Šta je novo?

Cene nekretnina

Ja iskreno nisam doživeo, ranije, da me neko zove i pita da li sam još uvek zainteresovan i da mi daju neke ponude.
Pisao sam negde već, baš sam jurio i agente i predstavnike prodaje za neke stanove i morao sam xx puta da zovem da se raspitam za neke informacije koje nisu imali inicijalno.
Možda grešim - ali to mi je neki utisak. Jedino logično objašnjenje jeste da su bili prezauzeti - a da sada već imaju lufta i dobar deo neprodatih stanova u nekim projektima.

Ali sa druge strane ovo su samo moja nagađanja tj razmišljanje i ne mora biti uopšte validno.
 
Svima nam je cilj da se cene uravnoteže, da se zna šta koliko stvarno vredi.

To je bar lako - koliko je neko spreman da plati, toliko to stvarno vredi.

Tržište je neumoljivo, kupac može da se opire čekajući pad ali dokle god je tražnja dovoljno velika, cene neće padati. Isto tako, ako nema kupaca, prodavci mogu da tvrde pazar koliko god hoće, onaj ko nema da kupi, on nema.
 
Inflacija je divljala (i mnogo vise) 2009-2013, dok su cene nekretnina padale.
Inflacija je divljala u Srbiji jer je vrednost dinara padala. U EVRO zoni je inflacija varirala od 0,5 do 3 posto u istom periodu.

Zadnjih godina je inflacija i u Evro zoni, pa se inflacija preliva u Srbiju.

U prvom sluöaju je problem bio najviše u lošoj strukturi i nekonkurentnosti srpske privrede, koja nije mogla da izdrži globalnu krizu.

U drugm slučaju je kriza u Evro Zoni i preliva se u Srbiju. Potpuno druga dinamika. Čak i ako Srbija i dinar pokleknu, paralelno će pokleknuti i Evro zona.
 
To je bar lako - koliko je neko spreman da plati, toliko to stvarno vredi.

Tržište je neumoljivo, kupac može da se opire čekajući pad ali dokle god je tražnja dovoljno velika, cene neće padati. Isto tako, ako nema kupaca, prodavci mogu da tvrde pazar koliko god hoće, onaj ko nema da kupi, on nema.
Po meni to nije pravo merilo vrednosti, u tu formulu se mora ubaciti znanje i struka, a takođe i budući razvoj mikrorejona, opštine ili mesta

Takođe naši ljudi drugačije razmišljaju osim ako im nije neka baš baš frka, pre će prodavati stan 5 godina pa ga prodati kad opet recimo skoče cene nego ga dati jeftinije od onoga što su zacrtali...ljudi prosto osećaju da su dolar, pa delom i evro od kad bespogovorno slušaju USA, prilično šuplji
 
Po meni to nije pravo merilo vrednosti, u tu formulu se mora ubaciti znanje i struka, a takođe i budući razvoj mikrorejona, opštine ili mesta

Takođe naši ljudi drugačije razmišljaju osim ako im nije neka baš baš frka, pre će prodavati stan 5 godina pa ga prodati kad opet recimo skoče cene nego ga dati jeftinije od onoga što su zacrtali...ljudi prosto osećaju da su dolar, pa delom i evro od kad bespogovorno slušaju USA, prilično šuplji

To je jedino pravo merilo vrednosti. Sve ostalo je fantaziranje "koliko nešto STVARNO vredi". Ako neko ne proda stan pet godina i proda u šestoj, to znači da pet godina taj stan nije vredeo toliko koliko su ga oni cenili, a u šestoj jeste.
 
To je jedino pravo merilo vrednosti. Sve ostalo je fantaziranje "koliko nešto STVARNO vredi". Ako neko ne proda stan pet godina i proda u šestoj, to znači da pet godina taj stan nije vredeo toliko koliko su ga oni cenili, a u šestoj jeste.
Evo ti jedan primer, ljudi su prodali stan i traže skoro godinu dana drugi, i na kraju ih takva frka uhvati da kupe stan i plate 10.000 evra skuplje nego što inače košta u tom kraju.
A da ne pričam dalje o materijalima i dizajnu stanova novogradnje koji se po tim cenama prodaju samo zahvaljujući Lokaciji a ne i nivou stvarne opremljenosti i lepote zgrade koje pružaju. To je ta priča Lokacija, lokacija i samo lokacija koja nam ne da da uznapredujemo i postanemo ako ništa bar pismeni kupci. Ne bi se onda tako lako mnogi prodavci i investitori frljali sa cenama
Neznanje nas ubi u pojam...više se raspitujemo kad kupujemo polovni auto od 2000 evra nego stan od 200000 :cool:
 
Previše filozofije da bi samo na uvijen način rekao "ne vredi to toliko zapravo nego vredi koliko ja mislim da vredi". A ja i dalje ne vidim po čemu si ti objektivni parametar vrednosti, a drugi nisu? :)
 
Gde je čovek uopšte spomenuo Novi Beograd? Rekao je Krunski Venac I Gornji Dorćol I potpuno je u pravu, jer u centralnom gradskom jezgru uopšte nema slobodnih placeva I cene idu gore. Na NBG ima prostora ali se i tamo starogradnja na dobroj lokaciji (npr blok 30) prodaje skuplje nego novogradnje u udaljenim blokovima.
Bukvalno je napisao Novi Beograd i u originalnom postu na koji sam odgovorio i u sledećem.

Je l tako detaljno čitaš i kad radiš analize?
 
I siguran si da će to sve biti slobodno za 5 god i dalje? Namerno sam naveo 5god. Moje mišljenje je da neće. Ako ne za 5 za 10 sam prilično siguran da neće.
Apsolutno sam siguran. To je ogromna površina. I sve su lokacije blizu centru.

A gde je još cela okolina IMT-a, pa kineski tražnjak... Menhetn može da se napravi na tom prostoru. Ali neće biti tražnje tolike ni blizu, zato će sve ići na kašičicu, te trajati mnogo duže od 10 god da se popuni.

Plus širenje BG H20 kod Sajma i šećerane...
 
Evo jedan naslov/podnaslov iz danasnjeg FAZa (Frankfurter Allgemeine Zeitung-a) P.S.stavio sam englesku verziju zbog lakseg razumevanja...
Screenshot_2023-08-07-20-27-31-610_com.android.chrome.jpg
 
Previše filozofije da bi samo na uvijen način rekao "ne vredi to toliko zapravo nego vredi koliko ja mislim da vredi". A ja i dalje ne vidim po čemu si ti objektivni parametar vrednosti, a drugi nisu? :)
Što bi ti mene gledao, gledaj parametre i faktore koji ti se predočavaju, ima dosta stručnjaka u svetu od kojih svi sa foruma mogu da nauče umesto što nadobudno ili besmisleno komentarišu. Nema tu ni malo filosofije, jer nikad nećeš do kraja razumeti tržište sa stavom "koliko je plaćeno toliko i vredi"
 
Apsolutno sam siguran. To je ogromna površina. I sve su lokacije blizu centru.

A gde je još cela okolina IMT-a, pa kineski tražnjak... Menhetn može da se napravi na tom prostoru. Ali neće biti tražnje tolike ni blizu, zato će sve ići na kašičicu, te trajati mnogo duže od 10 god da se popuni.

Plus širenje BG H20 kod Sajma i šećerane...
A na staro sajmište?
 
Inflacija je divljala u Srbiji jer je vrednost dinara padala. U EVRO zoni je inflacija varirala od 0,5 do 3 posto u istom periodu.

Zadnjih godina je inflacija i u Evro zoni, pa se inflacija preliva u Srbiju.

U prvom sluöaju je problem bio najviše u lošoj strukturi i nekonkurentnosti srpske privrede, koja nije mogla da izdrži globalnu krizu.

U drugm slučaju je kriza u Evro Zoni i preliva se u Srbiju. Potpuno druga dinamika. Čak i ako Srbija i dinar pokleknu, paralelno će pokleknuti i Evro zona.

Poenta je bila, pošto se kao magično objašnjenje za sve nameće "inflacija", da inflacija cena robe uopšte automatski ne povlači i inflaciju cena nekretnina.

- Ono što se prelilo iz SAD i EU nije kriza već pre svega odštampani novac, kao što se sada preliva povlačenje tog novca. (Zapravo, helicopter money se delio ovde jednako kao i na Zapadu, a NBS je naštampala još i više para nego SAD i EU.)
- Ono što je razlika između inflacije iz perioda 2008-2014. i sada nije to što je tada srpska privreda bila slaba a sad jaka, i što je tad inflacija bila organska a sad uvezena, nego to što tadašnji rast cena nije kao sada otišao tako disproporcionalno u džepove vlasnika kapitala.
- Dakle, potrebno je razumeti kome su otišle pare i da li se ista dinamika nastavlja, a ne samo vikati "inflacija" kao magično objašnjenje.
- Takođe je potrebno razumeti da se likvidnost već preko godinu dana smanjuje i da je novac u opticaju sada na nivou leta 2021, a i dalje se viče "inflacija" kao projekcija šta će biti sa cenama stanova u budućnosti.

A što se tiče kursa:

- Srpska privreda je bila slaba i pre 15 godina (BDP po PPP po glavi stanovnika 37% proseka EU 2008) i sada (tek 45% proseka EU 15 godina kasnije).
- Srpska privreda je danas još osetljivija na dešavanja u EU jer je tada (2008) izvoz činio tek 27% BDP-a, a danas 63% BDP-a.
- Ono što se popravilo u odnosu na period do 2008. jeste deficit tekućeg računa, koji je 2008. iznosio -20% BDP-a - ali rebalans se nasilno desio već 2009, kada je deficit pao na -6% i od tad se u proseku kretao na istom nivou. I u 2022. je bio -7% BDP-a.
- S obzirom na tako veliki deficit, determinanta kursa dinara sve vreme su investicije: direktne, portfolio, strani krediti. U 2022. je Srbija, prvi put posle mnogo godina, morala da uzme 3 milijarde evra kredita da pokrije deficit, jer direktne i portfolio investicije nisu bile dovoljne. Saldo bi bez tog kredita bio u minusu i kurs bi već leteo.
- Dakle ne ložiti se da je EU slaba a Srbija jaka i da je sve drugo kafanska priča (lol), nego realno pratiti varijable.

1691440182853.png
1691440197925.png



Dosta učesnika propagira tj vezuje pad prometa i pad cena i kako je nemoguće da dođe do pada prometa, a da cene ostanu iste. Generalno za dosta lokacija po Srbiji i neku periferiju u Beogradu su u pravu (mada i tu se postavlja pitanje šta ako 30% Beogradskih stanograditelja pređe u neku drugu branšu), ali za centar Beograda mislim da će sve više biti pada prometa (pogotovo novogradnje) ali uz cene koje će stagnirati a u pojedinim delovima grada i rasti (iako promet pada). Razlog je jednostavan nema dovoljno dobrih placeva. I biće ih sve manje i manje. Neko ko želi da živi na Gornjem Dorćolu, Krunskom Vencu itd mislim da će plaćati sve višu cenu, makar pad prometa bio i 50% i veći. Lepo se vidi i kod Wolf-a Stari Grad 50% pad prometa starogradnje YoY jul-jul i u istom periodu rast cena 10%. Što usko ekonomski gledano nema nikakve logike. Ali stvari mogu mnogo da zavise i od proizvodnje. Ako nema placeva, ako se bude gradilo manje pad prometa će biti siguran ali sa njim i logičan pad cena upitan.

Od 2009. do 2014. skoro da se ništa nije gradilo, a cene su bile u slobodnom padu. Na gornjem Dorćolu ni tada nije imalo gde da se gradi niti ima sad. Dakle niđe veze.

Ne postoje posebni kupci za gornji Dorćol. Neko gleda da kupi kod Đerma, ali mu je ok i Denkova bašta. Neko gleda na kupi kod Pravnog, ali mu je ok i Đeram. Nego gleda gornji Dorćol, ali mu je ok i Pravni. Ako padne Denkova bašta, pašće i Đeram i Pravni i gornji Dorćol. To su sve spojeni sudovi.
 
Poslednja izmena:
A da li neko zna kakvo je stanje u prodavnicama nameštaja? Ili koliki je promet u istima?
Mi sad polako krecemo da gledamo namestaj, i iskreno nema neke navale u salonima. Sa druge strane cene jesu visoke, a u boljim salonima ima bas slabo popusta. Tako da bih odokativno rekla da promet ne cveta. Sa druge strane, moguce je da je to i zbog letnje sezone kad je dosta ljudi na odmoru, videce se od septembra.
Sto se tice namestaja po meri, tu su i dalje guzve, i zakazuje se mnogo unapred, a majstori se i ne otimaju bas oko klijenata.
S obzirom da nas cekaju prvo grubi radovi, planiramo da ponovo izvidimo situaciju oko sajma namestaja u samim salonima, a za namestaj po meri mi se cini da ne vredi cekati.
 
Apsolutno sam siguran. To je ogromna površina. I sve su lokacije blizu centru.

A gde je još cela okolina IMT-a, pa kineski tražnjak... Menhetn može da se napravi na tom prostoru. Ali neće biti tražnje tolike ni blizu, zato će sve ići na kašičicu, te trajati mnogo duže od 10 god da se popuni.

Plus širenje BG H20 kod Sajma i šećerane...
Drugačije percipiramo dobre lokacije Novog Beograda, naravno da će iza novog Kineskog tržnjaka biti zilion kvm za širenje ali to barem za mene nije dobra lokacija na NBGD, IMT je za 5god gotova priča. Al dobro pratimo, zanima me šta će biti slobodno na NBGD za 5god, ja mislim da neće biti mnogo toga, videćemo.
 
Tržište je neumoljivo, kupac može da se opire čekajući pad ali dokle god je tražnja dovoljno velika, cene neće padati. =
Tako je.
I rekao bih da u zoni 0-10% niže od sadašnjih tržišnih cena, ima i dalje solidan broj kupaca koji bi uleteli kupovinom.
Oni su prva brana iole značajnom padu cena.
A tih ljudi ima zato što ekonomija (u svetu, Evropi i kod nas) još uvek fino radi.
 
I rekao bih da u zoni 0-10% niže od sadašnjih tržišnih cena, ima solidan broj kupaca koji bi uleteli kupovinom.

Novogradnja je malo napumpana još od druge polovine prošle godine. Mislim da bi za starogradnju pad od 10% pokrenuo tržište malo, ali za novogradnju u BG taj pad bi morao da bude u zoni 15-20% jer je trenutno jako precenjena za najveći deo potencijalnih kupaca.
 
Od 2009. do 2014. skoro da se ništa nije gradilo, a cene su bile u slobodnom padu.

Watcher-u pogledaj temu na forumu 2010 je startovana i zove se

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)​


Od 2009-2014. se toliko toga gradilo po Beogradu da ne znam odakle da krenem da kačim projekte. Ceo jedan pravougaonik od Hrama do Beo tržnog centra uokviren Ruzveltovom, Sv Nikole, Zvezdarskom šumom, Olimpom itd , jako jako velika površina je dobila hiljade novih zgrada u tom periodu. Ne znam koliko poznaješ ulice oko Đeram pijace, uličice Bulbudera, Lekinog Brda, Crvenog Krsta, deo oko Vuk-a itd itd itd milion kvm napravljenih baš u tom periodu, za koji kažeš da se "skoro da se ništa nije gradilo". Naravno gradnja je nastavljena možda i pojačana u poslednjih par godina, samo što polako placeva nestaje. Ceo taj centralni pravouganik nema više toliko lokacija slobodnih a kamoli dobrih.

Po mom mišljenju slična je priča i sa ostatkom grada, sve je manje dobrih lokacija i na Voždovcu i na NBGD i Stari Grad, i Banovo Brdo itd itd
 
Novogradnja je malo napumpana još od druge polovine prošle godine. Mislim da bi za starogradnju pad od 10% pokrenuo tržište malo, ali za novogradnju u BG taj pad bi morao da bude u zoni 15-20% jer je trenutno jako precenjena za najveći deo potencijalnih kupaca.
Moj utisak je da je bas starogradnja precenjenija.

Cesto vidjamo da na istoj lokaciji skoro da nema razlike u ceni izmedju starogradnje i novogradnje. Pri tom, na starogradnju treba dodati cenu renoviranja po kvadratu, a za novogradnju cesto imas povrat PDV-a za prve kupce.
 
Lokacija ima, Voždovac imamo Verano kao sledeću lokaciji, najavljeno na mestu magacina oko Kumodraške ulice još par hiljada stanova, mada ima za još bas 10.000stanova mesta u tom potezu…donji Dorćol priobalje ima mesta za 20-30.000stanova, a da ne stignemo ni blizu Visnjice…najlepši deo Beograda kad se izgradi…
Kada i ako se napravi metro otvaraju se nove lokacije…
 
Watcher-u pogledaj temu na forumu 2010 je startovana i zove se

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)​


Od 2009-2014. se toliko toga gradilo po Beogradu da ne znam odakle da krenem da kačim projekte. Ceo jedan pravougaonik od Hrama do Beo tržnog centra uokviren Ruzveltovom, Sv Nikole, Zvezdarskom šumom, Olimpom itd , jako jako velika površina je dobila hiljade novih zgrada u tom periodu. Ne znam koliko poznaješ ulice oko Đeram pijace, uličice Bulbudera, Lekinog Brda, Crvenog Krsta, deo oko Vuk-a itd itd itd milion kvm napravljenih baš u tom periodu, za koji kažeš da se "skoro da se ništa nije gradilo". Naravno gradnja je nastavljena možda i pojačana u poslednjih par godina, samo što polako placeva nestaje. Ceo taj centralni pravouganik nema više toliko lokacija slobodnih a kamoli dobrih.

Po mom mišljenju slična je priča i sa ostatkom grada, sve je manje dobrih lokacija i na Voždovcu i na NBGD i Stari Grad, i Banovo Brdo itd itd

Bukvalno prvi rezultat na Googlu
Broj završenih stanova u Republici Srbiji po godinama
izvor RZS

canvas.png


Takođe, nedostatak "dobrih" lokacija nije problem ako imaš stalnu tražnju. Svake godine imaš manje "dobrih" lokacija nego prethodne zar ne? A broj stanova sve veći, kako to?
 
Poslednja izmena:
Vrh