Šta je novo?

Cene nekretnina

Ja licno ne znam kako bih mogao da zivim u nekim severnijim drzavama Evrope. Sto bi rekli u filmu "'ladno, al' standard", mozda bih se navikao. Privlaci me njihov standard, uredjenje, arhitektura, priroda. Mislim da je hladnija klima jedina koja me mozda odbija, ali nisam siguran da li bi to bio deal breaker ili ne. Inace, kad se pogleda bilo koji statisticki pokazatelj vezan za alkoholizam, depresiju, samoubistva, skandinavske zemlje ni po cemu ne odskacu od nekog evropskog proseka, cak su po mnogim parametrima i bolji od mnogih drugih evropskih zemalja. Mozda su te zemlje depresivnije za neke pojedince, ali ko se navikne na zivot tamo, ocigledno nije bas toliko depresivno. A i vecina skandinavskih gradova se nalazi na jugu svojih zemalja, ne mnogo severnije od recimo Berlina. Recimo, Oslo je samo 8 stepeni hladniji od Srbije danju i 5 stepeni nocu. Nasa klima jeste definitivno bolja, ali ovih 5-8 stepeni razlike u temperaturi mi ne deluje kao dealbreaker.
Nije problem.temperatura već manjak sunca! Zimi bude po 3 nedelje da ne vidiš sunca.
Leta su vam kao naše rano proleće. Znači max 21C ali to znači u 16h ne u 12 kao kod nas. i čim sunce zadje zima. Odmah oblaci jaknu. Tih 21 s vetrom je kao naših 14 bez vetra... Drugi je ugao sunca i nema tu moć.
 
Upravo ova prva recenica. Moja sestra i zet su ziveli i radili u Moskvi 7 godina. Tamo im se i prvo dete rodilo, kupili su stan u podmoskovlju, skroz su skockali zivot, i vratili se 2018. Bilo je tu jos faktora naravno, porodica pre svega, ali je i klima bila nesto nasta se nikada nisu navikli. U decembru 2017. je u Moskvi bilo ukupno 6 minuta sunca.
 
Evo prilike za onog ko ima 10-oro dece da ostvari 30% popusta na kupovinu, a ko ima 33-je da dobije dzabe :)
1689887384209.png
 
Ima manje ljudi u Herceg Novom (a i u Grčkoj) jer narod koji je došao do nekih para (izdavanjem Rusima, botovanjem, partijskim šemama, nije ni bitno uostalom kako) se zasitio "regiona" i otkriva nove destinacije.
Najbolji pokazatelj je Air Serbia sa tipa 20 novih destinacija i Wizz sa leisure mestima (što je ogromna promena jer je Wizz do pre 5god leteo samo u gastarbajterske gradove, niko nije radio Španiju, a u Italiji bio Rim i Milano i to AS)
Dakle narod sad leti u Palermo, Kataniju, Napulj, Malagu, Lisabon, Palmu, Nicu, Bari, Valensiju...i to za pristupačne pare.
Smanjuje se interes za CG, Halkidikijem, Hrvatskom zbog skupoće a i dosadilo to sve, sem ko ima malu decu pa daj što pre da se dokopa plaže autom.
Želja da se vidi nešto drugo, svakako podržavam.
 
Poslednja izmena:
Btw obisao sam celu Evropu i mogu i ja da kažem da mi se sve više sviđa sever: Stokholm, Kopenhagen, Geteborg, pa i baltičke republike po kvalitetu života, lepoti, otmenosti, bas ostavljaju utisak.
Eto sad u Helsinkiju u junu sunce zalazilo u 23h a izlazi u 3 (bele noći). Ljudi mi se čine srećnim i dosta prijateljskim.
Da li bi mogao da živim tamo, možda, ali neko vreme bi mi svakako bilo interesantno.
Kako je zimi, ne znam al nije ni ovde bog zna šta u decembru i januaru kad je dan od 07-1530.
 
Poslednja izmena:

Pocela kuknjava 😂
veoma precizno objasnjeno. Gradjevinsku industriju trenutno unistava trostruki toksicni koktel, kako kazu:

1. skupi krediti - gradjevinske kompanije pokrecu projekte uzimanjem kredita koji kasnije vracaju od prodaje stanova
2. skupi gradjevinski materijal
3. losa prodaja - prodaja je opala 50% a cene 7% YOY

Slicna situacija je kod nas samo sto cene jos uvek nisu pale :)
 
veoma precizno objasnjeno. Gradjevinsku industriju trenutno unistava trostruki toksicni koktel, kako kazu:

1. skupi krediti - gradjevinske kompanije pokrecu projekte uzimanjem kredita koji kasnije vracaju od prodaje stanova
2. skupi gradjevinski materijal
3. losa prodaja - prodaja je opala 50% a cene 7% YOY

Slicna situacija je kod nas samo sto cene jos uvek nisu pale :)
Zasto skup gradjevinski materijal? Cena gvozdja jeste porasla jedno vreme, ali je palo na staru cenu. Koji materijal je poskupeo u nekoj vecoj meri? Cement je poskupeo 30%, opeka 30%, staklo 20%, gvozdje 0%, PVC 0%,..., a nasi digli cene 100%, Ima tu puno lufta za sputanje cena.
 
Poslednja izmena:
Zasto skup gradjevinski materijal? Cena gvozdja jeste porasla jedno vreme, ali je palo na staru cenu. Koji materijal je poskupeo u nekoj vecoj meri? Cement je poskupeo 30%, staklo 20%, gvozdje 0%,..., a nasi digli cene 100%, Ima tu puno lufta za sputanje cena.
pa zbog ljudske pohlepe. i prevoz sa FE je sad jeftiniji jedno 7 - 8 puta.
ali pohlepa se uvecala.
lo siento.
 
Po zvaničnim statistikama koje se zasnivaju na naplati boravišne takse, na CG primorju je navodno dosta više turista nego prošle godine. Medjutim golim okom se vidi da ih je značajno manje. I njihova potrošnja je znatno manja. Uglavnom Srbija i Bosna dolazi. Uglavnom slabije platežni turisti. Rusi i Ukrajinci minimalno izuzev onih koji su tu tokom cijele godine i eventualno njihovih gostiju. Zapadnjaci samo u hotelima. Ukupna potrošnja odnosno ukupni prihodi u ovoj turističkoj sezoni će jedva biti na nivou prošle godine i to samo zahvaljujući tome što su cijene veće cca 20-ak %. Da su ostale iste bili bi za toliko manji prihodi što znači i da je realno za toliko manje turista.

U tim cenama koje su veće 20% treba tražiti uzrok.
Ako statistika kaže da je turista isto ili više, a oči kažu manje, to samo znači da turisti manje cirkulišu.
Nasuprot mišljenju koje vlada ovde za nekretnine, ako povećaš cenu nečega (za 20%), a prihod tog koji treba to da plati je ostao isti (ili se povećao, ali dosta manje od 20%), isti će ili da odustane od tog proizvoda (nekretnine, letovanja...), smanji kupovinu (broj kvadrata, druga lokacija/grad, lošiji hotel, manje odlazaka u restorane i izlaske).

Plus, kako cena tog proizvoda raste, konkurencija se povećava (kako za letovanje u Crnoj Gori tako i za nekretnine).
 
Zasto skup gradjevinski materijal? Cena gvozdja jeste porasla jedno vreme, ali je palo na staru cenu. Koji materijal je poskupeo u nekoj vecoj meri? Cement je poskupeo 30%, opeka 30%, staklo 20%, gvozdje 0%,..., a nasi digli cene 100%, Ima tu puno lufta za sputanje cena.
Citat iz teksta o bankrotu jedne Nemacke gradjevinske korporacije

Earlier this month, the property developer Centrum Group filed for insolvency, citing a “toxic triangle” of cost increases, higher interest rates and stalled investment.

Ovo povecanje troskova razumem kao povecanje cene gradjevinskog materijala uglavnom
 
Zasto skup gradjevinski materijal? Cena gvozdja jeste porasla jedno vreme, ali je palo na staru cenu. Koji materijal je poskupeo u nekoj vecoj meri? Cement je poskupeo 30%, opeka 30%, staklo 20%, gvozdje 0%, PVC 0%,..., a nasi digli cene 100%, Ima tu puno lufta za sputanje cena.
Sigurno ima pohlepe. Ali, sem materijala za gradnju, verujem da je poskupelo zemljište, radna snaga, usluge drugih firmi, krediti. Ipak ima i tu par desetina posto realnog troška. Možda grešim, nisam iz te struke.
 
Citat iz teksta o bankrotu jedne Nemacke gradjevinske korporacije

Earlier this month, the property developer Centrum Group filed for insolvency, citing a “toxic triangle” of cost increases, higher interest rates and stalled investment.

Ovo povecanje troskova razumem kao povecanje cene gradjevinskog materijala uglavnom
U Nemackoj su cene nekretnina poskupele 30% od 2020, a kod nas 50% (a vec su bile naduvane). Cene materijala su iste kao kod nas, cene radne snage nize ovde,...
1689928494380.png

Ne kazem da nema rasta troskova, radna snaga je recimo malo poskupela, ali rast cena izgradnje je samo izgovor za rast cena, barem kod nas, jer rast cena daleko prevazilazi rast troskova.
Sigurno ima pohlepe. Ali, sem materijala za gradnju, verujem da je poskupelo zemljište, radna snaga, usluge drugih firmi, krediti. Ipak ima i tu par desetina posto realnog troška. Možda grešim, nisam iz te struke.
Skuplji krediti su vezani za visoke kamatne stope kao posebna stavka.
Zemljiste i radna snaga mozda, ali to je opet samo deo troskova. Mnoge komponente troskova nisu poskupele.
 
Samo da se javim..pozdrav sa crnogorskog primorja gde uvek volim da odmorim.😊 Jeste da ovaj post mozda nema veze sa nekretninama ali mogu da vam kazem da su plaze u pojedinim mestima upola prazne u odnosu na proslu god.i bas sam sokiran a godinama letujem u CG,nikada ovako pusto od kako se secam..sad da li nam je standard opao ne znam
Možda više niko nije lud da plaća preskupo crnogorsko primorje kad jeftinije ima Grčka, Egipat, Tunis, Španija, Italija... Hvala bogu ljudi su se malo osvestili, tako da u CG ide samo ko ima nekretninu ili silom prilika.
 
I ja sam gledao na tvom sajtu, ne znam otkud ove cifre od 7.000 po medijima
Mozda su gledali APP oglase gde imas stanove koje neki pokusavaju da prodaju i za vise od 7.5k EUR / m2. Realnost je ocigledno da ne mogu za vise od 5k EUR / m2.
Mediji ne razlikuju oglasene cene od realizovanih cena.
 
Mozda su gledali APP oglase gde imas stanove koje neki pokusavaju da prodaju i za vise od 7.5k EUR / m2. Realnost je ocigledno da ne mogu za vise od 5k EUR / m2.
Mediji ne razlikuju oglasene cene od realizovanih cena.
Da li APP uopšte postoji u realnom životu? Jel zna neko slučaj da se takve nekretnine zapravo prodaju po toj vrednosti, dakle ne tržišnoj, već onoj oglašenoj koja je drastično viša?
 
Pa nije tačno! I znam vrlo dobro o čemu pričam.
Kvalitetno obrazovanje ne mora da košta mnogo ! To vam govorim ko neko ko je završio doktorat na EU univerzitetu koji je u Top 100 univerziteta na celom svetu po Šangajskog listi. Školarina je bila nula!! Državni Univerzitet i nisam platio ni centa školarine!
Master studije na većini EU univerziteta koštaju u proseku godina oko 2000 eura slično kao u Srbiji na samofinansiranju. I sad kad poredite sa pola miliona dolara koliko košta 5 godina na nekom američkom univerzitetu po detetu!!!
Daj detalje gde je to besplatan ručak u Evropi? Svaka čast tebi i skidam kapu za završeni doktorat.
Mislim da pričamo o različitim stvarima - ništa u Evropi nije džabe, ali su države socijalno orijentisane pa je za socijalne slučajeve daleeeeko bolje da žive u Evropi. Osim naravno CH, koja nije baš orijentisana ka socijali. Funkcionisanje takvih država plaćaju svi poreski obaveznici - znači tvoje školovanje je društvo debelo platilo,a dobio si školovanje u zemlji gde su predavači sigurno odlično plaćeni (ne vidim drugi način da dobiješ kvalitetno obrazovanje).
Radio sam na ETF-u kao saradnik pre 15+ god i već tada je kvalitet obrazovanja drastično narušen na ovoj instituciji (a sasvim siguran da je i na drugim fakultetima) - jer je skoro svima taj posao (edukacija) na fakultetu postao sekundaran, svi su radili neke poslove sa strane (komercijalni projekti, firme, sve ono što nema veze sa istraživanjem).

Pričali smo priču 100x, US i Evropa imaju totalno drugacije sisteme i sve ima svoje prednosti i mane. Te školarine koje navodiš dobijaš u US za top univerzitete, naravno ako si talenat možeš dobiti značajnu redukciju troškova ili čak i potpuno finansiranje. A školovanje može da te košta i mnogo jeftinije, možeš da ideš i na lošije univerzitete - samo ćeš i tada morati lepo da zagreješ stolicu i uložiš puno truda u sebe. Zašto se ne zapitamo malo zbog čega i dan danas većina top univerziteta i stučnjaka u skoro svim oblastima dolazi baš iz US-a?

Zdravstveno nisam primetio da je u Evropi jeftinije, osim što u većini Evropskih država, ako nisi u stanju - državno osiguranje ti pokrije troškove. U Americi toga nema i to je veoma loše za ljude koji nisu u mogućnosti da izdvoje za to, ništa novo - ja to zovem surovim kapitalizmom. Ali da je obrazovanje i zdravtsvo u Americi XX puta skuplje - daj molim te, ne pričajmo bajke. Onda bi svi Amerikanci bili nepismeni i bolestni - a i prosečni životni vek Amera je kao i Hrvata (a da li treba ulaziti u diskusiju šta je US, - federacija 50 različitih država, sa ogromnim brojem imigranata).
I kažem ponovo, ogroman je broj Evropljana koji rade u Americi, a Amerikanci u Evropi mahom rade za US Army i US based firme. Zbog čega se onda Evropljani sele?

I ponovo moram da izdvojim nas, jer nemamo mi ništa od toga kako se živi u Norveškoj, kako se živi u Koloradu - da li mi možemo unaprediti našu zemlju i naše društvo da ljudi jednostavno ne maštaju o iseljenju.
U Srbiji sa boljom platom (500k rsd bruto): izdvajaš 500$ mesečno za zdravstvo, 1100$ za PIO fond. Da li znaš šta dobijaš za tih 500$ mesečno? Da li znaš koja će ti biti penzija sutra? Koliko će tvoja porodica dobiti $$$ kada odeš u večna lovišta i šta se dešava sa penzionim ako odeš Bogu na istinu pre penzije?

Ovde bukvalno dva tabora ljudi, jedni koji vide samo loše u svojoj zemlji i ističu sve najbolje u drugim zemljama i oni koji samo pričaju najgore o tom zapadu, a Srbiju veličaju kao da nemaju nikakvih dodirnih tačaka sa Srbijom. Daleko, daleko smo mi od najgorih, ali nismo ni najbolji.
Daj da saberemo 2 i 2. Ljudi ako planirate da živite u Srb i Beogradu ne tupite više, nego radite, zarađujte i kupujte, menjajte i unapređujte život :) ako ne planirate i mislite da će vam preko biti bolje - onda ne tupite i batalite da stavljate cene po gradovima, nego spakujte kofere i probajte :p
 
Hahahaha verujte Bati ako hoćete, ali molim vas ne verujte te bajke o američkom zdravstvenom sistemu. Apsolutno i vrapci na grani znaju koliko je loš. Ja imam odlično zdravstveno osiguranje, pa i dalje gomilu stvari rešavam u Srbiji jer ne moram da čekam mesecima na zakazan termin samo da me pregleda specijalista, nemam slučaj da mi osiguravajuća kuća odbija lečenje koje traži doktor (i to više puta, nekad usred terapije), nemam slučaj da mi stigne račun od $2000 za 5 sati u hitnoj pomoći jer lekar koji me je lečio nije u sistemu a ja nisam to proverio jer sam imao tahikardiju i bio nesvestan, itd.

Sve ovo mi se desilo u Americi, u najboljoj bolnici i najboljem medicinskom sistemu u Kaliforniji.

Ne kažem da je srpski sistem jako dobar ili čak nemački. Samo američki sistem je gomila profitera u belim mantilima. Eto jedna kontra priča, koja ima malo veze sa nekretninama, ali ima veze zašto se stariji ljudi penzionišu u Srbiji i zašto ovaj gastarbajter popravlja kuću na selu umesto da ulaže u klimatski mnogo povoljnije i kulturno po mnogo čemu interesantnije mesto gde radi.
 
Ko je pričao bajke - pročitaj ponovo post... To može da ti se desi i u Francuskoj lagano.
A u Srbiji možeš da odeš na urgentni i da ti šalju porodicu da juri infuziju/injekcije po apotekama... Da ne pričam o drugim uslovima (skener uvek u kvaru).

I baš me zanima kako dođeš do specijaliste u Srb - kada se izuzetno dugo čeka... Na Pet CT skener najhitniji slučajevi čekaju najmanje 3meseca

A da, zašto si uopšte u Kaliforniji? Valjda se i zdravstveni sistem gleda kada se vrši selidba i migracija negde (utiče itekako na kvalitet života)
 
Vrh