Šta je novo?

Cene nekretnina

Pa ova dnevna soba ima samo prozor od terase? 🤯
Zbog toga su i stavili terasu, da bi malo svetla došlo do sobe. Ostatak, sobe i kuhinja nemaju prozor. Ceo stan ima samo vrata od terase i prozor u spavacoj sobi. Bukvalno kao da se neko dete igralo, Možda su "AI" iskoristili da isprojektuje ovo?
u pravu si, ovaj "detalj" mi je promakao, zaista neverovatna struktura...
 
Evo još jedna osnovna a netačna stvar. Kurs dinara nije fiksiran za evro, ali centralna banka Srbije i vlada Srbije vode politiku relativne stabilnosti kursa i intervenišu ako je kurs preslab ili prejak u odnosu na evro, dopuštajući sezonske i druge manje oscilacije.

Realno bi bilo reći da je vrednost dinara zbir tržišta i politike vlasti.

Zapravo nijedan kurs glavnih valuta nije tržištan samim tim što centralne banke određuju kamatne stope, a kamatne stope su cene novca.

FED i ECB su povećanjem kamatnih stopa poskupeli dolar i evro, ne dopuštajući da tržište samo otkrije njihovu pravu vrednost. O tome da mogu da štampaju i povlače pare neću mnogo. Ako to nije manipulacija ne znam šta jeste.

To nije ideologija, to je basic basic ekonomija.

Hvala ti sto nam objasnjavas all things basic. Otprilike ovako:

- "Evropa koja unistava sebe ekonomski" kroz "zelenu agendu" i "okretanje ledja Rusiji"
- "Pogresno lecena kriza 2008.", "jedino resenje je ukidanje fiat valuta"
- "Bankarski karteli", "Blackrock" itd. koji se bogate na fiat valutama, provizijama i drugim manipulacijama, monetarni sistem treba prepustiti prepostenim bitcoin milion/jarderima
- Evro slab, Srbija najjaca
- Kurs nije odredjen platnim bilansom i ponudom i traznjom nego zeljama centralne banke

Ergo:

- Cene nekretnina u evrima nikako nece padati. :love:

Da, Narodna banka vodi "politiku relativne stabilnosti kursa" - utoliko koliko joj to dozvoljavaju akumulirane devizne rezerve. A devizne rezerve su akumulirane po osnovu viska investicija u odnosu na negativan spoljnotrgovinski bilans. Ako se slucajno poremeti priliv investicija nema te zelje centralne banke koja bi odbranila kurs. Kao sto smo vec gledali 2008-2010, 2012 i 2014, kao sto je mnogo puta vidjeno sirom sveta. I to je basic basic ekonomija.

Izvinjavam se, necu nastavljati polemiku.
 
Ove podivljale cene nekretnina će voditi do veće suburbanizacije Beograda. Na primer jedan kolega je kupio kuću u Opovu, jer mu je to jedini način da se ne vuče po rupama kao podstanar. Naravno to će biti sve češće i vodiće do saobraćajnig kolapsa…
 
u pravu si, ovaj "detalj" mi je promakao, zaista neverovatna struktura...
I ta terasa gleda bocno na spavacu sobu stana pored :D hit

1691575045853.png

dobro sto su ista prodali
 
10 cm su zidovi između lifta i stana. Šta je ovo brate mili. To i ne može biti betonsko okno. Možda je ono neka ostavica, a ne lift. Ko će ga znati ovim sega mega projektantima.
 

Kada je u pitanju poreklo kupaca, Đoković kaže da se ne može reći da je prosečan kupac Beograđanin, jer tek svaki treći kupac već živi u prestonici.

"Radili smo analize koje su pokazale da je nešto više od 10 odsto kupaca iz dijaspore, isto toliko ih dolazi iz država regiona poput BiH, Hrvatske i Crne Gore, a u sličnom procentu su ljudi sa Kosova. Oko 30 odsto dolazi iz unutrašnjosti i oko 30 odsto iz Beograda. U malom procentu, njih oko 5 odsto su stranci, oni koji kupuju radi investicije, zbog profita i ne zanima ih da li će kupiti u Beogradu ili u Tirani, gledaju gde im se najviše isplati", objašnjava Milić Đoković.

"Danas teško može da se kupi porodičan stan za 100.000 evra, a čak i taj iznos je teško dostižan većini porodica. Teško im je da pripreme učešće, a moraju imati primanja minimum 155.000 dinara, odnosno oko 1.400 evra da bi im banka odobrila pozajmicu", kaže Miić Đoković.

Prosečna plata u Srbiji za maj bila je 86.220 dinara, ali 50 odsto zaposlenih je, prema podacima RZS, zarađivalo do ili manje od 66.244 dinara
 
Kažu da se smanjuje broj potrebnih bauštelaca. Izgleda da ce biti idealno da se zida kuća na proleće na nekom placu sa lepim pogledom :)
Em vratiće se majstori, em padaju cene materijala :)

 
Da, majstora će svakim danom biti sve više dostupnih, i jeftinijih. Nažalost cene građevinskog materijala neće padati, zbog najavljenog ponovnog povećanja cena gasa i nafte (troškovi obrade, manipulacije, transporta).
 
Kažu da se smanjuje broj potrebnih bauštelaca. Izgleda da ce biti idealno da se zida kuća na proleće na nekom placu sa lepim pogledom :)
Em vratiće se majstori, em padaju cene materijala :)

Povratak gastarbajtera je jedan od faktora koji može da utiče na cene kvadrata i zakupa u Beogradu. Lično očekujem najmanje nekoliko desetina hiljada ljudi iz Evrope da će se vratiti u narednih godinu - dve, među prvima oni na "kratkim povocem" odnosno privremenim radnim dozvolama. I to ne samo bauštela, već i ostale delatnosti.
 
Ja ne znam da li sam ja lud. Neće biti poslova na zapadu, pa cemo imati povratnike da se ovde zaposle jer nas očekuje zlatno doba. U slučaju da to zaista dogodi na zapadu, nas će po nepisanom pravilu udariti jače bilo koji oblik krize sa zakašnjenjem.
Kriza je naša šansa i ti fazoni
 
Ja ne znam da li sam ja lud. Neće biti poslova na zapadu, pa cemo imati povratnike da se ovde zaposle jer nas očekuje zlatno doba. U slučaju da to zaista dogodi na zapadu, nas će po nepisanom pravilu udariti jače bilo koji oblik krize sa zakašnjenjem.
Kriza je naša šansa i ti fazoni
Tako je, centrale nemackih firmi ce propasti, ali ce njihove filijale u Srbiji biti nikad jace.
 
Od 2000ih, tranzicije i ukljucivanja u globalnu ekonomiju imali smo jednu takvu krizu i sad je to ‘pravilo’, bez obzira sta je uzrok i kog je tipa kriza.

Proizvodnja u Nemackoj ke u problemu izmedju ostalog zbog odustajanja od ruskog jeftinog gasa i naglog skoka cene struje. Ta ista cena je kod nas i pored poskupljenja medji najnizom u Evropi (https://qery.no/consumer-energy-prices-in-europe/). Nazalost imali smo vlasnika pecenjare na celu EPSa pa je pitanje koliko je to sve na stabilnim nogama ali za sada jeste prednost i jedan razlog da se proizvodnja u Srbiji ne zatvara.
 
I kod nas se velike firme pripremaju za krizu. Negde je kriza itekako nastupila, negde tek dolazi, ali i sam naš narod je doživeo svašta, tako da poskupljenja i ne gleda kao krizu 😊
Imate na biznis pričama skorašnji intervju Duleta Transfere gde na nekih 1:10 govori o nadolazećem cunamiju kod nas (koji kasni u odnosu na zapad)...
 
Ja ne znam da li sam ja lud. Neće biti poslova na zapadu, pa cemo imati povratnike da se ovde zaposle jer nas očekuje zlatno doba. U slučaju da to zaista dogodi na zapadu, nas će po nepisanom pravilu udariti jače bilo koji oblik krize sa zakašnjenjem.
Kriza je naša šansa i ti fazoni
Kriza jeste naša šansa jer se maksimalno ugađa stranim investitorima i prava radnika su skoro nepostojeća. Uz to država kreće sa uvozom radne snage iz Azije koja tek neće imati nikakva prava. Povratnici i radna snaga iz uvoza će držati plate nisko što odgovara stranim investitorima.

U severnoj/centralnoj/zapadnoj Evropi je poslovno okruženje drastično drugačije. Kada dođe potreba za "trim the fat" prvo otpadaju radnici sa privremenim dozvolama, koji čine većinu naših građana koju su otišli na rad u Evropu poslednjih godina. U kratkom roku vrlo veliki broj ljudi bi mogao da se vrati u Srbiju.
 
Dakle, gastarbajteri, koji su navikli na bolje uslove života i rada će doći u desetinama hiljada u Srbiju da rade sa Azijatima, jer nemaju izbora. Evo 😀👍
Tako je sistem osmišljen, privremene radne dozvole su vrlo kratak povodac. Ostaneš bez posla i dobiješ šut kartu istog trenutka. Čak i sa blue card nije mnogo bolje, ako ne možeš naći drugi posao u struci sa sličnom platom, isto moraš nazad. Za blue card može da se kaže da je malo duži povodac, ali je i dalje povodac. Kada nastupi hiring freeze tada postane gusto. Jedino EU pasoš nudi potpunu slobodu, ali udeo naših iseljenika sa tim pasošem je vrlo mali, naročito u poslednjih ~5 godina.
 
gastarbajteri se neće masovno vraćati jer su oni uvek poželjna radna snaga za zapad, pogotovo u vreme krize. Uvek su spremni da rade za manje para od domaćih radnika, nemaju nikakva prava i ako talasaju lako ih je deportovati. Posla za jeftinu radnu snagu uvek ima jer lokalci to nikada neće da rade.
 
Neki ovde prvo kažu "sramota, prizivate krizu samo da bi vama pale cene nekretnina" a onda kažu "kriza je nasa sansa". Pa ja sad ne znam sta da radim, dal da prizivam ili ne?
 
Tako je sistem osmišljen, privremene radne dozvole su vrlo kratak povodac. Ostaneš bez posla i dobiješ šut kartu istog trenutka. Čak i sa blue card nije mnogo bolje, ako ne možeš naći drugi posao u struci sa sličnom platom, isto moraš nazad. Za blue card može da se kaže da je malo duži povodac, ali je i dalje povodac. Kada nastupi hiring freeze tada postane gusto. Jedino EU pasoš nudi potpunu slobodu, ali udeo naših iseljenika sa tim pasošem je vrlo mali, naročito u poslednjih ~5 godina.
Recimo da bude tako.

Udeo srpskog izvoza u EU 65% bio 2021, a sada je još veći.

Da li će moći ekonomije EU da održe sličan nivo tražnje za proizvodima i uslugama iz Srbije?

Obzirom da bi smanjivanje uvezene radne snage u EU značilo smanjivanje opšte ekonomske aktivnosti, jer ne mogu lokalci preko noći da preuzmu sve poslove.

Sve je moguće, al u tvojoj tezi nema dovoljno logike za moj ukus.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ccc
I kod nas se velike firme pripremaju za krizu. Negde je kriza itekako nastupila, negde tek dolazi, ali i sam naš narod je doživeo svašta, tako da poskupljenja i ne gleda kao krizu 😊
Imate na biznis pričama skorašnji intervju Duleta Transfere gde na nekih 1:10 govori o nadolazećem cunamiju kod nas (koji kasni u odnosu na zapad)...
Aha, pa zato dizu plate državnom sektoru i penzije od januara. Da kompenzuju pad tražnje i da ne posluju firme zaslužnih sa gubitkom.
U međuvremenu u privatnom sektoru već 1.5 godine je hiring freeze, uštede u troškovima i otpuštanja.
Copy paste prošla kriza. Kada se smanje strane investicije onda kurs rok e 20% i to je to
 
Vrh