Šta je novo?

Cene nekretnina

Kuce jednostavno nisu odrzivo resenje za milionske gradove. Imati po koji kraj sa kucama je ok, ali kada treba milion ljudi da smestis tako dobijes americka predgradja gde do svega ides kolima, nemas javni prevoz niti lokalnih sadrzaja.

Sto se starogradnja/novogradnje tice, ja sam se nagledao i jednih i drugih, i isrkeno, vece probleme sa rasporedom sam imao u starogradnjama nego u novogradnjama. Novogradnje cesto precenjuju dostupnu kvadraturu pa se nabija soba vise tamo gde mesta nema, a starogradnje cesto potcenjuju, pa u stan od 70 kvadrata dobijes 20 kvadrata hodnika. Ruku nas srce, ne znam dal sam video tri stana da nisam imao zamerke na raspored (a da nisu bile neke ultraluks varijante sa 150+ kvadrata). Neki kompromis uvek postoji.

Ako želite stan od 100kvm treba vam 350k eura min...
Preterujemo sad. Mozda samo ako gledate iskljucivo Stari Grad, Vracar i NBGD. A i tu moze se nesto jeftinije nadje.
 
Starogradnja je precenjena, možeš milion upucati u stan, badava kad je sve okolo ruina, a stanari...
Šta stanari? Je l ti to impliciras da stanari koji žive u zgradama koje nisu novogradnja (više od 2 godine star objekat već jednom useljavan) loši? Što bi dalje impliciralo da su ljudi koji nemaju para da stalno kupuju novogradnju nevaspitani, neobrazovani, socijalno neprihvatljivi? Znači ako kupim stan u Beogradu na vodi pa mi komšija bude Djani, Viki Miljković, Baka prase i ostali, to znači da imam fantastične stanare i komšije? Vrlo interesantno zapažanje.
 
Šta stanari? Je l ti to impliciras da stanari koji žive u zgradama koje nisu novogradnja (više od 2 godine star objekat već jednom useljavan) loši? Što bi dalje impliciralo da su ljudi koji nemaju para da stalno kupuju novogradnju nevaspitani, neobrazovani, socijalno neprihvatljivi? Znači ako kupim stan u Beogradu na vodi pa mi komšija bude Djani, Viki Miljković, Baka prase i ostali, to znači da imam fantastične stanare i komšije? Vrlo interesantno zapažanje.
Baka Prase rentira stan u BW i to kao stan na dan da bi se k***** i snimao svoje gluposti. To NIJE njegov stan. Isto kao sto vozi Lambordjini ili koji vec s nemackim tablicama. Opet rentiran. Kod njega je 99% lazno i rentirano. Ne lozite se.
 
Tako je brate krajiski :)
Hvala svima sto pisu pohvalno za starogradnju od crvene fasadne cigle na Lionu :) boljeg kraja i infrastrukture nema. Kao i za zvezdarsko Dedinje, kod hajdukovog stadiona, gde vile kostaju i po pola miliona do milion jevreja :)

San mi je da od Vradovicevog naselja (Mirijevo V) napravimo novi Beverli Hils s kucicama, skuplji od popularnih karingtonki na B.Kosi ;) @vradovic
Imati kucu je ipak drugi dozivljaj, nego u stanu... sto bi se reklo u gradu je nemanje, a u Vradovicevom naselju je imanje ;)
 
Ma bezveze idemo u raspravu da li je bolja novogradnja ili starogradnja. Mada i nije lose malo za promenu u odnosu na pasce/nece pasti cene.
Ja samo pokusavam da kazem da ljudi imaju razlicite zelje i prioritete pri izboru stana, pa otud ujednacene cene starogradnje i novogradnje u mnogim krajevima grada. A niti su u novogradnji svi stanovi loseg rasporeda, niti su u svim starogradnjama "narkomani, zmije i pacovi".
 
NIje isti nivo suburbanizacije. U Stokholmu vecina ljudi ipak zivi u stanovima.
Svejedno. Izvan naselja sa zgradama imaš naselja sa kućama. Kao i u Londonu i drugim gradovima. Tamo gde metro ne stiže, stiže mreža gradskih autobusa ili železnice. Vrlo humano, a opet si u centru relativno brzo.
 
Svejedno. Izvan naselja sa zgradama imaš naselja sa kućama. Kao i u Londonu i drugim gradovima. Tamo gde metro ne stiže, stiže mreža gradskih autobusa ili železnice. Vrlo humano, a opet si u centru relativno brzo.
Pa nije svejedno, i u Beogradu imas naselja sa individualnim kucama kroz koje prolazi gradski prevoz. Medjutim, posle odredjenog procenta zauzeca povrsine po stanovniku, na veliki broj stanovnika, taj koncept se raspada. I u Londonu vise od polovine porodica zive u stanovima. Na stranu sto je dosta tih londonskih kuca zapravo uzidane kuce u redu, bez nekog bog zna kakvog dvorista.
 
Ljudi moji šta je ovo, počele agencije da me zovu na telefon i da mi nude stanove!! Ovo mi se nije desilo od 2009-e godine. Mislio sam da će nove tehnologije i portali biti dovoljni i da su ovakvi vidovi komunikacije između agencija i kupaca izumrli, ali neee, nisu još uvek.
 
Šta stanari? Je l ti to impliciras da stanari koji žive u zgradama koje nisu novogradnja (više od 2 godine star objekat već jednom useljavan) loši? Što bi dalje impliciralo da su ljudi koji nemaju para da stalno kupuju novogradnju nevaspitani, neobrazovani, socijalno neprihvatljivi? Znači ako kupim stan u Beogradu na vodi pa mi komšija bude Djani, Viki Miljković, Baka prase i ostali, to znači da imam fantastične stanare i komšije? Vrlo interesantno zapažanje.
To ne znaci da su stanari takvi vec znaci da uglavnom ne postoji dogovor oko odrzavanja i svest o zgradi kao u grupi ljudi koji su se uselili u novogradnju.

Kada je nesto staro i poluruinirano, to podstice ljude da nastave da ruiniraju i ne brinu o tome, dok kada je nesto novo, ljudi vise vode racuna da tako i ostane.
Pogotovo sto su stanari u starim zgradama tu jos od komunistickog perioda u kojem je vazilo da nista ne moras da brines, sve ce drzava da uradi (a nije uradila). Oni i danas zamisljaju da stvari tako funkcionisu. I to je generalno misljenje stanara, par izuzetaka u zgradi tu nista ne mogu promeniti.
 
Ljudi moji šta je ovo, počele agencije da me zovu na telefon i da mi nude stanove!! Ovo mi se nije desilo od 2009-e godine. Mislio sam da će nove tehnologije i portali biti dovoljni i da su ovakvi vidovi komunikacije između agencija i kupaca izumrli, ali neee, nisu još uvek.
Koje agencije zovu? Da li nude samo starogradnju ili i novogradnju?
 
Tako je brate krajiski :)
Hvala svima sto pisu pohvalno za starogradnju od crvene fasadne cigle na Lionu :) boljeg kraja i infrastrukture nema. Kao i za zvezdarsko Dedinje, kod hajdukovog stadiona, gde vile kostaju i po pola miliona do milion jevreja :)
Okej, ne znam da li je blagi sarkazam, ali Lion i Lipov lad je jedan od verovatno najboljih krajeva u starom delu Beograda. Ne zelim ni da pocnem da od kada sam se doselio ovde pre 4 godine, ne znam da li sam jednom u zivotu upalio auto ili usao u prevoz da zavrsim nesto lokalno (policija, pijaca, trgovina, usluzne delatnosti tipa knjizara, frizer, hemijsko, knjizare, pozorista, bioskop, kupovina sitna ili krupna). Kada bi samo jos produzili taj Bulevar do ustanicke, ubacili bici staze, od ustanicke do centra, bio bi top. I dalje mi nije jasan nivo zapustenosti ovog dela grada, kao da namerno to rade i da su digli ruke zauvek od jugoistocnog dela grada.
 
Možda sam dosadan ali kolektivno stanovanje samo po sebi nije po meri čoveka. Možda u fazi studiranja, momackog (devojačkog) života i eventualno braka bez dece.
Kuća sa dvorištem, garažom i slično, par praznih mesta, pa tek onda stan.
Slažem se da je lepo imati kuću. Evo primera jedne interesantne u Bariču. Nemam predstavu koliko ovako nešto može da košta


Znam da si za 40K mogao pristojnu montažnu kuću da napraviš a za 100K (ako imaš urbanizovan plac i temelj) vilu od 300m2, ma ko Holivudski glumac. Da li su i dalje ostale te cene, ne znam, nisam se interesovao.
Ko ima plac i veliku porodicu, prava stvar. Naročito interesantno gađati neku lokaciju na liniji autoputa i voza za NS (i sutra za Suboticu), gde ima infrastrukture (škola, DZ, snabdevanje) a opet si autom u oba velika grada za pola sata max.
I ovo u Adicama za 1.5K kvadrat je interesantan koncept. Jes da je Bogu iza tregera al zanimljiva priča.
:Ako se ne posvađaš sa komšilukom sa kojim deliš lamelu:
 
Poslednja izmena:
Šta stanari? Je l ti to impliciras da stanari koji žive u zgradama koje nisu novogradnja (više od 2 godine star objekat već jednom useljavan) loši? Što bi dalje impliciralo da su ljudi koji nemaju para da stalno kupuju novogradnju nevaspitani, neobrazovani, socijalno neprihvatljivi? Znači ako kupim stan u Beogradu na vodi pa mi komšija bude Djani, Viki Miljković, Baka prase i ostali, to znači da imam fantastične stanare i komšije? Vrlo interesantno zapažanje.
Pogrešno razumeš, @shadestudio ti je već odgovorio. U većini starogradnji ne može sijalica da se zameni, a da ne bude problema, a kamoli neke veće stvari (čast izuzecima). I to je pitanje da li će neko uzeti tu sijalicu (ima na forumu primer gde u jednoj starogradnji neko stalno krade sijalice iz hodnika, da je jedan komšija popizdeo i počeo da ostavlja novac za sijalice samo da ne kradu sijalice jer će neko poginuti bez lifta). U većini novogradnji ljudi nisu dobili džabe stan niti očekuju "država duradi nešto" već pokušavaju to sredjeno da održe.
 
Vezano za promet u avgustu, jos uvek je rano za ocene, cekamo sutrasnji update, ali pored toga sto u Nisu nema zabelezenog prometa nijednog stana, u Kragujevcu su prometovana samo 3 stana u starogradnji, i to neki mali od 30-40m2. Videcemo kakva ce biti situacija nakon sutrasnjeg update-a, mozda je sve ovo samo zbog nekog kasnjenja u upisivanju podataka, ali deluje da ce pad prometa biti sve veci i veci.
 
Rasporedi u starogradnji su neuporedivo bolji iz nekoliko razloga:
1) Projektovali su ih pravi školovani arhitekti poštujući normative (spavaća soba min. 15 M2, "pola sobe" min. 10 M2...);
2) Zgrade su urbanistički bolje postavljene pa svi veći stanovi su orijentisani na dvije ili čak tri strane svijeta što daje mnogo bolje mogućnosti projektovanja samog stana (broj prozora, balkona...);
3) Mjereni su po drugim normativima. Prije svega balkoni/terase/lodje. Na terenu obično imaju više M2 nego u projektu/katastru dok je kod novogradnje to obrnuto. Otprilike 80 M2 starogradnje je jednako u površini kao 90 M2 novogradnje;
4) Balkoni/terase/lodje su kod starogradnje
mnogo funkcionalniji jer su kockastijeg oblika. Kod novogradnje su izduženi (npr. 1.2 m x 5 ili 6 m što je bačenih 6 ili 7 M2) radi gradj. i reg. linije.
 
1692228443301.png

Housing Affordability Index, tj. indeks dostupnosti kuca (nekretnina) je na istorijski niskom nivou u SAD-u. On meri odnos izmedju medijalnog prihoda domacinstva i medijalnog troska rata stambenog kredita. Kad je ovaj index na 100 smatra se da je sistem u ravnotezi. Kad je ispod 100 smatra se da dostupnog kuca (nekretnina) opada. Ovaj indeks je bukvalno opao sa nekih 135 na oko 70 za svega 3 godine, bukvalno je sada duplo teze kupiti nekretninu nego pre 3 godine, sto zbog rasta cene nekretnina, sto zbog rasta kamatnih stopa. Trenutno potencijalni kupci cekaju pad cena (jer ne mogu da kupe po sadasnjim uslovima cak iako zele), a prodavci ne zele da prodaju, pa imamo tzv "lock-in efekat", tj. efekat zakljucavanja, gde se aktivnost trzista umrvljuje. Zbog toga se predvidja dodatni pad cena nekretnina od 6% do kraja godine (inace, ovo je clanak iz marta 2023. godine i odnosi se na SAD).
 
Kuce jednostavno nisu odrzivo resenje za milionske gradove. Imati po koji kraj sa kucama je ok, ali kada treba milion ljudi da smestis tako dobijes americka predgradja gde do svega ides kolima, nemas javni prevoz niti lokalnih sadrzaja.

Sto se starogradnja/novogradnje tice, ja sam se nagledao i jednih i drugih, i isrkeno, vece probleme sa rasporedom sam imao u starogradnjama nego u novogradnjama. Novogradnje cesto precenjuju dostupnu kvadraturu pa se nabija soba vise tamo gde mesta nema, a starogradnje cesto potcenjuju, pa u stan od 70 kvadrata dobijes 20 kvadrata hodnika. Ruku nas srce, ne znam dal sam video tri stana da nisam imao zamerke na raspored (a da nisu bile neke ultraluks varijante sa 150+ kvadrata). Neki kompromis uvek postoji.


Preterujemo sad. Mozda samo ako gledate iskljucivo Stari Grad, Vracar i NBGD. A i tu moze se nesto jeftinije nadje.


Није баш тачно, у милионским градовима Аустралије чак до 80% становника живи у кућама, а што се тиче Америке тамо са намером нема јавног превоза до предграђа да не би долазили "непозвани гости" и никада га неће бити.
 
Није баш тачно, у милионским градовима Аустралије чак до 80% становника живи у кућама
I onda kuće i krajevi izgledaju depresivno kao na slici ispod.
што се тиче Америке тамо са намером нема јавног превоза до предграђа да не би долазили "непозвани гости" и никада га неће бити.
Ne bih se slozio da je razlog nepostojanja javnog prevoza 'da neko ne bi došao', već zbog koncepta života gde je auto sredstvo kretanja i pojma Američkog sna, gde svako ima kuću, što vodi do masovnog pravljenja kuća.

To u praksi znači da svi mladji od 16 godina, stariji od npr 70, svii bez vozacke dozvole, invalidi ne mogu da mrdnu iz kuće nigde, jer oko njihove kuće ne postoji ništa sem drugih kuća, a ne idu po gostima okolo. Ne mogu da se ošišaju, da kupe hranu, ako nemaju auto. Sve od usluga se nalazi u tržnom centru do kog se ide autom.

Ima na YouTube dosta videa gde se diskutuje o suburban nacinu života. Na prvu liči da je simpatično, a u praksi je loše.
 

Prilozi

  • Screenshot_20230817_033716_Chrome.jpg
    Screenshot_20230817_033716_Chrome.jpg
    297,9 KB · Pregleda: 202
I onda kuće i krajevi izgledaju depresivno kao na slici ispod.

Ne bih se slozio da je razlog nepostojanja javnog prevoza 'da neko ne bi došao', već zbog koncepta života gde je auto sredstvo kretanja i pojma Američkog sna, gde svako ima kuću, što vodi do masovnog pravljenja kuća.

To u praksi znači da svi mladji od 16 godina, stariji od npr 70, svii bez vozacke dozvole, invalidi ne mogu da mrdnu iz kuće nigde, jer oko njihove kuće ne postoji ništa sem drugih kuća, a ne idu po gostima okolo. Ne mogu da se ošišaju, da kupe hranu, ako nemaju auto. Sve od usluga se nalazi u tržnom centru do kog se ide autom.

Ima na YouTube dosta videa gde se diskutuje o suburban nacinu života. Na prvu liči da je simpatično, a u praksi je loše.

Нисам ни рекао да је добро, неко ко долази из Европе би се тешко навикао на такав начин живота укључујући и мене, никад не би тако живео,
али у Америци и Аустралији тако живе деценијама ( у Аустралији бар негде имају воз до тих предграђа, у Америци, ни то)
што значи да је ипак одрживо чак и за на пример Сиднеј од 5 милиона становника.
 
Vezano za promet u avgustu, jos uvek je rano za ocene, cekamo sutrasnji update, ali pored toga sto u Nisu nema zabelezenog prometa nijednog stana, u Kragujevcu su prometovana samo 3 stana u starogradnji, i to neki mali od 30-40m2. Videcemo kakva ce biti situacija nakon sutrasnjeg update-a, mozda je sve ovo samo zbog nekog kasnjenja u upisivanju podataka, ali deluje da ce pad prometa biti sve veci i veci.
Mislim da u manjim gradovima problem u avgustu je kod upisivanja ali i kod notara - zbog godisnjih odmora pa kad ode na odmor onda nema ko to da odradi. Ipak je avgust i udarno vreme za godišnje odmore, treba čekati septembar da se vidi pravo stanje jer će mnogi stanovi iz avgusta možda biti upisani u septembru. Septembar i oktobar će biti pokazatelji realnog stanja.
 
Vrh