Šta je novo?

Cene nekretnina


Da dodam i ovu vest, ista tematika

 
Poslednja izmena:
Da li će biti navale na banke pitanje je sad...
 
Napokon sam prelomio, danas sam oglasio moj stan od 80m2, kad ga prodam iznajmljujem stan u Pancevu, i nadam se da cu krajem godine moci kupiti na istoj lokaciji bar 110m2 a mozda i 120 m2 na istoj lokaciji.

Ako nista ne bude od pada cena, opet mogu kupiti isti, a bar sam pokusao.
Bravo! To je duh.
Strategija APP je svakako legitimna. Kao mnogi sto su stavili 2x vecu, a neko i 2.5x vecu cenu kvadrata, pa "Ako prodje-prodje". Ako ne prodje, nikom nista. Makar su pokusali, probali naci nekog zalutalog.

Drugar i ja tako trazimo plac na Lekinom brdu ili Zvezdari da dignemo zgradu, pa se vlasnicima malih parcela nudi novcana svota ili kvadratura do odredjenog iznosa. I tu je strategija APP. Nase je da ponudimo, a njihovo da odbiju - ili prihvate, ako su zadovoljni.

Ukoliko je neko vlasnik parcele od bar 2.5 do 3 ara, ili zna vlasnike, nek me slobodno kontaktira na PP. Mozda @direktor ima kakva poznanstva? :)
 
Bravo! To je duh.
Strategija APP je svakako legitimna. Kao mnogi sto su stavili 2x vecu, a neko i 2.5x vecu cenu kvadrata, pa "Ako prodje-prodje". Ako ne prodje, nikom nista. Makar su pokusali, probali naci nekog zalutalog.

Drugar i ja tako trazimo plac na Lekinom brdu ili Zvezdari da dignemo zgradu, pa se vlasnicima malih parcela nudi novcana svota ili kvadratura do odredjenog iznosa. I tu je strategija APP. Nase je da ponudimo, a njihovo da odbiju - ili prihvate, ako su zadovoljni.

Ukoliko je neko vlasnik parcele od bar 2.5 do 3 ara, ili zna vlasnike, nek me slobodno kontaktira na PP. Mozda @direktor ima kakva poznanstva? :)
Kako si znao da sam odvalio cenu kad to nisam napisao?
 
Napokon sam prelomio, danas sam oglasio moj stan od 80m2, kad ga prodam iznajmljujem stan u Pancevu, i nadam se da cu krajem godine moci kupiti na istoj lokaciji bar 110m2 a mozda i 120 m2 na istoj lokaciji.

Ako nista ne bude od pada cena, opet mogu kupiti isti, a bar sam pokusao.
Cestitke. Znaci bacas se u mesetare, napokon. Neko mesetari kroz rast cene, neko kroz pad. To je isto, samo u drugom smeru.😀😀 Samo oprezno, pazi da ti na kraju godine inflacija ne pojede tu gotovinu od prodaje stana.
 
Cestitke. Znaci bacas se u mesetare, napokon. Neko mesetari kroz rast cene, neko kroz pad. To je isto, samo u drugom smeru.😀😀 Samo oprezno, pazi da ti na kraju godine inflacija ne pojede tu gotovinu od prodaje stana.
Nisam te bas razumeo, osim ako ne mislis da ce cena stanova do kraja godine skociti?

Jedino cega se plasim, posto uvek u zivotu zakasnim, da trziste ne krahira u narednih 10 do 15 dana.
 
Meša babe i žabe kao mnogi na forumu. Ako prodaš stan i odlučio si sa tim novcem da kupiš drugi stan, sa ubeđenjem da će cene stanova pasti, tebe ne interesuje da li je litar jogurta 5 evra ili je ostao 1 evro. To što je "inflacija" 15% ili 50%, ne znači da se to odnosi na cene stanova.
 
Meša babe i žabe kao mnogi na forumu. Ako prodaš stan i odlučio si sa tim novcem da kupiš drugi stan, sa ubeđenjem da će cene stanova pasti, tebe ne interesuje da li je litar jogurta 5 evra ili je ostao 1 evro. To što je "inflacija" 15% ili 50%, ne znači da se to odnosi na cene stanova.
Pa da, sad imam 80m2, ako sve bude kako ocekujem, do kraja godine imacu 110m2 na istoj lokaciji. Inflacija me ne dotice.
 
U sustini Nedeljkovic je u pravu. Cene stanova ce pasti zato sto ljudi vise nemaju ili nisu u mogucnosti da plate.
Koliko je litar svercovanog goriva iz Rumunije kostao u Beogradu 1994. godine, znate li? Ili litar ulja?
Koliko je mesecna necija plata bila tada? 5 ili 10 maraka, mozda nesto jace?
Kakve veze ima kolike su plate i koliko hrana kosta. Kad neko potrosi stek i nema vise da jede, prodace nesto samo da bi imao da jede, da zivi. Verujem da neko od nas odavde na forumu ima zive roditelje, pa nek pita kako se stvarno zivelo od 1991. do 1995. Taj konstalting je zlata vredan.

Nadam se da nece neko da mi odgovori kako ce opet da se baca novac iz helikoptera ili da dostampava? Bilo NBS, bilo FED, bilo Centralna banka Evrope.
Samo u tom slucaju ova moja teorija pada u vodu.
 
Moj otac je za to vreme pukao oko 10.000 DEM iz steka. Jer je plata bila sramotno mala. I majka i otac su imali platu koja ne vredi nista.
A oboje su pre 1991. imali platu po oko 1200 DEM, i vozili kola od 14.000 DEM.
Kad padnes s konja na magarca, zbog krize i inflacije, onda znas kakve su ti mogucnosti...

Tad su ljudi imali slamarice. Danas ljudi nemaju nista. Nismo iz dobrog vremena usli u losa vremena, vec iz loseg vremena (kao sada) upadamo u jos gore vreme.
Jedini nacin da nadjes novac su banke s ogromnim kamatama.

To vam Ervin Pasanovic nece reci.
 
ne zelim da komentarisem ono vreme i ovo sad...
Ali da se ljudi zaduzuju - zaduzuju se. Zaduzenost gradjana i privrede kod banaka je u oktobru 2022 bila visa za 2.2 milijarde evra u odnosu na godinu pre toga. takodje interesantno je da se suma gotovinskih kredita za taj period negde oko pola milijarde evra
Interesantno je da je suma za gotovinske kredite veca nego suma za stambene i kredite adaptacije (tj krediti u vezi stanogradnja)
 
Tad si barem imao DEM da se za njih uhvatis kao sigurnost i koliko toliko konstantnu vrednost, danas je upravo naslednik DEM ono sto gura inflaciju kod nas.

Tada si trcao da dinare promenis u marke cim dobijes platu. U sta ces danas da trcis da promenis evre?
 
A oboje su pre 1991. imali platu po oko 1200 DEM, i vozili kola od 14.000 DEM.
Такве плате су могли имати око годину-годину и по, по фиксирању курса динара на 1:7 у односу на марку, па још док је 1991. било 1:9 - пре тога су, услед дејства хиперинфлације, плате биле знатно ниже. Од 1989. до 1991. су се и покуповала та силна, махом јапанска кола за 20-25.000.

Истина је да је за време Анте Марковића Београд у неку руку пливао у парама.
 
U sustini Nedeljkovic je u pravu. Cene stanova ce pasti zato sto ljudi vise nemaju ili nisu u mogucnosti da plate.
Koliko je litar svercovanog goriva iz Rumunije kostao u Beogradu 1994. godine, znate li? Ili litar ulja?
Koliko je mesecna necija plata bila tada? 5 ili 10 maraka, mozda nesto jace?
Kakve veze ima kolike su plate i koliko hrana kosta. Kad neko potrosi stek i nema vise da jede, prodace nesto samo da bi imao da jede, da zivi. Verujem da neko od nas odavde na forumu ima zive roditelje, pa nek pita kako se stvarno zivelo od 1991. do 1995. Taj konstalting je zlata vredan.

Nadam se da nece neko da mi odgovori kako ce opet da se baca novac iz helikoptera ili da dostampava? Bilo NBS, bilo FED, bilo Centralna banka Evrope.
Samo u tom slucaju ova moja teorija pada u vodu.
Ali vidi sta je cudno, cene nekretnina su bile prilicno stabilne, oko 1000 dem je bio kvadrat u centralnim delovima NBG ili na Dusanovcu, sve vreme krize.

Jos cudnije da cak i cene automobila bile visoke i stabilne iako su ljudi nisu imali novaca za benzin.
 
Такве плате су могли имати око годину-годину и по, по фиксирању курса динара на 1:7 у односу на марку, па још док је 1991. било 1:9 - пре тога су, услед дејства хиперинфлације, плате биле знатно ниже. Од 1989. до 1991. су се и покуповала та силна, махом јапанска кола за 20-25.000.

Истина је да је за време Анте Марковића Београд у неку руку пливао у парама.
U pravu si, takozvano selektivno pamcenje, svi se secaju Ante Markovica i Mazdi 121 i 323, ali se ne secaju da je to jako kratko trajalo.
 
Interesantno je da je suma za gotovinske kredite veca nego suma za stambene i kredite adaptacije (tj krediti u vezi stanogradnja)

Ja sam vec pisao pre mesec ili mesec i po dana na ovoj temi da mi drugarica koja radi u Erste banci, kaze da ima mnogo ljudi koji su digli gotovinske (kes) kredite, bez posebne namene. To je hrana, uglavnom. Nije renoviranje stanova niti kupovina automobila. Kamate nisu povoljne, ali nemaju izbora.
 
Ali vidi sta je cudno, cene nekretnina su bile prilicno stabilne, oko 1000 dem je bio kvadrat u centralnim delovima NBG ili na Dusanovcu, sve vreme krize.
To je relativno prihvatljiva/normalna cena. Nije bio obezvredjen kvadrat, a nije ni drasticno pao.
Dinari tada nisu vredeli nista, ali marke i dolari jesu.

Danas marke (evri) i dolari dozivljavaju blagi jugoslovenski scenario. Nemamo te novcanice s puno nula, za sada se drzi valuta nekako.
 
To je relativno prihvatljiva/normalna cena. Nije bio obezvredjen kvadrat, a nije ni drasticno pao.
Dinari tada nisu vredeli nista, ali marke i dolari jesu.

Danas marke (evri) i dolari dozivljavaju blagi jugoslovenski scenario. Nemamo te novcanice s puno nula, za sada se drzi valuta nekako.
Pa ako dozivljavaju taj scenario kako odredjujes sta je normalna/prihvatljiva cena u njima?

Kako je 1000dem kvadrat u vreme kada su se plate srozale na nivo od 20dem prihvatljiv/normalan, a 2200e kad su plate 700e nije?
 
Ovde se radi o uvezenoj inflaciji,na koju mi imamo malo uticaja.
Problem je śto su dva faktora,jedan za drugim pogurali inflacuju,rat i kovid.
Da bi ovde doslo do scenarija 90-tih,mora postojati kritična masa ugroženih,a mi nismo u toj situaciji.Imamo solidan priliv godisnjih investicija, i imamo dosta EU kompanija,koje znaju kako se pravi novac.

Sveopsti krah bi se desio,kada bi ključne EU zemlje ,vratile svoje valute.
 
Mogu ti reci da mi je baba imala investicioni stan. Vredeo je oko 80.000 DEM. Posto je bilo frka za pare, prodala ga za tacno upola cene. Za 40.000 DEM.
I u to vreme, u Beogradu, bilo je cesto povoljnih ponuda po nizoj ceni. Neko se odselio jer nije vise hteo da trpi rezim SM, zapalio u USA/Kanadu, nebitno gde god. Pa prodavali jer su zeleli u drugoj zemlji da okrenu novi list. A tek oni koji u to vreme nisu imal istek, pa prodaju veliki stan, kupe manji, a razliku trose na zivot.
O ovoj temi bi realno trebao da pise neko ko je vlasnik agencije za nekretnine od 1990. na ovamo. Ne neka mladjarija.
 
Mogu ti reci da mi je baba imala investicioni stan. Vredeo je oko 80.000 DEM. Posto je bilo frka za pare, prodala ga za tacno upola cene. Za 40.000 DEM.
I u to vreme, u Beogradu, bilo je cesto povoljnih ponuda po nizoj ceni. Neko se odselio jer nije vise hteo da trpi rezim SM, zapalio u USA/Kanadu, nebitno gde god. Pa prodavali jer su zeleli u drugoj zemlji da okrenu novi list. A tek oni koji u to vreme nisu imal istek, pa prodaju veliki stan, kupe manji, a razliku trose na zivot.
O ovoj temi bi realno trebao da pise neko ko je vlasnik agencije za nekretnine od 1990. na ovamo. Ne neka mladjarija.
Mnogo manje od 1 % ljudi je u tom trenutku imalo 80000 evra u kesu, a da pri tom bas neko od njih hoce da kupi bas taj stan od tvoje babe. Zato ga je i prodala u pola cene.
 
Sad smo krenuli u mnooogo pogresnom smeru. Kakve crne 90e danas. Situacija je daleko od one 90ih, kada je cela zemlja bila totalno izolovana od spoljnog sveta

Kada bi se desila kriza koja ima samo 10% snage koju je tadasnja kriza u SRJ imala, ceo zapadni sistem bi se srusio nemirima i anarhijom - ne zaboravite da ljudi na zapadu uopste nisu navikli na takve krize. U Francuskoj kriza i strajkuju jer zele da im podignu prag za penziju na 64 godine :)
 
Vrh