDP-a.

Ovo je vec ko zna koji put da smislis metriku koja se uklapa u pricu koju zelis da prikazes, i onda odbacujes svaku legitimnu zamerku na istu.

Setimo se tvog cuvenog racunanja relativne skupoce u odnosu na numbeo listu, po kojoj sad ispadne da je Beograd reltivno pojeftinio u 2023 u odnosu na 2019 i 2020.
 
Poslednja izmena:
Ne kazem da ne znaci, ali ne utice presudno na odluku o kupovini. Ko smatra da trenutne cene nisu visoke on ce kupiti i kad ne bi bilo tog popusta, a ko smatra da su skupe nece kupiti i sa tim popustom.
Ako pricamo o novogradnji (ne o starogradnji gde svako zalepi cenu koliko mu treba a ne koliko nesto vredi), popust se moze ostvariti prilikom rezervacije, ranije kupovine, prodajnih dana. Ne znam u kom procentu, ali znam da daju popuste u nekoj meri. Sto se tice zavrsenih stanova, vidjao sam popuste od 10-ak% za zadnje spratove, potkrovlja, prizemlja, suturene (popusti se daju na cene koje su vec nize od ostalih stanova u zgradi zbog spratnosti),...
Skoro sam cuo za slucaj gde je lik dosao kod investitora sa ogromnim kesom (kad kazem kes, ne mislim na novac u torbi, nego na kupovinu bez kredita) i rekao da mu spremi ponudu za taj kes, sto bi znacilo kupovinu X stanova, sigurno ce mu investitor u tom slucaju dati nizu cenu od redovne, ne znam samo u kom procentu.
Znaci, popusta ima, ali su toliko mali da time nece spreciti pad prometa.
Sve si sam objasnio. Po mom mišljenju je to regularno, da daješ popust u svakom od navedenih slučajeva i u skladu sa time koliko ti to u datom trenutku odgovara. Keš flou. To je kao kad odeš da kupiš stan (starogradnja) čija je vrednost veća ali nekome je frka pa će da ti da popust jer mu pare više znače od vremena koje bi utrošio da nađe bolju ponudu. Tako i sa novogradnjom, postoje ''fiksne cene'' koje su sklone promenama (i povećanju i smanjenju), pa kako potrebe nalažu i kako tržište diktira.
 
Pa nije bas trazenje dlake u jajetu kada je i razlika u nominalnoj ceni velika. Prag je recimo x2.5 skuplji po kvadratu u odnosu na Beograd.

Kazem, isto tako podeli broj ispecenih hlebova po jedinici GDP i dobices zakljucak da se u Srbiji forsira pekarstvo kao kontributor GDP-a.

Ovo je vec ko zna koji put da smislis metriku koja se uklapa u pricu koju zelis da prikazes, i onda odbacujes svaku legitimnu zamerku na istu.

Setimo se tvog cuvenog racunanja relativne skupoce u odnosu na numbeo listu, po kojoj sad ispadne da je Beograd reltivno pojeftinio u 2023 u odnosu na 2019 i 2020.

Hleb i pekari = straw man fallacy
Numbeo = ad hominem

Majstore, za numbeo, podseti se starih postova, a za pekare/stanove izracunaj komparativan doprinos rastu pa se onda pokrij usima.

Smesno je dalje trositi energiju i vreme odgovarati ti.
 
Sve si sam objasnio. Po mom mišljenju je to regularno, da daješ popust u svakom od navedenih slučajeva i u skladu sa time koliko ti to u datom trenutku odgovara. Keš flou. To je kao kad odeš da kupiš stan (starogradnja) čija je vrednost veća ali nekome je frka pa će da ti da popust jer mu pare više znače od vremena koje bi utrošio da nađe bolju ponudu. Tako i sa novogradnjom, postoje ''fiksne cene'' koje su sklone promenama (i povećanju i smanjenju), pa kako potrebe nalažu i kako tržište diktira.
Trziste trenutno na ove visoke cene odgovara padom prometa, ali deluje da investitori na to trenutno ne odgovaraju znacjanijim popustima, sto znaci da im verovatno trenutno vise odgovara da razvlace prodaju nego da spustaju cene u nekoj znacajnijoj meri. Vlasnici starogradnje su tu verovatno fleksibilniji, mada i oni kalkulisu jer im je (verovatno solidnoj vecini) cilj da izvuku sto vise za raspalu starogradnju kako bi kupili manje-vise istu kvadraturu u novogradnji, a i agencije izgleda vrse sve veci pritisak na njih da spuste cene.
Ovi sitni popusti su nesto sto smo oduvek imali manje-vise i nemaju skoro nikakav efekat.
Uglavnom, ja ne vidim mogucnost da se spreci dalji pad prometa bez znacajnijeg pada cene.
 
Hleb i pekari = straw man fallacy
Numbeo = ad hominem

Majstore, za numbeo, podseti se starih postova, a za pekare/stanove izracunaj komparativan doprinos rastu pa se onda pokrij usima.

Smesno je dalje trositi energiju i vreme odgovarati ti.
Pa i prisecam se starih postova, isto si ovako bio bez odgovora :)

Ti se bolje vrati na definiciju straw man-a i ad hominema.
 
Uglavnom, ja ne vidim mogucnost da se spreci dalji pad prometa bez znacajnijeg pada cene.
Ne znači da bi se pad prometa zaustavio znacajnijim padom cena nekretnina.

Pokazalo se u poslednjih par godina da nije sama cena nekretnina glavni faktor kupovine, već osobine nekretnine kao oblika kapitala(ocekivani rast cene, stabilnost tržišta, itd). I verovatno je većina stanova je kupovana kao ulaganje, a ne za život.
 
Pitanje za sve(ne samo Tin-a) zašto se malo hvatate za te izraze tipa "strawman" i "ad-hominem", kao da ste članovi Harvardskog debatnog kluba? Koliko sam dugo na ovoj temi vidim da je ovde sve dozvoljeno, kao u Oktagonu, a da ne pričam da je cilj uglavnom da se pobedi u debati, "da se bude u pravu", da poniziš sagovornika, bez obzira da li iznosiš istinite argumente ili ne. Nešto slično kao navijači huligani koji su došli samo da navijaju, bez obzira ko igra, kako igra i da li pobeđuje ili ne, samo su došli da se pobiju i nekom razbiju glavu. Bukvalno se svaki put iznenadim koliko ljudi imaju negativne energije da istovare ovde, sve pod plaštom "debate" i "razumne argumentacije".
 
Poslednja izmena:
Ne znači da bi se pad prometa zaustavio znacajnijim padom cena nekretnina.

Pokazalo se u poslednjih par godina da nije sama cena nekretnina glavni faktor kupovine, već osobine nekretnine kao oblika kapitala(ocekivani rast cene, stabilnost tržišta, itd). I verovatno je većina stanova je kupovana kao ulaganje, a ne za život.
Ne bih se slozio, cena je oduvek bila glavni faktor za kupovinu. Osnovna stvar u ekonomiji jeste da traznja zavisi od cene. Po trenutnim cenama i kamatnim stopama verovatno je investiciona kupovina daleko manje isplativa nego ranije, a kupovina za zivot dosta otezana (skoro duplo je teze kupiti stan na kredit sada nego pre 3 godine). Posto je pitanje u kojoj meri ce padati kamatne stope (ne verujem da ce pasti na nivo mnogo nizi od trenutnog nivoa), mislim da jedino pad cene (ili dugogodisnja stagnacija cena uz rast plata) moze da spreci dalji pad prometa.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: Ar4
Ne bih se slozio, cena je oduvek bila glavni faktor za kupovinu. Osnovna stvar u ekonomiji jeste da traznja zavisi od cene.
Uz dužno poštovanje, ako je 'cena je oduvek bila glavni faktor za kupovinu' tvoja tvrdnja, zaista dovodim u pitanje tvoju tvrdnju da si završio Ekonomski fakultet.

Plastično rečeno, u skladu sa tvojom idejom iznad, a zaključak je moj: prašina je besplatna, pa ne vidim da se neko otima za prašinu.
 
Pomenuo sam da koristis jedan kriterijum kada nas poredis sa Albanijom i Kosovom* (procenat), a drugi kada nas poredis sa Hrvatskom i Madjarskom (procenat), da bi doneo zakljucak da smo neuspeliiji i od jednih i od drugih. Moras se odluciti koji ces kriterijum koristiti.

Samo sto drugi slucaj nije bio taj drugi slucaj (Centralna Evropa).

E pa ako je bilo u jednoj godini onda se ne vazi :D

Kakve su to price? Pa nije bilo ni pada u svakoj godini pre toga. Hocemo li sada reci da pada nije ni bilo jer je svaki pad imao neki razlog?

O tom periodu sam govorio u postu u kom je i pocela cela ova prica o relativnom rastu u okruzenju. Onda si se ti ukljucio i krenuo da racunas od 2008. po PPP i u odnosu na prosek Centralne Evrope, sto ni u jednom trenutku nije ni bilo pitanje. Niti je originalna tvrdnja bila da je sada 'zlatno doba' i nevidjeni rast sto je nesto sto pokusavas da postavis kao strawman.

Nisi ti uopste govorio ni o cemu vec je polemika je krenula od posta sa Twittera koji je preneo Goran123, pa se tebi nije svidelo sto je za baznu godinu uzeta 2011. (jer bi, kao, 2010. ili 2012. promenila celu sliku) i sto je ukljucena Ceska a nisu drzavice Zapadnog Balkana (u odnosu na koje treba da ispadnemo sampioni :love:).

Da se polemika ne bi dalje razvodnjavala, ja sam dao sasvim hladno i objektivno poredjenje u odnosu na prethodni pik 2008. (jer je to bio pik za sve posmatrane zemlje) i odnosu na sve susedne zemlje - gde se jasno vidi, sa malim izuzecima, da nam razvijenije drzave Centralne Evrope beze a da nas nerazvijene drzavice Zapadnog Balkana sustizu. Vrlo jasno i objektivno su navedeni i izuzeci: Madjarska i Hrvatska - ali koje su toliko bogatije od nas da za 15 godina nismo stigli ni blizu gde su oni bili pre 15 godina pa je besmisleno time se hvaliti (naravno da si neuspeliji ako je za 10 godina prosecan Hrvat porastao za > 7k sa 27k na 34k dolara godisnjeg dohotka, a prosecan Srbin je porastao za < 6k i tek je na 20k, 30% ispod nivoa Hrvatske od pre 15 godina i 70% ispod nivoa Hrvatske i Madjarske danas), i Crna Gora i Makedonija - jedine od kojih zaista jesmo bili uspesniji.

Ali svaka cast, uspeo si i to da razvodnis sofizmima i besmislenim osporavanjima: nije ti se svidela ni 2008, nije ti se svidelo sto je uzet u obzir i nivo razvoja - dakle klasicno vucicevsko spinovanje (Srbija > Hrvatska, Srbija > Nemacka) od nekoga ko navodno nije obozavalac. Ono sto ti se svidja je poredjenje jedino i iskljucivo sa 2017 - gde sam opet jasno pokazao da nije bilo nikakvog relativnog napretka, osim u jednoj jedinoj godini globalne pandemije, kakva se desava jednom u 100 godina. Na to je odgovor - "pa sta ako je samo u jednoj godini". :love:

Odgovoricu i na to i zavrsavam sa ovom temom - teza Vucica, Pinka, Informera i Defketa jeste da Srbija ima ogroman rast (> Hrvatske i Nemacke) u poslednjih nekoliko godina. Realnost je, medjutim, da je rast jedva u korak sa razvijenijim zemljama Centralne Evrope, od kojih bismo zapravo morali da rastemo osetno brze jer smo siromasniji i rastemo sa nize tehnoloske baze. Da li gledali od 2008, 2012, 2017. ili bilo koje godine, nismo uspeli da znacajno smanjimo zaostatak, osim u jednoj jedinoj godini globalne pandemije, kakva se desava jednom u 100 godina, zato sto kao siromasna zemlja koja nije jednako zavisna od izvoza i turizma nismo bili jednako pogodjeni zatvaranjem. Dakle, teza o ogromnom rastu je lazna.

Znacajno ucesce u rastu GDP Srbije u tom periodu uzelo gradjevinarstvo, koje ne donosi novu vrednost u privredu i time ne doprinosi spoljnotrgovinskom bilansu.
Pri tome javni radovi u gradjevini finansirani dodatnim spoljnim dugom.

Nazalost, sramota pricati o rastu naseg GDP u poslednjih nekoliko godina....

Ali Srbija nema neko ogromno ucesce gradjevinarstva u BDP-u. To je samo farsa kad gradjevinskom sektoru treba da se poklanjaju drzavne pare. Udeo je na nivou od < 7%, nesto visi nego u Nemackoj i Ceskoj, slican kao u Madjarskoj, Slovackoj, Rumuniji, Sloveniji, manji nego u Austriji:

 
Uz dužno poštovanje, ako je 'cena je oduvek bila glavni faktor za kupovinu' tvoja tvrdnja, zaista dovodim u pitanje tvoju tvrdnju da si završio Ekonomski fakultet.

Plastično rečeno, u skladu sa tvojom idejom iznad, a zaključak je moj: prašina je besplatna, pa ne vidim da se neko otima za prašinu.
1692273324313.png

Sve se svodi na cene.
 
Po meni najgore gradnje 2000-2010te. 80-90te i nekako, sve ostalo treba srušiti u kakvom je stanju. Verovao ili ne Ja živim u starogradnji (2018ta), to je već 5 godina stara zgrada, nema potrebe da za 15,20god staru zgradu pričamo da je novogradnja. Zgrada izgleda kao da je juče sagradjena (fasada od travertina, aludrveni paneli, alu stolarija,led rasveta...) Moj stan ima 73m2, imam hodnik u g, kupatilo+toalet, dve spavaće sobe i veliku dnevnu koja je spojena sa trpezarijom, pogled na široku ulicu, u krugu od 100-200m su mi vrtić, škola, parkovi, kafići, restorani, dom zdravlja, pijac, nekoliko trgovina, apoteka... Tako da ima normalnih rasporeda i u novogradnji samo nema kad neko hoće trosoban stan u 50m2. Trosoban je tu 75-90m2 da bude konforan, kao što su starogradnje i ima uveliko takvih stanova, samo što retko ko hoće da da novac za to, on bi pre četvorosoban ili 4.5 stan u tu kvadraturu. I dalje stojim pri stavu da sem pojedine lokacije starogradnja nema ama baš nikakvu prednost u odnosu na novogradnju(što si i ti napisao), i kada kažem lokacija mislim upravo to, ili zelenilo okolo sa svim sadržajima ili gradsko centralno urabno tkivo gde nema novogradnji. E sad raspored, ljudi su različiti, neko voli da je ulaz direkt u kuhinju (ja ne), neko voli da se ne izuva u stanu, nekome ne smeta trosoban stan u 55m2... svako ima neke svoje potrebe ali eto, ako gledamo isti raspored onda dolazimo do istog zaključka. Starogradnja je precenjena, možeš milion upucati u stan, badava kad je sve okolo ruina, a stanari...
Ja stvarno ne znam kako nekom moze 55 kvadrata biti dovoljno za zivot i da se oseca skuceno sa porodicom.Ja zivim u kuci i to samo sa zenom u nekih 50tak kvadrata i meni je to nedovoljno.Pritom imam jos jednu kucu te velicine koju planiram da spojim i prosirim,posto u njoj zive roditelji.Zapanjim se kad ljudi daju ogromne pare za stan od nekih 45-50kvm pritom u tom stanu planiraju decu sa podizu.Pa kako ces druze u jednoiposobnom stanu? Placaces taj stan dok si ziv i opet nisi nista dobio,opet moras deci da obezbedis svoj stan ili da ides ti ili oni u podstanare..Za porodicu sve ispod 70kvm je pretesno za zivot.
 
Nisi ti uopste govorio ni o cemu vec je polemika je krenula od posta sa Twittera koji je preneo Goran123, pa se tebi nije svidelo sto je za baznu godinu uzeta 2011. (jer bi, kao, 2010. ili 2012. promenila celu sliku) i sto je ukljucena Ceska a nisu drzavice Zapadnog Balkana (u odnosu na koje treba da ispadnemo sampioni :love:).
Njegov post sa tvitera je nastavak na raspravu koju sam sa njim imao par dana pre toga. Razumem da ne pratis bas redovno temu ali razumi da postoje neki konteksti i rasprave koje se provlace duze, pa ti upadnes kao padobranac.
Ali svaka cast, uspeo si i to da razvodnis sofizmima i besmislenim osporavanjima: nije ti se svidela ni 2008, nije ti se svidelo sto je uzet u obzir i nivo razvoja - dakle klasicno vucicevsko spinovanje (Srbija > Hrvatska, Srbija > Nemacka) od nekoga ko navodno nije obozavalac.
Ali vucicevsko spinovanje je i tvoje poredjenje cas po procentu, cas po apsolutnom rastu, cas izbacivanje pozitivnih godina, samo da bi Srbiju prikazao sto nize na lestvici. Kao i tvoje vrednosne ocene 'nikakvo, bedno, nepostojece' itd.
gde sam opet jasno pokazao da nije bilo nikakvog relativnog napretka, osim u jednoj jedinoj godini globalne pandemije, kakva se desava jednom u 100 godina. Na to je odgovor - "pa sta ako je samo u jednoj godini". :love:
Nije bilo napretka, osim kad ga je imalo znaci.
Odgovoricu i na to i zavrsavam sa ovom temom - teza Vucica, Pinka, Informera i Defketa jeste da Srbija ima ogroman rast
Niko nigde nije pomenuo 'ogroman rast', niti 'ekonomskog tigra'. Niko nije cak ni rekao da rastemo brze od zemalja Centralne Evrope, to je metrika koju si ti sam uveo u raspravu. To su sve strawmani, jer ti i ne odgovaras na ono sto je drugi pisao.

Ti bi da se raspravljas sa Vucicem, pa onda zamisljas da sam ja (ili neko drugi ko kaze ista pozitivno o Srbiji) on. Naduvavas pohvale Srbiji, koje su pri tom vrlo skromne i uvek dolaze uz ogradu, a ignorises potpune budalastine gde se poredimo sa Bangladesom i Africkim zemljama.

Predstavljas se kao hladan, objektivan posmatrac, a jasno je da pretezes na jednu stranu, samo zato sto mislis da je ovo rasprava o politici.

I meni je to razumljivo, jeste frustrirajuce gledati kako nas sa ekrana zasipa populizam i statisticka manipulacija a da niko ne demantuje to na pravom mestu. Medjutim, na pogresnom si mestu, i na pogresnom sagovorniku, nasao da lecis tu frustraciju.

Vuciceva najveca pobeda je sto je uspeo cak i relativno pametne ljude da ubedi da je mahnito refleksno pljuvanje po Srbiji nekako i borba protiv njegam, a da je svaka naznaka optimizma ili pohvale botovanje.
 
Ja stvarno ne znam kako nekom moze 55 kvadrata biti dovoljno za zivot i da se oseca skuceno sa porodicom.Ja zivim u kuci i to samo sa zenom u nekih 50tak kvadrata i meni je to nedovoljno.Pritom imam jos jednu kucu te velicine koju planiram da spojim i prosirim,posto u njoj zive roditelji.Zapanjim se kad ljudi daju ogromne pare za stan od nekih 45-50kvm pritom u tom stanu planiraju decu sa podizu.Pa kako ces druze u jednoiposobnom stanu? Placaces taj stan dok si ziv i opet nisi nista dobio,opet moras deci da obezbedis svoj stan ili da ides ti ili oni u podstanare..Za porodicu sve ispod 70kvm je pretesno za zivot.
Mala kvadratura stana je recept za neprestanu svađu, naročito kad deca krenu da rastu. Što su deca starija, to situacija postaje sve manje podnošljiva. Većina roditelja ni ne namerava da stambeno obezbedi decu. To na kraju ne izađe na dobro po decu, i svodi se na život sa cimerima, a kasnije sa partnerom kome ne smeš reći "ne" inače letiš na ulicu.

Eurostat vodi podatke za "overcrowding" i Srbija je pri samom vrhu u Evropi. Što je manje razvijena država, to je prenatrpanost veća.


657765765765.png
 
Poslednja izmena:
Vrh