Šta je novo?

Cene nekretnina

Tražena cena u junu smanjena je za 4,1 odsto u odnosu na pre godinu dana, na 10.936 evra po kvadratnom metru, najniži nivo od januara 2019, prema podacima koje je sastavio Le Figaro.
Cena stanova u Parizu je pala 4.1% za godinu dana, i to je bilo dovoljno da cena bude na nivou od pre 4 godine. Kako to da kod njih nisu poskupeli troskovi izgradnje?
Kako to da im cene nisu rasle od 2019?

1689870434941.png

Ah da, pa oni nisu ekonomski tigar.
 
Sve što se tiče efektivnog standarda je tačno. Ali zato imaš 5 meseci teške zime i po mesec dana ne vidiš sunca. Depresija garantovana ili vodkta non stop kao i svi Skandinavci. Ko nije tamo bio i živeo par meseci nema pojma o čemu pričam. Bolje živetiu garaži GSPa nego u zelenim parkovima na severu Evrope... Depresija teška zagarantovana!
Videh pre neki dan podnanike iz Švedske. Nemaš pojma kolko su depresivni. Pucaju od depresije. :D Daj ljudi uozbiljite se malo.
 
Kamatne stope prosle godine su bile oko 3% na stambene kredite, a sad su oko 7% (nije bas tacno toliko, ali tu je negde).
Uglavnom, vezano za to, evo jedne racunice za iznos kredita od recimo 80k EUR (iznos ne utice na procente, ucesce utice, ali ovde racunamo samo rate):
Period otplate (u mesecima)Rata kredita (Kamatna stopa 3%)Rata kredita (Kamatna stopa 7%)Uvecanje rate
18055271930%
24044362040%
30037956549%
36033753258%
Znaci, iako cene generalno stagniraju zadnjih godinu dana, kirije su manje-vise iste, cak su pale, rate kredita su uvecane 30-60% u zavisnosti od duzine otplate kredita.
 
Poslednja izmena:
Samo da se javim..pozdrav sa crnogorskog primorja gde uvek volim da odmorim.😊 Jeste da ovaj post mozda nema veze sa nekretninama ali mogu da vam kazem da su plaze u pojedinim mestima upola prazne u odnosu na proslu god.i bas sam sokiran a godinama letujem u CG,nikada ovako pusto od kako se secam..sad da li nam je standard opao ne znam
 
Samo da se javim..pozdrav sa crnogorskog primorja gde uvek volim da odmorim.😊 Jeste da ovaj post mozda nema veze sa nekretninama ali mogu da vam kazem da su plaze u pojedinim mestima upola prazne u odnosu na proslu god.i bas sam sokiran a godinama letujem u CG,nikada ovako pusto od kako se secam..sad da li nam je standard opao ne znam
Povecane rate stambenih kredita, nema para za more :)
 
Izmedju ostalog..moguce..🤔
Aa nesto ne vidjam toliko ni rusa..marketi kao sto su VOLI prazani..😬
Da ne idemo offtopic, mislim da poslednjih godina ljudi sve manje idu u Crnu Goru, osim onih koji imaju tamo nekog ili imaju tamo nekretninu, ili im je blizu, ili iz navike,... Znam da je u Grckoj tesko naci termin za letovanje.
 
Da li je moguće da je u St.Peteru niža plata nego u Beogradu? Gradu koji je bar tri puta veći po broju stanovnika od Beograda, i drugom po jačini centru u Rusiji?!I sad zašto bi se ovi Rusi koji su došli u Beograd uopšte vraćali u Rusiju kada je standard zivota tamo užasno nizak. Mogu tek da zamislim tek kako je onima koji ne žive u Moskvi ili St. Peteru (90% građana Rusije) i koja je beda tamo. Sad mi je jasnije da ovo oduševljavanje Rusa Beogradom koje gledam svaki dan nije pitanje kurtoazije, već je njima ovde verovatno istinski tako dobro i svakako ne nameravaju da se vraćaju kući sve i da se okonča rat (što naravno nije izvesno u nekoj bliskoj budućnosti).

Vratili (već mnogi jesu) bi se tamo jer je po tom istom sajtu koji si citirao troškovi života su 30% niži (a ista plata).

Ako su plate iste, a troškovi života ovde veći, gde je standard života užasno nizak? Ako može analitičarski odgovor.

Što se tiče klime, kome je do toga, oni su ranije išli u Crnu Goru.
Na kraju ostaje jedan razlog zašto su došli, a to je rat.
 
Samo da se javim..pozdrav sa crnogorskog primorja gde uvek volim da odmorim.😊 Jeste da ovaj post mozda nema veze sa nekretninama ali mogu da vam kazem da su plaze u pojedinim mestima upola prazne u odnosu na proslu god.i bas sam sokiran a godinama letujem u CG,nikada ovako pusto od kako se secam..sad da li nam je standard opao ne znam
Problem je disposable income. I to nije samo za nas već i u EU. Nisu problem rate kredita već običan život. Puno para treba da se plate samo osnovni troškovi, tj. Za hleba i masti.
Bio sam u Španiji i južnoj Francuskoj, ista priča. U odnosu na prošlu godinu polu-prazne plaže... Jeste još juli ali...
 
Samo da se javim..pozdrav sa crnogorskog primorja gde uvek volim da odmorim.😊 Jeste da ovaj post mozda nema veze sa nekretninama ali mogu da vam kazem da su plaze u pojedinim mestima upola prazne u odnosu na proslu god.i bas sam sokiran a godinama letujem u CG,nikada ovako pusto od kako se secam..sad da li nam je standard opao ne znam
Ne znam jesi cuo za spec. intervenciju rusije u Ukrajini? Nema Rusa u CG, a i od ostalih niko nece u CG da trosi odmor, idu ljudi na bolje. Tako da tvoje zapazanje moze da bude i: porastao standard cim svi idu na dalje destinacije od cg
 
Jesi li stvarno upravo uporedio South Chicago sa Beogradom???

Srecno useljenje.🍻🍻🍻 ,bice sve ok..ne brini..😉🙂
 
Za proslu jesen si 3.7.2022. rekao da ce pasti cene.
Ako cemo realno da gledamo, statisticki gledano od jeseni prosle godine i jesu pocele da padaju cene. Vec 3 kvartala zaredom imalo blagi pad cena (raste cena starogradnje, ali to je zato sto se novogradnja vodi kao starogradnja, tako da ovo i dalje moze da se vodi kao oscilacija), ali uz sve veci pad prometa deluje da ce se ovaj trend nastaviti:
1689881255689.png
 
Po zvaničnim statistikama koje se zasnivaju na naplati boravišne takse, na CG primorju je navodno dosta više turista nego prošle godine. Medjutim golim okom se vidi da ih je značajno manje. I njihova potrošnja je znatno manja. Uglavnom Srbija i Bosna dolazi. Uglavnom slabije platežni turisti. Rusi i Ukrajinci minimalno izuzev onih koji su tu tokom cijele godine i eventualno njihovih gostiju. Zapadnjaci samo u hotelima. Ukupna potrošnja odnosno ukupni prihodi u ovoj turističkoj sezoni će jedva biti na nivou prošle godine i to samo zahvaljujući tome što su cijene veće cca 20-ak %. Da su ostale iste bili bi za toliko manji prihodi što znači i da je realno za toliko manje turista.
 
Sve što se tiče efektivnog standarda je tačno. Ali zato imaš 5 meseci teške zime i po mesec dana ne vidiš sunca. Depresija garantovana ili vodkta non stop kao i svi Skandinavci. Ko nije tamo bio i živeo par meseci nema pojma o čemu pričam. Bolje živetiu garaži GSPa nego u zelenim parkovima na severu Evrope... Depresija teška zagarantovana!
Ima li gdje da sunca nema nikako i da je zime 12 mjeseci da preselim? Ja imam deparesiju od sunca i vrucine
 
Ja licno ne znam kako bih mogao da zivim u nekim severnijim drzavama Evrope. Sto bi rekli u filmu "'ladno, al' standard", mozda bih se navikao. Privlaci me njihov standard, uredjenje, arhitektura, priroda. Mislim da je hladnija klima jedina koja me mozda odbija, ali nisam siguran da li bi to bio deal breaker ili ne. Inace, kad se pogleda bilo koji statisticki pokazatelj vezan za alkoholizam, depresiju, samoubistva, skandinavske zemlje ni po cemu ne odskacu od nekog evropskog proseka, cak su po mnogim parametrima i bolji od mnogih drugih evropskih zemalja. Mozda su te zemlje depresivnije za neke pojedince, ali ko se navikne na zivot tamo, ocigledno nije bas toliko depresivno. A i vecina skandinavskih gradova se nalazi na jugu svojih zemalja, ne mnogo severnije od recimo Berlina. Recimo, Oslo je samo 8 stepeni hladniji od Srbije danju i 5 stepeni nocu. Nasa klima jeste definitivno bolja, ali ovih 5-8 stepeni razlike u temperaturi mi ne deluje kao dealbreaker.
 
Vrh