Šta je novo?

Cene nekretnina

. Da ne pominjem da bi većina tih većih starih stanova iz 70-tih i 80- tih (misli se na 80m2+) danas (kad prave i prodaju u novogradnji trosoban u 50m2) po rasporedu bila vrhunska: imate velike terase, izlaz na dve ili tri strane, jasno definisane sobe, trpezariju, špajz, itd. Danas je to nezamislivo.
Nije nazamislivo u novogradnji lep raspored. Ali naravno da ne može trosoban u 50 kvm. Pogledajte vi velike stanove od 80-90kvm kako izgledaju. To je predivno. I jos nema velikog gubitka prostora na hodnike što je karakteristika stanova iz prošlog veka. Ogroman hodnik kao soba, a onda male sobe....
No. Ima svega samo ko će to da plati. Ako želite stan od 100kvm treba vam 350k eura min... To je zalogaj i za EU standarde....
 
Stvar u Poljskoj jeste da je EU uletela skoro sigurno + drzava. Ali izvini molim te, da nema lopovluka, da su porezi transparentni, sigurno bi mogao da podstaknes stanare da ulete sa svojim kesom, ako od poreza gradjana ti kao drzava uletis sa makar 20-30% pa deo po deo. Za NBG iskreno verujem da u vecini blokova je dovoljno da se sredi fasada spolja, izolacija tu i tamo, to jeste skupo, ali makar neko farbanje zgrade, oplemenjivanje prostora vizuelno + stolarija da bude uniformna. Konkretno od 5 solitera na Lionu, jedan su sredjivali sad na prolece, to je drugi soliter po redu i svuda gde je bilo belo ofarbali su, jedan delic ali opet je nesto, i to su sve cetiri strane solitera odradili, od prizemlja do 15. sprata. Automatski izgleda svezije, novije. Da su i ostatak uradili i da je svuda stolarija ista a ne kako kome padne na pamet, nikad ne bi pomislio da je soliter 50 godina star. A prostor oko njega siroko, ladovina od lipa na sve strane, prijatno za bleju, setnju, za decu, za stare i mlade...
 
Nije nazamislivo u novogradnji lep raspored. Ali naravno da ne može trosoban u 50 kvm. Pogledajte vi velike stanove od 80-90kvm kako izgledaju. To je predivno. I jos nema velikog gubitka prostora na hodnike što je karakteristika stanova iz prošlog veka. Ogroman hodnik kao soba, a onda male sobe....
No. Ima svega samo ko će to da plati. Ako želite stan od 100kvm treba vam 350k eura min... To je zalogaj i za EU standarde....
Iskreno, u novogradnji nemas normalne stanove od 85-95 kvadrata a da su 3.5 ili 4.0. Ja to jako retko vidjam, uglavnom je neka nebuloza od rasporeda ako je tako. Novija gradnja (NBG, Viva residence, Sunnyville i razni kondominijumi ovi oni, BNV) ako su 3.5 ili 4.0 su 115-120+ m2 sto je premnogo i spada u luksuz, jer su cene takvih stanova iznad 350.000e. Ja sam ziveo u Mirijevu u 94kv sa terasom 4.0 stan, sa tri spavace sobe nezamislive velicine za danasnje pojmove novogradnje, i pazi sad ovo, imam ne jedan, nego DVA hodnika u slovo G. Imam wc + tolaet, odvojenu dzinovsku kuhinju od tipa 9-10 kvadrata + spajz. Imam trpezariju u nastavku kuhinje. Dnevnu od 20kv. Takav stan vise nigde ne mozes da nadjes, a da mu je raspored normalan i da ima sve uglove pod 90stepeni, pritom na sve to nijedna spavaca soba ne gleda u tudju trpezariju i obrnuto, a ispred zgrada pogled ispred stana na 15 stabala koje pruzaju privatnost. Jedina mana je manjak svetla zbog malih prozora + orijentacija ka severoistoku, ali to je do same orijentacije, jbg.
 
A ja prosto ne razumem zasto se ovde toliko forsira novogradnja i koliko je bolja, je l vi kupujete nove stanove na 15 godina ili sta? Nisam znao da su stanovi postali kao mobilni telefoni, da moramo da ih menjamo toliko cesto. Mislim ja sam za to da se zivi u novom, a sto se onda desava sa starim? Sto ih ne ruse pa prave nove? Ajde onda recite gde je granica izmedju novog i starog? Evo recite nam gde je tacno granica kad prestaje novogradnja i postaje starogradnja? Ako svi pricate kako su cene stanova potpuno realne? Ako je neko spreman da da 3000e za ruinu starogradnju na Lionu, onda je ta cena realna zar ne? Ako je starogradnja dostigla novogradnju, onda ocigledno vredi toliko i ima ljudi koji cene istu tu starogradnju?
Novogradnja je za mene samo stan u kojem niko nikada nije ziveo ili stan do 3-4 godine starosti, sve ostalo je starogradnja razlicite starosti ili kvaliteta.

Tvoj stan iz 2009 je za mene cista starogradnja, malo novija, ali nema govora o novogradnji.

I to je individualno, covek od 60 godina ce za zgradu staru 20 godina reci da je novogradnja, a covek od 20 godina ce i za zgradu staru 10 godina reci da je teska starudija, jer ljudi razlicito percipiraju vreme sto su stariji.

Starogradnja je bila dostigla novogradnju jer u proteklom periodu nije moglo da se nazida novogradnje toliko koliko su ljudi hteli da kupe, iz raznih razloga.
 
Iskreno, u novogradnji nemas normalne stanove od 85-95 kvadrata a da su 3.5 ili 4.0. Ja to jako retko vidjam, uglavnom je neka nebuloza od rasporeda ako je tako. Novija gradnja (NBG, Viva residence, Sunnyville i razni kondominijumi ovi oni, BNV) ako su 3.5 ili 4.0 su 115-120+ m2 sto je premnogo i spada u luksuz, jer su cene takvih stanova iznad 350.000e. Ja sam ziveo u Mirijevu u 94kv sa terasom 4.0 stan, sa tri spavace sobe nezamislive velicine za danasnje pojmove novogradnje, i pazi sad ovo, imam ne jedan, nego DVA hodnika u slovo G. Imam wc + tolaet, odvojenu dzinovsku kuhinju od tipa 9-10 kvadrata + spajz. Imam trpezariju u nastavku kuhinje. Dnevnu od 20kv. Takav stan vise nigde ne mozes da nadjes, a da mu je raspored normalan i da ima sve uglove pod 90stepeni, pritom na sve to nijedna spavaca soba ne gleda u tudju trpezariju i obrnuto, a ispred zgrada pogled ispred stana na 15 stabala koje pruzaju privatnost. Jedina mana je manjak svetla zbog malih prozora + orijentacija ka severoistoku, ali to je do same orijentacije, jbg.
Čuj ono što ti tražiš se više ne pravi. Moda se promenila. I ja bi isto da naprave Golfa 2 dizelaša koji može da ide i na lož ulje i da troši 4,5l ali nema. Ako uzmeš dizel to je min 1900 kubika. Ako uzmeš male benzince stavljaju turbine. Prave hibride i druge gluposti koje nikome ne trebaju da bi digli cenu duplo. Jednostavno stvari se menjaju, uglavnom na gore tj. ono što je pre bilo osnovno sad postaje premium.
Pre su slanina, čvarci i mast bili osnovno i najjeftinije. Sad je to lux i najskuplje...
 
Ako finansira EU, ili Poljska država onda je to jasan odgovor. I kod nas da kažeš plaća država da li hoćete da vam sve zamenimo i prozore i vrata i stavimo izolaciju i još okrečimo fasadu - SVI bi rekli da, još bi se javljali genijalci koji bi sigurno zakerali oko izbora boje ili nečega.
ALI da moraju sami da izvade keš na sunce i to plate, onda je priča skroz drugačija.
Ja nisam rekao da ti blokovi ne mogu da izgledaju turbo - naravno da mogu. ALI problem je ko će to da plati. Ako će plaćati država, grad, EU ili ko god, onda će se to odraditi. Ako to moraju stanari da plate - šanse NEMA da se to desi. Samo pitaj stanare svoje da li bi da ulože 50k din ne eura u zgradu pa ćeš videti s kakvim će te imenima čašćavati i nazivati.
Ja ne razumem sta tačno želiš da kažeš. Ako neko oglasi stan u ruiniranom soliteru po 20-30% većoj ceni nego u novogradnji na istom lokalitetu, svakako sd taj stan nikada neće prodati. Međutim, to se ne dešava jer stan u soliteru West 65 je mnogo skuplji nego stan u "Mercedes" soliteru u bloku 38, par stotina metara niz ulicu. Postoje određeni blokovi koji imaju visoku cenu i tu nije pitanje starogradnja v novogradnja već isključivo LOKACIJA, a ako pricamo o NBG na većini najboljih lokacija odnos starogradnje prema novogradnji je 10:1.
 
Novogradnja je za mene samo stan u kojem niko nikada nije ziveo ili stan do 3-4 godine starosti, sve ostalo je starogradnja razlicite starosti ili kvaliteta.

Tvoj stan iz 2009 je za mene cista starogradnja, malo novija, ali nema govora o novogradnji.

I to je individualno, covek od 60 godina ce za zgradu staru 20 godina reci da je novogradnja, a covek od 20 godina ce i za zgradu staru 10 godina reci da je teska starudija, jer ljudi razlicito percipiraju vreme sto su stariji.

Starogradnja je bila dostigla novogradnju jer u proteklom periodu nije moglo da se nazida novogradnje toliko koliko su ljudi hteli da kupe, iz raznih razloga.
Tačno. Novogradnja je zgrada ili stan koji nije useljen i max do 2 godine starosti. Sve ostalo ide u starogradnju (mlađu, stariju ili srednju).
 
Ja sad zivim u relativnoj novogradnji (nova zgrada zavrsena 2009, pikovan beton fasada sa kombinacijom nekakvih metalnih panela, PVC stolarija) i po recima predsednika kucnog saveta koji je ziveo na ovom placu (dobio stan u zamenu valjda) zgrada je kvalitetna, imamo garazu prilicno duboku koja je svaku zimu i kisu suva kao barut. Tako da znam sta pricam, i nemoj me svrstavati u "vas iz starogradnje". Inace, koliko god konkretno moj trenutni stan bio kvalitetan a ja uglavnom zadovoljan, evo kod prozora prodire voda, jer silikon i spoj nije dobro uradjen od st*** prozora sa fasadom, moram to sad saniram, a zgrada ima tek 15 godina. Komsiji iznad krov (koji je kos) kod odzaka tj ventilacionog otvora prokisnjavalo 2021e u prolecnim kisama, imao je sanaciju par hiljada evra. Posto je genije investitor ispod dela moje dnevne sobe napravio terasu stanu ispod, na tom delu mi je drugacija temperatura poda i rasusuje mi se parket u tom delu i ne moze da se sanira. A sam projekat je fantastican time sto se moje kupatilo naslanja direktno na kuhinju i trpezariju komsije, tako da ih sve cujem sta pricaju kad god udjem da pi*am i k**am a i oni mene, cak nam se i prozori prirodne ventilacije nalaze na manje od 1m razdaljine pod 90 stepeni - divota. O ostalim biserima novogradnje tipa - ulazna vrata direkt gledaju u dnevnu ili tako nesto necu ni da govorim, gde obicna hotelska soba ima vecu dozu privatnosti ulaza od stanova novogradnje.

Verovao ti ili ne, ja sam ziveo u starogradnji od malena Mirijevo 3 crvena fasadna cigla iznad pijace, tad je zgrada bila nova, zavrsena 1990. Pre 3 godine su moji roditelji renovirali kuhinju, elektricar koji je stemao zid rekao je da nije do sad naisao na tvrdji beton, cak ni na NBG-u, a taj elektricar ima solidno iskustvo. Statika zgrade je savrsena, seizmicki testirana, podrumske prostorije perfektno suve, nikad ni trunku poplave nismo imali, u zgradi preko puta, otac mojih drugova iz parka je tu ziveo a covek je bio glavni gradjevinski inspektor u Beogradu jedan period, i od njega smo saznali sve te stvari. Pogledaj novogradnju staru samo 5-10 godina na novom putu u Matice Srpske ulici na sta lici. Izgleda u 10x gorem stanju nego ta "starogradnja". O prostoru oko zgrada ne zelim da komentarisem.

Ja se slazem da starogradnja ne sme da kosta ni blizu kao novogradnja, u tome se slazemo, to i ja zagovaram, ali tvrdnja da starogradnja sem "poneke lokacije" nema nikakvu prednost prosto nije istina. Jer znas gde dolaze svi roditelji sa decom iz burzujskih novogradnji da se igraju u mom kraju? Pa dolazi u peti, cetvrti, treci i drugi parkic na Lionu. Ne igraju se kod svojih zgrada jer nemaju gde, jer investitor nije napravio ni jednu ljuljasku ispred ili iza zgrade. Od zajednickog prostora ispred zgrade je napravio parking mesta a bahati vlasnici se parkiraju i zauzimaju trotoar, i tako je kod 99.99% novogradnji u beogradu. Prosetaj malo kod lipovog lada kod tih 5 solitera, pogledaj te kolicine lipa, cetinara i platana, ljuljaski, klupica, oivicenih staza za setnju koje su slobodne od automobila, a onda se prosetaj Kajmakcalanskom gde je 90% novogradnji.
Po meni najgore gradnje 2000-2010te. 80-90te i nekako, sve ostalo treba srušiti u kakvom je stanju. Verovao ili ne Ja živim u starogradnji (2018ta), to je već 5 godina stara zgrada, nema potrebe da za 15,20god staru zgradu pričamo da je novogradnja. Zgrada izgleda kao da je juče sagradjena (fasada od travertina, aludrveni paneli, alu stolarija,led rasveta...) Moj stan ima 73m2, imam hodnik u g, kupatilo+toalet, dve spavaće sobe i veliku dnevnu koja je spojena sa trpezarijom, pogled na široku ulicu, u krugu od 100-200m su mi vrtić, škola, parkovi, kafići, restorani, dom zdravlja, pijac, nekoliko trgovina, apoteka... Tako da ima normalnih rasporeda i u novogradnji samo nema kad neko hoće trosoban stan u 50m2. Trosoban je tu 75-90m2 da bude konforan, kao što su starogradnje i ima uveliko takvih stanova, samo što retko ko hoće da da novac za to, on bi pre četvorosoban ili 4.5 stan u tu kvadraturu. I dalje stojim pri stavu da sem pojedine lokacije starogradnja nema ama baš nikakvu prednost u odnosu na novogradnju(što si i ti napisao), i kada kažem lokacija mislim upravo to, ili zelenilo okolo sa svim sadržajima ili gradsko centralno urabno tkivo gde nema novogradnji. E sad raspored, ljudi su različiti, neko voli da je ulaz direkt u kuhinju (ja ne), neko voli da se ne izuva u stanu, nekome ne smeta trosoban stan u 55m2... svako ima neke svoje potrebe ali eto, ako gledamo isti raspored onda dolazimo do istog zaključka. Starogradnja je precenjena, možeš milion upucati u stan, badava kad je sve okolo ruina, a stanari...
 
Evo konkretan primer izmedju dva stana oko kojih smo se mi dvoumili. Starogradnja (fasadna cigla) i novogradnja, oba trosobna 88 i 87 kvm, u istom kraju. U fasadnoj cigli bas ovaj raspored koji je naveo predragstefan. Hodnik u g (po meni, ako ima dovoljno prostora i veliki hodnici su bitni), odvojen spavaci blok sa dve spavace od 17 i 15kvm, kupatilo, dnevni blok dnevna soba, trpezarija i kuhinja u krug, mali wc i ostava. Osim toga, zajednicka ostava na spratu za dva stana plus podrum. Parking mesto u dvoristu zgrade. Novogradnja, ogromna dnevna s trpezarijom i kuhinjom spojeno, dve male spavace, dva velika kupatila i mali hodnik u koji nisi mogao ni cipelarnik da stavis. Spavace ne daj boze da stavis ormare unutra, ne bi mogao da se okrenes. Decije igracke, bicikle, trotinete i ostalo bukvalno nemas nigde da smestis posto podrum ne postoji niti imas mogucnost da ga kupis. Garaza klackalica. Posto se muzu mnogo svidela zgrada, lepa, nova, sljasti sve, angazovali smo arhitektu da nam prekroji stan tako da dobijemo neki prostor u hodniku za odlaganje stvari, sto je podrazumevalo rusenje jednog kupatila. Ja sam taj stan prozvala stan za instagram. Kupili smo naravno ovaj u starogradnji za koji bih i danas platila vise nego novogradnju jer mu je i struktura i prakticnost zgrade level 1000 u odnosu na ovo prethodno opisano. Eto, zato ce starogradnja ovde da kosta skoro kao novogradnja jos dugo dugo.
 
Imali su nekoliko prodatih stanova bez ostave i garaže. Sada su im ostale te garaže i ostave kao "reslovi". To je moja pretpostavka. Savjestan investitor nikada ne bi prodao garaže i ostave nezavisno sem da preostali broj stanova nije pokriven i garažom i ostavom. Baš veliki stanovi i sa po dvije garaže. Tim prije što garaža gotovo nikada nema koliko i stanova. Najčešće manje. To dovoljno govori o zaradi na garažama. Da je velika, ukopavali bi se svi na boljim lokacijama i po nekoliko etaža ispod zemlje.

Pitanje je koliko je ovo pametno. Koljes vola zbog kilograma mesa, tj. prodajes garazu i ostavu da bi dobio neki kes, a sa druge strane dobijas "okrnjene" stanove bez garaze koje pitanje da li neko zeli da kupi. Jedino ako imaju zagarantovano 1 garazno mesto i jednu ostavu po stanu kao neki minimum.
Projekat ima 500 parking mesta i 280 stanova. Polazeći od pretpostavke da ne kupuje baš svako parking mesto mislim da imaju više nego dovoljno parking mesta da mogu da prodaju nezavisno od kupovine stana.
 
Evo konkretan primer izmedju dva stana oko kojih smo se mi dvoumili. Starogradnja (fasadna cigla) i novogradnja, oba trosobna 88 i 87 kvm, u istom kraju. U fasadnoj cigli bas ovaj raspored koji je naveo predragstefan. Hodnik u g (po meni, ako ima dovoljno prostora i veliki hodnici su bitni), odvojen spavaci blok sa dve spavace od 17 i 15kvm, kupatilo, dnevni blok dnevna soba, trpezarija i kuhinja u krug, mali wc i ostava. Osim toga, zajednicka ostava na spratu za dva stana plus podrum. Parking mesto u dvoristu zgrade. Novogradnja, ogromna dnevna s trpezarijom i kuhinjom spojeno, dve male spavace, dva velika kupatila i mali hodnik u koji nisi mogao ni cipelarnik da stavis. Spavace ne daj boze da stavis ormare unutra, ne bi mogao da se okrenes. Decije igracke, bicikle, trotinete i ostalo bukvalno nemas nigde da smestis posto podrum ne postoji niti imas mogucnost da ga kupis. Garaza klackalica. Posto se muzu mnogo svidela zgrada, lepa, nova, sljasti sve, angazovali smo arhitektu da nam prekroji stan tako da dobijemo neki prostor u hodniku za odlaganje stvari, sto je podrazumevalo rusenje jednog kupatila. Ja sam taj stan prozvala stan za instagram. Kupili smo naravno ovaj u starogradnji za koji bih i danas platila vise nego novogradnju jer mu je i struktura i prakticnost zgrade level 1000 u odnosu na ovo prethodno opisano. Eto, zato ce starogradnja ovde da kosta skoro kao novogradnja jos dugo dugo.
To je Vaš stan, ili nema novogradnji kakve Vi tražite u tom kraju ili su poprilično skuplje. Raspored zavisi od projekta, a svaka zgrada ima različit projekat. Da mogli ste žrtvovati jedno kupatilo, ostaviti mali toalet i dobiti veći hodnik. Moj hodnik je prostran, tu je ormar, cipelarnik, čiviluci.., spavaće sobe oko 12m2, jedino je kupatilo malo što mi se ne svidja. Parking je klackalica ali u većini starogradnji parkinga i nema. Terasa je oko 6m2 na kojoj sam napravio ostavu. Sve ostalo je samo vaganje, da li živeti u novom, čistom, uredjenom na uštrb dela praktičnosti ili živeti praktično i ne izlaziti iz stana u ruinu sem kad moramo da idemo negde. Eto, zato je nekima starogradnja precenjena i neće biti poželjna još dugo.
 
Goldman Sachs predvidja da ce juna sledece godine poceti obaranje kamatnih stopa, i to tempom od 0.25% kvartalno, i ocekuju da se u nekom trenutku to stabilizuje na oko 3-3.25%. Naravno, ovo je samo njihovo predviđanje koje "mož da bidne, ali ne mora da znači", ali barem meni deluje realno.
Pritom, treba imati u vidu sledeće stvari:
  • FED je povećao kamatne stope više nego ECB i SAD ima manji problem sa inflacijom nego Evropa, tako da če obaranje kamatnih stopa u Evropi verovatno kasniti u odnosu na SAD
  • Sledeće godine su izbori u SAD-u, poznato je u ekonomskoj teoriji da se u vreme izbora uvek pumpa privredna aktivnost, tako da je pitanje koliko će to očekivano obaranje tih kamatnih stopa imati veze sa izborima. Ako inflacija ne bude bila dovoljno niska, a oni krenu sa obaranjem kamatnih stopa pred izbore, možda ih neće povećavati nakon izbora, ali će u tom slučaju obaranje kamatnih stopa definitivno usporiti.
  • Kod nas će se verovatno čekati minimum godinu-dve dana do obaranja kamatnih stopa, i kad budu počele da padaju taj pad može biti jako spor i opet se neće vratiti ni približno na nivo od pre 2 godine.
Takodje, vezano za vest o povecanju broja gradjevinskih dozvola: https://24sedam.rs/biznis/privreda/237005/cene-stanova-prevelike-stoji-prodaja-a-grade-se-novi/vest
Tačno je da je juna bilo 18% više građevinskih dozvola nego juna prošle godine, ali broj stanova koji će se graditi po tim dozvolama je manji za 2.6%. Svakako da jun jeste bio dobar mesec u ovom pogledu, ali čisto da nas ne zavara statistika.

Projekat ima 500 parking mesta i 280 stanova. Polazeći od pretpostavke da ne kupuje baš svako parking mesto mislim da imaju više nego dovoljno parking mesta da mogu da prodaju nezavisno od kupovine stana.
To jeste veliki broj parking mesta u odnosu na broj stanova, tako da i ima smisla da se prodaju zasebno ako neki stanari ne žele da kupe parking mesto. Ali, vlasnici tih stanova možda ne žele da kupe parking mesto, ali čisto sumnjam da većina njih želi da se odrekne automobila, tako da je pitanje gde će se parkirati, da li će plaćati zakup parking mesta ili će zauzimati parking mesta u komšiluku. U svakom slučaju, barem na osnovu onog koliko ja pratim tržište, ova zgrada zaista ima veliki broj parking mesta u odnosu na broj stanova, što je pohvalno u svakom slučaju.
 
Suma sumarum, opet se sve svodi na licne preferencije. Ne kazem da nema novogradnje s dobrim rasporedom ali 90% koje smo gledali je upravo ovo opisano. A nije ni svaka starogradnja ruina, i o tome smo pricali. Naprotiv.
 
Slažem se, i upravo je tako. Moje iskustvo je drugačije, u 90% starogradnji koje sam gledao se oseća budj, vlaga, razne nužde verovatno iz podruma, rasveta ne radi... čim se udje u hodnik, fasada se kruni ili je toliko zaprljana da kao da je nema, pločice hodnika polomljene, okolina prljava, trotoara nema jer su svuda automobili... Kada se svest stanara promeni ili sama struktura stanara džentrifikacijom, potpuno renovirana zgrada i okolina starogradnje može koštati znatno više od novogradnje u zavisnosti od lokacije.
 
Poenta cele price je ti vise preferiras novogradnju, ja starogradnju. Sledeci razmislja isto kao ti, onaj tamo kao ja...i tako cene starogradnje i novogradnje ostaju barabar...
 
Goldman Sachs predvidja da ce juna sledece godine poceti obaranje kamatnih stopa, i to tempom od 0.25% kvartalno, i ocekuju da se u nekom trenutku to stabilizuje na oko 3-3.25%. Naravno, ovo je samo njihovo predviđanje koje "mož da bidne, ali ne mora da znači", ali barem meni deluje realno.
Pritom, treba imati u vidu sledeće stvari:
  • FED je povećao kamatne stope više nego ECB i SAD ima manji problem sa inflacijom nego Evropa, tako da če obaranje kamatnih stopa u Evropi verovatno kasniti u odnosu na SAD
  • Sledeće godine su izbori u SAD-u, poznato je u ekonomskoj teoriji da se u vreme izbora uvek pumpa privredna aktivnost, tako da je pitanje koliko će to očekivano obaranje tih kamatnih stopa imati veze sa izborima. Ako inflacija ne bude bila dovoljno niska, a oni krenu sa obaranjem kamatnih stopa pred izbore, možda ih neće povećavati nakon izbora, ali će u tom slučaju obaranje kamatnih stopa definitivno usporiti.
  • Kod nas će se verovatno čekati minimum godinu-dve dana do obaranja kamatnih stopa, i kad budu počele da padaju taj pad može biti jako spor i opet se neće vratiti ni približno na nivo od pre 2 godine.
Takodje, vezano za vest o povecanju broja gradjevinskih dozvola: https://24sedam.rs/biznis/privreda/237005/cene-stanova-prevelike-stoji-prodaja-a-grade-se-novi/vest
Tačno je da je juna bilo 18% više građevinskih dozvola nego juna prošle godine, ali broj stanova koji će se graditi po tim dozvolama je manji za 2.6%. Svakako da jun jeste bio dobar mesec u ovom pogledu, ali čisto da nas ne zavara statistika.


To jeste veliki broj parking mesta u odnosu na broj stanova, tako da i ima smisla da se prodaju zasebno ako neki stanari ne žele da kupe parking mesto. Ali, vlasnici tih stanova možda ne žele da kupe parking mesto, ali čisto sumnjam da većina njih želi da se odrekne automobila, tako da je pitanje gde će se parkirati, da li će plaćati zakup parking mesta ili će zauzimati parking mesta u komšiluku. U svakom slučaju, barem na osnovu onog koliko ja pratim tržište, ova zgrada zaista ima veliki broj parking mesta u odnosu na broj stanova, što je pohvalno u svakom slučaju.
Ja sam se raspitivala za druge projekte na NBG gde je obezbeđeno max jedno parking mesto po stanu, a ne postoji mogućnost parkiranja oko kompleksa. Nezavisno od toga da li kupuješ garsonjeru ili petosoban stan nije moguće kupiti dva parking mesta.
 
Pa da kažemo da se tako dešava i sada. Ali kako u julu samo 39 prodanih stanova?! Da uzmemo da će se mesečno prodavati i 50 stanova to je 600 stanova godišnje! Opet je to 7 godina da prodaju samo s ove strane mosta!
Hype se ne pravi tako što će neki tajkun dobiti posao i kupiti 5 stanova ili 50 stanova. Hype se pravi kao što ste i videli na MASOVNOST! Znači da i babe koje prodaju sir na pijaci hoće da kupe stan! E tad dobijate tražnju i ludilo i cene da lete u nebo. Na mišiće što neko prodaje tu nema hype-a ni masovnosti.
Možda jednostavno zato što nema mnogo projekata u toku? Moravski koridor, Šabac - Ruma, tunel FG... Dosta toga je već plaćeno tj završen je ciklus.
Naravno da nisu samo kupovine "na mišiće" tj dosta je i drugih mušterija bilo.
Što se tice hype-a, pa malo malo se obilazi gradilište, priča se o projektu itd itd Ne sećam se da je bilo koji drugi projekat imao takav marketing... Gde god da se pojavi karavan u Srbiji i najavi fabrika, put i slično prognozira se da će tu poskupeti nekretnine :)
 
Možda sam dosadan ali kolektivno stanovanje samo po sebi nije po meri čoveka. Možda u fazi studiranja, momackog (devojačkog) života i eventualno braka bez dece.
Kuća sa dvorištem, garažom i slično, par praznih mesta, pa tek onda stan.


Upravo tako.
Svi ti vlasnici napucanih novogradnji upisuju decu u škole i vrtiće u stare blokove, leče se u bloku 44, i kod starog Merkatora
a vikendom parkiraju gde stignu i prave haos po blokovima 45, 70, 30, kod Juge itd,
da provedu kvalitetno vreme jer je humano, široko, ima šetalište, zelenilo, tereni, reka... isto važi i za deo oko Liona, pa i Bežanijsku Kosu koja je poslednji urbanistički rešen projekat u ovom gradu..

Pa zašto ne puste decu i pse da im trče po skupocenom kondominijumu i uživaju u betonu i drvetu u saksiji?
Zato će ta starogradnja držati cenu. Što reče neko za stare blokove; stan u starogradnji možeš srediti ali okolinu ne možeš kupiti.

Stoji i to da stanari nemaju svest da treba da održavaju instalacije, fasadu, lift, krov, itd, ali menja se i to vremenom kako izumire (ružna reč) stanovništvo koje je originalno naselilo te stanove a doseljava se neki mlađi svet koji shvata da vlasništvo podrazumeva i obaveze oko odrzavanja a ne samo prava. Da ne pominjem da bi većina tih većih starih stanova iz 70-tih i 80- tih (misli se na 80m2+) danas (kad prave i prodaju u novogradnji trosoban u 50m2) po rasporedu bila vrhunska: imate velike terase, izlaz na dve ili tri strane, jasno definisane sobe, trpezariju, špajz, itd. Danas je to nezamislivo
 
Poenta cele price je ti vise preferiras novogradnju, ja starogradnju. Sledeci razmislja isto kao ti, onaj tamo kao ja...i tako cene starogradnje i novogradnje ostaju barabar...
Da preferiram novogradnju, ne bih gledao starogradnju prilikom kupovine stana. Ja preferiram računicu, jednostavno za taj novac meni je moja novogradnja nudila znatno više jer nisam naišao na starogradnju u kojoj vredi živeti da te nije sramota, a da se tu prodaje stan da me sa renoviranjem izadje ok. Kada saberem pluseve i minuse dobijem šta dobijem pa sad kako ko šta preferira.
 
Ali opet se svodi na isto 🙂 Tebi su plusevi i minusevi isli u korist novogradnje, meni obrnuto...sledeci opet ovako, drugi onako, i cene su tu na klackalici. Samo je to poenta price, a ne sta je bolje, jer svakome je nesto drugo bolje i vredi vise.
 
Da preferiram novogradnju, ne bih gledao starogradnju prilikom kupovine stana. Ja preferiram računicu, jednostavno za taj novac meni je moja novogradnja nudila znatno više jer nisam naišao na starogradnju u kojoj vredi živeti da te nije sramota, a da se tu prodaje stan da me sa renoviranjem izadje ok. Kada saberem pluseve i minuse dobijem šta dobijem pa sad kako ko šta preferira.
Kad kažeš ''da te nije sramota'' ... živa istina. Našla stan povoljno stara gradnja, ruina, ulaganje bar još 35.000 EUR da ga dovedeš u pristojno, ali ajde, ima neke računice, ali zato okruženje... pseći izmet na svakom drugom koraku oko zgrade, vrane koje vade iz kontejnera i razbacuju do ulaza djubre, dotrajala zgrada sa polupanim pločicama, fasada - više je nema nego što je ima, višespratnica sa dva dotrajala lifta od kojih makar jedan ne radi, a stanova mali milion, parkiranje automobila oko zgrade do samog ulaza...
 
Ali opet se svodi na isto 🙂 Tebi su plusevi i minusevi isli u korist novogradnje, meni obrnuto...sledeci opet ovako, drugi onako, i cene su tu na klackalici. Samo je to poenta price, a ne sta je bolje, jer svakome je nesto drugo bolje i vredi vise.
Pa baš tako, broj pluseva u odnosu na broj minusa, nevezano da li je starogradnja ili novogradnja. To što je novogradnja nije samo po sebi plus. Ako neko preferira jedno ili drugo onda u startu ima jedan plus.
 
Možda sam dosadan ali kolektivno stanovanje samo po sebi nije po meri čoveka. Možda u fazi studiranja, momackog (devojačkog) života i eventualno braka bez dece.
Kuća sa dvorištem, garažom i slično, par praznih mesta, pa tek onda stan.
Trend u Evropi je takav da se ide u suprotnom smeru od kuća sa dvorištem. Sve više ljudi bira da živi u 20 kvadrata sa kerom ili mačkom u urbanoj sredini sa dobrom povezanošću.
 
Možda sam dosadan ali kolektivno stanovanje samo po sebi nije po meri čoveka. Možda u fazi studiranja, momackog (devojačkog) života i eventualno braka bez dece.
Kuća sa dvorištem, garažom i slično, par praznih mesta, pa tek onda stan.

Potpuno se slazem. Jedino sto je zivot u kuci postao preskup. Samo zagrejati kucu zimi, a gde je sve ostalo...ali da, kuca sa bastom je nesto sto je po meri coveka i porodice.
 
Kuca postaje luksuz, ne zbog kupovine, jer je cena kuce vrlo cesto niza od cene stana za istu kvadraturu na slicnoj lokaciji (mada su prosecne kuce generalno vece od prosecnog stana), ali zahtevaju dosta vise ulaganja, ne samo novaca, nego i zivaca.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: max
Vrh