Šta je novo?

Cene nekretnina


Ostaće samo razumne cene dobrih projekata na dobrim lokacijama, sve ostalo ide dooolee…nema kraja ovim budalastom plaćenim tekstovima iz očaja investitora koji su se preigrali…jbg ponekad se proknjizi loša odluka i ide dalje, ne može se voda iz suve drenovine iscediti…
A onda idu dalje tekstovi malo kontradiktorni ovom prvom…


Ova naivna prica kako smo posebni i ostalo…

Posebni smo jedino po tome sto smo toliko mali i irelevantni da sve kod nas stiže kasnije i kad dodje traje mnooogo duže nego u normalnim i razvijenim ekonomijama….
Jedva cekam da dodje dan da ovaj gov*ar nenad djordjevic pojede ta govna koja je izasrao... 3 godine citam samo sranja sto ta ameba se** samo u svom interesu, jbm im mater agencijsku..
Admine molim te oprosti za ovaj post
 
Veliko je pitanje koliko će banke biti spremne da pozajme novac u takvom okruženju kada cene nekretnina padaju a otkazi se nižu iz meseca u mesec.

Po meni jedan od najvećih problema je nelikvidno tržište nekretnina, promet se prepolovio u roku od godinu dana. To je odlika malih, špekulativnih i nelikvidnih tržišta, što Srbija svakako jeste i oduvek je bila. Ne da je došlo do hlađenja tržišta, nego još malo pa će pingivini da šetaju gradom.

Uvek mi je smešna retorika koja se plasira kroz medije kako je Srbija univerzum za sebe, nešto poput kriza 2008. je naša razvojna šansa.
 
20230507_120305.jpg


Evo jedna prosečna zgrada u centru Beograda, po prosečnoj ceni od 3000 evra po kvadratu.
 
Dobro, nemojmo preterivati, nije varijanta "nebo pada", ali zato pada fasada

( :
 
Po meni jedan od najvećih problema je nelikvidno tržište nekretnina, promet se prepolovio u roku od godinu dana. To je odlika malih, špekulativnih i nelikvidnih tržišta, što Srbija svakako jeste i oduvek je bila.

ja cesto upravo ovo ponavljam, bilo koje drugo ulaganje je trenutno mnogo sigurnije. Ukoliko vam zatreba novac a parkirali ste ga u stanove, moracete jako da spustite cenu da bi ste dosli do njega relativno brzo, likvidnost ce da ide samo na dole u sledecem periodu. Da ne bude “dala baba dinar da udje u kolo…”
 
 
Zaustavite snimak na 2:10 i pogledajte da li vidite nešto čudno, ako ne onda cene neće padati, ako vidite padaće.
 
Tržište stanova je klinički mrtvo. Cena je ono što ponudi onaj koji drži novce. I sadašnja cena će još padati. Evo i nekih razloga:
-Nema više "lakоg" novca iz privatizacija i enormnih prihoda sa berze
-Nema crnogoraca, kosovara i bosanaca, svi beze iz ove prcije.
-Narod ne može da servisira kredite, jer su krediti preskupi
-Banke su u periodu pre krize odobravale kredite suludih vrednosti za kvadrat(borča 1250/m2), samo da klijenta što više zaduže.
Te iste banke sada, svaki dan nas bombarduju reklamama o povoljnim kreditima, znači da im je poprilično frka. Neka lepo banke realno procene cenu kvadrata uzimajući sve relevantne parametre za ulaganje tipa stan, pa će i tržište živnuti, ljudi uzimati kredite itd.
(rade, 2. jun 2011 18:22)

-----------------------
Ovo je jedan od komentara sa linka koji je gore postavljen, a nalazi se na B92 iz 2011. godine.
Borca bila 1250/kvm? Pa to je skuplje nego sad. Sad je 1000-1100/kvm. Znaci mora jos malo da poraste da stigne 2008/2009 godinu.
 
I dalje vrte istu pricu da pada cena nece biti :) Tako su pricali i za proslu krizu, pa su cene pale 30-40% :)
Ali dobro, treba vremena da se malo ohlade glave i prodje hajp. Mene ovo ludilo sa nekretninama podseca na ludilo za kriptovalutama i NFT-jevima koje smo imali pre godinu-dve dana, a svi znamo sta se desilo sa tim. Slicno ce biti i sa stanovima, samo treba vremena da cene dodju na neki razumniji nivo. :)
 
Investitori su svakako u prednosti pošto su nastancali gole kvadrate i po potrebi sledi prodaja uz dogovor o ceni , slično kao kada odeš na buvljak pa se cenkas.
Nije tako strasno kako neki zamišljaju ...samo će mnoge kvazi firme ostati bez posla.
A ko sve gradi i radi to je posebna tema.

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
 
"Prodam stan u Senti i kupim 3 kvadrata u Jakovu": U selu kraj Beograda kvadrat prešišao 1.500 evra
https://biznis.telegraf.rs/nekretnine/3672234-prodaja-stanova-u-jakovu
Ne razumem koji je smisao zivota u stanu u Jakovu ako bi mogao neko da mi objasni. Jakovo jedino po meni moze da prodje ako imas kucu ili gazdinstvo pa se bavis poljoprivrednom. Koji ce ti k stan u Jakovu. Nego mozemo da pratimo ovo cisto kao reper https://www.halooglasi.com/nekretnine/prodaja-stanova/beograd-surcin-jakovo
 
ja cesto upravo ovo ponavljam, bilo koje drugo ulaganje je trenutno mnogo sigurnije. Ukoliko vam zatreba novac a parkirali ste ga u stanove, moracete jako da spustite cenu da bi ste dosli do njega relativno brzo, likvidnost ce da ide samo na dole u sledecem periodu. Da ne bude “dala baba dinar da udje u kolo…”
U prethodne tri godine kada bih pokrenuo razgovor o investiranju, većina ljudi bi mi postavila pitanje "a u šta drugo u Srbiji da uložiš ako ne u nekretnine?". Mentalitet ljudi je i dalje na nivou 90ih, kad im spomeneš berzu, prvo pomisle na BELEX a ne na NYSE.

Nismo bez razloga na dnu Evrope po svim parametrima koji postoje.
 
Victory Gardens ,krenuo sa zvaničnom prodajom.

Cena kvadrata je 2.532e+pdv.Prepisali cenu u cent od Evolutiona.
IMG_20230508_133443.jpg
 
U prethodne tri godine kada bih pokrenuo razgovor o investiranju, većina ljudi bi mi postavila pitanje "a u šta drugo u Srbiji da uložiš ako ne u nekretnine?". Mentalitet ljudi je i dalje na nivou 90ih, kad im spomeneš berzu, prvo pomisle na BELEX a ne na NYSE.

Nismo bez razloga na dnu Evrope po svim parametrima koji postoje.
Realno, tacno je da je "srpski san" da ne radis nista i da imas nekretnine koje izdajes i na taj nacin zaradjujes. To realno jeste lakse od ulaganja u berzu (kao oblik pasivnog prihoda) ili pokretanje bilo kog drugog biznisa gde bi morao da radis nesto, tako da se visoke cene nekretnina mogu "opravdati" i tom invesicionom ili spekulativnom traznjom. Mene licno ne interesuju nekretnine u investicionom smislu, nekretnina me interesuje samo kao prostor gde bih ja ziveo. Ne grozim se pasivnog prihoda, ali ne interesuje me izdavanje stanova. Vise bih voleo da pasivan prihod obezbedim tako sto cu kao programer stvoriti nesto sto mi donosi taj prihod.

Ali, pitanje je jos koliko ce izdavanje nekretnina biti srpski san. U Srbiji se stalno smanjuje broj stanovnika, sto zbog negativnog prirastaja, sto zbog iseljavanja. Mnogi koji nisu imali stan su vec kupili. Nemamo tu statistiku, ali bi bilo zanimljivo znati koliko je podstanara u Srbiji i u vecim gradovima, posebno u Beogradu. I pored iseljavanja iz manjih u vece gradove, logika mi govori da ce broj podstanara opadati tokom vremena, tako da i onaj ko kupi veci broj nekretnina nece imati kome da ih izdaje, a svi znamo kako to moze uticati na cene.

U dugom roku, jedino sto moze odrzavati cene jeste dolazak stranaca koji bi ziveli i radili u Srbiji, ali ne radnika iz siromasnih azijskih i africkih zemalja, nego malo imucnijih, poput ovih Rusa i Ukrajinaca. Ali, oni su ovde uglavnom silom prilika, i piranje je koliko njih ce ostati ovde u dugom roku, da nije rata nikad ne bi dosli ovde. Da li ce Srbija i Beograd postati mesto gde ce stranci cesto dolaziti i kojima ce moci da se izdaje stan, pitanje je. Turista koji bi dosli na kratko da vide grad verujem da ce uvek biti u nekoj meri, ali masovnog dolaska stranaca kao sto recimo bogati Rusi, Arapi i Kinezi odlaze u London ne verujem da ce biti (naravno, kod nas ne bi dolazili bas toliko bogati, ali barem neka srednja klasa). Pritom, ne pricam o prinudnom dolasku zbog rata, nego necijoj odluci da dodje i zivi ovde.

Ako pretpostavimo da ce se broj podstanara smanjivati tokom vremena, ako pretpostavimo da broj Rusa i Ukrajinaca u buducnosti moze samo da opada, ako ce porezi na nekretnine u kojima se ne zivi, troskovi energenata i ostalih troskova odrzavanja stana da rastu, koja je perspektiva ulaganja novca u nekretnine u buducnosti? Ne kazem da je greska kupiti nekretninu, daleko od toga, ali ne treba praviti racunicu o isplativnosti kupovine nekretnine za izdavanje na osnovu poslednjih 2-3 godine. Ako recimo na nekoj solidnoj lokaciji m2 kosta recimo 3.000 evra (recimo toliko sad kosta novogradnja na Banovom Brdu), i vi kupite 66m2, to je 198.000 evra. Izdavanjem takvog stana mozete da prihodujete recimo 600 evra mesecno. Kad ne biste imali troskove, trebalo bi vam 198.000 / 600 / 12 = 27.5 godina da povratite investiciju. Recimo da imate mesecne troskove za stan (porez, opremanje, odrzavanje,.., tj. svi oni troskovi koji padaju na vas, bez onih komunalnih troskova koje placa stanar) 100 evra, znaci da vam je zarada 500 evra mesecno. To znaci da bi vam trebalo 198000 / 500 / 12 = 33 godine da otplatite stan. A kad biste placali i porez na izdavanje, recimo da vam ostane 400 evra profita, to je 198000 / 400 / 12 = 41.25 godina za povratak investicije. Mislim, zasto bi neko dao 3.000 evra za stan na Banovom Brdu, kad moze u BgH2O da kupi barem sada po ovoj promotivnoj ceni za 3.300 evra (2.950 + pdv), gde bi mogao da izvuce duplo vecu kiriju, pa novac moze da povrati za 15-20 godina (umesto 25-40). Naravno, moze se zaraditi i brze ako neko izdaje stan na dan i sl, ali pricamo o nekom proseku. Bukvalno dolazimo do prinosa od max 4-5% godisnje u najboljem slucaju (osim u slucaju izdavanja stan na dan). Mislim da se to ne isplati, tj. prinos nije los sam po sebi, ali zahteva veliko ulaganje i rizik za tako relativno mali prinos.

Izdavanje stanova se isplati ako je stan kupljen jeftino, nasledjen, pa ti pare samo kaplju, a ti skoro nista nisi ulozio. Ali kupovina stana da bi povratio novac nakon 20 godina u najboljem slucaju se definitivno ne isplati. Tacno je da ti stan ostaje, ali ako si ga kupio skupo, a cene izdavanja su opale, samim tim je pala i vrednost tvog stana, pa ti nekretnina prakticno nije bila nacin ocuvanja vrednosti. Plus, vrlo je moguce da ce u buducnosti drugacije uredjivati izdavanje, vrlo verovatno ce vise proveravati izdavanje na crno da bi uzimali poreze i sl. Mislim da je ovo zlatno vreme za one koji imaju nekretnine, ali ne i za one koji ih kupuju, tj. kupovina nekretnina se sad uopste ne isplati. Nekretninama vrednost tesko da moze da raste, jer koliko god im se pumpala cena za prodaju, limit cena za izdavanje mislim da je vec davno probijen, a on zavisi od standarda lokalnog stanovnistva, a ako cene renti ne rastu ili opadaju, cene nekretnina ne mogu da rastu, takodje mogu samo da padaju.
 
Isplati se, kupiti samo dobru novogradnju kao nekretninu,uz uslov da ,ako značajno padnu rente,neko iz porodice tu može živeti.
Cena novogradnje se stabilizovala na 2.500e,i samim tim,po meni,starudijogradnja nema šta tu da traži.
 
Koliko god da ne volim stanodavce koji gomilaju nekretnine i time sprecavaju mladje generacije da je*eno normalno zive, jer zbog takvih neki nikad nece moci da kupe svoj stan, nisi uzeo u obzir potencijalni rast vrednosti te nekretnine na 20, 30, 40 godina. Naravno, postoji i sansa da vrednost ne poraste ili cak i da padne, ako uzmemo u obzir pretpostavku da se dosta gradi, a u Srbiji sve manje ljudi, ali cesto citam da se racunica sprovodi samo sa kirijom bez uzimanja vrednosti nekretnine u obzir, a to dosta krivi sliku.
 
Koliko god da ne volim stanodavce koji gomilaju nekretnine i time sprecavaju mladje generacije da je*eno normalno zive, jer zbog takvih neki nikad nece moci da kupe svoj stan, nisi uzeo u obzir potencijalni rast vrednosti te nekretnine na 20, 30, 40 godina. Naravno, postoji i sansa da vrednost ne poraste ili cak i da padne, ako uzmemo u obzir pretpostavku da se dosta gradi, a u Srbiji sve manje ljudi, ali cesto citam da se racunica sprovodi samo sa kirijom bez uzimanja vrednosti nekretnine u obzir, a to dosta krivi sliku.
Ajde ovako da postavimo pitanje. Da li bi se isplatilo kupiti stan u Mirijevu za 5.000 evra po m2? Jer ti ces stan stan svakako moci da izdajes za neki dinar, a i postoji velika sansa da 2100. godine tu m2 kosta 6.000 evra po m2? Niko ne kaze da je greska kupiti nekretninu, ali je greska kupiti po bilo kojoj ceni. Ja samo kazem da je greska kupiti po ovim trenutnim naduvanim cenama :)
 
Ajde ovako da postavimo pitanje. Da li bi se isplatilo kupiti stan u Mirijevu za 5.000 evra po m2? Jer ti ces stan stan svakako moci da izdajes za neki dinar, a i postoji velika sansa da 2100. godine tu m2 kosta 6.000 evra po m2? Niko ne kaze da je greska kupiti nekretninu, ali je greska kupiti po bilo kojoj ceni. Ja samo kazem da je greska kupiti po ovim trenutnim naduvanim cenama :)
Ma slazem se da je preskupo, cak mislim da postoji solidna sansa da se kratkorocno izgubi novac, a nekretnine svakako nisu likvidna sredstva. U narednom periodu moze muka da bude da se proda kad ti zatreba novac. Samo hocu da skrenem paznju da se cena stana i cena izdavanja vremenom menaju i da racunica nije tako jednostavna.
 
Vrh