Šta je novo?

Cene nekretnina

Izgleda da i dalje ima bu****...
IMG_0284.png
 


 
@vradovic pa nećete valjda izdavati stan u begradu na vodi studentima?
Da nemate slučajno agenciju za nekretnine koja se bavi izdavanjem stanova?
Inače direktno sa terena, cene izdavanja stanova na nivou 2020 godine. +10-20%.
Generalno svi izbegavaju agencije za izdavanje/iznajmljivanje stanova. Rentijeri zbog plaćanja poreza i ugovora o izdavanju, a ovi drugi zbog provizije od 50% stanarine koje uzima agencija.
Za rentiranje stanova imate fb grupe, oglase itd bez provizije, bez poreza, ispod žita..
 
Interesantno biranje regiona gde je Ceska u njemu a ceturi drzave sa kojima se granicimo nisu. I prikaz apsolutnih a ne procentnih vrednosti.

Jos biranje bas 2011 samo zato sto smo mi tad imali neki lokalni skok pa je rast manji. Iste manipulacije statistikom koje SNS radi, samo u drugom smeru.
 
Izgleda da i dalje ima bu****...
Pogledajte prilog 169888
Kako ja čitam ovaj oglas je ne da još ima b.... Već da po prvi put NUDE da kupiš parking mesto i ostavu čak NEZAVISNO od stana!!! To su uvek bile do sada vezane kupovine! Što znači da prodaja ne ide kako su očekivali (što vidimo i dokazano iz prometa) i onda pokušavaju na sve načine da prodaju a da ne spuštaju cenu. Pa onda NEZAVISNE prodaje parkinga i ostave, stanova, duži ili flexi rokovi otplate itd... Meni se čini da odgađaju samo neminovno (što i oni znaju) a to je popust na cenu kvadrata.
Polako po meni. Za sad ili Adiko ili ProCredit banka oročenje i ROI 3,82% i čekamo dalje ponude.
 
Kako ja čitam ovaj oglas je ne da još ima b.... Već da po prvi put NUDE da kupiš parking mesto i ostavu čak NEZAVISNO od stana!!! To su uvek bile do sada vezane kupovine! Što znači da prodaja ne ide kako su očekivali (što vidimo i dokazano iz prometa) i onda pokušavaju na sve načine da prodaju a da ne spuštaju cenu. Pa onda NEZAVISNE prodaje parkinga i ostave, stanova, duži ili flexi rokovi otplate itd... Meni se čini da odgađaju samo neminovno (što i oni znaju) a to je popust na cenu kvadrata.
Polako po meni. Za sad ili Adiko ili ProCredit banka oročenje i ROI 3,82% i čekamo dalje ponude.
Lux51 je jedan od retkih Nbg projekata koji su jos u izgradnji a svaki mesec imaju solidno prodaja na cenenekretnina.rs. Dosta vise od lastavica recimo, koje su na slicnom nivou izgradjenosti. Tesko da im je bas frka.
 
Lux51 je jedan od retkih Nbg projekata koji su jos u izgradnji a svaki mesec imaju solidno prodaja na cenenekretnina.rs. Dosta vise od lastavica recimo, koje su na slicnom nivou izgradjenosti. Tesko da im je bas frka.
To što ti misliš da imaju solidno prodaja i ono što gazda projekta misli su dve stvari. Ja i dalje mislim da ne bi nudili da ne moraju. NEVEZANE prodaje do sad su bile nemoguća misija. I dalje stojim na stanovištu da treba sačekati razvoj situacije. Od oktobra, novembra kad se svi vrate kućama i malo ten ponovo posvetli a mozak se resetuje, videćemo kako će se kretati i tržište i cene. Ne očekujem drastičan pad, ali sve više ovakvih ponuda (da li nevezane prodaje, da li duži rokovi otplate, da li neki specijalni popusti, itd...). Po meni super je da je ludilo nestalo da ne moram da kupim stan dok još arhitekta nije ni potpisao projekat! Sad barem možeš i da vidiš stan u sivoj fazi uživo....
 
To što ti misliš da imaju solidno prodaja i ono što gazda projekta misli su dve stvari. Ja i dalje mislim da ne bi nudili da ne moraju. NEVEZANE prodaje do sad su bile nemoguća misija. I dalje stojim na stanovištu da treba sačekati razvoj situacije. Od oktobra, novembra kad se svi vrate kućama i malo ten ponovo posvetli a mozak se resetuje, videćemo kako će se kretati i tržište i cene. Ne očekujem drastičan pad, ali sve više ovakvih ponuda (da li nevezane prodaje, da li duži rokovi otplate, da li neki specijalni popusti, itd...). Po meni super je da je ludilo nestalo da ne moram da kupim stan dok još arhitekta nije ni potpisao projekat! Sad barem možeš i da vidiš stan u sivoj fazi uživo....
Spremni su na sve, samo da ne spuste cenu. I pumpanje novca u marketing, i "specijalni popusti" sl. Što mi je smešno, jer da su ranije spustili cenu, ne bi imali ovakav drastičan pad prometa.
 
Pitanje je koliko je ovo pametno. Koljes vola zbog kilograma mesa, tj. prodajes garazu i ostavu da bi dobio neki kes, a sa druge strane dobijas "okrnjene" stanove bez garaze koje pitanje da li neko zeli da kupi. Jedino ako imaju zagarantovano 1 garazno mesto i jednu ostavu po stanu kao neki minimum.
 
Interesantno biranje regiona gde je Ceska u njemu a ceturi drzave sa kojima se granicimo nisu. I prikaz apsolutnih a ne procentnih vrednosti.

Jos biranje bas 2011 samo zato sto smo mi tad imali neki lokalni skok pa je rast manji. Iste manipulacije statistikom koje SNS radi, samo u drugom smeru.

BDP po glavi stanovnika po PPP (constant 2017 international dollar), podaci Svetske banke, kumulativni realan rast u odnosu na prethodni pik (2008):

20082022Rast (%)Rast (aps.)
Kosovo7,03212,469
77%​
5,437
Bosnia and Herzegovina10,50716,703
59%​
6,197
Albania9,91215,502
56%​
5,590
Romania22,16632,738
48%​
10,572
Bulgaria18,25126,823
47%​
8,572
Central Europe and the Baltics24,44235,581
46%​
11,139
Serbia14,69220,497
40%​
5,805
Hungary25,82535,255
37%​
9,430
North Macedonia13,17517,129
30%​
3,954
Croatia26,73134,025
27%​
7,294
Montenegro17,39122,081
27%​
4,690

Srbija je u poslednjih 15 godina povecala zaostajanje u odnosu na bogatije zemlje Centralne Evrope i Baltika (Estonija, Letonija, Litvanija, Poljska, Ceska, Slovacka, Madjarska, Slovenija, Hrvatska, Rumunija, Bugarska). Zaostajanje je relativno neznatno smanjeno u odnosu na Madjarsku i znatnije u odnosu na Hrvatsku, ali obe su i dalje znatno bogatije od Srbije i uprkos manjem relativnom rastu standard je porastao znatno vise u apsolutnom iznosu. Jedina zemlja koju je Srbija sustigla je Crna Gora.

S druge strane, u poslednjih 15 godina zemlje Zapadnog Balkana siromasnije od Srbije (Kosovo, Albanija, Bosna i Hercegovina, Makedonija) smanjile su zaostatak za Srbijom, sa izuzetkom Makedonije - rasle su znatno brze relativno i u skoro jednakom apsolutnom iznosu.

Dakle, jedine zemlje u odnosu na koje je Srbija bila uspesnija u poslednjih 15 godina su Makedonija i Crna Gora.
 
marketwatcher dosta vise propagande, imaš li neki cinjenicu, grafikon, bilo šta ili samo ovo trolovanje 24/7? 🙃
Svi znamo da Srbija kida, pa to se vidi na svakom koraku…ali samo dok sediš i pišeš po forumima i ne izlaziš napolje, tad se najbolje vidi 😉
 
Srbija je u poslednjih 15 godina povecala zaostajanje u odnosu na bogatije zemlje Centralne Evrope i Baltika (Estonija, Letonija, Litvanija, Poljska, Ceska, Slovacka, Madjarska, Slovenija, Hrvatska, Rumunija, Bugarska). Zaostajanje je relativno neznatno smanjeno u odnosu na Madjarsku i znatnije u odnosu na Hrvatsku, ali obe su i dalje znatno bogatije od Srbije i uprkos manjem relativnom rastu standard je porastao znatno vise u apsolutnom iznosu. Jedina zemlja koju je Srbija sustigla je Crna Gora.

S druge strane, u poslednjih 15 godina zemlje Zapadnog Balkana siromasnije od Srbije (Kosovo, Albanija, Bosna i Hercegovina, Makedonija) smanjile su zaostatak za Srbijom, sa izuzetkom Makedonije - rasle su znatno brze relativno i u skoro jednakom apsolutnom iznosu.

Dakle, jedine zemlje u odnosu na koje je Srbija bila uspesnija u poslednjih 15 godina su Makedonija i Crna Gora.
[/QUOTE]

Upravo to, Srbija ne raste ekonomski u odnosu na zemlje u okruženju, kao I na zemlje centralne Evrope I Baltika, ali je uprkos tome cena nekretnina u Beogradu viša nego u bilo kom gradu gore navedebih zemalja. Dakle, tržište nekretnina u Beogradu nije u korelaciji sa lokalnim ekonomskim pokazateljima, narucito ne u poslednjih 5 godina gde su nekretnine rasle daleko više nego što je bila stopa opšteg ekonomskog rasta.
 
BDP po glavi stanovnika po PPP (constant 2017 international dollar), podaci Svetske banke, kumulativni realan rast u odnosu na prethodni pik (2008):

20082022Rast (%)Rast (aps.)
Kosovo7,03212,469
77%​
5,437
Bosnia and Herzegovina10,50716,703
59%​
6,197
Albania9,91215,502
56%​
5,590
Romania22,16632,738
48%​
10,572
Bulgaria18,25126,823
47%​
8,572
Central Europe and the Baltics24,44235,581
46%​
11,139
Serbia14,69220,497
40%​
5,805
Hungary25,82535,255
37%​
9,430
North Macedonia13,17517,129
30%​
3,954
Croatia26,73134,025
27%​
7,294
Montenegro17,39122,081
27%​
4,690

Srbija je u poslednjih 15 godina povecala zaostajanje u odnosu na bogatije zemlje Centralne Evrope i Baltika (Estonija, Letonija, Litvanija, Poljska, Ceska, Slovacka, Madjarska, Slovenija, Hrvatska, Rumunija, Bugarska). Zaostajanje je relativno neznatno smanjeno u odnosu na Madjarsku i znatnije u odnosu na Hrvatsku, ali obe su i dalje znatno bogatije od Srbije i uprkos manjem relativnom rastu standard je porastao znatno vise u apsolutnom iznosu. Jedina zemlja koju je Srbija sustigla je Crna Gora.

S druge strane, u poslednjih 15 godina zemlje Zapadnog Balkana siromasnije od Srbije (Kosovo, Albanija, Bosna i Hercegovina, Makedonija) smanjile su zaostatak za Srbijom, sa izuzetkom Makedonije - rasle su znatno brze relativno i u skoro jednakom apsolutnom iznosu.

Dakle, jedine zemlje u odnosu na koje je Srbija bila uspesnija u poslednjih 15 godina su Makedonija i Crna Gora.
Ne mozes primenjivati jedan kriterijum za Madjarsku i Hrvatsku a drugi za Albaniju i Kosovo. Ili gledas apsolutno ili procentualno.

Takodje, Srbija ima dosta nizi rast u odnosu na BH, Ma, Al, Kos u periodu 2008-2017. i tek nakon toga ubrzava (tada interesantno ubrzavaju i cene nekretnina u bg). Zasto je izgubljeno tih prvih 9 godina i koliko je bio stabilan i realan rast pre 2008. (kao sto mozda ni ovaj sad nije), to je posebna tema.
 
Po meni je tu jedini bitan podatak da je Srbija siromašnija od najsiromašnije članice EU (koja je dugo bila siromašnija od Srbije), što jasno ukazuje da je odluka vlasti, a ujedino i građana koji su istu demokratsku izabrali, o nesprovođenju reformi koje bi dovele Srbiju do članstva u EU bila greška.
 
To što ti misliš da imaju solidno prodaja i ono što gazda projekta misli su dve stvari. Ja i dalje mislim da ne bi nudili da ne moraju. NEVEZANE prodaje do sad su bile nemoguća misija. I dalje stojim na stanovištu da treba sačekati razvoj situacije. Od oktobra, novembra kad se svi vrate kućama i malo ten ponovo posvetli a mozak se resetuje, videćemo kako će se kretati i tržište i cene. Ne očekujem drastičan pad, ali sve više ovakvih ponuda (da li nevezane prodaje, da li duži rokovi otplate, da li neki specijalni popusti, itd...). Po meni super je da je ludilo nestalo da ne moram da kupim stan dok još arhitekta nije ni potpisao projekat! Sad barem možeš i da vidiš stan u sivoj fazi uživo....
Imali su nekoliko prodatih stanova bez ostave i garaže. Sada su im ostale te garaže i ostave kao "reslovi". To je moja pretpostavka. Savjestan investitor nikada ne bi prodao garaže i ostave nezavisno sem da preostali broj stanova nije pokriven i garažom i ostavom. Baš veliki stanovi i sa po dvije garaže. Tim prije što garaža gotovo nikada nema koliko i stanova. Najčešće manje. To dovoljno govori o zaradi na garažama. Da je velika, ukopavali bi se svi na boljim lokacijama i po nekoliko etaža ispod zemlje.
 
Ne mozes primenjivati jedan kriterijum za Madjarsku i Hrvatsku a drugi za Albaniju i Kosovo. Ili gledas apsolutno ili procentualno.

Nije tacno, jer sto je zemlja siromasnija procentualni rast bi trebao da bude veci.

Cinjenica da smo na 60% Centralne Evrope i rastemo sporije od njih je katastrofa. Cinjenica da smo za 15 godina porasli relativno vise od Hrvatske, koja je, uprkos manjem rastu, i dalje blizu 100% proseka Centralne Evrope i ima i dalje 66% visi standard, nije narocito utesna.

Isto tako, siromasnije zemlje od Srbije bi i trebale da imaju veci rast. Medjutim cak ni one ne smanjuju nesto narocito zaostatak za Centralnom Evropom - tacnije bi zapravo bilo reci da su Srbija, Bosna, Albanija i Kosovo jednako neuspesne, a da su u poslednjih 15 godina jedine neuspesnije bile Crna Gora i Makedonija.

Svejedno je koja se godina gleda, slika je manje-vise ista. Pri cemu je celo to takmicenje sa neuspelim drzavicama Zapadnog Balkana blamantno.

1691934285322.png



Ne mozes primenjivati jedan kriterijum za Madjarsku i Hrvatsku a drugi za Albaniju i Kosovo. Ili gledas apsolutno ili procentualno.

Takodje, Srbija ima dosta nizi rast u odnosu na BH, Ma, Al, Kos u periodu 2008-2017. i tek nakon toga ubrzava (tada interesantno ubrzavaju i cene nekretnina u bg). Zasto je izgubljeno tih prvih 9 godina i koliko je bio stabilan i realan rast pre 2008. (kao sto mozda ni ovaj sad nije), to je posebna tema.

Nje bilo nikakvog "ubrzanog rasta" u odnosu na druge zemlje od 2017. naovamo, 2017-2019. smo bili na 56% proseka Centralne Evrope, dakle rast je bio isti kao i u, nazalost, znatno razvijenijim zemljama Centralne Evrope. 2020. smo "skocili" na 58%, gde smo i sada - iskljucivo "zahvaljujuci" kovidu.

Dakle, nikakvog ekonomskog cuda i "ubrzanog rasta" nema i nije ni bilo i bespredmetno je uopste o tome polemisati.
 
Nije tacno, jer sto je zemlja siromasnija procentualni rast bi trebao da bude veci.
Znaci kada procentualno rastemo brze od bogatijih od nas to se ne racuna jer oni rastu apsolutno vise, ali kada suromasniji rastu procentualno vise ali apsolutno ne to je legitimno?


Nje bilo nikakvog "ubrzanog rasta" u odnosu na druge zemlje od 2017. naovamo, 2017-2019. smo bili na 56% proseka Centralne Evrope, dakle rast je bio isti kao i u, nazalost, znatno razvijenijim zemljama Centralne Evrope. 2020. smo "skocili" na 58%, gde smo i sada - iskljucivo "zahvaljujuci" kovidu.
Znaci lepo kazes, u tom periodu smo rasli brze od najbrze rastuceg dela Evrope. Ne znam kako to ‘zahvaljujuci’ kovidu, i kako je to specifican bio kod nas.

A u periodu 2008.-2017. smo rasli sporije od CE, sto je i glavni razlog krajnjeg loseg rezultata u periodu 2008.-2022.

Mozda period u poslednnih 5 godina nije nekakvo ekonomsko cudo po tvojim kriterijumima (pri tom to niko i ne tvrdi), ali barem drzimo korak i blago smanjujemo razliku (u odnosu na deo Evrope koji se sam takodje dosta brze razvija u odnosu na ostatak), za razliku od perioda u kom smo zaostajali jos vise.
Svejedno je koja se godina gleda, slika je manje-vise ista. Pri cemu je celo to takmicenje sa neuspelim drzavicama Zapadnog Balkana blamantno.
Zar ne rece gore da bi najsiromasniji trebalo da imaju najveci rast? Ovde ocenjujemo rezultate rasta. U apsolutnim brojevima smo svakako ispred navedenih neuspelih drzavica.
 
Osnovni preduslov uspeha je samospoznaja, identifikacija trenutnog statusa, nedostataka i…onda…možda korektivne mere ka putu uspeha…

Srbija da bi stigla zemlje CE u dogledno vreme(za našeg života) mora da ima rast BDP veći od 10-15% godišnje(šta me briga porediti se sa Albanijom), takodje treba da se struktura ekonomije promeni ka sektorima koji donose veću dodatu vrednost…

… treba da se obrazujemo na svim nivoima…ali mi forsiramo dualno obrazovanje i urušavamo prosvetni sistem…

…u isto vreme negujuci koruptivni politički sistem…nažalost max koji smo postigli do sada su par priučenih botova debelokožaca koji pevaju pesmu o uspesima Srbije…
 
Osnovni preduslov uspeha je samospoznaja, identifikacija trenutnog statusa, nedostataka i…onda…možda korektivne mere ka putu uspeha…

Srbija da bi stigla zemlje CE u dogledno vreme(za našeg života) mora da ima rast BDP veći od 10-15% godišnje(šta me briga porediti se sa Albanijom), takodje treba da se struktura ekonomije promeni ka sektorima koji donose veću dodatu vrednost…

… treba da se obrazujemo na svim nivoima…ali mi forsiramo dualno obrazovanje i urušavamo prosvetni sistem…

…u isto vreme negujuci koruptivni politički sistem…nažalost max koji smo postigli do sada su par priučenih botova debelokožaca koji pevaju pesmu o uspesima Srbije…
Kada bi Srbija imala rast od 10% godisnje danasnji prosek centralne Evrope bi stigla za 5 godina. Za pretpostaviti je da ni oni ne bi tapkali u mestu ali ako bi rasli brzinom kojom rastu sada, stigli bi ih svakako u roku od 10 godina. Da ne govorim o 15%, sto je potpuno suluda cifra.

E sad, koliko drzava je uspelo u ovom veku da ostvari rast od 10-15% godisnje na iole duzi period... jako malo.

Kada vec govorimo o samospoznaji, realnosti i obrazovanju, ne bi trebalo da se frljamo nerealnim brojevima i gresimo osnovni procentni racun. To mu onda dodje nivo tih priucenih botova.
 
Vrh