Šta je novo?

Cene nekretnina

i pored svega ekonomija ne staje.

Neverovatno.
A FED dize kamate sa ciljem da uspori i rast zaposljavanja, jer ako ljudi nisu zaposleni nemaju para pa to utice i na pad cena/inflacije, ali su ipak na kraju teksta pise procenili da dolazi do hladjenja trzista srecom, pa su smanjili podizanje kamate na 0.25 umesto za 0.50, jer ako sve nastavi da raste oni ce da podizu kamate, dok ne krene na pada, i dok svi ne ostanemo bez para na ovaj ili onaj nacin mislim da im je to plan.
 
i pored svega ekonomija ne staje.

Neverovatno.
Za nekoga ko voli da analizira, cudi me da nisi malo dublje usao u temu ovoga i video zapravo kakva vrsta manipulacije se desava vezano za ovaj izvestaj. Probaj da uporedis mart i februar sa aprilom i videces kakve nelogicnosti se ovde desavaju. Nakratko se desio boom na trzistu, ovo su cisto politicki poeni.
 
Kad imamo 2-3 meseca zaredom pad prometa, neki negiraju da pad prometa postoji, jer se navodno ne moze na osnovu svega par meseci govoriti o trendu (sad su ipak svi svesni da pad prometa postoji, da je veliki, i da ce se nastaviti). Ali, dovoljno je da izadje jedna "dobra" vest pored 100 losih da bi se zakljucilo da je kriza gotova, da krece stamparija novca brrrr, i da zbog inflacije nema sanse da padnu cene, nego mogu samo da rastu. :)
Inace, sa sajta cenenekretnina.rs moze se videti da pad prometa (YoY) u Beogradu traje vec 2-3 meseca, u Novom Sadu 6-7, a u Nisu godinu dana, sto znaci da pad prometa traje vec neko vreme, ali se tek poslednjih par meseci osetio u Beogradu.
 
Poslednja izmena:

Ostaće samo razumne cene dobrih projekata na dobrim lokacijama, sve ostalo ide dooolee…nema kraja ovim budalastom plaćenim tekstovima iz očaja investitora koji su se preigrali…jbg ponekad se proknjizi loša odluka i ide dalje, ne može se voda iz suve drenovine iscediti…
A onda idu dalje tekstovi malo kontradiktorni ovom prvom…


Ova naivna prica kako smo posebni i ostalo…

Posebni smo jedino po tome sto smo toliko mali i irelevantni da sve kod nas stiže kasnije i kad dodje traje mnooogo duže nego u normalnim i razvijenim ekonomijama….
 
Poslednja izmena:
Na nema pada prometa, nego su na odmorima ovi iz katastra. Mi smo specifično tržište, kod nas samo boost svega. 😁
 
nema kraja ovim budalastom plaćenim tekstovima iz očaja investitora koji su se preigrali…
Ne verujem da su placeni. Razmisli, sta bi se desilo kada bi agencije pricale da ce cene da padaju?
Smanjile bi I trenutnu prodaju jer bi se vise kupaca odlucilo da ceka. Njima to ne odgovara, zato nikad ali nikad neces cuti od agencije ili drzavne ustanove da ce cene padati.
To jedino mozes cuti od nekoga iz ekonomske sfere ko nije interesno povezan sa trzistem nekretnina.
 
Ne verujem da su placeni. Razmisli, sta bi se desilo kada bi agencije pricale da ce cene da padaju?
Smanjile bi I trenutnu prodaju jer bi se vise kupaca odlucilo da ceka. Njima to ne odgovara, zato nikad ali nikad neces cuti od agencije ili drzavne ustanove da ce cene padati.
To jedino mozes cuti od nekoga iz ekonomske sfere ko nije interesno povezan sa trzistem nekretnina.
Kako ne bi bila stagnacija prometa kada se na sve strane priča o padu cena od 20-30% koji eto samo što nije. Svi koji su planirali da kupe sede na kešu i iščekuju taj trenutak i povuku obarač. Međutim, obzirom da vreme prolazi a značajnijeg pada nema, stvara se novi balon kupaca koji će u nekom trenutku morati da se aktiviraju i realizuju kupovinu, jer u suprotnom prođe život u čekanju Tada će promet opet rapidno porasti i posledično i cene.
 
Kako ne bi bila stagnacija prometa kada se na sve strane priča o padu cena od 20-30% koji eto samo što nije. Svi koji su planirali da kupe sede na kešu i iščekuju taj trenutak i povuku obarač. Međutim, obzirom da vreme prolazi a značajnijeg pada nema, stvara se novi balon kupaca koji će u nekom trenutku morati da se aktiviraju i realizuju kupovinu, jer u suprotnom prođe život u čekanju Tada će promet opet rapidno porasti i posledično i cene.
Da li se isto desilo i 2008? Da li su ljudi cekali sa kesom da ulete da kupe? Mislim da je mnogo manje ljudi sa kesom koji mogu da ulete da kupe stan za cist kes, eventualno ljudi koji su prodali nesto ranije pa sad imaju taj kes pa se dvoume sta da rade sa njim ali opet kazem dvoume sa velikim znakom pitanja posto nisam siguran koliko ljudi uopste razume kako nesto pada/raste. Promet ce opet skociti u onom trenutku kada kamate budu opet niske, ako ikada bude bile na 0%
 
inflacija se normalizuje u EUR, ostaje kod nas u RSD…gradjevinska industrija u EU je na pola planirane u ovom trenutku…
Ako se i izgubi par procenata kroz inflaciju u EUR ja očekujem ozbiljan plus kroz očekivani pad cena nekretnina u Srbiji, nešto mislim da će moći da se kupi useljiv, a neuseljavan stan u BW krajem ove godine za 2.500€/kvm…
 
uuuu kako bi to bilo dobro. Daj da bude neki sa pogledom na reku za 3.000€/kvm.

Zamisli da mozes da kupis ovaj sto se prodao sad 24. aprila ajde evo ne za 3.000 nego za 4.000€/kvm.
Sta bi dao da je to moguce :)

Screenshot 2023-05-06 at 11.27.22 AM.png
 
😂😂😂 teško, tokom Q2 oko 4k€/kvm, možda niže u Q4 … moraću da ti pošaljem fakturu za konsalting … ide vradovicu ozbiljan reset, kad nas strefi nećemo znati šta nas je snašlo…
 
Kroz razgovor sa jednom prijateljicom koja je podigla stambeni kredit pre dve god.na ( 30 god).sa ratom od 162 e pre 01.05 joj se povecala na 253 e i naravno otisla do banke vec zabrinuta hoce li moci da izdrzi tako jer je max.opteretila platu i kroz razgovor je dobila odgovor iz banke (Otp) da ce kamata rasti u naredne dve god.tj.rata kredita.
 
Kroz razgovor sa jednom prijateljicom koja je podigla stambeni kredit pre dve god.na ( 30 god).sa ratom od 162 e pre 01.05 joj se povecala na 253 e i naravno otisla do banke vec zabrinuta hoce li moci da izdrzi tako jer je max.opteretila platu i kroz razgovor je dobila odgovor iz banke (Otp) da ce kamata rasti u naredne dve god.tj.rata kredita.
Navodno je FED zavrsio sa dizanjem kamata, kontam da ce i ECB morati jos jednom da podigne i sada se ceka 6-12 meseci da se vidi da li ce inflacija nastaviti da se spusta a to ce trajati, problem je sto ekonomija vec sada posrce, sto ti samo govori koliko je klimavo sve. Mislim da ovi iz OTP su tacni, minimum je 12 meseci. Ono sto moze da se desava je stampanje novca koje moze da dize inflaciju ali spustanje kamate necemo videti dugo, jer bi inflacija eksplodirala.
 
Ono sto je isto jako zanimljivo je da se nikada jos nije desilo da su kamate nize od inflacije i da na osnovu toga inflacija pada, uvek je bio slucaj da su kamate morale biti vece od inflacije, zato i ide period cekanja sada, vagaju sta da rade, potrebni su im podaci. Ono sto mora da se desi sada je skok nezaposlenosti.
IMG-f918a82f7cc593708188f71c0b636923-V.png
 
Jeff Snider ceni da će FED obarati kamatne stope već u junu ili julu ove godine. Što se mene tiče, sell in May and go away.
 
Jeff Snider ceni da će FED obarati kamatne stope već u junu ili julu ove godine. Što se mene tiče, sell in May and go away.
Pricali su bas kako im je cilj 2% inflacije po svaku cenu. Ako krenu da spustaju kamate, inflacija boom, assets boom, licno cu uloziti u kripto bez razmišljanja
 
Inflacija jeste mozda u nekoj meri obuzdana, u zavisnosti od zemlje, negde vise, negde skoro neprimetno, ali i dalje nije dovoljno niska. Ne znam da li ce povecavati kamatne stope, mozda i hoce, ali mislim da trenutno prate situaciju, pa ce povecavati ako bude bilo potrebe. U svakom slucaju, ne verujem da ce biti znacajnijih obaranja kamatnih stopa pre 2025. godine. Dok god je inflacija visoka, a rast kamatnih stopa ne izaziva velike negativne efekte po privredu i zaposlenost, kamatne stope nece padati, a svi vec znamo da to lose utice na cene nekretnina.
Sto se tice samih cena nekretnina, kao sto smo vec pricali, pad cena je vrlo izvestan. Teorijski, i da se ne desi pad, cene u najgorem slucaju mogu ostati na istom nivou, ali nece rasti godinama, pa i ako im ne bude pala cena 20-30%, pojesce ih inflacija u narednim godinama za taj isti procenat. A teorijski se moze desiti i da im padne cena 20-30% i da im inflacija pojede vrednost dodatnih 20-30%, i da ukupan realni pad bude i preko 50%. Ali videcemo.
 
Pricali su bas kako im je cilj 2% inflacije po svaku cenu. Ako krenu da spustaju kamate, inflacija boom, assets boom, licno cu uloziti u kripto bez razmišljanja
I kod obaranja kamatnih stopa je potrebno vreme da počnu da deluju. Čini mi se da postoje istraživanja nakon koliko meseci nastupa dno asseta nakon što obore kamatne stope. Jeff Snider prati yield curve inversion i po njemu krivulja vrišti "deflacija", tako da bi Fed mogao u jednom danu da poništi sva ova dizanja prošle i ove godine nakon što shvate da inflacija nije više problem.

Vreme će svakako pokazati, lično sam risk off.
 
I kod obaranja kamatnih stopa je potrebno vreme da počnu da deluju. Čini mi se da postoje istraživanja nakon koliko meseci nastupa dno asseta nakon što obore kamatne stope. Jeff Snider prati yield curve inversion i po njemu krivulja vrišti "deflacija", tako da bi Fed mogao u jednom danu da poništi sva ova dizanja prošle i ove godine nakon što shvate da inflacija nije više problem.

Vreme će svakako pokazati, lično sam risk off.
Tako je, deflacija bi morala da se desi
 
Vrh