Šta je novo?

Cene nekretnina

N
U velikim gradovima u EU zapravo postoji jedna komponenta koja najsvise utice na cenu a koja ne postoji (hvala Bogu jos uvek) u BG, a to je odnos belih ljudi i migranata u kvartu (pre svega problematicnih etnickih grupa kao sto su arapi, crnci i latinosi). Dakle koliko je zgrada udaljena od centra u sustini ne znaci nista za cenu u Milanu ili Malmeu npr. Ono sto pre svega utice na cenu je da li ima migranata ili ne. Nebitno je zelenilo, blizina mora, kakve su ulice, ima li parkinga itd. Prvo pitanje je ima li migranta u velikim kolicinama ili ne. Ako je neki kvart naseljen migrantima, to je kraj tu su cene nize nego u Kaludjerici koja nema kanalizaciju. Ukoliko zive bogati belci, moze da nema bukvalno nista - ni parking ni zelenilo cene ce biti ekstremno visoke, i 5 puta vise nego u najskupljim delovima BG. Eto to je "tajna", ako vam se cena cini nerealno niska, tu sigurno postoji problem sa migrantima. I obrnuto.
Nisi lepo ispratio, svaki put sam namerno na pocetku naglasavao da su mirni krajevi, al ne vredi 😄 Znaci ovi delovi koje sam naveo nisu takvi niti imaju probleme sa kriminalom. Godinama sam po ovim krajevima i do sada nisam video ni grupicu klinaca da se mangupiraju. Sada se radi linija metroa koja ce da pokrije ovaj zapadni kvart. Da bi sada dosao do centra mora ipak da se ide busom do prve metro stanice pa sve to potraje jedno 20-25min duze nego kada bude direktno povezano, bice 15-20min ukupno ako i toliko.
U ovom juznom delu imaju malo problem sa parkingom jer su starije zgrade, neke iz perioda kada ni mi Srbi nismo jos ni krenuli u masovno osvajanje Svedske.

Tema o rasizmu i migrantima je neka druga prica, al neka oni kao i Evropa ispravljaju svoje krive Drine tj. kako ce da ih integrisu, sami pali, sami se ubili. A mi imamo dosta drugih ogromnih problema koje samo produbljujemo, nemamo ni plan za resavanje.
Nama trebaju javne diskusije po medijima, da se okupe pametni ljudi i diskutuju o problemima i predlazu resenja. Pa to onda gleda cela Srbija pa se ljudi zamisle, ukljuce u diskusiju. Prati se sta politicari sprovode od toga. Jednom recju tako se dize svest naroda. E to mi nemamo, nasuprot, a Svedje to rade ma koliko to nama iz Srbije deluje kao nepotrebna glupost.
 
Poslednja izmena:
Popust stidljivko
Screenshot_2023-05-02-15-51-23-854_com.android.chrome~2.jpg
 
Je l' doguralo Mirijevo 5000eur, ili se čeka Euribor 5%, zna li se šta?
Ne znam ko su ta lica koja uzimaju te stambene kredite po najgorim uslovima u istoriji stambenih kredita.
Sa druge strane odakle nekome u Srbiji toliki keš za kupovinu nekretnine ...evo Beogradizacija u Pančevu šta radi samo.

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
 
I Ledine ne zaostaju mnogo...
 
U velikim gradovima u EU zapravo postoji jedna komponenta koja najsvise utice na cenu a koja ne postoji (hvala Bogu jos uvek) u BG, a to je odnos belih ljudi i migranata u kvartu (pre svega problematicnih etnickih grupa kao sto su arapi, crnci i latinosi). Dakle koliko je zgrada udaljena od centra u sustini ne znaci nista za cenu u Milanu ili Malmeu npr. Ono sto pre svega utice na cenu je da li ima migranata ili ne. Nebitno je zelenilo, blizina mora, kakve su ulice, ima li parkinga itd. Prvo pitanje je ima li migranta u velikim kolicinama ili ne. Ako je neki kvart naseljen migrantima, to je kraj tu su cene nize nego u Kaludjerici koja nema kanalizaciju. Ukoliko zive bogati belci, moze da nema bukvalno nista - ni parking ni zelenilo cene ce biti ekstremno visoke, i 5 puta vise nego u najskupljim delovima BG. Eto to je "tajna", ako vam se cena cini nerealno niska, tu sigurno postoji problem sa migrantima. I obrnuto.
Ali polazis od pogresne premise. Tamo gde zive bogati belci imas i zelenilo i parkove i jezera u kojima plivaju patke. Tamo gde se grupisu migranti je obicno deo gde su i pre ziveli siromasni doseljenici. I tamo zna da bude parkova ali bez zivine. U Briselu su takvi krajevi recimo Anderleht i Matong, i tu su cene nize.
 
Za 2700€/m2 u Budimpešti dobiješ stan u samom centru grada. Budimpešta grad koji ima metro, sistem za preradu otpadnih voda, grad gde je plata duplo veca nego u Bgu, grad koji ima prelepu i bogatu arhitekturu, grad koji je urbanski daleko bolje rešen od Bga, grad koji je posle Beča bio najvažniji grad jedne moćne i bogate imperije, glavni grad države koja je članica NATO-a i EU itd. Link: https://www.rightmove.co.uk/properties/131863835#/?channel=OVERSEAS

Šta za iste pare možeš da nadješ u Bgu?
To je jedan od onih stanova, koje sam pominjao, kojih je Budimpešta prepuna, u koji je ulaz sa zajedničke terase. Vidi se na fotografijama. Veliki turn off.
 
Zoran80 je ovde hteo da ukaze na nesto drugo.

Recimo, zamislite manju zgradu u kojoj kad se prodaju svi stanovi ukupni prihodi od svih prodatih stanova su 1.200.000 evra.
I pretpostavimo da je zarada 20%, to znaci da su svi troskovi izgradnje zgrade iznosili 1.000.000 evra.
Ispada da je profit 200.000 evra, tj. tih 20%.
Medjutim, investitor uopste ne mora da ulozi 1.000.000 evra. On moze da udje u posao sa recimo 100.000 evra, a da mu to bude recimo iz kredita koji ga kosta 10.000 evra na ime kamata, a da ostatak novca skuplja prodajom stanova u izgradnji. Na kraju, ukupan profit je 200.000 evra, ali na ulozenih 10.000 evra, eto vam zarade od 1.900%. Naravno, ovde sam malo iskarikirao primer, ali ovo je nacin na koji funkcionisu banke, a verujem i investitori. To se u ekonomiji zove leveridz (leverage) efekat ili efekat poluge.
Naravno da ja sad ne tvrdim da investitori ostvaruju zaradu od 2.000%, sto je matematicki moguce, prakticno nemoguce, ali sam hteo da pokazem da, cak i da onu racunicu od pre neki dan uzmemo kao tacnu (u sta mozemo sumnjati, ali nadovezujem se na nju), zarada od 200% ulozenog novca uopste nije nerealna. Znaci, ponavljam, zarada od 200% na ime ulozenog, a ne razlika izmedju ukupbnih prihoda i troskova.
Uostalom, da zarada nije ogromna, ne bi svi sa velikim novcem sad ulazili u izgradnju nekretnina.
Ma da. Banke samo dele lovu ko god im se pojavi. Ne traže nikakvu garanciju.
 
To je jedan od onih stanova, koje sam pominjao, kojih je Budimpešta prepuna, u koji je ulaz sa zajedničke terase. Vidi se na fotografijama. Veliki turn off.
I Beograd je pun stanova na prodaju za koje takodje vazi veliki turn off iz raznoraznih razloga, samo sto su mnogo skuplji. Vidjao sam i oglase sa stanovima sa zajednickom terasom isto kao ovaj stan, ali se ne secam da su bili jeftini. ALi dobro, u Budimpesti je ovo veliki turn off, a kod nas je "sa izlazom na prostranu zajednicku terasu odakle se pruza predivan pogled na zajednicko dvoriste. Jedinstven stan. Vrlo retko u ponudi."
Ma da. Banke samo dele lovu ko god im se pojavi. Ne traže nikakvu garanciju.
Masis poentu. Naravno da je bitna garancija, samo smo pricali o efektu leveridza (koji se prakticno moze ostvariti i bez banke, kad ti kupci finansiraju izgradnju samom kupovinom stanova u izgradnji).
 
Ne zelim da mracim, ali mislim da mnogi ne shvatamo gde zivimo uopste... Nesto sto ne bi smelo uopste da bude pitanje u 21om veku
Vesic izjavio 2021e

Vesic izjavio 2023e

A docekacemo i 2030 sa istom temom i trecinom grada bez kanalizacije - zivi bili pa videli
 
 
I Beograd je pun stanova na prodaju za koje takodje vazi veliki turn off iz raznoraznih razloga, samo sto su mnogo skuplji. Vidjao sam i oglase sa stanovima sa zajednickom terasom isto kao ovaj stan, ali se ne secam da su bili jeftini. ALi dobro, u Budimpesti je ovo veliki turn off, a kod nas je "sa izlazom na prostranu zajednicku terasu odakle se pruza predivan pogled na zajednicko dvoriste. Jedinstven stan. Vrlo retko u ponudi."

U Beogradu postoji nekolicina takvih zgrada, u Budimpešti je većina starih zgrada u centru na taj fazon. Stvarno se ne može porediti.
Masis poentu. Naravno da je bitna garancija, samo smo pricali o efektu leveridza (koji se prakticno moze ostvariti i bez banke, kad ti kupci finansiraju izgradnju samom kupovinom stanova u izgradnji).
Kako mali Perica zamišlja biznis. Ako banka neće da ti podrži projekat, postoji neki razlog. Da bi dogurao projekat do nivoa da se neko usudi da ti uplati stan dok još nisi ni počeo da gradiš, već moraš da imaš neki renome, plac i gomilu love.

Primera radi. Raseljavaš prethodne vlasnike i oni neće da čekaju da se zgrada završi. To je već 20-25% projekta unapred.
 
Konačno vest koju smo svi očekivali na temi:

A kad pogledam cene na oglasima vidim da i dalje rastu.

Šta raditi u ovim situacijama, gledati stanove i bezobrazno spuštati cene do ivice incidenta?
 
Konačno vest koju smo svi očekivali na temi:

A kad pogledam cene na oglasima vidim da i dalje rastu.

Šta raditi u ovim situacijama, gledati stanove i bezobrazno spuštati cene do ivice incidenta?
Ja sam neko ko obicno ne voli da se cenka, ali cene su vec bezobrazno visoke, tako da mislim da mi ne bi bio problem da ih bezobrazno i spustam :) Salu na stranu, mislim da prodavci i dalje veruju da mogu da izvuku velike pare za svoje stanove, pa zato drze visoke cene i mislim da sad nije bas lako spustiti cene. Pad cena je tek poceo, tokom vremena ce oni sami poceti da spustaju.
 
Ja sam neko ko obicno ne voli da se cenka, ali cene su vec bezobrazno visoke, tako da mislim da mi ne bi bio problem da ih bezobrazno i spustam :) Salu na stranu, mislim da prodavci i dalje veruju da mogu da izvuku velike pare za svoje stanove, pa zato drze visoke cene i mislim da sad nije bas lako spustiti cene. Pad cena je tek poceo, tokom vremena ce oni sami poceti da spustaju.
Pa realno, ako je prodavac ultra bezobrazan sa cenom, zašto i kupac ne bi bio ultra bezobrazan sa ponudom?
 
Pa realno, ako je prodavac ultra bezobrazan sa cenom, zašto i kupac ne bi bio ultra bezobrazan sa ponudom?
Redovno to radim javno na oglasima😎😎 na oglasima preko fejsa u grupama "grad... oglasi)" divlji agenti, ima ih 10ak u mom gradu, naucio sam ih napamet, (udjem im na profil i vidim prodaju po 3,4,5,6 stana),svakodnevno postavljaju oglase, (btw time ispiraju mozak o realnoj ceni, i kad i drugi obican narod vidi, neko ko je planirao da prodaje stan, naravno dize svoju cenu) cena je obavezno nenormalna i van svake pameti, realnosti i razuma, i uvek im postavim komentar sa ponudom realne cene, koja je nebih rekao bezobrazna, samo realna koliko to vredi,uglavnom je to za 30-50% manje od njihove cene
 
Vrh