Šta je novo?

Cene nekretnina

Jedini deo grada gde je osetno pala cena je pajsad.... Savski Venac. Može neko da objasni?
Screenshot_2023-05-04-21-09-39-574_com.android.chrome~2.jpg
 
U mom gradu pad prometa YOY je preko 50%, opa Djurdjo😁😁😎😎💪💪 znam da nije zavrsen mesec ali iz prakse preko 90% je do sad uneto..
Zadnjih par meseci prodaja je prepolovljena u odnosu na iste mesece prosle godine, pa je red da vidimo i te zakone trzista na koje su se tako zdusno pozivale agencije i razni agenti "strucnjaci" kad su dizali cenu.. Ajde sada pi*de da vidimo pad cena😎😁
 
Poslednja izmena:
Mislio sam da će postati jasno do sad. Ako podaci nisu finalni onda promet nije bitan.
 
Prethodnih meseci isto bilo praznika za spajanje tipa uskrs/prvi maj ?
 
Ako mozete pojasniti konkretno na nekom primeru za nas koji nismo u materiji.
Ako imaš pravo korišćenja onda ne smeš da zidaš ništa. Smeš ako imaš vlasničko pravo. Konverzija je bila vrsta takse koja se plaćala, kako bi se dodatno oporezovali oni koji su kupili propalu fabriku u centru da bi zidali zgrade. Placevi starih fabrika su uglavnom veliki, i te konverzije su bile u milionskim ciframa, i one više ne moraju da se plate.

Ukratko, onaj iz "pljačkaških privatizacija", sad može da zida, a da ne plati ni neku taksu koju je do sad morao.

Problem je bio za privatizacije koje su uspešne, npr. ako si kupio Pionir, i hoćeš da proširiš kapacitete, i ti moraš da platiš konverziju, ali da su hteli to da reše, mogli su da stave rečenicu koja bi omogućila fabrici knjaz miloš da napravi još jednu halu, a da ne omogućava bipu da ne plati 15 miliona konverzije na zemljištu kod gazele.
 
У овој теми се са времена на време спомињу износи нето зарада у Београду и Србији. Актуелни подаци Републичког завода за статистику односе се на фебруар 2023. године и доступни су на следећем линку.

На том линку можемо да видимо да РЗС објављује само просечне зараде на нивоу градова и општина, али не и медијалне зараде. Медијална зарада јавно је дата само за Србију и она износи 62.239 RSD (531 EUR). Замолио сам их прошле недеље да ми пошаљу медијалне зараде за град Београд као и за све општине у Београду и малопре сам добио одговор.

Медијална зарада у Београду је 73.711 RSD (628 EUR) и значајно је мања од просечне зараде која износи 102.707 RSD (876 EUR). Општина са највећом медијалном зарадом је Савски венац и она тамо износи 89.651 RSD (764 EUR), што је такође значајно мање од просечне зараде од 131.717 RSD (1.123 EUR).

Поређења ради, први децил нето зараде у Хрватској за исти месец износи 616 EUR, што значи да отприлике 90% запослених у читавој Хрватској има зараду већу од половине Београђана. Медијална зарада у Загребу већа је за 70% од медијалне зараде у Београду и износи 1.064 EUR.
 
У овој теми се са времена на време спомињу износи нето зарада у Београду и Србији. Актуелни подаци Републичког завода за статистику односе се на фебруар 2023. године и доступни су на следећем линку.

На том линку можемо да видимо да РЗС објављује само просечне зараде на нивоу градова и општина, али не и медијалне зараде. Медијална зарада јавно је дата само за Србију и она износи 62.239 RSD (531 EUR). Замолио сам их прошле недеље да ми пошаљу медијалне зараде за град Београд као и за све општине у Београду и малопре сам добио одговор.

Медијална зарада у Београду је 73.711 RSD (628 EUR) и значајно је мања од просечне зараде која износи 102.707 RSD (876 EUR). Општина са највећом медијалном зарадом је Савски венац и она тамо износи 89.651 RSD (764 EUR), што је такође значајно мање од просечне зараде од 131.717 RSD (1.123 EUR).

Поређења ради, први децил нето зараде у Хрватској за исти месец износи 616 EUR, што значи да отприлике 90% запослених у читавој Хрватској има зараду већу од половине Београђана. Медијална зарада у Загребу већа је за 70% од медијалне зараде у Београду и износи 1.064 EUR.
Da li postoje podaci o primanjima u okviru top 10%, top 1% i top 0,1% isplacenih zarada u Srbiji/Beogradu?
 
Једина објављена структура зарада, колико ја знам, налази се на овом линку и односи се на септембар 2022. РЗС је тада дошао до податка да је 4.9% зарада у Србији веће од 160 хиљада.

Посредно се о највећим зарадама може сазнати на основу пореза на доходак. У 2021. години је 34.753 грађана Србије зарадило више од 3.268.224 RSD (просечно месечно више од 272.352 RSD), од чега је 22.978 из Београда.

Кад се узме у обзир регистрована запосленост у 2021. години, то је отприлике 1.5% на нивоу државе, односно 2.9% на нивоу Београда.
 
Једина објављена структура зарада, колико ја знам, налази се на овом линку и односи се на септембар 2022. РЗС је тада дошао до податка да је 4.9% зарада у Србији веће од 160 хиљада.

Посредно се о највећим зарадама може сазнати на основу пореза на доходак. У 2021. години је 34.753 грађана Србије зарадило више од 3.268.224 RSD (просечно месечно више од 272.352 RSD), од чега је 22.978 из Београда.

Кад се узме у обзир регистрована запосленост у 2021. години, то је отприлике 1.5% на нивоу државе, односно 2.9% на нивоу Београда.
Kada sam ja pisao da dvoje ljudi koji spadaju u top 5% plata u Srbiji i 50k evra ustedjevine mogu da kupe samo 60m2 starogradnje na kredit od 30 godina (i to vise ne mogu zbog kamata bez udruženja plata), pojedini clanovi foruma me proglasise ludim i da je to normalno da ne mogu da kupe.
 
Једина објављена структура зарада, колико ја знам, налази се на овом линку и односи се на септембар 2022. РЗС је тада дошао до податка да је 4.9% зарада у Србији веће од 160 хиљада.

Посредно се о највећим зарадама може сазнати на основу пореза на доходак. У 2021. години је 34.753 грађана Србије зарадило више од 3.268.224 RSD (просечно месечно више од 272.352 RSD), од чега је 22.978 из Београда.

Кад се узме у обзир регистрована запосленост у 2021. години, то је отприлике 1.5% на нивоу државе, односно 2.9% на нивоу Београда.
Свака част на анализи. Има њих више који зарађују изнад 160к али су делимично у сивој зони. Како овај извештај анализира предузетнике?
 
Hvala za podatke o iznosu medijalne zarade. Danas na Nbg u jednoj većoj radnji, ljudi se krste, presabiraju u glavi, računaju cene ne digitronima, a u obezbeđenju troje šeta po radnji da spreče krađe. Kako je u drugim delovima grada i Srbije možemo pretpostaviti. Za stanove će biti sve manje para, mnogo mojih kolega dalo otkaze, kao zaposliće se negde da odmore mesec, dva...nema nigde da se zaposle. Cene će tek da padnu.
 
Свака част на анализи. Има њих више који зарађују изнад 160к али су делимично у сивој зони. Како овај извештај анализира предузетнике?

Preduzetnici se ne analiziraju ili se u najboljem slučaju analiziraju po rešenjima poreske uprave (a moja pretpostavka je da se ne analiziraju uopšte). Ne analiziraju se ni vlasnici kapitala (bilo da su vlasnici domaćih firmi, kripto valuta ili manjinski vlasnici stranih firmi). Ne analiziraju se ni npr. fizička lica ugostitelji. Ne analiziraju se ni retail traderi. Ne analiziraju se narko dileri, prostitutke. Ne analizira se ni većina estradnih umetnika (koja radi kombinovano, na crno i preko svojih firmi). Sve ekipa koja ima značajnu kintu. Svi oni kvare prosek ovih iznosa na dole.

Jedini koji kvare ovaj prosek (na gore) su vlasnici i menadžeri firmi koji ne uzimaju kintu od dividende već isplaćuju ceo realni dobitak firme kao godišnji bonus, prikazujući malu dobit firme i odlučujući se da plate godišnji porez na prihod fizičkih lica umesto poreza na dobit. Ovo je odlika firmi u visokorizičnim biznisima i firmi koje su napravljene zbog jednog posla. S obzirom da ovde ima dosta IT-ovca, info da neke od poznatijih beogradskih firmi tako posluju.

Dakle, ta statistika je neuopotrebljiva kad se analizira koliko ima potencijalnih kupaca za stanove po sadašnjim cenama. A to je ono što je ključno za analiziranje strane potražnje.
 
Vrh