Šta je novo?

Cene nekretnina

Cene garsonjera tj tih manjih stanova u BW (Iris i Eden zgrada recimo) se kreću oko 4k po kvm sa PDV-om
Cene većih stanova opadaju po kvm... Da im prodaja ide slabije je očigledno - moje mišljenje jeste da su mnogi koji su imali keš pazarili stanove i sada dolazi do stagnacije. E sad i BW moraš uzeti i garažno mesto uz stan koje košta 25k eur

Sticajem okolnosti bio sam nedavno u kontaktu sa čovekom iz prodaje, pitao oko tih oglasa 2950+pdv bukvalno mi je rekao da je to fora, kao i prodajni dani, navlakuša. Kao i u radnjama kad napišu popusti do 50% sa mikroskopskim "do" i to bude tipa 1 artikal. Ova cifra je što napisa Nicolas27 za neke od stanova sa većom kvadraturom i sa rokom završetka 2+ godine i vrv tamo prema Savskoj, verujem i veoma mali broj takvih primeraka. Neka standardna cena za stanove koji se najviše traže (a to su jednosobni 50-60 kv) je 4000+ bez PDV, i rok čekanja minimum 3 god jer su svi uglavnom prodati čim se pojave na tržištu. Takodje na prodajnim danima ne bude ni promil popusta, najobičnija marketinška jeftina fora. Iluzorno je svako pominjanje BW na ovoj temi, a posebno ne kao primer pada tražnje i posebno cena.
 
Drugačije percipiramo dobre lokacije Novog Beograda, naravno da će iza novog Kineskog tržnjaka biti zilion kvm za širenje ali to barem za mene nije dobra lokacija na NBGD, IMT je za 5god gotova priča. Al dobro pratimo, zanima me šta će biti slobodno na NBGD za 5god, ja mislim da neće biti mnogo toga, videćemo.
Već sam ti odgovorio. IMT i slično sam naveo kao "biće dodatno i tamo prostora", a ostale lokacije koje sam naveo su centralnije od sadašnjih centralnih.

Plus, mislim da potpuno pogrešno procenjuješ realnu tražnju. Sve će se raditi na kašičicu jer nema ko sve to da kupi. Pa pogledaj koliko su se u zbiru radili airport city i ostale stambene zgrade u bloku 65. Praktično 2 decenije i još nije sve izgrađeno niti prodato.

A zamisli kad bi to to bilo na području strog sajmišta, pa uz reku sve do toplane.

Kao što rekoh, Menhetn može da se izgradi tu.
 

Lik ide po ulici i pita Berlince koliko plaćaju stan, snimano pre 3 nedelje. Na Nemačkom je, ali može da se uključi auto translate captations na engleskom, i da se vide cene mesečnog najma.

Sigurno je da ima puno stanara koji su jako dugo u istim stanovima, pa imaju niže kirije, ali eto, ovi anketirani ne plaćaju stanove nešto previše. Ima i od 300, 400, 500.
 
IMG_0336.jpeg
 
Interesantno je da kada se gleda po godinama, sredinom prosle godine smo imali najnizi index, odnosno najpovoljniji odnos plata i cena nekretnina od kako se taj indeks meri.
A trenutno smo na istom nivou na kom smo bili 2017. npr.
 
I da, opet pozajmljivanja

Recesija ce doci u nekom obliku, FED ce spustiti kamate i opet stimulansi. Trziste je u pravu.
Nisam siguran kako ce u Srbiji sve ovo da se odvija ali cim se spuste kamate i stampa, znate da sledi rast cena i inflacija ce opet udariti, verovatno biti i veca nego sto je bila.

A mislio sam da ce mozda pustiti da se sve izleci ali samo odugovlace neizbezno.
 
Bukvalno prvi rezultat na Googlu

Sve je to lepo na internetu ali probaj obići ulice pomenutog Bulbuldera, Slavujevog Venca, Lion-a, Olimp-a, Lipov Lad, Đeram, Crveni Krst, Vukov Spomenik, Lekino, Pašino... a tek Neimar, Čubura, Krunski Venac... itd pa to su kanjoni od izgrađenih zgrada, pa deo oko Đerma ono nije normalno na šta to liči, a to su sve mahom bile udžerice-kućice a sad nemaš gde iglu da staviš od zgradurina ili kako je neko rekao bulbulderska kvadratuša. A i veće ulice su kanjoni ne samo uličice npr. Dimitrija Tucovića, Južni Bulevar itd. Ali džabe pričam prvi rezultat na googlu sve to demantuje. Lajkuje Perica iz Niš-a koji verovatno za pola ovoga nabrojanog nikad nije ni čuo (bez uvrede Perice) i Marketwatcher koji navede da nije bilo skoro ničega od 2009. do 2014. a u tom periodu nikao najveći mini-grad na Voždovcu aka Stepa.

Svake godine imaš manje "dobrih" lokacija nego prethodne zar ne? A broj stanova sve veći, kako to?

I ovde da napišem da pogledaš cene, i da su se malo skoro pa duplirale, da teoriji "ako broj stanova sve veći" ne odgovara teorija "duplo jača cena", opet će neki grafikon prvi na netu inflacije to sve da opovrgne i to je to.
 
Ovo mu dođe ekstra povoljno u odnosu na novogradnju na periferiji Zemuna od 4k EUR/m2.
Pa naravno, koliko sam razumeo Defke je kupio na periferiji Zemuna u izgradnji za 2500€/m2. Jadan Defke :/
Pa ako je granica sa NBg periferija onda da :)

2.5 je cena sad, ja sam uzeo za 25% manje u vreme kad se ovde pricalo da je lud ko uzima jer cene krecu na dole vec sledece nedelje.
 
Sve je to lepo na internetu ali probaj obići ulice pomenutog Bulbuldera, Slavujevog Venca, Lion-a, Olimp-a, Lipov Lad, Đeram, Crveni Krst, Vukov Spomenik, Lekino, Pašino... a tek Neimar, Čubura, Krunski Venac... itd pa to su kanjoni od izgrađenih zgrada, pa deo oko Đerma ono nije normalno na šta to liči, a to su sve mahom bile udžerice-kućice a sad nemaš gde iglu da staviš od zgradurina ili kako je neko rekao bulbulderska kvadratuša. A i veće ulice su kanjoni ne samo uličice npr. Dimitrija Tucovića, Južni Bulevar itd. Ali džabe pričam prvi rezultat na googlu sve to demantuje. Lajkuje Perica iz Niš-a koji verovatno za pola ovoga nabrojanog nikad nije ni čuo (bez uvrede Perice) i Marketwatcher koji navede da nije bilo skoro ničega od 2009. do 2014. a u tom periodu nikao najveći mini-grad na Voždovcu aka Stepa.
Zakljucak je da Republicki zavoda za statistiku, koga si izbacio iz kvotovane poruke iako je uredno naveden, plasira lazne informacije, a mi treba da verujemo tvom licnom utisku?
 
1930€/m2, februar 2022. sam rezervisao.
Jel ti investitor brat pa ti je dao ovakav popust? Na periferiji Zemuna su se u tom periodu u predragnji stanovi rezervisali za oko 2100-2200€/m2, a kod mene u ulici je investitor tražio u predgradnji 2750€/m2, da bi u završnoj fazi tražio 3100€/m2 sa PDV-om
 
Jel ti investitor brat pa ti je dao ovakav popust? Na periferiji Zemuna su se u tom periodu u predragnji stanovi rezervisali za oko 2100-2200€/m2, a kod mene u ulici je investitor tražio u predgradnji 2750€/m2, da bi u završnoj fazi tražio 3100€/m2 sa PDV-om
Kamo srece da mi je brat, brze bi mi odgovarali na mailove :) To je bila regularna cena, doduse tad jos ni lokacijske uslove nisu dobili. Od Aprila ‘22 su digli cene.

I da, cena je bez PDV.
 
Kamo srece da mi je brat, brze bi mi odgovarali na mailove :) To je bila regularna cena, doduse tad jos ni lokacijske uslove nisu dobili. Od Aprila ‘22 su digli cene.

I da, cena je bez PDV.
Aha, znači sad je u ovoj fazi 3150€/m2 sa PDV-om ili ipak si tad kupio za 2400€/m2 sa PDV-om, odnosno prvobitna cena koju sam ja naveo?
 
Poenta je bila, pošto se kao magično objašnjenje za sve nameće "inflacija", da inflacija cena robe uopšte automatski ne povlači i inflaciju cena nekretnina.

- Ono što se prelilo iz SAD i EU nije kriza već pre svega odštampani novac, kao što se sada preliva povlačenje tog novca.
Novac je odštampan zbog krize. Da nije krize ne bi ga ni štampali u tim enornim količinama. Valjda osnovnu stvar treba da znamo. Krizu iz 2008 su lečili štampanjem novca - dakle potpuno pogrešno. Zato je ponovo još gora kriza.

Na sve to, energetska kriza u EU, delimično nastala zbog "zelene" agende, a delimično zbog sankcija Rusiji, dovodi do deindustrijalizacije Nemačke i selidbe energetski intenzivnih fabrika iz cele EU u SAD i druge delove sveta.

Na sve to, EU treba da zabrani nova vozila sa unutrašnjim sagorevanjem 2030-te godine. Evropski proizvođači napuštaju dizel tehnologiju u kojoj su jaki, i prelaze na električna vozila, gde su slabi. Tako Volkswagen, koji je učio Kineze da prave kola, sada od Kineza kupuje tehnologiju, a i sirovine. Dakle, EU sama sebe uništava ekonomski.
- Ono što je razlika između inflacije iz perioda 2008-2014. i sada nije to što je tada srpska privreda bila slaba a sad jaka, i što je tad inflacija bila organska a sad uvezena, nego to što tadašnji rast cena nije kao sada otišao tako disproporcionalno u džepove vlasnika kapitala.
Inflacija uvek dovodi do bogaćenja grupe bliske prvom talasu inflacije. Šta znači vlasnici kapitala? Neko ko ima pare u banci biće na gubitku ako ne investira u nešto, a često su to nekretnine, čak i za multimilijardere. Bil Gejts je uložio milijarde u poljoprivredno zemljište. Jedino rešenje je ukidanje FIAT valuta.
- Dakle, potrebno je razumeti kome su otišle pare i da li se ista dinamika nastavlja, a ne samo vikati "inflacija" kao magično objašnjenje.
Da, u prvom talasu štampanja FED daje novac svojim dilerima (u vreme kada sam proučavao tu tematiku saznao sam da postoje dileri između FED-a i ostalih entiteta na tržištu, preko kojih se plasira novac, a oni uzimaju proviziju za to), a jedna od najpoznatijih korporacija bliskih vlasti i bankarskom kartelu je BLACKROCK, koji je dobijao odštampani novac za razne akvizicije. To su glavni dobitnici. Naravno i banke vlasnici FED-a, koje same sebe spašavaju i nagrađuju štampanjem novca.

Komercijalne banke (mnoge nisu glavni igrači kao ove što su vlasnici FED-a) su bile i kažnjavane pomoću negativnih kamatnih stopa, a svako ko ima neki svoj biznis pokušaće da se zaštiti i tako će bolje proći od penzionera i ostalih sa fiksnim prihodima.

- Takođe je potrebno razumeti da se likvidnost već preko godinu dana smanjuje i da je novac u opticaju sada na nivou leta 2021, a i dalje se viče "inflacija" kao projekcija šta će biti sa cenama stanova u budućnosti.
Jeste, ovo je tačno, ali su pritisci javne potrošnje i u SAD i u EU ogromni. Preko noći su dobili na vrat i zemlju čiji budžet skoro u celosti finansiraju.
A što se tiče kursa:

- Srpska privreda je bila slaba i pre 15 godina (BDP po PPP po glavi stanovnika 37% proseka EU 2008) i sada (tek 45% proseka EU 15 godina kasnije).
Ovo je samo jedan od pokazatelja, i u usponu je.

- Srpska privreda je danas još osetljivija na dešavanja u EU jer je tada (2008) izvoz činio tek 27% BDP-a, a danas 63% BDP-a.

Ali je danas struktura izvoza bolja i imamo IT sektor koji je nekada bio liliputanski. On ne zavisi direktno od EU. Takođe imamo povlašćenu cenu gasa i povećeni izvoz u Rusiju. Jeste to malo neizvesno, ali šta nije u ovom trenutku?

- Ono što se popravilo u odnosu na period do 2008. jeste deficit tekućeg računa, koji je 2008. iznosio -20% BDP-a - ali rebalans se nasilno desio već 2009, kada je deficit pao na -6% i od tad se u proseku kretao na istom nivou. I u 2022. je bio -7% BDP-a.
- S obzirom na tako veliki deficit, determinanta kursa dinara sve vreme su investicije: direktne, portfolio, strani krediti. U 2022. je Srbija, prvi put posle mnogo godina, morala da uzme 3 milijarde evra kredita da pokrije deficit, jer direktne i portfolio investicije nisu bile dovoljne. Saldo bi bez tog kredita bio u minusu i kurs bi već leteo.
- Dakle ne ložiti se da je EU slaba a Srbija jaka i da je sve drugo kafanska priča (lol), nego realno pratiti varijable.

Pogledajte prilog 169306Pogledajte prilog 169307

Ja ne tvrdim da je EU slaba a Srbija jaka, već da je EU mnogo slabija nego 2008, a Srbija malo jača nego u tom periodu. Samim tim, pritisak na evro je prilično jači, a na dinar malo slabiji nego tada. Poenta je da na cene u evrima nekretnina ne može da bude isti pritisak kao tada, osim ako ne odluče da nam ne znam šta rade iz političkih razloga.

 
Bukvalno prvi rezultat na Googlu
Broj završenih stanova u Republici Srbiji po godinama
izvor RZS

Pogledajte prilog 169318

Takođe, nedostatak "dobrih" lokacija nije problem ako imaš stalnu tražnju. Svake godine imaš manje "dobrih" lokacija nego prethodne zar ne? A broj stanova sve veći, kako to?
Da li postoji ovakav grafik za Beograd?
 
@Boža M Odličan tekst!
Samo, mi se još uvek ne pomeramo u Evropi - nekako već više od decenije smo tu negde na začelju sa Bosnom, Makedonijom i Albanijom (Ukrajinu I Moldavijune računam zbog znanih razloga).
EU jeste slabija, tj dosta slabija politički od ovog sukoba sa Rusijom - ali sve 'slabije' zemlje u EU su dosta dosta napredovale zadnjih 10ak godina (Rumunija, Poljska, Hrvatska, pa i Bugarska...).
Da bi smo stigli njih mi moramo daleko brže i bolje da napredujemo, što i želim kao svako normalan (mada vidim da neki ljudi priželjkuju krizu bez osećaja kakav će uticaj to imati na njih same).

Iskreno, nadam se da će i oni sa parama malo ohladiti od investiranja u zidove i investirati taj novac što više u poslovanje - da na kraju doprinesu dodatno ekonomiji (a to će obezbediti plate i zbrinuti mnoge porodice)
 
Zakljucak je da Republicki zavoda za statistiku, koga si izbacio iz kvotovane poruke iako je uredno naveden, plasira lazne informacije, a mi treba da verujemo tvom licnom utisku?
Ako nije tajna gde živiš? Naravno da ne treba da veruješ meni, prošetaj navedenim krajevima i veruj svojim očima.

Ništa ja nisam izbacio, naveden grafikon RZS je za celu Srbiju a ja sam govorio o Beogradu. Kad baciš pogled na grafikon 2014, 2015 i 2017-ta su skoro 3x slabiji od 2020-21-22 po količini. A cena minimum duplo jača sada, izvini meni ta matematika ne pije vodu, 3x veća ponuda i duplo jača cena (ako ukrstim sa time i prirodni priraštaj, nema nikakve logike). Onda se setim da sam prošetao i Rumom, Inđijom, Pazovama, Kraljevom, Kragujevcem itd... Jedna Ruma ili Stara Pazova ima sada 10x više zgrada nego pre 10 godina ili je bar takav subjektivni osećaj, ne živim tamo najbolje neko da me demantuje ili potvrdi ko je iz tih krajeva.. Pa onda možda ima i do toga da je gradnja u Beogradu npr 1,2x jača ili 0.9x slabija u odnosu na neki raniji period ali u Inđiji 5x jača i grafik ispadne takav kakav ispadne. Dajte grafik za Beograd.
 
Lajkuje Perica iz Niš-a koji verovatno za pola ovoga nabrojanog nikad nije ni čuo (bez uvrede Perice) i Marketwatcher koji navede da nije bilo skoro ničega od 2009. do 2014. a u tom periodu nikao najveći mini-grad na Voždovcu aka Stepa.
Istine radi, važan je kontekst izgradnje Stepe.

Bilo je velikog upliva politike u tom periodu. Belvil je bio prvi veliki privatnički projekat, ali je krenuo sa jako velikim cenama na početku krize i pored toga što je dobio zemljište netržišno. Pošto prodaja nije išla očekivano, pričalo se da je Mišković platio Đilasu da usporava i ne izdaje dozvole za gradnju osim za objekte do 850 kvadrata.

Stepu su gradili sa ciljem da zaposle građevinu koja je patila i zbog krize i zbog tog dila između vlasti i tajkuna i zbog političko marketinških trikova, jer je trebalo da to budu povoljni stanovi u novogradnji.

U početku i nisu bili tako povoljni za ono što nude, ali su im cene pale kada je tržište dotaklo dno 2015 godine.

Međutim, ti stanovi nisu bili direktna konkurencija Vračaru ili Novom Beogradu.

Realno, cene i broj novogradnji su se drastično smanjili od 2008 do 2015, ali je u centru i na Novom Beogradu brzo došlo do oporavka. Kada je sagrađen prvi deo A bloka, bio je za klasu bolji a cenovno konkurentan Belvilu.

Ova vlast je takva kakva je, ali je koliko toliko protržišna. Oni imaju svoje šeme, ali puštaju i druge pomalo da rade.

Za vreme Đilasa su sve hteli da kontrolišu, što je tipično za socijaliste. Zato su dodatno pooštrili krizu.
 
Vrh