Šta je novo?

Cene nekretnina

Ja to ne bi nazvao 'pad cena' iskreno.
Pad cena je kada bi na cenenekretnina.rs videli da je recimo 3-4 meseca za redom sve nize i nize iz meseca u mesec i pogotovo u odnosu na isti period prosle godine.

Ovo se moze reci da su porodavci korigovali prodajnu cenu ali i dalje ne znamo da li je to "pad cena" ili su se predozirali sa "over hype-om" pre par meseci pa digli x2 umesto normalno podizanje od 20-30%.
 
Na sajtu imovina.net moze se pratiti koliko oglasa za nekretnine je spustilo svoje cene: https://imovina.net/pretraga_nekretnina/prodaja/nekretnine_snizena_cena/
Uglavnom, moze se izvuci sledeca statistika za nekretnine u Beogradu:
  • Cela 2018. godina - 1 oglas sa snizenom cenom
  • Cela 2019. godina - 0 oglasa sa snizenom cenom
  • Cela 2020. godina - 1 oglas sa snizenom cenom
  • Cela 2021. godina - 10 oglasa sa snizenom cenom
  • Januar 2022. - 2 oglasa sa snizenom cenom
  • Februar 2022. - 0 oglasa sa snizenom cenom
  • Mart 2022. - 1 oglas sa snizenom cenom
  • April 2022. - 2 oglasa sa snizenom cenom
  • Maj 2022. - 0 oglasa sa snizenom cenom
  • Jun 2022. - 5 oglasa sa snizenom cenom
  • Jul 2022. - 4 oglasa sa snizenom cenom
  • Avgust 2022. - 7 oglasa sa snizenom cenom
  • Sepbembar 2022. - 6 oglasa sa snizenom cenom
  • Oktobar 2022. - 13 oglasa sa snizenom cenom
  • Novembar 2022. - 8 oglasa sa snizenom cenom
  • Decembar 2022. - 13 oglasa sa snizenom cenom
  • Januar 2023. - 20 oglasa sa snizenom cenom
  • Februar 2023. - 17 oglasa sa snizenom cenom
  • Mart 2023. (za sada) - 41 oglas sa snizenom cenom
Broj oglasa sa popustom eksponencijalno raste. Za sad su popusti mali, svega 5% u proseku, tako da ako neko misli da ce cene pasti samo 5-10% mozda vec moze racunati na to da su cene skoro prakticno i pale vec toliko. (ja pad od 5-10% ne racunam u pad, nego u malu oscilaciju oko trenutne cene).
P.S. Naravno da tu pored stanova ima i dosta kuca i zemljista/placeva, i vecina jeste na lokacijama udaljenijim od centra, ali bitno je pratiti trend, i on govori nesto.
ovo nije tacno. ja sam za nbg stanove stalno vidjao da se spustaju cene, pratim od aprila 2021. takodje kada je krenuo rat u ukrajini desilo se prvo da dosta stanova je oborilo cene na mesec dana pa onda krenulo ludilo (pricam o oglasima na halooglasi i 4zida).

a stanovi koji su dizalu cene su stanovi koji se nisu prodavali, dan danas mogu da ih nadjem na oglasima
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: LP1
Na sajtu cenanekretnina.rs izašli su podaci koji se odnose na prvu polovinu marta meseca. Nisu sve opštine unele podatke do 15, pa ću komentarisati samo neke opštine.

Novi Sad- prosečna cena neznatno manja u odnosu na februar, promet na nivou februara 2023 (računajte otprilike 40% manji u odnosu na isti mesec prethodne godine).

Novi Beograd - uneseni podaci do 10 marta, promet jako jako slab. Skoro da se ništa ne prodaje.

Zemun - uneseni podaci do 14 marta, promet jako slab, jedva da se nešto prodaje.

Cena na Vračaru divlja i dalje, ali promet značajno pada. Luksuzne lokacije se i dalje dobro prodaju u Beogradu.

Kragujevac - uneseni podaci do 10 marta i jedva da se nešto prodaje. novogradnja po istoj ceni, starogradnja je mnogo pojeftinila.
 
Poslednja izmena:
ovo nije tacno. ja sam za nbg stanove stalno vidjao da se spustaju cene, pratim od aprila 2021. takodje kada je krenuo rat u ukrajini desilo se prvo da dosta stanova je oborilo cene na mesec dana pa onda krenulo ludilo (pricam o oglasima na halooglasi i 4zida).

a stanovi koji su dizalu cene su stanovi koji se nisu prodavali, dan danas mogu da ih nadjem na oglasima
Iskreno ne pratim ovaj sajt. Mada mislim da ova lista nije za to da li je neko spustio cene, nego da li je stan oznacio kao stan sa popustom, pretpostavljam da je to neka opcija na sajtu. Jer ti ako promenis cenu i spustis to se mozda ne vidi tamo. Ali ako podesis opciju za popust, onda se verovatno vidi i ulazi na listu. Pretpostavljam da je to kao neki vid promocije, barem tako deluje na osnovu onog sto vidim, oglasi za stanove sa ove liste imaju kao neki bedz za popust.
 
Na sajtu cenanekretnina.rs izašli su podaci koji se odnose na prvu polovinu marta meseca. Nisu sve opštine unele podatke do 15, pa ću komentarisati samo neke opštine.

Novi Sad- prosečna cena neznatno manja u odnosu na februar, promet na nivou februara 2023 (računajte otprilike 40% manji u odnosu na isti mesec prethodne godine).

Novi Beograd - uneseni podaci do 10 marta, promet jako jako slab. Skoro da se ništa ne prodaje.

Zemun - uneseni podaci do 14 marta, promet jako slab, jedva da se nešto prodaje.

Cena na Vračaru divlja i dalje, ali promet značajno pada. Luksuzne lokacije se i dalje dobro prodaju u Beogradu.

Kragujevac - uneseni podaci do 10 marta i jedva da se nešto prodaje. novogradnja po istoj ceni, starogradnja je mnogo pojeftinila.
Ne unose se ugovori redom po datumima, tako da nisu uneti za NBG do 9. marta itd. Jasno je i ako se ukljuci mrva zdravog razuma da nema teorije da je na nbg za 10 dana prodato tri stana ukupno.

Ljudi razumem euforiju, ali mnogo se lozite, pa ne padaju cene iz sata u sat (ako uopste padaju). 200 postova u tri dana u kojima se proglasava nekakva kataklizma prodaje a februar tek za frtalj slabiji sa prometom u odnosu na prosek ovih 5 godina. I dalje duplo jaci od dna 2014.-2015.

Perica na osnovu 0,5% nekih krs stanova koji su imali popust proglasava da su cene ‘vec pale 5-10%’, smesno.

Potrebni su meseci da stvari pocnu da se menjaju, na stranu sto trenutni kurs jacanja kamata nije vise tako izvestan a to je glavni pokretac ovog pada.

Za vase zivce je dobro da se naoruzate strpljenjem malo :)
 
Ocigledno je da se daleko vise nego ranije koriste svi trikovi da se poboljsa posrnula potraznja. Problem je bezobrazluk i prljava igra, botovanje, placeni clanci... Nije to samo problem kod nas da razni sljam pokusava da izmanipulise ljudima. Sta je samo radio Elon Mask na svom tviteru kada je hajpovao dogecoin. Koliko je samo politicara i novinara podmiceno da podrze FTX prevaru... ali to ne opravdava niti je olaksavajuca okolnost za ove nase.
 
Da se vratimo na cenu kvadrata

On im je bio "neprijatelj broj 1" i onda nakon onog sastanka je potpuno nestao iz medija tj. prestali su da ga koriste u te svrhe. Treba biti obazriv jer se ne zna vise ko je ko.
Potpuno je u pravu u prvom delu, ali mislim da je akcenat ovog clanka na kraju teksta. Prvo te kao pridobije kritikom vlasti trt mrt, a onda ti kaze da treba priznati Kosovo. U poslednje vreme se vodi perfridna kampanja na svakom koraku i priprema polako narod da Vucic i zvanicno potpise priznanje koje je obecao zapadu. Daj boze da gresim, ali nesto mi mirise da sam u pravu s obzirom na to da je Defke lajkovao.
 
Ne unose se ugovori redom po datumima, tako da nisu uneti za NBG do 9. marta itd. Jasno je i ako se ukljuci mrva zdravog razuma da nema teorije da je na nbg za 10 dana prodato tri stana ukupno.

Ljudi razumem euforiju, ali mnogo se lozite, pa ne padaju cene iz sata u sat (ako uopste padaju). 200 postova u tri dana u kojima se proglasava nekakva kataklizma prodaje a februar tek za frtalj slabiji sa prometom u odnosu na prosek ovih 5 godina. I dalje duplo jaci od dna 2014.-2015.

Perica na osnovu 0,5% nekih krs stanova koji su imali popust proglasava da su cene ‘vec pale 5-10%’, smesno.

Potrebni su meseci da stvari pocnu da se menjaju, na stranu sto trenutni kurs jacanja kamata nije vise tako izvestan a to je glavni pokretac ovog pada.

Za vase zivce je dobro da se naoruzate strpljenjem malo :)
Defke samo opusteno, novosadski, ne zurimo nigde...
IMG_20230319_025054.jpgIMG_20230319_025133.jpg
 
Sad sam nasao jedan oglas gde se cena kretala:
  • 30. decembar 2022 - 80.000 evra
  • 10. januar 2023 - 75.000 evra
  • 11. februar - 69.000 evra
  • 23. februar - 66.000 evra
  • 18. mart - 63.500 evra
Ja ovo nisam vidjao do pre par meseci, a sad vidjam sve vise i vise. Zao mi je ako je neko zaista u zurbi iz nekog razloga ili ima neki problem (pretpostavljam da je u pitanju problem zbog mesta u kome se stan nalazi) pa mora da ovoliko brzo spusta cene. Ali ovako izgleda korekcija cene kad je cena naduvana i kad nemas kupaca (mozda samo ne ovoliko brzo). Ovakvih oglasa ce biti sve vise i vise.
P.S. Da ne linkujem i screenshotujem oglase, ali ovaj oglas se moze naci na jednoj od Facebook grupa za prodaju stanova u jednom mestu u Vojvodini, libraure je mozda video
 
Poslednja izmena:
Proslo je vreme za edit, mada sad vidim da je i sa ovom 20% spustenom cenom i dalje dosta skuplji od drugih stanova na oglasima u istom mestu, tako da ce verovatno jos obarati.
 
On im je bio "neprijatelj broj 1" i onda nakon onog sastanka je potpuno nestao iz medija tj. prestali su da ga koriste u te svrhe. Treba biti obazriv jer se ne zna vise ko je ko.
Potpuno je u pravu u prvom delu, ali mislim da je akcenat ovog clanka na kraju teksta. Prvo te kao pridobije kritikom vlasti trt mrt, a onda ti kaze da treba priznati Kosovo. U poslednje vreme se vodi perfridna kampanja na svakom koraku i priprema polako narod da Vucic i zvanicno potpise priznanje koje je obecao zapadu. Daj boze da gresim, ali nesto mi mirise da sam u pravu s obzirom na to da je Defke lajkovao.
Iz tvojih usta u božije uši 🙏
 
Ljudi razumem euforiju, ali mnogo se lozite, pa ne padaju cene iz sata u sat (ako uopste padaju). 200 postova u tri dana u kojima se proglasava nekakva kataklizma prodaje a februar tek za frtalj slabiji sa prometom u odnosu na prosek ovih 5 godina. I dalje duplo jaci od dna 2014.-2015.
Jedna od osobini našeg naroda - strpljenje, tj nemanje istog...
Džabe se priča 'strpljen - spašen'
Ovo vidjam svuda oko sebe, u svemu. Razumem nestrpljivost kada su u pitanju zdravstvene situacije i hitne situacije, ali mi reagujemo na sve oko sebe sa izrazitim nestrpljenjem, a tako i analiziramo stvari.

Pogledajte društvo, državu - to je samo refleksija naroda. Niko nema neke dugoročnije planove, sve su to planovi na kraći rok - a tako je i u našem biznisu.
Zbog toga nam se i dešava to šta nam se dešava. Ljudi kreću u preduzetništvo sa planom da povrate sredstva i zarade odmah prve, max druge godine od pokretanja biznisa :)

Da bi bilo pada cena, da se to stvarno oseti mora doći (pisao sam o tome i pre 150 stranica :) ) prvo do perioda stagnacije cena i pada potražnje (u smislu osetnog pada realizovane prodaje). I ovaj period mora trajati u kontinuitetu nekoliko meseci, godinu dana.
Onda se kreće sa korekcijom cena, jednostavno investitori moraju da snize cene ako u imaju slabu prodaju. Klasična trgovina i onaj elementarni zakon ponude i potražnje.

Ali mi uopšte nemamo strpljenja i očekujemo sve preko noći. Kamate neće sigurno ići dole u toku ove godine, po svemu ni do osetnog pada cena nekretnina neće doći do jeseni, hajde pratimo...
 
Nema taj potencijal koji ima Beograd, da se ne uvrede novosadjani.
NS ima izuzetan potencijal, kada se pogleda naša država. Da se ne lažemo, NS ima potencijal koji nema pola Beograda.
Pogledaj našu ekonomiju i koliko biznisa se smestilo na tom pravcu od NBG-a do NS-a
Aerodrom je iz NS-a pristupačniji nego iz Mirijeva. Da ne govorimo generalno o infrastrukturi.

Mene više zanima da li dolazi do hladjenja tržišta u Kg-u, i naročito Nišu koji ima cene 'da se smrzneš' kada pogledaš oglase, a potencijal daleko ispod NS-a
 
Pošto je cena ista predpostavljam da je u decembru planirao da proda rusima, a sada u martu našima? Ne znam baš NS ali ako je cene nerealna za taj kraj onda neće ni prodati uskoro. Mogu i Ja da oglasim svoj stan za 5000e po m2 u Mirijevu pa da ga spustim na 2500e i neko da kaže "evo cene su već počele da padaju 50".
To je sigurno ta varijanta da je čovek namerno oglasio na višu cifru, pa čekao 3 meseca da bi se kupci "krčkali" , pa da bi onda oglasio na nižu jer FOMO. Klasičan primer preciznog kalkulisanja, kao što si opisao u primeru sa Mirijevom.
 
Vidim da sam pomenut par puta iako nisam pisao bar jedno 50 strana unazad... Nemam vremena sve da čitam, samo ne znam kako sam od "raspale botine koji propagira rast cena" došao do "zagovornika nižih cena". Izgleda da svako čita i shvata selektivno, što smo već odavno apsolvirali. (ne mislim na citirano). Uglavnom srećno svima, da dočekamo 5k u Mirijevu i 1k na Terazijama.
Danas 50 strana znaci dva dana :D
 
Evo ga još jedan.
IMG_20230319_092236.jpg

Naravno cena je inicijalno bila naduvana kako bi planski, posle nekoliko meseci, krenuli da spuštaju. To je ta taktika. Neverovatno koliko takvih primera se sada pojavljuje. Ne bih se usudio da to nazovem trendom, ipak je to individualna stvar i specijalna taktika da se nabiju nerealne cene kako bi ih posle nekoliko meseci spustili na "prihvatljivu" cenu. Naš narod je baš prepreden.
 
To je sigurno ta varijanta da je čovek namerno oglasio na višu cifru, pa čekao 3 meseca da bi se kupci "krčkali" , pa da bi onda oglasio na nižu jer FOMO. Klasičan primer preciznog kalkulisanja, kao što si opisao u primeru sa Mirijevom.
Ja ne vidim nižu cenu, 145000$ i jeste 135000e. Dobro je da nije stavio cenu u rubljama, neki forumaši bi pomislili da je spustio 90%
 
Неко је од Новосађана окачио онај инфо за стан 60кв на Детелини од 96.000.
На фејсбуку је та Сандра Блажин готово свакодневно убацивала оглас о продаји тог стана, да се мени попело већ на ону ствар. Огроман давеж.
Онда је после неких месец дана окачила питање на групи "Ја, предузетник", на шта уложити 100.000 еура?
Па су многи почели да се спрдају с њом.
Сматрао сам да је тај стан продат, јер га дуго није оглашавала.
Сада, одједном, волшебно се поново појављује тај исти стан у продаји.
Веома занимљиво. :) Ако га прода за 80.000, да се шута у гузицу од среће...
 
Ja ne vidim nižu cenu, 145000$ i jeste 135000e. Dobro je da nije stavio cenu u rubljama, neki forumaši bi pomislili da je spustio 90%
Prva cena izražena u $ je sa Facebook market aplikacije ili kako se već zove, gde je dolar podrazumevana valuta. Druga cifra je napisana u samom komentaru, u evrima. U prvom slučaju verovatno je samo greška ili neznanje oglašivača koji je prilikom oglašavanja u tom delu Facebooka išao na Next->Next->Finish ne obraćajući pažnju na odabranu valutu.
 
Ne znamo koji je slucaj bio. Mozda zna koje su valute pa je hteo da stavi ovu dolarsku da privuce strance ili je aplikacija sama konvertovala, a posle napisao u komentaru da bi ljudi razumeli cenu. Uglavnom cena je ista.
 
Vrh