Šta je novo?

Cene nekretnina

Vezano za iseljavanje Rusa, odnosno činjenicu da više ne dolaze u Srbiju, to je prekjuče izjavila Kaća Lazarević, koja je, koliko znam, neki zvaničnik. Nije Viki Miljković dala tu izjavu.

Da li ogromna većina u Srbiji priča isto što i ja, nisam baš sigurna. Sve i da jeste tako, ta većina nema Keš u banci dovoljan za kupovinu stana. Ima ekonomista na temi koji verovatno znaju da kažu koja je količina oročenog depozita po bankama, i koliko tih depozita jeste dovoljno za kupovinu nekretnine, kada cene padnu. Ne verujem da toga ima mnogo. Mnogo više ima onih koji su naseli na manipulaciju i pod suludim uslovima dizali kredite da bi dopuniili keš koji imaju i ,,spasili ga" od inflacije.
Obično je ono što radi većina potpuni idiotizam i rezultat neke manipulacije. Ono što misli manjina obično bude tačno.
Znaci oni sa parama su ovce a oni bez para mudraci?

Kakav je zvanicnik Kaća Lazarević? Ona ie vlasnik age cije za nekretnine koja se ustalila kao neko koga zovu za misljenje, ali ona nije neki statisticki biro, samo daje neko svoje misljenje, upucenije od proseka ali i dalje misljenje. Na stranu sto ste je proglasavali za notornog lazova do pre dve nedelje.
 
@centarfor Meni je samo čudno zašto se taj grad ne širi na zapad i sever kad mu je sve otvoreno... Meni koji sam iz BG, Naselje dođe, tu negde malo van centra... Meni to ništa nije daleko, a Novosađani kao po svaku cenu da hoće bliže centru i onda sve u višinu ide a premalo prostora između zgrada, umesto planski da se šire... Ima i par svetlih primera, kao onaj veliki blok tamo kod bul Vojvode Stepe... ali treba to još širiti...
 
I jos samo jedna, valjda svima ocigledna stvar: ukupan broj oglasa na Halo oglasima bukvalno ne znaci bas nista.
Vecina oglasa su duplikati. Ako neko zeli bolju statistiku - ili zapratis veliku agenciju pa gledas kako im se menja broj u ponudi ili filtriras samo vlasnicke oglase.
 
Moje ocekivanje je i dalje da rast cena mora stati. Ali da bi se to desilo promet mora padati nekoliko meseci, a stampanje novca mora stati. Treba pratiti te signale. Ono sto se trenutno desava da je promet mozda pao jedan mesec, ali istovremeno svi lozaci navuceni na stampanje su ove nedelje primili signal da se stampanje nastavlja. Ono sto se sigurno nece desiti sa ovom kolicinom novca u opticaju je pad od 30 ili 50%.

Takodje, treba imati u vidu da (k)ako promet bude padao, moze izgledati da cene i dalje rastu, a to je zato sto se proporcionalno vise prodaju skupe nekretnine. Prvi su pogodjeni oni koji kupuju na kredit, a oni kupuju relativno jeftinije stanove.

Zanimljiva analiza kretanja ukupnog iznosa kreditnih i kes kupovina stanova u Beogradu:

1679140356797.png


Ovo je pri pretpostavci da je prosecno ucesce za stambeni kredit 30%, a da jedna od dve kreditne kupovine u proseku generise vezanu kupoprodaju. I pri drugacijim pretpostavkama grafik izgleda slicno - dok je ukupan iznos kupovina iz stambenih kredita u 2022. stagnirao, kes kupovine su bukvalno eksplodirale i najmanje duplirane u odnosu na 2021.

Cini se da ce kupovine iz kredita tek u ovoj godini ozbiljnije padati, jer je pravi udar Euribora stigao tek od januara. Ostaje da ubrzo vidimo koliko jos kesa kes kupci mogu da izvuku i odakle da bi pumpali cene.
 
@centarfor Meni je samo čudno zašto se taj grad ne širi na zapad i sever kad mu je sve otvoreno... Meni koji sam iz BG, Naselje dođe, tu negde malo van centra... Meni to ništa nije daleko, a Novosađani kao po svaku cenu da hoće bliže centru i onda sve u višinu ide a premalo prostora između zgrada, umesto planski da se šire... Ima i par svetlih primera, kao onaj veliki blok tamo kod bul Vojvode Stepe... ali treba to još širiti...
Ja ovo isto mislim za Beograd. Identično.
 
Veoma sam srećan i zadovoljan kad vidim koliko se angažuju i pišu Favelito, popbege, Čekić, Hristiana, Perica, Mariks i još bezbroj drugih. Što više šire svoju priču i uticaj (nazovimo to propagandom), ljudi će manje kupovati stanove po ovim nerealnim cenama. Kad se tu doda uticaj na ulici, gradu i čaršiji, tzv. info "od uva do uva", manje se kupuju stanovi. "Nemoj sad, nije vreme" je rečenica koja se sluša na ulici.

Taj uticaj je minoran, ali zahvalan. I dovoljna je samo mala iskra, da se počne širiti kao požar.
Sad navijamo da april bude najgori u istoriji. Mart je već ogolio izgovore kako je zima, hladno, da nije to jan-feb, meseci kad se ne kupuje.
Hvala na pohvali ali iskreno mislim da možemo mi ovde da pišemo šta god neće to imati velikog uticaja na tržište.

Sad pada jel su krediti otisli i nema vise vezanih kupovina,prodja, a i ponuda raste jer ljudi osećaju da je doslo do vrha pa prodaju ono sto su kupili kad je bilo duplo jeftinije.

Ali naravno ostaje da propagiramo zdrav razum i da svako treba da stane i zamisli se dal je bas ovaj mali stancic, ili ,,poluknjizena,, prostorija nesto za sta treba da strovalim sve sto sam godinama štedeo, plus i da se zaremim za kredit.
Pa čak i da ima keš a plaši se inflacije zašto da ulaze u parkinge i raspale stanove kad ima dosta drugih stvari opipljivijih od bitcoina, berzi itd kao npr ZLATO.

Nek samo pogledaju ljudi koliko je bilo 2020, koliko je sada.
Opet da neko ne pomisli da propagiram sad to i zlato pada raste, ima i razlika kod kupovine prodaje u ceni ali realno 100 puta je bolje nego 4 zida u lošem stanu ili garaža.
 
Zanimljiva analiza kretanja ukupnog iznosa kreditnih i kes kupovina stanova u Beogradu:

Pogledajte prilog 156415

Ovo je pri pretpostavci da je prosecno ucesce za stambeni kredit 30%, a da jedna od dve kreditne kupovine u proseku generise vezanu kupoprodaju. I pri drugacijim pretpostavkama grafik izgleda slicno - dok je ukupan iznos kupovina iz stambenih kredita u 2022. stagnirao, kes kupovine su bukvalno eksplodirale i najmanje duplirane u odnosu na 2021.

Cini se da ce kupovine iz kredita tek u ovoj godini ozbiljnije padati, jer je pravi udar Euribora stigao tek od januara. Ostaje da ubrzo vidimo koliko jos kesa kes kupci mogu da izvuku i odakle da bi pumpali cene.
Zanimljivo. Ma koliko da su brojevi off, trend mora biti ovakav nekakav.

Moj utisak. Prošle godine, leto/jesen na rođendanima i okupljanjima svi su samo pričali o kupovini nekretnine i čuvanju keša. Ove godine drastično manje.
 
Kolicina depozita je na rekordnom nivou.
Ovo je tačno, ali videćemo koliko dugo će to još trajati. Malo počinje frka zbog propasti zapadnih "malih" banaka te je stoga komersar Vučić imao "damage control" konferenciju gde je pokušavao da uveri ljude da su naše banke stabilne, da će gledati da osigura depozite na 100k i sl. Dakle postoji strah da će ljudi pohrliti na banke i krenuti da podižu depozite, a ako se to desi, cene nekretnina više neće biti bitne. Na nekom (mom) mikro nivou postoje informacije sa više strana su da su ljudi počeli sa posećuju svoje matične banke i da sklanjaju devize u slamarice jer ipak ne veruju u razuveravanja komesara. Što bi rekli amerikanci "Heads up".
 
@centarfor Meni je samo čudno zašto se taj grad ne širi na zapad i sever kad mu je sve otvoreno... Meni koji sam iz BG, Naselje dođe, tu negde malo van centra... Meni to ništa nije daleko, a Novosađani kao po svaku cenu da hoće bliže centru i onda sve u višinu ide a premalo prostora između zgrada, umesto planski da se šire... Ima i par svetlih primera, kao onaj veliki blok tamo kod bul Vojvode Stepe... ali treba to još širiti...
Beograd ce uvek biti Beograd, a Novi Sad ce biti drugi najveci grad u Srbiji.
Da dodje u isti nivo s Beogradom - nema sanse.
Pre eksplozije, kirije jednosobnih, do jednoiposobnih stanova su bile izmedju 150 i 180 evra (Satelit, Pariske komune, Novo Naselje, Detelinara, pokoji od 4 Limana), plus struja, plus Informatika, oko 4500-5000 din. s ukljucenim centralnim grejanjem. Kirije su bas pristupacne. Sada su udvostrucene, izmedju 250 i 300 eur, ali racunaj da ima mnogih koji nisu dizali kiriju radi svoje pohlepe i pomame radi dolaska Rusa.
Vojvodina se prazni, ljudi ili idu u NS, ili idu preko sa srpskim ili Utlevel pasosima. Sve je manje ljudi zainteresovanih da kopa zemlju.
Nema taj potencijal koji ima Beograd, da se ne uvrede novosadjani. Zato rade i planiraju mic po mic, nista znacajno.

P.s. Rentao sam nekretnine vojvodjanskim madjarima sa Utlevel pasosima, pa imam i info iz prve ruke.
 
Ostaje da ubrzo vidimo koliko jos kesa kes kupci mogu da izvuku i odakle da bi pumpali cene.
Btw. Po meni je pravo pitanje koliko meseci prodavci mogu da čekaju da bi prodali stan. To se odnosi i na starogradnju i novogradnju. U nekom normalnom scenariju nekoliko meseci nikome ne bi trebalo da pravi problem. Ali posle hoće, mada niko ne zna šta može da se desi u budućnosti.
 
Ja ovo isto mislim za Beograd. Identično.

Samo ako postavimo u odnos, srazmerno veličini... Pa ono što je za NS 500m od centra kod nas je 2 .5 km od centra... U tom slučaju da, u suprotnom ne...

@centarfor Lepo si opisao oko cena kako su se kretale i kako je sada, al moje mišljenje je da taj grad ima odličan potencijal 🙂
 
Čudi me da na primer ljudi koji propagiraju skok se samo sete stana, garaže a ne da zlato za razliku od lošeg stana i garaže možeš lakše da prodas.
Plus možeš i ako uzimaš zlatnike da prodas u 100 delova pa da pivotiraš mnogo bolje u slucaju krize.
Kod stana ne moze kupatilo,dnevna soba mora sve il nista, pa se u krizi mnogo teze odlučuje i pliva.

Hvala svima na lepim savetima i imaju tu dosta argumenata, ali malo mi to deluje kao da ipak navijaju za skok pa zato i propagiraju, a ne da pokušavaju da savetuju nas lakoverne koji ne vidimo lepo situaciju jer bi da se skućimo pa smo zagriženi samo da ,,navijamo za nerealan pad,, .

Po meni je počeo pad al trajaće.
Ko je uzeo zbog investicije prodaje,
Investitori smanjiju cene jer osećaju navalu i veću ponudu pa se i tu vratila tržišna utakmica te ne mogu bas da lupaju cene koje hoce.
Ko ima starogradnju sad ce imati smisla da je proda i doda dosta manje da kupi veće ili novije.
Nazalost i kriza koja dolazi odvratice mnoge od kupovine ali i zbog toga ce dalje padati.
A sto je najbitnije investicioni kupci vise nece imvestirati u nekretine toliko nego u druge stvari kojih ce lakse moci da se otarase u slucaju pada.
Srećno bilo svima svima :)
 
Samo ako postavimo u odnos, srazmerno veličini... Pa ono što je za NS 500m od centra kod nas je 2 .5 km od centra... U tom slučaju da, u suprotnom ne...
Pa da. Sad imaš zapadno od nbg blokova ništa. A u realnosti se dozvoljava divljoj gradnji da divlja. Isto je i na levoj strani Dunava. A tu bi Beograd mogao fino da se širi, pa čak i bez metroa.

Sad postoje neki mostovi, mogao bih da živim tamo da okolina ne liči na favelu, a vazduh je mnogo zagađeniji tokom godine. Krš krš krš.
 
Plus možeš i ako uzimaš zlatnike da prodas u 100 delova pa da pivotiraš mnogo bolje u slucaju krize.
Kod stana ne moze kupatilo,dnevna soba mora sve il nista, pa se u krizi mnogo teze odlučuje i pliva.
100% . Sad je na primer situacija takva da je lako kupiti, ali je teško prodati. Ko je kupio dugoročno ok, ali kome zatreba deo para moraće da spušta cenu.
 
Bravo! To je duh.
Strategija APP je svakako legitimna. Kao mnogi sto su stavili 2x vecu, a neko i 2.5x vecu cenu kvadrata, pa "Ako prodje-prodje". Ako ne prodje, nikom nista. Makar su pokusali, probali naci nekog zalutalog.

Drugar i ja tako trazimo plac na Lekinom brdu ili Zvezdari da dignemo zgradu, pa se vlasnicima malih parcela nudi novcana svota ili kvadratura do odredjenog iznosa. I tu je strategija APP. Nase je da ponudimo, a njihovo da odbiju - ili prihvate, ako su zadovoljni.

Ukoliko je neko vlasnik parcele od bar 2.5 do 3 ara, ili zna vlasnike, nek me slobodno kontaktira na PP. Mozda @direktor ima kakva poznanstva? :)
IMG-45b929f74f3292fec52fc89ed813b8bc-V.jpg

Evo na Lekinom, sredi neki povoljan stan preko veze 😉
 
Kakvi ludaci, stampanje zestoko pocelo.
Ulazite ljudi ako vec niste.
Pogledajte prilog 156401
Interesantno je kako su svi postali stručnjaci da prepoznaju štampanje. Generalno "štampanje" kao buzzword , kao da se svaka bu**** razume u te intervencije. Previše se pojednostavljuje ta priča, bukvalno ga svode na BRRRRRRRRR.
 
Zanimljiva analiza kretanja ukupnog iznosa kreditnih i kes kupovina stanova u Beogradu:

Pogledajte prilog 156415

Ovo je pri pretpostavci da je prosecno ucesce za stambeni kredit 30%, a da jedna od dve kreditne kupovine u proseku generise vezanu kupoprodaju. I pri drugacijim pretpostavkama grafik izgleda slicno - dok je ukupan iznos kupovina iz stambenih kredita u 2022. stagnirao, kes kupovine su bukvalno eksplodirale i najmanje duplirane u odnosu na 2021.

Cini se da ce kupovine iz kredita tek u ovoj godini ozbiljnije padati, jer je pravi udar Euribora stigao tek od januara. Ostaje da ubrzo vidimo koliko jos kesa kes kupci mogu da izvuku i odakle da bi pumpali cene.

@marketwatcher , odakle si izvukao ovaj grafikon?
 
Da se vratimo na cenu kvadrata

Ovo je vise za temu izbori, malo Djiki priprema gradjanstvo za potpisivanje i uvodjenje svega sto treba.

Nije nerealno ocekivati i neke nove grantove i investicije uz to, da se lakse ispere gorak ukus u ustima.
 
Ali kako sad to kad ljudi masovno beze iz kesa u nekretnine? Zasto spustaju cenu kad je trazna toliko velika da na svaki stan ima po 20 zainteresovanih kupaca? Toliko Rusa i gastarbajtera jedva ceka da ovde kupi stan.
Evo i CityExpert organizuje "Specijalnu nedeljnu akciju":
Cene jesu svega 5% nize od prethodno objavljenih, ali ja poslednjih nekoliko godina nisam vidjao ovakva masovna spustanja cena.
 
Vrh