Šta je novo?

Cene nekretnina

U situaciji kada se Srbija jako puno zaduzivala, deo novca je otisao u infrastrukturi, deo zavrsio u privatnim dzepovima kroz korupciju. Dijaspora nije nikad vise kupovala, delom zbog ludnice izazvane kovidom, inflacijom ali i cinjenicom da ne zivimo u svetu gde je bilo gde sigurno, pa se bira da se ima stan u domovini ako sve ode dodjavola. U isto vreme svi koji imaju ozbiljan novac u Srbiji imaju i stan/kucu negde po svetu... Ono sto je meni zanimljivo da je broj prijava za porez u 2022 na licna primanja za 5% manji nego prethodne godine. Toliki hype oko IT ija, ja sam ocekivao da ce biti dosta vise prijava ali cinjenice govore drugo. Znam da ima dividendi, ljudi koji imaju par firmi kao pausalci, ali ako hocemo zdrav rast i pokazatelje boljitka onda nam trebaju produktivni poslovi koji mogu da stvore novu vrednost i to da naplate a to ocigledno nije slucaj. Svaki hype je za neko vreme....Ovde se sve vreme bavimo BDP om, pogledajte ne samo nominalno nego i realno, ne izgleda tako impresivno... (mada nema nista impresivno u Srbiji vec jako dugo...). Ministar finansija sa falsifikovanim doktoratom, imovinom koja nema poreklo, zivi u stanu od preko 1 mio Euro, decu mu skoluju "sponzori", ima tu mnogo toga za proveriti u njegovim ciframa.
 
Ono sto je meni zanimljivo da je broj prijava za porez u 2022 na licna primanja za 5% manji nego prethodne godine. Toliki hype oko IT ija, ja sam ocekivao da ce biti dosta vise prijava ali cinjenice govore drugo.
2022. je uvedena olaksica gde mladji od 40 godina imaju duplo veci limit koji je potrebno da prdju da bi morali da se prijave za porez na licna primanja. To bi mogao biti jedan od razloga za manji broj prijava. Takodje, taj limit je umnozak od prosecne zarade, u odnosu na 2021. je skocio za 500.000 din.
 
2022. je uvedena olaksica gde mladji od 40 godina imaju duplo veci limit koji je potrebno da prdju da bi morali da se prijave za porez na licna primanja. To bi mogao biti jedan od razloga za manji broj prijava. Takodje, taj limit je umnozak od prosecne zarade, u odnosu na 2021. je skocio za 500.000 din.
Nisam siguran ali zar nije obaveza da se prijavi porez za svakoga ko je primio vise od 31000 eura u 2022, a onda na osnovu ove odluke koju si naveo daje oslobodljenje ili umanjenje poreza ?
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: mzo
.

Kada vec govorimo o samospoznaji, realnosti i obrazovanju, ne bi trebalo da se frljamo nerealnim brojevima i gresimo osnovni procentni racun. To mu onda dodje nivo tih priucenih botova.
…sa debelom kožom u isto vreme…👍 važno da si ti fokusiram i skoncentrisan 24/7…samo još da shvatimo na šta brate Srbine 😉
 
treba da se struktura ekonomije promeni ka sektorima koji donose veću dodatu vrednost

…ali mi forsiramo dualno obrazovanje i urušavamo prosvetni sistem…
Не знам да ли разумеш концепт двојног образовања, али оно је управо корак ка структурном побољшању економске ефикасности. Двојно образовање не служи томе да осујети оне који хоће да постану развојни инжењери и иноватори. Оно служи томе да онај ко жели да постане столар не мора четири године да седи у клупи учећи историју уметности и географију, а да први ексер закуца са 19 година, кад изађе из школе. Тиме се смањују трошкови привреди, јер не мора да учи пунолетне људе с дипломом како се укуцава ексер, даје инјекција, и слично, већ добија кадар који брже постаје продуктиван, а држави се смањују трошкови бесмислено дугог и беспотребног општег образовања оних који то нити желе нити им треба.
 
Не знам да ли разумеш концепт двојног образовања, али оно је управо корак ка структурном побољшању економске ефикасности. Двојно образовање не служи томе да осујети оне који хоће да постану развојни инжењери и иноватори. Оно служи томе да онај ко жели да постане столар не мора четири године да седи у клупи учећи историју уметности и географију, а да први ексер закуца са 19 година, кад изађе из школе. Тиме се смањују трошкови привреди, јер не мора да учи пунолетне људе с дипломом како се укуцава ексер, даје инјекција, и слично, већ добија кадар који брже постаје продуктиван, а држави се смањују трошкови бесмислено дугог и беспотребног општег образовања оних који то нити желе нити им треба.
Ma sve je to jasno, pa toga je bilo i ranije, trogodišnje srednje obrazovanje pri čemu se radi u radionicama kao obavezna praksa…ovo sto se kod nas radi nije ni blizu tog plemenitog cilja…gde je reforma ostalih nivoa obrazovanja, ponižava se nastavni kadar i drži ucenjenim ceo obrazovni sistem…ne vidim ja tu ni malo patriotske strategije…
 
Znaci kada procentualno rastemo brze od bogatijih od nas to se ne racuna jer oni rastu apsolutno vise, ali kada suromasniji rastu procentualno vise ali apsolutno ne to je legitimno?

Hajdemo opet sa starim dobrim sofizmima. :love: Samo, to bukvalno niko nije rekao:

Srbija je u poslednjih 15 godina povecala zaostajanje u odnosu na bogatije zemlje Centralne Evrope i Baltika (...).

S druge strane, u poslednjih 15 godina zemlje Zapadnog Balkana siromasnije od Srbije (...) smanjile su zaostatak za Srbijom (...).

U ova slucaja procentualno.

Znaci lepo kazes, u tom periodu smo rasli brze od najbrze rastuceg dela Evrope. Ne znam kako to ‘zahvaljujuci’ kovidu, i kako je to specifican bio kod nas.

A u periodu 2008.-2017. smo rasli sporije od CE, sto je i glavni razlog krajnjeg loseg rezultata u periodu 2008.-2022.

Mozda period u poslednnih 5 godina nije nekakvo ekonomsko cudo po tvojim kriterijumima (pri tom to niko i ne tvrdi), ali barem drzimo korak i blago smanjujemo razliku (u odnosu na deo Evrope koji se sam takodje dosta brze razvija u odnosu na ostatak), za razliku od perioda u kom smo zaostajali jos vise.

Ne, lepo kazem da nije bilo brzeg rasta u Srbiji nego u Centralnoj Evropi "u tom periodu" nego samo u jednoj godini - 2020:

- Prosecna stopa rasta u 2017-2022 u SRB: 4.05%, od toga u 2020: -0.24%, ostatak perioda: +4.91%
- Prosecna stopa rasta u 2017-2022 u CEB: 3.95%, od toga u 2020: - 3.17%, ostatak perioda: +5.38%

Dakle, jedino je u 2020. smanjen zaostatak. Srpska privreda jednostavno nije bila jednako pogodjena zatvaranjem kao privrede koje imaju vecu zavisnost od turizma ili izvoza.

1691955487500.png


Takodje, zanimljivo je da nijedan period i nijedno poredjenje nije relevantno osim od 2017. naovamo. :love: Samo, sto ni taj period ne pokazuje to sto ti iz nekog razloga mislis da pokazuje.

Zar ne rece gore da bi najsiromasniji trebalo da imaju najveci rast? Ovde ocenjujemo rezultate rasta. U apsolutnim brojevima smo svakako ispred navedenih neuspelih drzavica.

Rezultati rasta su sledeci:

Tacnije bi zapravo bilo reci da su Srbija, Bosna, Albanija i Kosovo* jednako neuspesne, a da su u poslednjih 15 godina jedine neuspesnije bile Crna Gora i Makedonija.
 
Hajdemo opet sa starim dobrim sofizmima. :love: Samo, to bukvalno niko nije rekao:
Pomenuo sam da koristis jedan kriterijum kada nas poredis sa Albanijom i Kosovom* (procenat), a drugi kada nas poredis sa Hrvatskom i Madjarskom (procenat), da bi doneo zakljucak da smo neuspeliiji i od jednih i od drugih. Moras se odluciti koji ces kriterijum koristiti.
U ova slucaja procentualno.
Samo sto drugi slucaj nije bio taj drugi slucaj (Centralna Evropa).
Ne, lepo kazem da nije bilo brzeg rasta u Srbiji nego u Centralnoj Evropi "u tom periodu" nego samo u jednoj godini - 2020:

- Prosecna stopa rasta u 2017-2022 u SRB: 4.05%, od toga u 2020: -0.24%, ostatak perioda: +4.91%
- Prosecna stopa rasta u 2017-2022 u CEB: 3.95%, od toga u 2020: - 3.17%, ostatak perioda: +5.38%

Dakle, jedino je u 2020. smanjen zaostatak. Srpska privreda jednostavno nije bila jednako pogodjena zatvaranjem kao privrede koje imaju vecu zavisnost od turizma ili izvoza.

1691955487500.png
E pa ako je bilo u jednoj godini onda se ne vazi :D

Kakve su to price? Pa nije bilo ni pada u svakoj godini pre toga. Hocemo li sada reci da pada nije ni bilo jer je svaki pad imao neki razlog?
Takodje, zanimljivo je da nijedan period i nijedno poredjenje nije relevantno osim od 2017. naovamo. :love: Samo, sto ni taj period ne pokazuje to sto ti iz nekog razloga mislis da pokazuje.
O tom periodu sam govorio u postu u kom je i pocela cela ova prica o relativnom rastu u okruzenju. Onda si se ti ukljucio i krenuo da racunas od 2008. po PPP i u odnosu na prosek Centralne Evrope, sto ni u jednom trenutku nije ni bilo pitanje. Niti je originalna tvrdnja bila da je sada 'zlatno doba' i nevidjeni rast sto je nesto sto pokusavas da postavis kao strawman.
 
Poslednja izmena:
Znacajno ucesce u rastu GDP Srbije u tom periodu uzelo gradjevinarstvo, koje ne donosi novu vrednost u privredu i time ne doprinosi spoljnotrgovinskom bilansu.
Pri tome javni radovi u gradjevini finansirani dodatnim spoljnim dugom.

Nazalost, sramota pricati o rastu naseg GDP u poslednjih nekoliko godina....
 
Znacajno ucesce u rastu GDP Srbije u tom periodu uzelo gradjevinarstvo, koje ne donosi novu vrednost u privredu i time ne doprinosi spoljnotrgovinskom bilansu.
Pri tome javni radovi u gradjevini finansirani dodatnim spoljnim dugom.

Nazalost, sramota pricati o rastu naseg GDP u poslednjih nekoliko godina....
Jeste, samo Srbiji raste gradjevinarstvo a ostali u CE prave fuzione reaktore :D




 
Po meni je tu jedini bitan podatak da je Srbija siromašnija od najsiromašnije članice EU (koja je dugo bila siromašnija od Srbije), što jasno ukazuje da je odluka vlasti, a ujedino i građana koji su istu demokratsku izabrali, o nesprovođenju reformi koje bi dovele Srbiju do članstva u EU bila greška.

Sve odluke srpskih vlasti od 90setih je bila GREŠKA za GREŠKOM...zato smo tu gde jesmo.😥
 
Sve odluke srpskih vlasti od 90setih je bila GREŠKA za GREŠKOM...zato smo tu gde jesmo.😥
Bas tako. Izvlacimo se sad ali na zalost treba bas mnogo vremena. Ukoliko bi se zadrzao sadasnji trend bili bi smo ok za 10-15-20 god tj imali bi GDP per capita na nivou nekih zapadnjih zemalja trenutno. Mada iskreno nisam siguran vise ni koliko je taj "zapadni" sistem sjajan al ajde.

Ono sto mi uliva veliku nadu je ovaj grafikon. (mada opet je pitanje koliko je aftereffect rasta zbog inflacije).
Screenshot 2023-08-13 at 9.27.38 PM.png
 
Da jer su oni poceli dosta pre nas tranziciju iz socijalizma u kapitalizam. Ako bi bio realan i fer rekao bi da nam nikad nije bilo bolje nego sad (od 1990) ali da i dalje po GDP per capita zaostajemo za zemljama EU ali smo i medju poslednjima krenuli. Po meni ovaj EXPO 2027 je fantastican boost. 12B u ekonomiju. Kad bi nas uke*alo jos tako nesto razvalili bi ali bez zezanja. Ne mislim naravno na nesto sitno nego tako nesto znacajnije.
 
Bas tako. Izvlacimo se sad ali na zalost treba bas mnogo vremena. Ukoliko bi se zadrzao sadasnji trend bili bi smo ok za 10-15-20 god tj imali bi GDP per capita na nivou nekih zapadnjih zemalja trenutno. Mada iskreno nisam siguran vise ni koliko je taj "zapadni" sistem sjajan al ajde.

Ono sto mi uliva veliku nadu je ovaj grafikon. (mada opet je pitanje koliko je aftereffect rasta zbog inflacije).
Pogledajte prilog 169988
Slobodno pokaži i period kada smo zaista napredovali ekonomski, a ne samo ovo tavorenje pod fasadnom demokratijom.
Screenshot_2023-08-14-08-26-29-362-edit_com.android.chrome.jpg
 
Nije da ja necu nego na onom sajtu nije bila opcija.
Svakako bi jos lepse izgledalo da moze od 2000-te na ovamo da se uradi grafikon.
Drago mi je da smo imali i taj napredak ako se ne varam 2000-2008. godine. Mene zasta ne zanima koja vlast je uspesna sve dok je uspesna.
Ako se pogleda realno brzo napredujemo u periodima bull marketa a u periodima stagnacije ili recesija usporeno.
Nadam se da ce 2020-2028 da bude veliki pomak kao i 2000-2008.
 
Nije da ja necu nego na onom sajtu nije bila opcija.
Svakako bi jos lepse izgledalo da moze od 2000-te na ovamo da se uradi grafikon.
Drago mi je da smo imali i taj napredak ako se ne varam 2000-2008. godine. Mene zasta ne zanima koja vlast je uspesna sve dok je uspesna.
Ako se pogleda realno brzo napredujemo u periodima bull marketa a u periodima stagnacije ili recesija usporeno.
Nadam se da ce 2020-2028 da bude veliki pomak kao i 2000-2008.
Od 2000 te na ovamo bilo je nezamislivo da radnik obezbedjenja moze da sredjuje vikendicu u nekoj banji i da je iznajmljuje.Prosle godine imao sam primer da bracni par kasirka iz Lilija i suprug joj prodavac u jednoj mesari zidaju kucu od 150 kvadrata.To je zaista nekad bilo nezamislivo,danas je to koliko vidim normalno,svi kukaju ,a svi se zaduzuju i svi se skucavaju.O frizerima i molerima,ugradjivacicama trepavica tek da ne pricam..
 
Vrh