Novac je odštampan zbog krize. Da nije krize ne bi ga ni štampali u tim enornim količinama. Valjda osnovnu stvar treba da znamo.
Razumeo sam da se "kriza koja se prelila iz EU na Srbiju" odnosi na trenutno usporavanje, ne na kovid. Sto se tice kovida, globalne krize izazvane globalnom pandemijom, to je zapravo period najveceg rasta BDP po glavi stanovnika Srbije u odnosu na EU, kada je Srbija za dve godine skocila sa 41% na sadasnjih 45% proseka EU (PPP). Prvenstveno iz razloga jer Srbija ima minimalan udeo turizma u BDP-u, koji je bio najvise pogodjen kao sektor.
Krizu iz 2008 su lečili štampanjem novca - dakle potpuno pogrešno. Zato je ponovo još gora kriza.
Na sve to, energetska kriza u EU, delimično nastala zbog "zelene" agende, a delimično zbog sankcija Rusiji, dovodi do deindustrijalizacije Nemačke i selidbe energetski intenzivnih fabrika iz cele EU u SAD i druge delove sveta.
Na sve to, EU treba da zabrani nova vozila sa unutrašnjim sagorevanjem 2030-te godine. Evropski proizvođači napuštaju dizel tehnologiju u kojoj su jaki, i prelaze na električna vozila, gde su slabi. Tako Volkswagen, koji je učio Kineze da prave kola, sada od Kineza kupuje tehnologiju, a i sirovine. Dakle, EU sama sebe uništava ekonomski.
Inflacija uvek dovodi do bogaćenja grupe bliske prvom talasu inflacije. Šta znači vlasnici kapitala? Neko ko ima pare u banci biće na gubitku ako ne investira u nešto, a često su to nekretnine, čak i za multimilijardere. Bil Gejts je uložio milijarde u poljoprivredno zemljište. Jedino rešenje je ukidanje FIAT valuta.
Da, u prvom talasu štampanja FED daje novac svojim dilerima (u vreme kada sam proučavao tu tematiku saznao sam da postoje dileri između FED-a i ostalih entiteta na tržištu, preko kojih se plasira novac, a oni uzimaju proviziju za to), a jedna od najpoznatijih korporacija bliskih vlasti i bankarskom kartelu je BLACKROCK, koji je dobijao odštampani novac za razne akvizicije. To su glavni dobitnici. Naravno i banke vlasnici FED-a, koje same sebe spašavaju i nagrađuju štampanjem novca.
Komercijalne banke (mnoge nisu glavni igrači kao ove što su vlasnici FED-a) su bile i kažnjavane pomoću negativnih kamatnih stopa, a svako ko ima neki svoj biznis pokušaće da se zaštiti i tako će bolje proći od penzionera i ostalih sa fiksnim prihodima.
Jeste, ovo je tačno, ali su pritisci javne potrošnje i u SAD i u EU ogromni. Preko noći su dobili na vrat i zemlju čiji budžet skoro u celosti finansiraju.
Ovo je samo jedan od pokazatelja, i u usponu je.
Ali je danas struktura izvoza bolja i imamo IT sektor koji je nekada bio liliputanski. On ne zavisi direktno od EU. Takođe imamo povlašćenu cenu gasa i povećeni izvoz u Rusiju. Jeste to malo neizvesno, ali šta nije u ovom trenutku?
Ja ne tvrdim da je EU slaba a Srbija jaka, već da je EU mnogo slabija nego 2008, a Srbija malo jača nego u tom periodu. Samim tim, pritisak na evro je prilično jači, a na dinar malo slabiji nego tada. Poenta je da na cene u evrima nekretnina ne može da bude isti pritisak kao tada, osim ako ne odluče da nam ne znam šta rade iz političkih razloga.
Ok, to sve:
- "Evropa koja unistava sebe ekonomski" kroz "zelenu agendu" i "okretanje ledja Rusiji"
- "Pogresno lecena kriza 2008.", "jedino resenje je ukidanje fiat valuta"
- "Bankarski karteli", "Blackrock" itd. koji se bogate na fiat valutama i provizijama (naspram postenih bitcoin milion/jardera
)
to je neki narativ u koji ti verujes, ali nije nikakvo konvecionalno misljenje zasnovano na ekonomskoj teoriji i proverljivim ekonomskim cinjenicama, vec na kontroverznim ideoloskim sudovima. I uglavnom skoro da nema veze sa temom.
Sam zakljucak "Samim tim, pritisak na evro je prilično jači, a na dinar malo slabiji nego tada. Poenta je da na cene u evrima nekretnina ne može da bude isti pritisak kao tada, osim ako ne odluče da nam ne znam šta rade iz političkih razloga." zapravo nije zasnovan ni na cemu i u njemu su stvari povezane na nacin koji nije u skladu sa ekonomskim zakonima:
- Ne postoji pritisak na cene nekretnina u evrima kao faktor. Postoji pritisak na kurs dinara i postoji pritisak na cene nekretnina.
- Vrednost dinara se odredjuje na trzistu na osnovu ponude i traznje. Priliv deviza dolazi po osnovu izvoza, doznaka nasih ljudi u inostranstvu, investicija, inokredita; odliv po osnovu uvoza, doznaka stranih radnika u Srbiji ka inostranstvu, vracanja kredita, placanja kamata i dividendi. Posto je uvoz konstantno znatno veci od izvoza i doznake nisu dovoljne da pokriju deficit, ono sto pravi balans su investicije i inokrediti. Dakle tvoj ideoloski stav prema "fiat valutama", "zelenoj agendi", Rusiji ili Blackrocku ne pruza nikakvo dodatno niti korisno objasnjenje. Ima smisla jedino diskutovati sta je determinanta investicija u Srbiju, a to sigurno nije "jaka privreda" ili "jak dinar", nego stope prinosa koje ulaganje u Srbiju nudi i politika kursa koju vodi NBS. Madjarska ima 75% visi BDP po glavi stanovnika i nominalno skoro tri puta vecu ekonomiju pa je forinta oslabila preko 20% za pet godina.
- Cene nekretnina se isto tako formiraju na osnovu ponude i traznje. Traznja je vec znacajno smanjena povecanjem kamatnih stopa, koji je istisnuo gomilu radnika sa trzista (sto je i poenta povecanja kamatnih stopa), a sto menja racunicu i za vlasnike kapitala. Traznju dodatno smanjuje inflacija maloprodajnih cena i nulti rast realnih dohodaka.
- Traznja bi bila dodatno smanjena u slucaju pada vrednosti dinara ili recesije, jer bi oba faktora dovela do daljeg smanjenja dohodaka - to se (jos) nije desilo, ali ne zato sto smo mnogo jaki nego zato sto do recesije (jos) nije doslo ni globalno a sto se tice kursa za sada imamo srece. Vidi slucaj Madjarske gore.