Poenta je bila, pošto se kao magično objašnjenje za sve nameće "inflacija", da inflacija cena robe uopšte automatski ne povlači i inflaciju cena nekretnina.
- Ono što se prelilo iz SAD i EU nije kriza već pre svega odštampani novac, kao što se sada preliva povlačenje tog novca.
Novac je odštampan zbog krize. Da nije krize ne bi ga ni štampali u tim enornim količinama. Valjda osnovnu stvar treba da znamo. Krizu iz 2008 su lečili štampanjem novca - dakle potpuno pogrešno. Zato je ponovo još gora kriza.
Na sve to, energetska kriza u EU, delimično nastala zbog "zelene" agende, a delimično zbog sankcija Rusiji, dovodi do deindustrijalizacije Nemačke i selidbe energetski intenzivnih fabrika iz cele EU u SAD i druge delove sveta.
Na sve to, EU treba da zabrani nova vozila sa unutrašnjim sagorevanjem 2030-te godine. Evropski proizvođači napuštaju dizel tehnologiju u kojoj su jaki, i prelaze na električna vozila, gde su slabi. Tako Volkswagen, koji je učio Kineze da prave kola, sada od Kineza kupuje tehnologiju, a i sirovine. Dakle, EU sama sebe uništava ekonomski.
- Ono što je razlika između inflacije iz perioda 2008-2014. i sada nije to što je tada srpska privreda bila slaba a sad jaka, i što je tad inflacija bila organska a sad uvezena, nego to što tadašnji rast cena nije kao sada otišao tako disproporcionalno u džepove vlasnika kapitala.
Inflacija uvek dovodi do bogaćenja grupe bliske prvom talasu inflacije. Šta znači vlasnici kapitala? Neko ko ima pare u banci biće na gubitku ako ne investira u nešto, a često su to nekretnine, čak i za multimilijardere. Bil Gejts je uložio milijarde u poljoprivredno zemljište. Jedino rešenje je ukidanje FIAT valuta.
- Dakle, potrebno je razumeti kome su otišle pare i da li se ista dinamika nastavlja, a ne samo vikati "inflacija" kao magično objašnjenje.
Da, u prvom talasu štampanja FED daje novac svojim dilerima (u vreme kada sam proučavao tu tematiku saznao sam da postoje dileri između FED-a i ostalih entiteta na tržištu, preko kojih se plasira novac, a oni uzimaju proviziju za to), a jedna od najpoznatijih korporacija bliskih vlasti i bankarskom kartelu je BLACKROCK, koji je dobijao odštampani novac za razne akvizicije. To su glavni dobitnici. Naravno i banke vlasnici FED-a, koje same sebe spašavaju i nagrađuju štampanjem novca.
Komercijalne banke (mnoge nisu glavni igrači kao ove što su vlasnici FED-a) su bile i kažnjavane pomoću negativnih kamatnih stopa, a svako ko ima neki svoj biznis pokušaće da se zaštiti i tako će bolje proći od penzionera i ostalih sa fiksnim prihodima.
- Takođe je potrebno razumeti da se likvidnost već preko godinu dana smanjuje i da je novac u opticaju sada na nivou leta 2021, a i dalje se viče "inflacija" kao projekcija šta će biti sa cenama stanova u budućnosti.
Jeste, ovo je tačno, ali su pritisci javne potrošnje i u SAD i u EU ogromni. Preko noći su dobili na vrat i zemlju čiji budžet skoro u celosti finansiraju.
A što se tiče kursa:
- Srpska privreda je bila slaba i pre 15 godina (BDP po PPP po glavi stanovnika 37% proseka EU 2008) i sada (tek 45% proseka EU 15 godina kasnije).
Ovo je samo jedan od pokazatelja, i u usponu je.
- Srpska privreda je danas još osetljivija na dešavanja u EU jer je tada (2008) izvoz činio tek 27% BDP-a, a danas 63% BDP-a.
Ali je danas struktura izvoza bolja i imamo IT sektor koji je nekada bio liliputanski. On ne zavisi direktno od EU. Takođe imamo povlašćenu cenu gasa i povećeni izvoz u Rusiju. Jeste to malo neizvesno, ali šta nije u ovom trenutku?
- Ono što se popravilo u odnosu na period do 2008. jeste deficit tekućeg računa, koji je 2008. iznosio -20% BDP-a - ali rebalans se nasilno desio već 2009, kada je deficit pao na -6% i od tad se u proseku kretao na istom nivou. I u 2022. je bio -7% BDP-a.
- S obzirom na tako veliki deficit, determinanta kursa dinara sve vreme su investicije: direktne, portfolio, strani krediti. U 2022. je Srbija, prvi put posle mnogo godina, morala da uzme 3 milijarde evra kredita da pokrije deficit, jer direktne i portfolio investicije nisu bile dovoljne. Saldo bi bez tog kredita bio u minusu i kurs bi već leteo.
- Dakle ne ložiti se da je EU slaba a Srbija jaka i da je sve drugo kafanska priča (lol), nego realno pratiti varijable.
Pogledajte prilog 169306Pogledajte prilog 169307
Ja ne tvrdim da je EU slaba a Srbija jaka, već da je EU mnogo slabija nego 2008, a Srbija malo jača nego u tom periodu. Samim tim, pritisak na evro je prilično jači, a na dinar malo slabiji nego tada. Poenta je da na cene u evrima nekretnina ne može da bude isti pritisak kao tada, osim ako ne odluče da nam ne znam šta rade iz političkih razloga.