Šta je novo?

Cene nekretnina

Da se ne lazemo, nije tesko izgledati jako dobro u odnosu na BG naselja. Nije bas popularno medju beogradjanima da odrzavaju fasade na svojim zgradama. A ni ove nove gzrade ne izgledaju bas jako dobro. Npr fasada od BNV pod led svetlima izgleda jezivo jer svaka nepravilsnost dodje do izrazaja.
 
Ma cuti Pero, sve je kod nas isto ko u Swedskoj, cak i bolje. Kakva Swedska, pingvini cao... Sve je kod nas isto, ako ne i bolje nego tamo. Kolika li je prosecna plata zitelja, na 15 min od centra Stokholma, mora da je proporcija slicna, kao plata u Krnjaci.
 
BNV sve sto proda prodaje po starim cenama, a one su dosta vise od ovih 3200e i 2950e. Ne videh ni jedan ugovor po tim cenama, moguce da ima jer se nisam udubljivao ali neki mizeran broj
 

Djuka o ulaganju u nekretnine, al preterao je sa ovim 6,2% nije mu ovo Amerika, ovde je pola od toga puna kapa. :) Djuka je jedan, pre svega filozof, koji je uspeo u zivotu. Uspeo u jednom drugom sistemu, da je ostao ovde, celu pricu bi mogao da baci u bunar
Dosta zavisi od mentaliteta i ličnih okolnosti onog ko izdaje. Moji roditelji su nasledili trosoban stan u 21. Bloku i to je uvek nekako smatrano za "windfall", neki višak m2 koji se ne koristi i koji su godinama izdavali za simboličan iznos, recimo 300 eur. Međutim, u međuvremenu su se penzionisali, prihodi se drastično smanjili a oni su počeli da sagledavaju stvari iz investicione perspektive i da razmišljaju kako sa uvećaju svoj budzet. Pozajmio sam im 20k eur da srede stan koji su nakon renoviranja oglasili za 800 eur I izdali u julu prošle godine bukvalno za 2 sata. Za dva meseca ističe ugovor I usled inflacije sugerisao sam im sa podignu cenu na 900 eur. Verujem da je to sasvim ostvarivo i realno, i u skladu ovim ROI o kome Đuka govori.
 
I loši krajevi u Stokholmu izgledaju JAKO JAKO dobro u odnosu na beogradska naselja.

Ipak voleo bih da vidim taj oglas u Stokholmu.
Upravo se vratih iz juznog dela Stokholma, onaj o kom sam ranije pricao je zapadni. I ovaj deo je na 15min od samog centra. Gledam ovde koliko kosta kvadrat i nasao sam neke zavrsene prodaje od pre nedelju dana za 2660 e/m2. Razlika je sto je ovaj kraj malo stariji dok su u onom drugom novije zgrade.
a ovde ispod vam je sajt, tu gde pise slutpriser su zavrsene prodaje tj. kao nas katastar, dok je ono till salu aktivni oglasi.

a onaj kraj o kom sam pricao prvo je

Konkretno onaj od 88m2 koji sam pominjao je ovaj

Ako me naljutite pokusajima da diskreditujete tacnost ovih podataka ili da trazite dlake u jajetu nacicu vam nesto ispod 2000 e/m2 kako sam poceo 😄

Naravno da ima i skupljih stanova koji idu za daleko vise, ali imate slike pa pogledajte sta se prodaje za 2600, sta za 3500, lokaciju pa pogledajte na google mapama kako izgleda sama zgrada, kako je uredjeno oko zgrade.
Nadjite mi neku ruinu od stana u koji nije ulozeno jos od kada je sazidan kao kod nas iz 1970.
Ako nekom treba pomoc oko ovog sajta neka se javi.
Opet kazem, cilj mi je da uporedimo cene, da vidite sta se dobija u Stokholmu za koje pare. Mislim da ce nekima biti zanimljivo da cackaju ovaj sajt i uporedjuju cene jer je sam sajt lepo odradjen.
 
Upravo se vratih iz juznog dela Stokholma, onaj o kom sam ranije pricao je zapadni. I ovaj deo je na 15min od samog centra. Gledam ovde koliko kosta kvadrat i nasao sam neke zavrsene prodaje od pre nedelju dana za 2660 e/m2. Razlika je sto je ovaj kraj malo stariji dok su u onom drugom novije zgrade.
a ovde ispod vam je sajt, tu gde pise slutpriser su zavrsene prodaje tj. kao nas katastar, dok je ono till salu aktivni oglasi.

a onaj kraj o kom sam pricao prvo je

Konkretno onaj od 88m2 koji sam pominjao je ovaj

Ako me naljutite pokusajima da diskreditujete tacnost ovih podataka ili da trazite dlake u jajetu nacicu vam nesto ispod 2000 e/m2 kako sam poceo 😄

Naravno da ima i skupljih stanova koji idu za daleko vise, ali imate slike pa pogledajte sta se prodaje za 2600, sta za 3500, lokaciju pa pogledajte na google mapama kako izgleda sama zgrada, kako je uredjeno oko zgrade.
Nadjite mi neku ruinu od stana u koji nije ulozeno jos od kada je sazidan kao kod nas iz 1970.
Ako nekom treba pomoc oko ovog sajta neka se javi.
Opet kazem, cilj mi je da uporedimo cene, da vidite sta se dobija u Stokholmu za koje pare. Mislim da ce nekima biti zanimljivo da cackaju ovaj sajt i uporedjuju cene jer je sam sajt lepo odradjen.
899E9F0C-D8AE-429B-A286-70103A3008EE.jpeg
 
Ne znam koja su kostanja ogromna. Na linku se pominje iznos od 500 evra mesecnih troskova (https://www.booli.se/bostad/4013600), verovatno se misli na mesecne komunalije, ali ti i kad bi iznajmljivao ovaj stan ti bi svakako placao te troskove, jer se takvi troskovi uvek preliju na stanare. Jesu mozda veliki troskovi, ali nisu mnogo veci od troskova koliko u Srbiji iznose komunalije i zajednicki troskovi za neke zgrade, lokacije i stanove, a i verujem da tamo kad platis neke troskove znas i sta dobijas. Kod nas koliko god da platis, ne dobijas nista.
U svakom slucaju. evo jednog grada za zivot gde je plata bar 3-4 puta veca od plate u Beogradu, grad 10 puta uredjeniji, a cene stanova maltene iste. Mislim, sta reci. I neko jos uvek veruje u bajke da gastarbajteri recimo iz ovog grada umesto da kupe stan u Stokholmu kupuju stanove u Beogradu :)
 
Poslednja izmena:
Cisto da ne bude zabune, m2 u Stokholmu na dobrim lokacijama ide i do 20k evra. Ali kao sto je Pera Zdera vec davao neke linkove, vi vec za 2-3k evra mozete naci sasvim pristojne stanove na periferiji koja je 10 puta bolja od periferije u Beogradu. VI u Stokholmu recimo imate cene u rasponu od 2k-20k evra za prosecnu neto platu od recimo 3k evra. A u Beogradu imate stanove u rasponu od recimo 2k-4k evra za neto platu od 800-900 evra. Pa nek svako zakljuci iz toga sta god zeli.
 
vradovicu, pošto je PeraZdera dostavio sve podatke, kulturno bi bilo da i ti otkriješ indetitet tog gospodina iz messengera . Pa da mi procenimo ovde da li je taj merodavan, ili se samo loše udao, pa mu skup infostan u Stokholmu.

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
 
Ne mogu bas da otkrijem identitet ali neko ko zivi 15 godina tamo i ima 2 firme u Stocholmu. Ja sam samo pitao coveka i preneo ovde bez licnih info. Da budem iskren ja licno se nisam ni udubljivao u tematiku ali sam pogledao post od @Pera Zdera lepo objasnjen.

Posto je @Pera Zdera na licu mesta mogao bi da okrene agenta i da pita lepo sta je stvarno. Cesto se desava da zbog nepoznavanja situacije bas dobro mislimo jedno a ispadne nesto sasvim drugo.
 
U to ulazi nas info stan sa centralnim grejanjem, ali i struja. Od tih para se odrzava zelenilo koga imaju poprilicno svuda, sve je uvek pod konac. Zatim fasade i samo odrzavanje zgrade itd.

Evo jedna nasumicna kuca iz zapadnog kraja koji sam navodio

Mesecni troskovi - infostan sa grejanjem vodom, izbacivanjem smeca i ostalo sto ulazi, plus struja i jos neke takse su oko 330e mesecno. Cena kvadrata oko 5k plus dvoriste skoro 7 ari.

Druga iz juznog dela
Cena kvadrata ispada oko 4000e/m2 plus skoro 8 ari dvorista.

Ukupne sume jesu ogromne (ima i skukplje, da se ne hvata neko odmah za to), ali su zato i kvadrature velike. Nije to ni za svakog Svedjanina, ali zato imaju i stanove razlicitih kvadratura od 2600 e/m2 pa na gore pa ko je za sta sposoban.

E sad ono sto je Vradovic pitao svog drugara, zasto je onaj stan od 3500e/m2 tako povoljan (nije video onaj od 2660e/m2 😉)? Nema tu nekih tajni, kao sto sam rekao, to je stan, nije kuca, nalazi se u kraju koji je 15min od centra, odmah pored nema jezera niti mora.
I pored toga sto su cene takve, za svakog, mnogi ne ulaze u kredit vec se odlucuju da iznajme stan, a to je malo drugacije uredjeno nego kod nas. Mog drugara recimo stan od oko 50m2 na 10min autom od centra kosta oko 600e mesecno tako da ima dosta vise lufta nego da digne kredit. Ne moze niko da ga izbaci odatle sve dok ne krene da pravi neke velike probleme. Mislim da sam pisao o tome.

Po mojoj proceni nije to toliko jeftino koliko je kod nas skupo pa su se ljudi navikli da je cena kvadrata u Beogradu za neki krsten stan koji nije potpuna ruina preko 3000e/m2. A ostalo sta se dobija? Koliko imamo zelenila po gradu, kakve su ulice, parking, vazduh, plate, socijala. Gledam sada neku tehnicku robu koja mi treba, za trecinu jeftinija tamo bez popusta nego kod nas na popustu. Cene hrane slicne, cak moze u velikom marketu na akciji da se nadje dosta jeftinije junece meso na primer nego kod nas, bude oko 700-800din za kg, njihova domaca proizvodnja.
Nesto ovde debelo ne stima, te sam zbog toga odlucio da svoj novac ne pokusavam da spasavam od inflacije ulazuci u nekretnine u Beogradu.
 
Poslednja izmena:
U velikim gradovima u EU zapravo postoji jedna komponenta koja najsvise utice na cenu a koja ne postoji (hvala Bogu jos uvek) u BG, a to je odnos belih ljudi i migranata u kvartu (pre svega problematicnih etnickih grupa kao sto su arapi, crnci i latinosi). Dakle koliko je zgrada udaljena od centra u sustini ne znaci nista za cenu u Milanu ili Malmeu npr. Ono sto pre svega utice na cenu je da li ima migranata ili ne. Nebitno je zelenilo, blizina mora, kakve su ulice, ima li parkinga itd. Prvo pitanje je ima li migranta u velikim kolicinama ili ne. Ako je neki kvart naseljen migrantima, to je kraj tu su cene nize nego u Kaludjerici koja nema kanalizaciju. Ukoliko zive bogati belci, moze da nema bukvalno nista - ni parking ni zelenilo cene ce biti ekstremno visoke, i 5 puta vise nego u najskupljim delovima BG. Eto to je "tajna", ako vam se cena cini nerealno niska, tu sigurno postoji problem sa migrantima. I obrnuto.
 
Vrh