Šta je novo?

Cene nekretnina

Ovo jeste 1% smanjenje ali tendencija je tu pogotovo kad BW počne svi moraju da prate jer oni su glavni igrači!
 
Poz svima vikend vidim da je bio radni :)

Dosta učesnika propagira tj vezuje pad prometa i pad cena i kako je nemoguće da dođe do pada prometa, a da cene ostanu iste. Generalno za dosta lokacija po Srbiji i neku periferiju u Beogradu su u pravu (mada i tu se postavlja pitanje šta ako 30% Beogradskih stanograditelja pređe u neku drugu branšu), ali za centar Beograda mislim da će sve više biti pada prometa (pogotovo novogradnje) ali uz cene koje će stagnirati a u pojedinim delovima grada i rasti (iako promet pada). Razlog je jednostavan nema dovoljno dobrih placeva. I biće ih sve manje i manje. Neko ko želi da živi na Gornjem Dorćolu, Krunskom Vencu itd mislim da će plaćati sve višu cenu, makar pad prometa bio i 50% i veći. Lepo se vidi i kod Wolf-a Stari Grad 50% pad prometa starogradnje YoY jul-jul i u istom periodu rast cena 10%. Što usko ekonomski gledano nema nikakve logike. Ali stvari mogu mnogo da zavise i od proizvodnje. Ako nema placeva, ako se bude gradilo manje pad prometa će biti siguran ali sa njim i logičan pad cena upitan.
 
Za veoma skupe nekretnine uvek ima kupaca. Centar grada nije nešto što većina ljudi gleda kada razmišlja o kupovini nekretnine. Prosečni stanovi na prosečnim lokacijama u gradu su mnogo bolji indikator tržišta nego cena penthausa u Kralja Petra...
 
Ta cena stoji vec neko vreme, i svako malo se deli kao da je nova vest, evo je u postu s pocetka aprila:
Nisam video tu uskršnju ponudu. Sve ostale što sam video su bile 2975. Moja greška. Videćemo da li će sada to biti nova cena ili nova normalnost!
 
Nisam video tu uskršnju ponudu. Sve ostale što sam video su bile 2975. Moja greška. Videćemo da li će sada to biti nova cena ili nova normalnost!
Pitanje je i koliko je sta ova zaista po toj ceni, pisao je vec nikolas o tome:

Garsonjere su sve preko 5k u BnV i to sa rokom izgradnje od 3 godine. Ne znam o kakvom padu cena pričate u BnV. Ovo što je BnV uradio sa marketingom od 2950 + PDV je njihova stara fora. Pritom to sigurno nije cena za Thaliu već za Savsku. Setite se reklame 3200 + PDV pa pogledajte koliko je stanova zapravo prodato po toj ceni. Ovo 2950 + PDV je bez svake sumnje cena za "veće" stanove sa "ekskluzivnim" pogledom na raspale zgrade u Savskoj. "Snižena" cena govori dosta i o tome šta će BnV zapravo da uradi sa starim frontom u Savskoj (a najavljivali su da će srediti tamo fasade).

Izdvojio sam za forum 2 stana koja su mi zapala za oko, na istom spratu, u istoj zgradi. Trosoban stan (78.41 m2 za 290.888 EUR) je jeftiniji od dvosobnog (57.35 m2 za 291.888 EUR). Ovo daje neku perspektivu na to šta se može očevati u eksluzivnoj ponudi za 2950 + PDV.

Pogledajte prilog 159054Pogledajte prilog 159055
 
Nije ni nagadjanje nego obicna besmislica:

- Zapadna Evropa: 1.064^10 = +86% za 10 godina
- Juzna Evropa: 1.184^10 = +441% za 10 godina

Price per sqm city centre (USD)2023 (Numbeo)2033 (Projekcija)
London16,96231,542
Paris13,67325,425
Berlin9,09216,908
Vienna8,42215,662
Amsterdam8,15215,160
Rome8,00743,349
Lisbon6,30834,150
Zagreb4,74925,709
Madrid4,58224,804
Belgrade3,90921,164

Ne znam iz cega su navodno doktori ucesnici ankete, ali ocigledno nisu ucili compounding.
Ajde samo zdravorazumski... Da li je NORMALNO da za 10 god prosečni kvadrat u Beogradu košta skoro 50% više nego u Amsterdamu?! Dajem glavu i svoju i svih 150 tih experata da to nema ni teoretske šanse da se desi.
Pitajte bilo kog seljaka ili experts da li tu ima logike?!? Beograd skuplji od Amsterdama:)
 
Ajde samo zdravorazumski... Da li je NORMALNO da za 10 god prosečni kvadrat u Beogradu košta skoro 50% više nego u Amsterdamu?! Dajem glavu i svoju i svih 150 tih experata da to nema ni teoretske šanse da se desi.
Pitajte bilo kog seljaka ili experts da li tu ima logike?!? Beograd skuplji od Amsterdama:)
Ta anketa (tj. besplatni finansijski savet) služi isključivo za dnevno-političke potrebe. Vredi isto kao i predviđanja i predskazanja sa ove teme. Ni 5 para. Služi da utiče isključivo na SADA, da pokrene nešto(ili da zaustavi) u OVOM TRENUTKU.
 
Za veoma skupe nekretnine uvek ima kupaca. Centar grada nije nešto što većina ljudi gleda kada razmišlja o kupovini nekretnine. Prosečni stanovi na prosečnim lokacijama u gradu su mnogo bolji indikator tržišta nego cena penthausa u Kralja Petra...
Nije to samo usko i specifično tipa penthaus u Kralja Petra, npr na Novom Beogradu za 5 god. gde će biti slobodnih placeva? Možda tu i tamo ali većina će biti zauzeta. Novogradnja će na Novom Beogradu biti desetkovana. A slično čeka i većinu šireg centra Beograda.
 
Nije to samo usko i specifično tipa penthaus u Kralja Petra, npr na Novom Beogradu za 5 god. gde će biti slobodnih placeva? Možda tu i tamo ali većina će biti zauzeta. Novogradnja će na Novom Beogradu biti desetkovana. A slično čeka i većinu šireg centra Beograda.
Sto bas i nije istina, pogledajte malo Google maps, priobalje donji Dorćol….stotine i stotine hektara čeka…a da ne stignemo do Visnjice …posle Marine Dorćol ima placeva na pretek, čujem da je čak i Nelt kupio da gradi tamo…ja sam uveren da min cena za taj deo treba da bude 4-5k€/kvm, ali kad bi bilo malo urabanizma, ne divljeg koji smo imali na delu K-Distrikta…čak i NBG ide dalje prema Surcinu , ako se bude pratilo i infrastrukturom, voz, metro….
 
Nije to samo usko i specifično tipa penthaus u Kralja Petra, npr na Novom Beogradu za 5 god. gde će biti slobodnih placeva? Možda tu i tamo ali većina će biti zauzeta. Novogradnja će na Novom Beogradu biti desetkovana. A slično čeka i većinu šireg centra Beograda.
Joj, samo u centralnom delu NBG ima mesta za 3 Beograda na vodi...

Sajmište (ne logor), Buvljak, Blok 26, sve od Dr. Agostina Neta ka brodogradilištu "Tito"... bukvalno koliko hoćeš praznog prostora.
 
Sto bas i nije istina, pogledajte malo Google maps, priobalje donji Dorćol….stotine i stotine hektara čeka…a da ne stignemo do Visnjice …posle Marine Dorćol ima placeva na pretek, čujem da je čak i Nelt kupio da gradi tamo…ja sam uveren da min cena za taj deo treba da bude 4-5k€/kvm, ali kad bi bilo malo urabanizma, ne divljeg koji smo imali na delu K-Distrikta…čak i NBG ide dalje prema Surcinu , ako se bude pratilo i infrastrukturom, voz, metro….
Ja sam napisao Gornji Dorćol a ti kažeš pogledaj Donji. Ok oko Luke Beograd može mnogo toga što je najverovatnije i čeka pa i ceo potez do Višnjice je ogroman potencijal za gradnju.... Da probam preciznije moje mišnjenje je da ogroman deo Vračara, Novog Beograda, Starog Grada i užih-centralnih delova Zvezdare, Savskog Venca, Voždovca, B. Brda itd čeka pad ponude usled nedostatka placeva i mogućnost da cene onda idu i gore, bez obzira na ekonomske prilike tj neprilike. Da li to može da se neutrališe otvaranjem ogromnih projekata duž Dunava oko/od Luke Beograd do Višnjice, ili širenjem Beograda na Vodi dalje okupiranjem Sajma? Naravno da da, slažem se i ta mogućnost postoji i jako je realna ako se krene u te mega poduhvate.
 
Joj, samo u centralnom delu NBG ima mesta za 3 Beograda na vodi...

Sajmište (ne logor), Buvljak, Blok 26, sve od Dr. Agostina Neta ka brodogradilištu "Tito"... bukvalno koliko hoćeš praznog prostora.
I siguran si da će to sve biti slobodno za 5 god i dalje? Namerno sam naveo 5god. Moje mišljenje je da neće. Ako ne za 5 za 10 sam prilično siguran da neće.
 
Joj, samo u centralnom delu NBG ima mesta za 3 Beograda na vodi...

Sajmište (ne logor), Buvljak, Blok 26, sve od Dr. Agostina Neta ka brodogradilištu "Tito"... bukvalno koliko hoćeš praznog prostora.
Gde je čovek uopšte spomenuo Novi Beograd? Rekao je Krunski Venac I Gornji Dorćol I potpuno je u pravu, jer u centralnom gradskom jezgru uopšte nema slobodnih placeva I cene idu gore. Na NBG ima prostora ali se i tamo starogradnja na dobroj lokaciji (npr blok 30) prodaje skuplje nego novogradnje u udaljenim blokovima.
 
Beograd ima odličnih lokacija ne samo za izgradnju jedne zgrade, već čitavih naselja sa pratećom infrastrukturom. Dobar primer je deo Zemuna gde je Defke uzeo stan, iza ciganske rupe, čitave parcele oko KBC BK. Dok je 50% BG-a loše planiran, sa niskom stanogradnjom, udžericama i "ja ću 'vako napravim" kućicama. Grad ima neverovatan potencijal i šteta je što se podržava neplanska gradnja(jer tako je jeftinije i mogu da uskaču low-level investitori)
 
Ja sam napisao Gornji Dorćol a ti kažeš pogledaj Donji. Ok oko Luke Beograd može mnogo toga što je najverovatnije i čeka pa i ceo potez do Višnjice je ogroman potencijal za gradnju.... Da probam preciznije moje mišnjenje je da ogroman deo Vračara, Novog Beograda, Starog Grada i užih-centralnih delova Zvezdare, Savskog Venca, Voždovca, B. Brda itd čeka pad ponude usled nedostatka placeva i mogućnost da cene onda idu i gore, bez obzira na ekonomske prilike tj neprilike. Da li to može da se neutrališe otvaranjem ogromnih projekata duž Dunava oko/od Luke Beograd do Višnjice, ili širenjem Beograda na Vodi dalje okupiranjem Sajma? Naravno da da, slažem se i ta mogućnost postoji i jako je realna ako se krene u te mega poduhvate.
Potpuno si u pravu za navedene lokacije da nema placeva. Ovo malo udžerica što je ostalo je sa masu suvlasnika, nerealnim apetitima ili nekim drugim dubiozama (zaključili ugovor sa investitorom pa poslije raskidali ..).
 
Ovo jeste 1% smanjenje ali tendencija je tu pogotovo kad BW počne svi moraju da prate jer oni su glavni igrači!
Cene garsonjera tj tih manjih stanova u BW (Iris i Eden zgrada recimo) se kreću oko 4k po kvm sa PDV-om
Cene većih stanova opadaju po kvm... Da im prodaja ide slabije je očigledno - moje mišljenje jeste da su mnogi koji su imali keš pazarili stanove i sada dolazi do stagnacije. E sad i BW moraš uzeti i garažno mesto uz stan koje košta 25k eur

Stagnacija se vidi jer još ima slobodnih stanova u nekim projektima koji su već dobrano odmakli sa gradnjom (airport city, R7+ takođe.. ) -znam jer me iscimaju s vremena na vreme agenti za te neke projekte za koje sam bio zainteresovan 😊 e sad da li postoje neki dogovori oko cene - ne znam, ali tačno je da su se mnogi otvorili za pregovore oko dinamike plaćanja
 
Ono što ja znam jeste da je najmanja bila oko 32kvm i jedan deo otpada na terasu
 
Cene garsonjera tj tih manjih stanova u BW (Iris i Eden zgrada recimo) se kreću oko 4k po kvm sa PDV-om
Cene većih stanova opadaju po kvm... Da im prodaja ide slabije je očigledno - moje mišljenje jeste da su mnogi koji su imali keš pazarili stanove i sada dolazi do stagnacije. E sad i BW moraš uzeti i garažno mesto uz stan koje košta 25k eur

Stagnacija se vidi jer još ima slobodnih stanova u nekim projektima koji su već dobrano odmakli sa gradnjom (airport city, R7+ takođe.. ) -znam jer me iscimaju s vremena na vreme agenti za te neke projekte za koje sam bio zainteresovan 😊 e sad da li postoje neki dogovori oko cene - ne znam, ali tačno je da su se mnogi otvorili za pregovore oko dinamike plaćanja
Ne znam koji su drugi projekti ali za R7+ je na 50% izgradjenosti, nerealno je da je sve prodato cak i tokom najjaceg perioda. Primetio sam da su ukinuli reklame i oglase svuda, ne znam zasto to rade ako je frka za prodaju.

Kad krenu da te cimaju za projekte koji su vec zavrseni i useljeni, onda znamo da je krenulo :)
 
Uh ne znam koliko dugo si gledao stanove pre kupovine, ali su se pre 2-3god tako neki bolji projekti rasprodavali/rezervisali za samo nekoliko meseci (2-3 meseca maks).
U većini njih se ostave nekoliko stanova za kasniju prodaju, i/ili se sazida još jedan sprat i pusti u prodaju.
Znam o čemu pričam 😊 sada je ipak malo drugačije, ali i dalje mislim da je potražnja i dalje dobra
 
Uh ne znam koliko dugo si gledao stanove pre kupovine, ali su se pre 2-3god tako neki bolji projekti rasprodavali/rezervisali za samo nekoliko meseci (2-3 meseca maks).
U većini njih se ostave nekoliko stanova za kasniju prodaju, i/ili se sazida još jedan sprat i pusti u prodaju.
Znam o čemu pričam 😊 sada je ipak malo drugačije, ali i dalje mislim da je potražnja i dalje dobra
Tri Nove je uporediv projekat (isti investitor bukv) i na ovom stepenu izgradnje jos uvek je bilo stanova. Postoji i tema na forumu od milion stranica pa pogledaj. Za neke ekskluzivnije i manje projekte u je mozda bilo da se rasproda u 2-3 meseca ali nije vas bilo pravilo.

I ja sam sa kupovinom krenuo pred pandemiju, ne pricam napamet :)
 
Vrh